Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Dolmalar » Zeytinyağlı Patlıcan Dolması
22 adet | 910,699 defa bakıldı
Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(186 kişi 621 oy verdi.)

Gönderen: nedimex | 24.May.2006

1 kg. patlıcan
200 gr. pirinçten hazirlanmis zeytinyağli dolma harci
1/2 çay kasigi tuz
60 ml. (1/4 su bardagi zeytinyağı)
200 gr. konkase domates
1/2 çay kasigi toz seker
125 ml. (1/2 su bardagi) su

Patlicanlari bas tarafindan kesin. Dista ince bir kabuk birakarak, içini keskin bir biçakla çizerek kesin. Iki avucunuzla ovaliyarak, patlıcanin içini disari çikartin. Birkaç santim boyunda bir kismini kesip, kapak olarak kullanmak üzere bir kenera ayirin. Oyulmus patlıcanlari yikayip, süzdürün.
Dolma içini, kapak için bir bosluk birakarak, patlıcanlarin içine doldurun.
Üzerine kapagini geçirin, kürdanla kapagi tutturun. Tencerenin altina harci hazirlarken ayirdiginiz maydonoz, nane ve dereotu saplarini yerlestirin.
Dolmalari tencereye dizin. Üzerine tuz, zeytinyağı, seker, domates ve suyunu ilave edip, yagli kagit örtün. Tencerenin kapagini örterek agir ateste 40-45 dakika pisirin. Tencereyi atesten alin. Dolmalari, tencerenin içinde, kapagini açmadan, sogumaya birakin. Dolmalar soguyunca tencereden alip, tabaklara aktarin. Zeytinyagli patlıcan dolmasini soguk olarak servis yapin.

ML® Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Videosu
ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(263 kişi 945 oy verdi.)

Gönderen: Rana | 26.Ekm.2006

10 adet patlıcan
1/2 kilo pirinç
ü su bardağı zeytinyağı
1 kilo domates
1 kilo soğan
2 kaşık kuşüzümü
2 kaşık çam fıstığı
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
Yeteri kadar tuz
Yeteri kadar baharat - biber ve nane

Bir kap içinde zeytinyağıyle kıyılmış soğan pembeleştirilir. Bir saat tuzlu suda kalmış, yıkanmış, temizlenmiş pirinç ilâve edilerek kavrulur. Domatesle bir buçuk bardak kaynar su ilâve edilerek hafif ateşe konur. Temizlenmiş ve kavrulmuş fıstık, kıyılmış maydanoz, dereotu, nane, tuz, baharat koymakla yarı pişmiş halde dolma içi hazırlanmış olur. îçi çıkarılmış patlıcanlar, birkaç yerinden bıçak ucuyla delinir, içi soğuduktan sonra çok sıkıştırılmayarak doldurulur. Pişireceğimiz kabın dibine yapışıp yanmaması için maydanoz kök ve saplan üzerine dolmalar sıralanır. Bir miktar tuz, bir bardak su, domates konur, hafif ateşte pişirilir. Tencerenin kendi kapağından başka fazla olarak bir ikinci küçük tabak dolmaların üzerine konur. Arzu edilirse patlıcanın içi kavrularak harcın içine katılır.


ML® Ankara Dolması için tıklayın
ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(179 kişi 664 oy verdi.)

Gönderen: savran | 20.Kas.2006

Dolma içi
1200 gr. patlıcan
3/4 bardak zeytinyağı
1 bardak su

Dolma içini hazırlayın ve ılınmaya bırakın. Diğer taraftan patlıcanların saplarını kesip atın baş taraflarını yarım parmak keserek bir kapak çıkarın ve içlerini kabak oymaya yarayan bir aletle veya bıçakla oyarak boşaltın. Sonra bir tavaya zeytinyağı koyarak kızdırın ve patlıcanları bu yağa atarak yumuşayıncaya kadar 3-4 dakika hırpalamadan kızartın ve yağdan çıkartarak ılınmaya bırakın. Daha sonra patlıcanlara bir tarafta duran dolma içinden gevşek olarak doldurun. Bir tencerenin altına yağ kâğıdı sererek üzerine bir bardak su, 1/2 çorba kaşığı tuz koyarak patlıcanları yerleştirin. Kapağını kapatın ve 45 - 60 dakika pişirin. Patlıcanlar suyunu çekip yumuşayınca ateşten indirin, iyice soğuduktan sonra bir tabağa alarak servis yapın.

ML® Ankara Dolması (görsel)ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(223 kişi 797 oy verdi.)

Gönderen: zafira | 25.May.2007

Kullanılacak malzeme.
Dolma içi yapmak için:
7 baş soğan,
1 bardak zeytinyağı,
200 gram pirinç,
1 iri domates,
1/2 kahve fincanı çamfıstığı,
1/2 kahve fincanı kuşüzümü.
1/2 bardak su,
1 demet dereotu,
2 kahve kaşığı karabiber,
2 kahve kaşığı yenibahar,
yeteri kadar tuz.
İsteyenler 3/4 çorba kaşığı toz şekeri ile üç-beş yaprak nane de katabilirler.
Dolma yapmak için:
6 iri patlıcan (1000-1200 gram),
1 bardak su,
1 kahve fincanı zeytinyağı,
yeteri kadar tuz
1 yağ kâğıdı.

Yapımı: Bir tepsiye pirinci koyup taşını, darısını ayıklamalı. Üstünü kaplayacak kadar sıcak su katmalı. Su iyice soğuyuncaya kadar tepsiyi bir kenara kaldırmalı. Pirincin suyu soğuyunca bunu süzerek dök-meli. Sonra duru bir su çıkıncaya kadar pirinci ovalayarak bol suda birkaç defa yıkamalı. Sonra suyunu iyice süzüp pirinci bir kenara bırakmalı. Beri yanda ince ince kıyılmış soğanları, zeytinyağını ve yeteri kadar tuzu bir tencereye koyup bunu orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Soğanları karıştırarak kavurmalı. Rengi pembeleşince buna suyu iyice süzülmüş pirinçle çam fıstığını katmalı. Her iki-üç dakikada bir defa karıştırarak bunları 20-25 dakika ağzı kapalı tencerede kavururcasına pişirmeli. Sonra tencereye yarım bardak' su, kabuğu ve çekirdekleri çıktıktan sonra kıyılırcası-na ufak doğranmış 1 domatesi (isteyenler yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası da koyabilirler), kuş üzümünü, yenibaharı, kıyılmış dereotuyla naneyi katmalı. Birkaç defa karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını gene örtmeli ve pirinçleri suyunu tamamiyle çekinceye kadar 15-20 dakika daha orta ısılı ateşte pişirmeli isteyenler tencere ateşten inmeden önce üstüne toz şekerini serperler bir kaç defa karıştırdıktan sonra tencereyi ateşten alırlar.
Dolmanın içi hazırlanırken patlıcanların sapları kesilir, baş tarafları yarımşar parmak eninde kesilerek birer kapak çıkarılır. Sonra kesilen bu yerlerden patlıcanların içi kabak oyma bıçağıyle oyularak çıkarılır. Sonra patlıcanların içlerine ve dışlarına tuz serpilir ve acı sularının çıkması için yarım saat kadar bir kenarda bırakılır (Patlıcanları başaşağı ya da ağızları aşağı gelecek meyilli bir biçimde bırakmak gerekir).
Patlıcanlar acı sularım salınca bunları bol suda iyice yıkamalı. Sonra dolma içini boş olan içlerine doldurmalı, kapaklarını da örttükten sonra bunları altına bir yağ kâğıdı serilmiş yassı bir tencereye düzenli bir biçimde yerleştirmeli.
Tencereye 1 bardak su, 1 fincan zeytinyağı, yeteri kadar da tuz kattıktan sonra kapağını örtüp orta ısılı bir ateşe oturtmalı.
Patlıcanlar suyunu çekip de yumuşak bir biçim alıncaya kadar 45-60 dakika kadar pişirilmelidir.
Tencere ateşten indirilince dolmalar iyice soğuyuncaya kadar olduğu gibi bırakılmalı.
Sonra servis tabağına almalı ve gerektiğinde soğuk olarak servis yapmalı.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(195 kişi 696 oy verdi.)

Gönderen: orhanöz | 18.Tem.2007

1 Bardak pirinç
kuşüzümü,
iç fıstık,
yenibahar
4 îri baş soğan
dereotu
tuz,
Yarım bardak zeytinyağı
5 Düzgünlerinden irice patlıcan
2 İri domates
2 Bardak su

İçin hazırlanması: Tencereye zeytinyağı konur, iç fıstık kavrulur, ince ince doğranmış soğan da tencereye konarak karıştırılarak kavrulur, hafif pembemsi bir renk alınca ayıklanıp yıkanmış bir süre suda bekletilen pirinç, süzülerek tencereye konur, soğanlarla birlikte beş dakika kadar hep beraber kavrulur, çekirdekleri ve kabukları çıkarılmış rendelenmiş domates tencereye konarak bir iki karıştırılır, kuş üzümü ince kıyılmış dereotu, tuz yenibahar ve bir bardak su eklenerek hafif ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir.
Patlıcanların saplarını kesip atın çok uzun patlıcansa ortadan ikiye bölebilirsiniz içini oyacakla yırtmadan güzelce oyunuz tavada kızdırılmış yağda her tarafını çevirerek hafifçe kızartın ve süzerek çıkarın soğumaya bırakın hazırlamış olduğunuz içten patlıcanları doldurarak tencereye istif edin bir bardak su ilavesiyle hafif ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(201 kişi 694 oy verdi.)

Gönderen: Baki_Özdoğan | 18.Ağu.2007

5 kişilik malzemeler
1 kg kemer patlıcanı
Tuz
50 gr. kuşüzümü, (1/4 su bardağı)
50 gr. çamfıstığı
225 gr. zeytinyağı (1 su bardağı)
500 gr. soğan
225 gr. pirinç
Taze çekilmiş karabiber
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı kuru nane
1 bağ maydanoz

Yapılışı
Patlıcanların saplarını kesip atın. İçlerini oyarak çıkarın. Çıkan parçalardan ağızlarına kapamak için 2 cm kalınlığında kapaklar kesin. Patlıcanları ve kapaklarını tuzlu suya koyup acısını atması için 15-20 dakika bırakın. Yıkayıp sıkarak bir süzgece çıkarın. Kuşüzümlerini bir tel süzgecin içine koyup, şerçte ovalayarak saplarının ayrılmasını sağlayın. Yıkayıp, süzdürün ve soğuk suda biraz pişmeye bırakın.
Tenecerede zeytinyağını kızdırın. Yağ kızınca fıstıkları içine atın ve altın sarısı renk alıncaya kadar kızartın. Soğanı katıp, fıstıklarla birlikte pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulmuş soğanlara ayıklanıp yıkanmış pirinci ekleyin. Pirinçlerin rengi mat! aşıp, hafif sararıncaya kadar kavurmayı sürdürün. Karışıma, önce suyu süzdürülmüş kuşüzümlerini ardından da 1/2 su bardağı su ile baharatı ekleyin. Tenceredeki dolma içini kapağı kapalı olarak kısık ateşte pirinçler biraz yumuşayıncaya kadar 10 dakika pişirin. Maydanozu serpip karıştırın.
Hazırladığınız dolma içini oyulmuş patlıcanlara doldurun. Tepelerinden kestiğiniz parçalarla dolmaların ağızlarını kapatın. Patlıcanları tencereye dizin. Üzerlerine temiz bir tabak kapatıp dolmaların düzeyine kadar su koyun. Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte dolma suyunu tümüyle çekinceye kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
Pişen dolmaları ılınıncaya kadar tenceresinde bırakıp, ılındıktan sonra bir servis tabağına dizerek soğuk servis yapın.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(251 kişi 911 oy verdi.)

Gönderen: Hüdaverdi | 18.Kas.2007

Malzeme :
1 kg. dolmalık küçük patlıcan,
500 gr. pirinç,
1,5 su bardağı zeytinyağı,
6-7 adet soğan,
1 kaşık fıstık,
1 kaşık üzüm,
3 kaşık şeker,
maydanoz,
nane,
dereotu,
tuz,
baharatlar.

Yapılışı:
1- Patlıcanları yıkayıp içlerini oyunuz.
2- Bir iki yerinden hafifçe deliniz.
3- İçini hazırlayınız.
4- İçi patlıcanların içine fazla sıkışmadan doldurunuz.
5- Pişeceği kabın altına nane, maydanoz dallarını koyun (dolmaların yanmaması ve güzel kokulu olması için.)
6- Bu dalların üzerine patlıcanlar ağzı domatesle kapatılmış olarak yerleştiriniz.
7- Bir miktar su tuz ve domates suyu ilave edip orta hararetli ateş üzerinde patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
8- Kabında soğutup üstleri temiz olarak servis tabağına diziniz.
9- Limon dilimi ve maydanozla süsleyip servis yapınız.

İçin Yapılışı:
1- Soğanları soyup yemek soğanı şeklinde (kare şeklinde) doğrayıp, orta büyüklükte bir tencereye koyunuz.
2- Fıstığı yıkayıp soğanı ilave ediniz.
3- Yağını da koyup hepsini ateş üzerinde bir kevgirle karıştırarak fıstıklar hafif pembeleşinceye kadar kavurunuz.
4- Pirinci ayıklayıp yıkayıp 20 dakika kadar el dayanabilecek derecede sıcak suda ıslatınız.
5- Fıstıklar hafif pembeleşince, suyunu süzüp pirinci ilava ediniz.
6- Üzerine çıkacak kadar su koyup, yıkanmış üzümü, tuzu ve şekeri koyunuz.
7- Kapağını kapatıp suyunu çekinceye kadar orta hararetli ateşte pişiriniz.
8- Ateşten alınca baharatlarını, maydanoz, nane, dereotunu kıyarak koyunuz.
9- Limon suyunu da koyup hepsini birden karıştırınız.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(195 kişi 686 oy verdi.)

Gönderen: libretto | 10.Oca.2008

5 Orta boy patlıcan
4.5 Diş sarımsak
1/2 Çorba kaşığı kuru nane
1/2 Limon
3 Orta boy domates
1 Tatlı kaşığı tuz
1 Orta boy soğan
8-10 Dal maydanoz

Patlıcanları yıkayıp sap ve uç kısımlarını kesiniz. Ortadan enine ikiye bölerek kabuk kısmı 6-7 mm. kalıncaya kadar içini ince uçlu bir bıçakla oyunuz.
Dolma içini hazırlayınız. Patlıcanları doldurup tencereye diziniz. Soyulmuş sarımsak ve tuz serpip 2 su bardağı kaynar su dökünüz. Hafif hararetli ısıda yarım saat pişiriniz. Nane ve limon suyu ilave edip bir taşım kaynatınız.

İçinin Hazırlanması:
Derin bir kabın içine zeytinyağı, ince kıyılmış soğan, maydanoz, kabukları çıkartılıp fındık büyüklüğünde doğranmış domates ve tuz ilave edip karıştırarak hafif pişiriniz.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(213 kişi 741 oy verdi.)

Gönderen: Ecem Kara | 10.Oca.2008

6 adet orta boy düzgün patlıcan
1 Tatlı kaşığı kuru nane
1,5 Su bardağı pirinç
6-7 Dal maydanoz
3/4 Su bardağı zeytinyağı
6-7 Dal dereotu
7-8 Soğan
1 Çay kaşığı toz şeker
1 Çorba kaşığı çam fıstığı
1 Çay kaşığı yenibahar
2 Çorba kaşığı kuş üzümü
1 Çay kaşığı tarçın
3 Orta boy domates
1 Tatlı kaşığı tuz

Dolma içini hazırlayınız.
Patlıcanları yıkayıp, saplarını kesiniz. Ortasından enine ikiye ayırarak kenarlarından 6-7 mm kalacak şekilde içlerini keskin bir bıçak ucu ile oyunuz. Patlıcanlara biraz tuz serpip hazırladığınız içi doldurunuz. Ağızlarına domatesten kesilmiş yuvarlak kapaklar kapatınız. Tencereye nane ve maydanoz sapları koyup üzerine diziniz.
1 su bardağı kaynar su ve artan domates suyunu ilave ediniz. Önce 5 dakika orta, sonra hafif hararetli ısıda patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Kabında soğutup servis tabağına dizip, limon dilimleri ve maydanoz dallan ile süsleyiniz.

İçinin hazırlanması:
Tencereye incecik kıyılmış soğan, fıstık, tuz ve yağı koyunuz. Hafif hararetli ısıda ağzı kapalı olarak 10 dakika pişiriniz.
3 su bardağı kaynar su, şeker, kuş üzümü ilave edip bir taşım kaynayınca ayıklanmış ve yıkanmış pirinci içine salınız. Beş dakika orta hararetli ısıda kaynatıp ısısını azaltarak 20-25 dakika pişiriniz. Kıyılmış maydanoz, dereotu, nane, tarçın, yenibahar ilave edip karıştırınız, istenilen dolma çeşitlerinde kullanınız.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(257 kişi 904 oy verdi.)

Gönderen: fekeli | 24.Mar.2008

Malzeme:
5 adet patlıcan
1 su bardağı kırık pirinç
Yarım su bardağı zeytinyağı
3 orta boy soğan
1 çorba kaşığı kuş üzümü
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1,5 demet maydanoz
1/2 demet dereotu
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı dolma baharı
1 tatlı kaşığı kuru nane
2 adet domates veya arzu edilirse 2 çorba kaşığı salça
Tuz
1 limon
1 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı: Patlıcanları ortadan ikiye ayırıp kabuklarını çizgili olabilecek şekilde soyun, içlerini oyup güzelce yıkayın. Tuzlu suyun içerisinde bekletin. Bu arada yarım su bardağı zeytinyağında fıstığı hafifçe kavurup, içerisine ince ince kıydığınız soğanları ekleyip hafifçe kısık ateşte kavurun. Ayıklayıp yıkadığınız kuş üzümü ve pirinci de tencereye katıp kavurun. Rendelenmiş domatesi veya salçayı, tuzu, baharatları ve naneyi ilâve edip 1 su bardağı suyu da tencereye dökün ve karıştırın. Kısık ateşte hazırladığınız harcı 10 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra ince kıydığınız dereotu ve maydanozu ve 1 limon suyunu harca ilâve edip karıştırın. Harcınız soğuyunca suyunu süzüp kuruladığınız patlıcanlara sıkıştırmadan doldurun. Tencereye dizdiğiniz patlıcanların üzerine 1 çay bardağı şekeri serpin. Tencereye, patlıcan dolmalarının yarısını geçecek şekilde kaynar su katıp, kısık ateşte yaklaşık 50 ile 60 dakika pişirin.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(216 kişi 762 oy verdi.)

Gönderen: Beyaz Gölge | 26.Haz.2008

6 adet orta boy patlıcan
500 gram pirinç (3 bardak)
1 bardak zeytinyağı
6 adet soğan
5 adet domates
25 gram fıstık
Az üzüm
Tuz
Yeni bahar
Karabiber
Limon
Maydanoz

Patlıcanların saplarını kesip içlerini çıkarın. Yapılan iç pilavını doldurun ve tencerede pişirin. Biber dolmaya uygulanan formülün aynısını patlıcana uygulayın. Yalnız patlıcanı fırın yerine tencerede pişirin. Hafif ateşte 4 dakikada pişer.ZETİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(218 kişi 754 oy verdi.)

Gönderen: ikona | 22.Oca.2010

MALZEMESİ
1 kg. dolmalık küçük patlıcan
300 gr. pirinç
1,5 su bardağı zeytinyağı
2 bardak domates suyu
6-7 adet soğan
1 kaşık fıstık
1 kaşık üzüm
3 kahve kaşığı şeker
maydanoz
nane
dereotu
tuz
baharatlar

YAPILIŞI
Patlıcanları "Etli Patlıcan Dolması"nda olduğu gibi hazırlayınız. Bir iki yerinden hafifçe deliniz. Zeytinyağlı dolma içini hazırlayınız. İç hafif soğuyunca patlıcanların içine fazla sıkıştırmadan doldurunuz. Üzerlerine ya da boş kalan aralara domatesleri koyunuz. Üzerine patlıcanları ağzı domatesle kapatılmış olarak yerleştiriniz. Bir miktar su, tuz ve domates suyu ilâve edip orta hararetli ateş üzerinde patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Kabında soğutup üstleri temiz olarak servis tabağına diziniz. Limon dilimi ve maydanozla süsleyip servis yapınız.Zeytinyağlı Patlıcan Dolma


(234 kişi 813 oy verdi.)

Gönderen: marmelat | 07.May.2010

Malzemeler
6 adet patlıcan
4 adet büyük soğan
1 fincan kuşüzümü
1 fincan dolma fıstığı
1 bardak pirinç
1 bardak zeytinyağı
2 bardak su
3 tatlı kaşığı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı karabiber
nar ekşisi
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı
Patlıcanlar ortadan ikiye bölünür. Kabak oyacağı ile içleri iyice oyulup, içleri ile beraber ayrı kaplarda tuzlu suya koyulur. Diğer taraftan kuş üzümleri sıcak suda 15 dakika bekletilir. Pirinç ılık suda demlendirilir. Soğanlar yemeklik olarak doğranır. İçine yağ koyulmuş tencerede dolmalık fıstıklar ile beraber pembeleştirilir. İçine şeker ve tuz ilave edilir. Pirinçler ve patlıcan içleri içine atılarak bu malzeme ile biraz kavrulur. Suyu ilave edilir, pişmeden ateşin altı kapatılır. Tarçın, yenibahar, karabiber ilave edilerek tuzlu sudan çıkarılan patlıcanların içleri doldurulur. Tencereye dik olarak yerleştirilir. Su yağ ve limon tuzu veya nar ekşisi ilave edilir. Ağır ateşte patlıcanlar pişinceye kadar beklenir.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(210 kişi 759 oy verdi.)

Gönderen: büyük sultan | 07.Ekm.2010

1 kg patlıcan
1 su bardağı zeytinyağı
2 su bardağı pirinç
3 soğan
3 domates
1 tatlı kaşığı tozşeker
1 kahve fincanı dolmalık fıstık
1 kahve fincanı kuşüzümü
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı yeni bahar
1 çay kaşığı karabiber
1 demet nane
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dereotu
10 kiraz domates
1 tatlı kaşığı köri
Tuz

Patlıcanları ortadan ikiye kesip içlerini çıkarın. Birkaç yerinden kürdanla delip yıkayın ve süzün. İçlerini hafifçe tuzlayıp 5-10 dakika bekletin. Pirinci yıkayıp süzün. Soğanları soyup kıyın. Domatesleri soyup rendeleyin. Yeşillikleri temizleyip saplarını ayırın ve yaprak kısımlarını kıyın. Baharatı bir kapta harmanlayın. Kuşüzümlerini ılık suda yumuşaması için bekletin. Soğanları zeytinyağında kavurun. Pirinci ekleyip kavurmaya devam edin. Domates, iki bardak ılık su, tuz ve şekeri ekleyip karıştırarak pişirin. Ateşten alıp fıstık, kuşüzümü, baharat ve yeşillikleri ilave edip ılınmaya bırakın. Patlıcanların içini pirinçli harçla doldurun. Kiraz domatesleri patlıcanların üst kısımlarını örtecek şekilde yerleştirin. Geniş ve tabanı düz bir tencereye yeşilliklerin sap kısımlarıyla döşeyin. Dolmaları dizin. 1 bardak sıcak su ve 1 tatlı kaşığı köriyi karıştırıp tencerenin kenarından dökün. Dolmaların üzerine porselen bir tabak yerleştirin. Orta hararetli ocakta 25-30 dakika pişirin. Maydanoz yapraklarıyla süsleyip ılık ya da soğuk servis yapın.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(198 kişi 713 oy verdi.)

Gönderen: kurabiyem | 22.Ekm.2010

Dolma için, patlıcanların muntazamlarmdan seçmelidir.
Bizde, kemer patlıcan şöhret bulmuştur.
Bu cins patlıcanların sap taraflarından kapak açılır ve içleri oyulur. Diğer taraftan lâzım olan iç hazırlanır.
Bir tencereye lüzumu mikdar soğan doğramalı ve zeytinyağiyle ateş üstünde karıştırmalıdır. Oyulan patlıcan içlerini de çekirdeklerinden ayırmak için yıkadıktan sonra sıkmalı ve kıyıp tencereye katmalı ve hep birlikte kavurmalıdır.
Daha sonra; pirinci, kıyılmış naneyi, baharat ve tuzunu ekip ve birkaç şeker parçası da ilâve etmeli ve birlikte tencerede çevirmeli. Taze domates ve tarçınını da koyduktan sonra tamamlanan bu harçla patlıcanları doldurmalıdır.
Yalnız, doldururken dolmaların iyi pişmeleri için fazla bastırmamalıdır. Bu suretle doldurulan patlıcanların evvelce açılmış kapaklarını sap tarafları içeriye gelmek üzere yerine kapamalıdır.
Tenceresine muntazam surette sıralanan patlıcanların üzerlerine münasip mikdar su doldurup, orta ateşte yavaş surette pişmesini beklemelidir. Soğuduktan sonra, parlak dolmaların üzerlerine çıkan yağların iştiha açan manzarasiyle meraklı ağızlara lâyık (patlıcan dolması) hazırlanmış olur.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(227 kişi 797 oy verdi.)

Gönderen: Tutkunaz | 13.Mar.2011

3 kahve fincanı pirinç
7 adet soğan (büyük)
1,5 bardak zeytinyağı
2 adet domates, yarım demet dereotu
2 çorba kaşığı siyah üzüm
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1/2 bardak su
3/4 çorba kaşığı toz şeker
tuz
biber
6 adet patlıcan (büyük)
1 bardak su

Bir tepsi içerisine, üç kahve fincanı pirinci ayıklayıp, yıkadıktan sonra üzerini örtecek kadar sıcak su koyup, soğuyuncaya kadar bir tarafta bırakınız. Daha sonra, suyunu döküp, duru suyu kalıncaya kadar fazla bastırmadan ovalıyarak birkaç sefer yıkayıp, süzünüz.
Diğer tarafta bir tencere içerisine, birbuçuk bardak zeytinyağı, çentilmiş soğan, çam fıstığı ve tuzu koyarak, kuvvetli ateş üzerinde yarım saat kadar kavurunuz (soğanlar esmer bir renk alıncaya kadar). Sonra soğanların üzerine süzülen pirinçleri ilâve edip, karıştırarak on dakika daha kavurunuz. Daha sonra, yarım bardak su, kabuğu çıkarılarak rendelenmiş domates ve kuru siyah üzümü, iki kahve kaşığı karabiber ile, bir çorba kaşığı toz şeker, kıyılmış dereotu da ilâve edip iyice karıştırınız. Tencerenin kapağını kapatıp, pirinçler suyunu çekip de şişinceye kadar hafif ateş üzerinde yirmi dakika tutunuz. Daha sonra indirip, ılınması için bir tarafa bırakınız. Bu arada, patlıcanların saplarını kesip, bunların baş taraflarından yarım parmak eninde keserek, bir kapak çıkarınız. Sonra kesilen bu yerden patlıcanların içlerini kabak gibi oyarak çıkardıktan sonra, içinde kızdırılmış bir buçuk bardak zeytinyağı olan tavaya atıp, parçalamadan, yumuşayıncaya kadar, üç dakika kadar renklerini değiştiriniz. Patlıcanları tavadan alıp, ılınmasını bekleyiniz. Daha sonra, sıkı olmamak şartiyle, evvelce hazırladığınız içlerle doldurup, altına yağ kâğıdı serilmiş bir tencereye yerleştirerek, üzerine de bir bardak su, kaşığın ucuyla tuz ilâve edip, kapağını kapayınız. Tenceredeki suyu patlıcanlar çekip de, yumuşayıncaya kadar orta hararetteki ateş üzerinde elli dakika kadar pişirip, ateşten indiriniz. Servis tabağına koyup soğuttuktan sonra, servis yapınız.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(212 kişi 724 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 24.May.2011

4 orta boy dolmalık patlıcan (saplı taraflarından bir kapak kesilip, içleri bir tatlı kaşığı ile oyularak, çekirdekli kısımları atılmış ve tuzlu suda bekletilmiş)
1 orta boy domates (4 eşit parçaya bölünmüş)
1/3 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı su
Harcı:
100 gr (1/2 su bardağından biraz az) dolmalık pirinç
150 gr (1+1/4 su bardağı) zeytinyağı
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
400 gr soğan (ince doğranmış)
15 gr kuş üzümü (ayıklanmış)
1+1/2 kahve kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
1+1/2 kahve kaşığı yenibahar
1/2 su bardağı sıcak su
1+1/2 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
1+1/2 çorba kaşığı taze dereotu (ince kıyılmış)
1+1/2 çorba kaşığı taze nane (ince kıyılmış)

Harcı hazırlamak için pirinci ayıklayıp, 4-5 su yıkadıktan sonra içine 1 çorba kaşığı tuz atılmış 2 su bardağı ılık suda ıslatarak, 1 saat kadar kabarmasını bekleyiniz. Pirinçler ıslanıp kabardıktan sonra, bir kevgirde suyunu süzünüz. Zeytinyağı, orta boy bir tencerede ısıtınız. Yağ kızınca fıstığı koyup, 2-3 kez karıştırarak, hafifçe sarartınız. Soğanı ekleyip 3-4 dakika, sürekli karıştırarak, pişiriniz. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca pirinci ekleyip, 4-5 dakika karıştırarak kavurunuz; kuş üzümünü, şekeri, tuzu ve yenibaharı katıp, karıştırınız. Sıcak suyu ekleyip, yeniden karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp, ateşi kısınız. Ağır ateşte 10-15 dakika pişirip, tencereyi ateşten alınız. Maydanoz, dereotu ve naneyi koyup, karıştırdıktan sonra bir kenara koyunuz.
Patlıcanları tuzlu sudan çıkarınız. Patlıcanların içlerini, hazırladığınız harç ile doldurunuz. Her patlıcanın kesik kısmına bir domates parçasını kapak gibi yerleştirerek, patlıcanları büyükçe bir tencereye diziniz. Yağı, tuzu ve suyu koyup, ağır ateşte 50-60 dakika pişiriniz.
Tencereyi ateşten alıp, dolmaları tencereden iki kaşık yardımıyla çıkararak, bir servis tabağına diziniz. Zeytinyağlı patlıcan dolmalarınızı, soğuduktan sonra servis ediniz.ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI


(221 kişi 762 oy verdi.)

Gönderen: im | 16.Arl.2012

5 adet düzgün orta boy patlıcan
1 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı tozşeker
1 kahve fincanı su
İçi:
1,5 bardak pirinç (250 gram)
1/2 tatlı kaşığı yenibahar
1/4 litre zeytinyağı
1/2 fincan temizlenmiş kuş üzümü
1/2 fincan temizlenmiş beyaz fıstık (50 gram)
750 gram ince kıyılmış soğan
1/2 çorba kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı tozşeker
1,5 su bardağı kaynar su
Baharat için:
Birer bağ ince kıyılmış dereotu, nane ve maydanoz yaprakları

1) Pirinci ılık, tuzlu bolca suda 1 saat ıslayıp 4-5 defa suyunu değiştirerek yıkayınız. Sonra süzülmesi için bir süzgeç çıkarınız.
2) Zeytinyağını genişçe bir tencereye koyup hafifçe kızdırınız.
3) Fıstığı ilâve ederek fıstıklar hafif sararıncaya kadar yaklaşık 30 saniye karıştırınız.
4) Soğanı ilâve ediniz. Devamlı surette ağır ağır karıştırarak tencerenin kenarlarına bulaştırmadan ve yakmadan orta kuvvetli hararette soğanlar hafif sarı bir renk alıncaya kadar karıştırarak kavurunuz.
5) Hemen pirinci ilâve edip karıştırarak 4-5 dakika daha kavurup tuzunu, şekerini, yenibahar ve kuşüzümünü ekleyerek bir kere karıştırdıktan sonra, kaynar olarak suyunu ilâve ediniz.
6) Bir kere kaynatıp karıştırıp tencerenin Kapağını Kapatınız, Gayet ağır ateşte, fırın mevcutsa fırında 15 dakika pişiriniz.
7) Sonra bir tepsiye boşaltıp, dereotu, maydanoz ve nanesini ilâve edip bir kere karıştırınız.
8) Patlıcanların saplarını keserek atınız. Başta 2 milim kadar içinden patlıcanı bıçakla çizer gibi kesiniz. Tepesinden bıçağın ucunu daldırarak, yırtmadan içten etrafını kesiniz. Patlıcanı masanın üzerine bırakıp kabuk kısmını birinci, ikinci ve üçüncü parmaklarınızla çimdikler gibi bütün çevresini sıkıştırıp kabuğun etinden ayrılmasını temin ediniz. Sonra başaşağı tutup iki ovucunuzla iyice ovup kabuğun eti bırakmasını sağlayınız. Şişe mantarı gibi içinden tutup çekiniz.
9) Patlıcanın içini çıkardıktan sonra bir kısmını kapak olarak bir kenara ayırınız. Patlıcanları yıkayıp başaşağı tutarak süzdürünüz.
10) Sonra dolma içi ile doldurup ayırdığınız kapakla ağızlarını kapayınız ve kapakların düşmemeleri için yandan bir kürdan saplayınız.
11) Bir tencerenin altına yağlı bir kâğıt koyarak, üzerine patlıcanları diziniz. Üzerine, yağını, tuzunu, tozşekerini ve suyunu koyup domatesleri de parçalayıp ilâve ediniz.
12) Evvelâ orta, sonra ağır ateşte 45 dakika tamamen suyunu çekinceye kadar pişirip soğutarak servis yapınız.

Not: Patlıcanları doldurmadan önce 1 dakika kızgın yağa atıp, çıkarıp, sonra doldurursanız daha güzel olur. Dolma içini yapar yapmaz kullanırsanız, patlıcanları tepsiyle yalnız domates ve yağla altüst çevirerek fırında susuz olarak pişirebilirseniz daha güzel olur.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(209 kişi 742 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 06.Mar.2014

250 g pirinç
1 su bardağı zeytinyağı
750 g kuru soğan
½ su bardağı su
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1 çorba kaşığı kuş üzümü
½ demet maydanoz
Nane ve dereotu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı şeker
10 adet patlıcan
1 su bardağı su

Soğanlar çok ince doğranır ya da rendelenir.
Taze maydanoz, dereotu ve nane julienne usulü doğranır.
Kuş üzümü önceden ayıklanarak yıkanır.
Harcını hazırlarken pirinç önceden ılık suda bekletilir.
Zeytinyağıyla önce fıstıklar sonra soğanlar pembeleştirilir.
Yıkanmış pirinç eklenerek kavrulur ve kaynar su eklenir.
Tuz, şeker ve kuş üzümü de eklenerek kapağı kapalı olarak pişmeye bırakılır.
Suyunu çektikten sonra ateşten alınır, maydanoz, dereotu, nane ve baharat eklenerek karıştırılır.
30 dakika kadar dinlenmeye bırakılır.
Patlıcanlar ikiye bölünerek içleri oyulur, acısı çıkartılır. İçleri harçla doldurulur, üzerine domatesten kapaklar yapılarak tencereye dik olarak dizilir.
Üzerine suyu eklenerek pişirilir.
Piştikten sonraki soğutma aşamasında üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirilerek parlak olması sağlanır.
Soğutulurken kapağının kapalı olmasına dikkat edilmelidir.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(213 kişi 773 oy verdi.)

Gönderen: nurnur | 21.Nis.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


1 kg kemer patlıcan
İçi için:
250 g pirinç
1 su bardağı zeytinyağı
750 g kuru soğan
1/2 su bardağı su
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1 çorba kaşığı kuş üzümü
½ demet maydanoz
½ demet dereotu
½ demet taze nane
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı toz şeker

Patlıcanlar dolmalık hazırlanır.
Pirinç yıkanarak, tuzlu ılık suda 1 saat bekletildikten sonra yıkanarak suyu süzdürülür.
Ayıklanıp yıkanmış üzüm ılık suda 1 saat bekletilir.
Soğanları ayıklanır yıkanır ve ince doğranır.
Maydanoz, dereotu ve eğer kullanılacaksa nane yaprakları ayıklanıp yıkandıktan sonra ince doğranır.
Tencerede zeytinyağıyla fıstıklar birlikte pembeleştirilir.
Soğanlar ilave edilerek soğanlarda pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edilir.
Pirinçler eklenerek 3 dakika daha kavurulur.
Kuş üzümü, tuz, ve kaynar suyu da ilave ederek bir kez karıştırılır ve kapak örtülerek pişmeye bırakılır.
Ateşten almadan baharat, şeker maydanoz, nane ve dereotu eklenir, karıştırılır.
Ateşten alınır, kapak örtülerek dinlenmeye bırakılır.
İç, patlıcanlara doldurularak tepeleri domates parçası ya da patlıcanlardan kesilmiş parçalarla kapatılır.
Patlıcanlar tencereye dizilir.
Üzerlerine temiz bir tabak kapatıldıktan sonra dolmaların düzeyine kadar su koyulur.
Kapak kapatılarak suyunu çekinceye kadar (ortalama 30 dakika) pişirilir.
Pişen dolmalar ılıyıncaya kadar tencerede bırakılır.
Ilıdıktan sonra servis kabına alınarak soğutulur.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(174 kişi 609 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 19.Nis.2016

Vedat Başaran

1 kg. patlıcan
1 adet domates
1 adet limon
¼ demet maydanoz
¼ demet dereotu
750 gr. kuru soğan
250 gr. pirinç
50 gr. çamfıstığı
50 gr. kuşüzümü
½ tatlı kaşığı yenibahar
½ tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı kuru nane
½ tatlı kaşığı acısız kırmızı toz biber
½ tatlı kaşığı toz karabiber
1 tatlı kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı tuz
1 ½ su bardağı zeytinyağı

Pirinci ve kuşüzümlerini ıslayın. Soğanı piyaz doğrayıp, maydanoz ve dereotunu ince ince kıyın. Pirinci ve kuşüzümlerini yıkayıp, süzün. Tencereye 1 bardak zeytinyağı koyup kızdırın. Çamfıstıklarını ilave edip renkleri dönünceye kadar kavurun. Soğanları katıp kavurmaya devam edin. Bir başka kaba su koyup kaynatın. Pirinci ilave edip pirinçler saydamlaşana kadar kavurun. Kuş üzümlerini katıp karıştırarak kavurmaya devam edin.
½ tatlı kaşığı toz karabiber, ½ tatlı kaşığı kırmızı toz biber, ½ tatlı kaşığı yenibahar, ½ tatlı kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırarak pişirmeye devam edin. 1 bardak kaynar su katıp biraz karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, ocağın altını söndürün ve suyunu çekmesi için dinlenmeye bırakın.
Limonun kabuğunu kalınca soyup, halka halka dilimleyin. Dinlendirdiğiniz harcı genişçe bir kaba aktarın. Maydanoz ve dereotunu katarak iyice karıştırın. Patlıcanların baş kısımlarını kesin. Kabuğunu 1 cm eninde çizip soyun. İnce bir bıçakla içini oyun. Avucunuzla bastırarak ezin ve içini kabuğundan ayırıp, çekip çıkarın. Bir kaşıkla içini temizleyin. İçinden çıkardığınız parçanın üst kısmını kesip ayırın.
Hazırladığınız harçla patlıcanların içini doldurun. İçinden çıkan, kesip ayırdığınız parçalarla ağızlarını kapatın. Pişerken açılmamaları için karşılıklı olarak kürdanla tutturun. Doldurduğunuz patlıcanları ısıya dayanıklı bir kaba yerleştirin. Aralarına domates dilimlerini ve maydanoz saplarını koyun. 1 tatlı kaşığı tuz, ½ su bardağı zeytinyağı, 1 bardak soğuk su ilave edin. Islatılmış yağlı kağıt ile üstünü örtüp, kürdanla tutturun. Önceden 200 C derecede ısıtılmış fırının orta rafında, 35 dakika pişirin. Yağlı kağıdı alıp, hafifçe kızarması için 5 dakika fırında bekletin.Soğuduktan sonra dilimleyip servis yapın.Zeytinyağlı Patlıcan Dolması


(61 kişi 213 oy verdi.)

Gönderen: cTesi | 08.Haz.2019

30 adet Adana patlıcanı
10 adet kuru soğan
2 bardak pirinç
1 bardak zeytinyağı
4 adet kesme şeker
1 çay kaşığı tarçın
1 demet dereotu
1 adet limonun suyu
1 tatlı kaşığı yenibahar
4 yemek kaşığı dolmalık fıstık
4 yemek kaşığı kuş üzümü
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Patlıcanların içini oyup tuzlu suda bekletin. Soğanları küp küp doğrayın. Üzümleri ve pirinçleri ılık tuzlu suda bekletin.
Fıstıkları sıvı yağda, soğanları zeytinyağında pembeleştirin. Pirinçleri yıkayıp süzün. Soğanlarla karıştırarak 10 dakika kavurun. Pirinçlerin üzerine tuz, şeker, tarçın, yenibahar ve karabiber ekleyin. Üzerine 2 bardak su ve dereotu ilave edip kısık ateşte pişirin. 20 dakika dinlendirdikten sonra limon suyunu ilave edin.
Oyulmuş patlıcanların içini doldurun. Üzerine 2 bardak su ilave edin. Patlıcanların üzerini bir tabakla bastırın. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra 30 dakika pişirin.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.