Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Zeytinyağlılar » Zeytinyağlı Kabak İmambayıldı
11 adet | 372,094 defa bakıldı

Zeytinyağlı Kabak İmambayıldı


(252 kişi 866 oy verdi.)

Gönderen: Rana | 25.Ekm.2006

1500 gram kabak
1 su bardağı zeytinyağı
4 baş soğan
Maydanoz - dereotu
1 baş sarımsak
Yeteri kadar tuz.

İnce kıyılmış soğan, sarımsak, iki kaşık yağla kavrulur, domatesin yarısı ve maydanoz ilâve edilerek hazırlanır. Kabaklar soyulmuş, yarılmış olarak geri kalan yağda öldürülür. Yağdan çıktıktan sonra hazırladığımız harç içine doldurulur. Pişecek kaba konur. Üzerine domates kesilerek bir bardak su ile orta ateşte pişirilir. Ateşten alacağımız zaman susuz olarak çıkarılacaktır.


ML® İmambayıldı için tıklayınKabak İmambayıldı


(251 kişi 871 oy verdi.)

Gönderen: Belkıs | 19.Arl.2006

1 kilo sakız kabağı
2 baş sarımsak
2 baş soğan
2 tane taze soğan
Dereotu
Maydanoz
2 domates
1 tatlı kaşığı tuz
Arzuya göre karabiber
1 çorba kaşığı toz şeker
1 su bardağı zeytinyağı

Kabaklar kazınır. Bol suda yıkanır. Birer uçları açılmadan diğer uçlarından dörde bölünerek yarılır. Soğanlar ortadan kesilip halka halka doğranır. Yeşil soğanlar da doğranıp buna iki baş diş diş ayıklanmış olan sarımsak da katılıp tuz ile güzelce ovalanır. Orta boy iki domates doğranıp hazırlanan bu harca ilave edilir. Yarılmış olan kabakların aralarına bu harç kâfi miktarda doldurularak, bir tencereye dizilir. Üzerlerine bir çorba kaşığı şeker de serpilir ve bir tutam da tuz atılır. Bundan sonra tencereye bir bardak su ve bir bardak zeytinyağı ilâve edilir ve kabakların üzerine de içlerindeki malzemeler dağılmasın diye bir kapak veya bir tabak kapatılır. Tencere ateşe konur. Bir müddet hızlı ateşte ve sonra hafif ateşte suyu çekene kadar pişirilir. Piştikten sonra tabak alınır, kabakların üzerine dereotu ve maydanoz ince kıyılarak doğranır ve tencerenin kapağı kapatılır. Kapatmadan evvel yarım limondan az limon sıkılır ise çok leziz olur. Yemek iyice soğuduktan sonra kabaklar dikkatle tabağa alınıp servis yapılır.


ML® Kabak Bayıldı için tıklayın


Kabak İmambayıldı


(196 kişi 690 oy verdi.)

Gönderen: Gönül Hırsızı | 29.Arl.2006

Kullanılacak malzeme:
1 kg eşit büyüklükte kabak,
3 kahve fincanı zeytinyağı,
4 baş orta büyüklükte soğan,
3 iri domates,
1 demet maydanoz,
2,5 bardak su,
6 diş sarımsak,
yeteri kadar tuz,
arzuya göre 1 çay kaşığı tozşeker.

Yapılışı:
Bir tencereye ince ince doğranmış soğanlar ve 1 fincan zeytinyağı konur ve tencere ateşe oturtulur. Soğanlar, rengi pembele-şinceye kadar karıştırılarak kavrulur. Üzerine kabukları soyulmuş, çekirdekleri çıkarılıp küçük parçalara doğranmış domates ve ince ince kıyılmış maydanozun dörtte üçü atılır. Sarmısaklar da ince ince doğranıp eklendikten sonra tuzu serpilir ve tencerenin kapağı örtülerek bu karışım 2 dakika pişirilir. Sonra tencere ateşten indirilir. Diğer tarafta kabaklar, uçlarını birbirlerinden ayırmadan, uzunlamasına kesilerek dörde yarılır. Kesilen her kabak, içinde bol su bulunan bir kaba atılır ve orada tutulur. Sonra suyu süzülür ve yayvan bir tencereye veya küçük bir tepsiye yanyana dizilir. Kaba, bir bardak su ve 1 fincan zeytinyağı dökülür. Tencereyi ara ara sallayarak kabaklar yumuşak bir duruma gelinceye kadar yani yaklaşık 20 dakika kuvvetli ateşte pişirilir. Kabaklar yumuşayınca tencere ateşten indirilir, yarık yerlerinden içlerine soğanlı, domatesli harç doldurulur ve kabaklar yeniden düzenli bir biçimde tencereye yerleştirilir. Üzerine bir fincan zeytinyağı ve 1,5 bardak su, gezdirilerek dökülür. Arzuya göre bir çay kaşığı kadar tozşeker de serpilebilir. Tencerenin kapağı örtülür ve yemek orta ateşte 1-1,5 saat kadar pişirilir. Tencere ateşten indirildikten sonra kabaklar olduğu gibi soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra servis tabağına alınır, kalan dörtte bir demet kıyılmış maydanoz kabakların üstüne serpildikten sonra yemek soğuk olarak servis yapılır.

Kabak İmam Bayıldı


(180 kişi 632 oy verdi.)

Gönderen: YaseminT | 10.Kas.2007

1 kg. kabak
3 adet soğan
2 adet domates
1 baş sarımsak
1 bardak zeytinyağı
Maydanoz
Dereotu
Tuz

Kabakları kazıyınız.
Ortalarını hafifçe oyunuz.
Zeytinyağında hafifçe kızartınız.
Kalan yağa soğanları doğrayıp hafifçe öldürünüz.
Sonra kabukları soyulmuş ve fındık büyüklüğünde doğranmış domatesi, soyulmuş sarımsağı koyup biraz öldürünüz.
Hazırladığınız bu harcı kabakların oyuk kısmına doldurup üzerine domates dilimi kapatınız.
Suyunu da üstüne döküp şekeri, tuzu ve 1/2 limon suyunu sıkıp orta hararetli ateşte pişiriniz.
Ateşten alınca üzerlerine maydanoz doğrayınız.
Servis tabağına koyup servis yapınız.

Not: Soğanı ince yarım halkalara doğrayıp bütün malzemelerde soğan karıştırıp kabaklar doldurulur. Yağı ve suyu da konup pişirilir. Lezzet ve besleyici değer bakımından farklı değildir. Midesi rahatsız olanlar çiğden yapmayı tercih etmelidirler.

Kabak İmam Bayıldı


(207 kişi 717 oy verdi.)

Gönderen: yasemen | 08.Oca.2008

6 iri kabak
3 Orta boy soğan
1 Tatlı kaşığı tuz
3 Orta boy domates
1 Çay kaşığı şeker
1 Çay bardağı zeytinyağı
1 Baş sarımsak

kabakları kazıyıp, yıkayıp, saplarını kesiniz. Bıçağın ucu ile ortasını boydan boya çok ince oyunuz. Kalın kısımlarının çabuk pişmesi için, içinden bıçakla çiziniz.
Soğanı yarım halka şeklinde incecik doğrayarak bir kâseye koyunuz kabukları soyulmuş ve fındık büyüklüğünde doğranmış domates, ince kıyılmış sarımsak, zeytinyağı, tuz ve şekeri soğana ilave edip karıştırınız.
Kabakların ortasını açıp hazırlanan karışımı sıkıca doldurunuz. Üzerlerine domates dilimi yerleştiriniz. Tepsi veya tencereye dizip üzerine 2 su bardağı kaynar su ve biraz tuz koyarak ağzını kapatınız. Hafif hararetli ısıda yumuşayıncaya kadar 35-40 dakika pişiriniz. Servis tabağına yerleştirip, üzerine suyunu gezdiriniz.

Kabak İmam Bayıldı


(167 kişi 578 oy verdi.)

Gönderen: zerzevat | 12.Tem.2008

1 kg kabak
3 adet domates
1 demet maydanoz
1 tatlı kaşığı nane
4 adet soğan
6 diş sanmsak
1 çay bardağı sıvıyağ
tuz
karabiber

Kabakların kabuğu kazınır ve bıçakla karınlarında boyuna yarıklar açılır. Kızgın yağda her yeri iyice kızarana kadar kızartılıp çıkarılır.
Soğanlar halka halka doğranıp yağda kavrulur. Küçük doğranan domates ve sarımsaklar ilave edilip pişirilir. Kıyılmış maydanoz ve nane ilave edilip ateşten alınır. Tuz ve karabiber koyup karıştırılır.
Hazırlanan iç kabaklara doldurulup bir tencerenin içine yerleştirilir. Yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Kabak İmam Bayıldı


(205 kişi 707 oy verdi.)

Gönderen: eylem09 | 18.Arl.2009

8 küçük kabak
4 - 5 soğan
7 - 8 diş sarımsak
1 demet maydanoz
1 - 2 dal nane
2 - 3 domates
2 - 3 sivri biber
1 su bardağı zeytinyağ
1 - 2 kahve kaşığı şeker
Tuz
Karabiber

Kabaklar kazınıp baş ve uç kısımlar kesilir.
Zeytinyağda hafif pembe kızartılır. Tepsiye dizilir.
Üzerleri boydan boya bıçak alta geçmeyecek şekilde kesilir.
Yarım halka şeklinde doğranmış soğan, sivri biber, sarımsak, zeytinyağında kavrulur. Soyulup doğranmış domates konup karıştırılır. Kıyılmış maydanoz, nane, tuz, karabiber ve şeker ilave edilir.
Kızartılan sebzenin içinde doldurulur.
Az su ilavesi ile yavaş yavaş pişirilir.

Sakızkabağı İmambayıldı


(154 kişi 533 oy verdi.)

Gönderen: kuzey | 21.Tem.2010

İnce kıyılmış soğan, sarımsak, iki kaşık yağla kavrulur, domatesin yarısı ve maydanoz ilâve edilerek hazırlanır. Sakızkabağı kazınarak içleri yarılır ve kalan yağda öldürülür. Yağdan çıktıktan sonra hazırladığımız harç içine doldurulur. Pişecek kaba konur. Üzerine domates kesilerek bir bardak su ile orta ateşte pişirilir. Ateşten alacağınıız zaman susuz olarak çıkarılacaktır.

Kabak İmambayıldı


(206 kişi 700 oy verdi.)

Gönderen: kurabiyem | 22.Ekm.2010

Kabakların muntazam alınmalı kazınıp ortaları yarılmalıdır.
Bu suretle hazırlanan kabaklar tavada kızgın zeytinyağında, biraz kızartılarak hemen çıkarılır.
Sonra, soğanları fasulye piyazı soğanı gibi doğrayıp yine zeytinyağında sarımtırak renk alıncaya kadar karıştırmalı ve birkaç baş sarımsağı da diş diş ayırıp soğanla birlikte bir iki daha çevirdikten sonra indirmelidir.
Bu malzeme ile, kabakların içleri doldurulmalı. Üzerlerine taze domatesleri de doğramalıdır. Kenarlı bir tepsiye muntazam dizip üzerlerine tavada kalan yağı dökmeli tuz, biberi de serpmelidir.
Sonra, kabakların hizalarına kadar su doldurarak orta ateşte pişirmelidir.
Pişirme işi bittikten sonra, tabaklara olduğu gibi alınıp tenceredeki salçayı da üzerlerine döküp soğuduktan sonra yenilmelidir.

Not: Bu yemek de tıpkı patlıcanda kullanılan tertip ve harçlarla olur. Ve bazı midelere daha hafif ve mülâyim gelir. Ancak, zevk ve çeşni farkı vardır.

Kabak İmam Bayıldı


(273 kişi 947 oy verdi.)

Gönderen: im | 16.Arl.2012

Necip Usta

5 adet orta boy kabak
3 kahve fincanı zeytinyağı
1 çay kaşığı tozşeker
1/2 tatlı kaşığı tuz
1/2 su bardağı su
1 bağ kıyılmış maydanoz
5 adet iri soğan
3 diş sarımsak
4 adet domates
1 adet dolma biber

1) Kabakların kabuklarını kazıyıp iki ucunu hafifçe kesiniz. Tam ortasına bir bıçak sokup 3'er santim aşağı ve yukarı yarınız. Karşısından tekrar sokup yardıktan sonra üzerlerine 1 çorba kaşığı tuz serpip 30 dakika tuzda ölünceye kadar bırakınız.
2) Soğan ve sarımsağı soyup piyaz biçimi doğrayınız. 3 adet iri domatesin kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkararak ince kıyınız. 1 adet orta boy domates ve dolma biberin saplarını çıkarıp dikine karşılıklı 6 parçaya bölünüz.
3) Küçük bir tencereye 2 fincan zeytinyağını koyup kızdırınız Soğan ve sarmısağı ilâve edip sarartmadan 5 dakika kavurunuz. Domatesini, tozşekerini ve tuzunu ilâve ediniz. 2 dakika daha kavurup ağır ateşte 15 dakika pişirip süzgeçte süzünüz. Suyuyla beraber saklayınız.
4) Kabakları yıkayıp küçük bir tencereye koyup üzerine Vz kahve fincanı zeytinyağı, Vz su bardağı su koyup ağır ateşte 15 dakika kaynatınız.
5) Küçük bir tepsiye veya güvece çıkarıp soğanını, maydanozunu karıştırıp eşit şekilde kabakların içine doldurunuz.
6) Üzerlerine yanyana 1'er domates ve 1'er biber koyup soğanın suyunu ve kalan zeytinyağını da ilâve derek hafif yağlanmış yağlı kâğıt kapatıp fırında veya kapalı olarak ocağın üzerinde 30 dakika pişiriniz.

Kabak İmambayıldı


(74 kişi 266 oy verdi.)

Gönderen: tarifler | 17.Ağu.2019

4 adet orta boy kabak
2 adet orta boy soğan
1 adet orta boy domates
4 diş sarımsak
5-6 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet defne yaprağı
3 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
2 adet sivri biber
Tuz
Kabakları kızartmak için sıvı yağ
Sosu için:
1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı salça

Kabakların başlarını ve saplarını kesin. Kabuklarını soymayın.
İyice yıkadığınız kabaklara çatalla yukarıdan aşağı çizikler atın.
Kabakları boydan ikiye bölüp göbeklerini çıkarın.
Sıvı yağı kızdırıp kabakları güzelce kızartın.
Kağıt havlu serilmiş bir tabağa aldığınız kabakları kenara koyun.
Soğanları piyazlık, domatesleri ise küp küp doğrayın.
Biberleri ince ince kıyın. Sarımsakları soyup ikiye bölün.
Zeytinyağını tavada ısıtıp sırasıyla soğan ve sarımsakları ekleyip biraz tuzla soteleyin.
Sivri biberleri ve defne yaprağını da ilave edin.
Son olarak domatesleri tencereye alıp suyunu çekene kadar sotelemeye devam edin.
Kabakları fırın kabına dizip soğanlı harcı kabakların ortalarına paylaştırın.
Salçayı suyla açıp içine tuz ekleyin.
Kabakların üzerine salçalı sosu gezdirin.
Fırını 180 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın.
Kabakları fırında 20-25 dakika pişirdikten sonra ister ılık, ister soğuk servis edin.

Not: Arzu ederseniz fırından çıkarmadan önce kısa bir süre önce üzerine peynir serpip erimesini bekleyebilirsiniz.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.