Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Zeytinyağlılar » Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar
8 adet | 1,585,636 defa bakıldı

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar


(234 kişi 843 oy verdi.)

Gönderen: gulsimsir | 17.Oca.2006

4 adet enginar (ayıklanmış)
1 adet kuru soğan
1 adet limon
4 yemek kaşığı zeytinyağı
200 gr. taze iç bakla
1/4 demet dereotu
2 tatlı kaşığı toz şeker
Tuz

Limonun suyunu sıkın. Bir kasede, limon suyunun yarısını 2 su bardağı su ile karıştırın ve enginarları kararmamaları için bu limonlu suya koyun. Soğanı soyup dörde bölün. Dereotunu ince ince kıyın.
Enginarı, iç baklayı, soğanı, kalan limon suyunu, tuz, şeker ve zeytinyağını, 2 su bardağı su ile birlikte büyük bir tencereye koyun. Tencerenin kapağını kapatıp harlı ateşte suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra ateşi kısarak 35 dakika daha pişirin ve tencereyi soğumaya bırakın.
Enginarlar soğuyunca servis tabağına dizin ve iç baklaları ortalarına yerleştirin. Dereotu ile süsleyip servis yapın.

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar


(260 kişi 912 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 09.Mar.2006

Yarım kg. taze iç bakla
6 adet enginar
Yarım bardak zeytinyağ
1- 2 soğan
1 kahve kaşığı şeker
Limon
Yarım demet dereotu
Tuz

1- Enginarların taç yaprakları sıyrılarak koparılır.
2- Uç kısımları kesilip fazla derinleşmeden soyulur.
3- İçleri kaşıkla çıkarılıp tuzlu limonlu su içine bırakılır.
4- Saplar dibinden kesilir. Özü çıkana kadar soyulur, küçük doğranır.
5- İnce doğranmış soğan zeytinyağında sararıncaya kadar kavrulur. Enginarlar bütün, saplar doğranmış olarak konur, 23 bardak su ilavesi ile yarı pişirilir.
6- Kabuğu çıkarılmış iç bakla, tuz, şeker konur. Kapak kapatılıp yavaş yavaş pişirilir.
7- Soğuyunca baklalar enginarların çukur yerlerine doldurulur. Üzerine kıyılmış dereotu serpilir.

Not: Bakla yerine iç bezelye ve havuç da kullanılabilir.

ENGİNARLI İÇ BAKLA, (Zeytinyağlı)


(306 kişi 1049 oy verdi.)

Gönderen: Rana | 25.Ekm.2006

6 adet enginar
1 adet havuç
1500 gram bakla
1 bardak zeytinyağı
1 baş kereviz
1 baş sarımsak
Yeteri kadar tuz

Enginar sapsız göbek olarak temizlenir. Bakla dış kabuğu ve iç zarı çıkarılmış hazırlanır. Temizlenmiş soğan, havuç, kereviz, bakla, enginar ve sulandırılmış un pişirilecek kalba konur. Üzerine limon sıkılır, zeytinyağı, dört bardak su ilâve edilerek üzeri yağlı kâğıtla kapanır. Sert ateşte pişirilir. Soğuduktan sonra enginarın göbeği yukarıya konur, iç bakla göbeğine doldurulur. Üzerine dereotu ve suyu süzülür, etrafına sebzeleri konur, böyle servis edilir. Eğer bakla biraz kartlaşıyorsa enginar ayrı, bakla ayrı pişirilmelidir. Kart bakla parçalanacağından enginarla pişmesi doğru olmaz. Ayrı ayrı piştikten sonra enginar tabağa konur, ayrı pişen bakla da göbeğine konur. İkisinin suyu üzerine süzülür.
Enginarı sapsız göbek olarak ayıklarken dikkat edilecek husus göbek enginarın kararmamasıdır. Bunun için de üst kabukları ayıklandıktan sonra bıçakla iyice tıraş edilir, sonra tüyleri bir kaşıkla iyice temizlenir, bıçakla tıraşlanmış ve beyaz olan her yere limon sürülür ve derhal hazırlanmış olan limonlu ve unlu suya atılır. Böylece kararma önlenmiş olur.

Zeytinyağlı Baklalı Enginar


(222 kişi 786 oy verdi.)

Gönderen: Belkıs | 18.Arl.2006

4 adet enginar
250 gr. bezelye (1 bardak)
250 gr. iç bakla
250 gr. arpacık soğanı
1 adet ufak havuç
250 gr. zeytinyağı (1 su bardağı)
Yarım çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı toz şeker
1 adet ufak patates
2 limon

Enginarlar dış kabukları alta geriye doğru bükülüp kırılarak usûlüne göre ayıklanır ve üzerlerine bol limon sürülerek tuzlu suya atılır. Hepsinin ayıklanması tamam olunca çıkarılıp yıkanır ve üzerlerine tekrar limon sürülerek tencereye saplan yukarı gelmek üzere dizilir. Yarım kaşık un bir limon suyu ve biraz su ile halledilerek tenceredeki enginarların üzerlerine dökülür, sonra şeker, tuz, arpacık soğanları da ilâve edilir, zeytinyağı ve hepsinin üstünü kaplayacak kadar da su «takriben bir bardak» konarak tencere ateşe oturtulur. 20 - 25 dakika pişirilip ateşten alınır. Bakla, bezelye, havuç ve patates ayrı bir kapta bütün olarak haşlanır ve pişerek alındıkları servis tabağmdaki enginarların etrafına zevke göre süs yapılarak ve soğuk olarak servise konur.

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar


(197 kişi 703 oy verdi.)

Gönderen: YaseminT | 10.Kas.2007

6 adet enginar
1 adet havuç
500 gr. taze iç bakla
150 gr. arpacık soğanı
2 limon
1,5 bardak zeytinyağı
1 demet dereotu
Tuz
2 kaşık un
Şeker

Enginarları sapsız sadece göbek olacak şekilde hazırlayınız.
Baklaları da kabuğu ve iç zarı çıkmış olarak hazırlayınız (iç zarı çıkmadan da olabilir.)
İyice ovulmuş temiz bir tencereye yağı, soyulmuş arpacık soğanı, kazınmış ve dörde ayrılıp birer cm. den verev kesilmiş havucu koyunuz.
Üzerlerine 1 limon suyu ve 2 bardak su veya varsa yağsız et suyu ve şekeri ilave ediniz.
Aralarında da enginar ve baklaları koyup ağzını kağıtla kapatıp orta hararetli ateşte enginar ve baklalar yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
Pişince servis tabağına enginarların ortalarına tenceredeki içleri koyarak yerleştiriniz.
Üzerine tenceredeki suyu süzünüz.
Dereotu serpip servis yapınız.

İçbaklalı Enginar


(276 kişi 954 oy verdi.)

Gönderen: VII.Murat | 24.Nis.2008

4 adet enginar
500 gr taze bakla
1 adet orta boy soğan
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 limonsuyu
1 yemek kaşığı tepeleme un
1 yemek kaşığı toz şeker
1 tutam dereotu
tuz

Enginarları kabaca doğrayıp,kararmaması için limon sıkılmış su dolu kaba atın, iç baklaları ayıklayın, Kaynayan suya atıp 2-3 dakika bekledikten sonra çıkarın. Her bakla tanesinin dışında kalın bir kabuk daha bulunur. Bu kabuğu parmağınızla bastırarak soyun. Soğanı ince ince kıyın. Küçük bir tencerede zeytinyağı ile kavurun, içine iç baklayı atıp 5 dakika pişirin, Doğranmış enginarları, limon suyunu, un, tuz, şekeri koyup karıştırın, Enginarların üzerini çok az gelecek kadar kaynar su dökün. Kapağını yarım kapatarak, orta ateşte pişmeye bırakın. Enginar çabuk pişen bir sebze olduğu için arada kontrol edip, pişince ocaktan alın. Soğuyunca dereotu serperek servis yapın. Bu yemeği paylaştırıp, üzerine dereotu serpebilirsiniz.

Zeytinyağlı Enginarlı İç Bakla


(234 kişi 829 oy verdi.)

Gönderen: nazlı | 02.May.2008

1 kg iç bakla
3 büyük enginar
1.5 çay bardağı zeytinyağı
2 büyük soğan
Kırmızı biber
Tuz
2 su bardağı su

Enginarın kabukları temizlenir, Dışının sert kısımları kazılır. İÇindeki tüylü kısımları temizlenip doğranır ve tuzlu suya atılır. Baklalar ayıklanır. Soğan doğranıp tencereye konur yağ ilave edilip bakla ile biraz kavrulur. Enginar konup kısık ateşte kendi suyuyla silkenerek bir müddet pişirilir. Tuz, kırmızı biber ve su ilave edilir, pişirilir.

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar


(275 kişi 970 oy verdi.)

Gönderen: cicim | 11.Mar.2009

6 büyükçe enginar
18 arpacık soğanı
1000 gr iç bakla
5 bardak enginarların ayıklandığı limonlu ve unlu su
275 gram zeytinyağı (1 1/4 bardak)
1/2 limonun suyu
1/2 çorba kaşığı toz şeker
Tuz
ENGİNARLARIN AYIKLANDIĞI SU
10 bardak su
2 silme çorba kaşığı un
1 limonun suyu

1 Bir büyükçe tencereye; 10 bardak su, 2 silme çorba kaşığı un ile 1 adet büyükçe limonun suyunu koyup iyice karıştırmak, sonra bu unlu ve limonlu suya; soyulmuş 18 adet arpacık soğanı, 1000 gram iç bakla ile körpe yaprakları teker teker koparılmış ve alt tarafı orta kısmından kesilmek ve içinin tüylü kısmını hafifçe alınmak suretiyle, kart ise üst ve yanları elma soyulur gibi soyulmak suretiyle yaprak ve içleri ayıklanmış 6 büyükçe enginar koymalıdır. (Her enginar ayıklanır ayıklanmaz hemen un ve limon karışanı bulunan suya atılmalıdır).
2 Sonra, enginarları sudan çıkararak, orta büyüklükte bir tencereye, yanyana döşemeli ve etraflarına da baklaları yerleştirdikten sonra bunlara; bir, bir çeyrek bardak zeytinyağı, yarım çorba kaşığı toz şeker, yarım limonun suyu, yarım çorba kaşığı tuz ile, 5 bardak da enginarların içine atıldığı un ve limonlu sudan koymalı, üstlerine de ıslatılmış, sonra da buruşturulmuş bir yağ kâğıdı örttükten sonra tencerenin kapağını sıkıca kapatmalı ve ateşe oturtarak enginarlar suyunu çekip de yumuşak bir hal alıncaya kadar önce kuvvetlice, sonra da orta ateşte olmak üzere aşağı yukarı bir - bir buçuk saat pişirmeli ve ateşten alarak iyice soğuduktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Not: İç baklaları alt kısımlarını bıçakla hafifçe yarmak, daha iyi pişmelerini sağlar.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.