Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Dolmalar » Zeytinyağlı Domates Dolması
9 adet | 105,574 defa bakıldı


Zeytinyağlı Domates Dolması


(163 kişi 577 oy verdi.)

Gönderen: Tantana | 18.Ekm.2006

Dolma içi malzemesi
1800 gr. dolmalık domates
1/4 bardak zeytinyağı
3/4 bardak
Tencereye koymak için su

Dolma içini hazırlayın ve ılınmaya bırakın. Domatesleri yıkayın, saplı kısmın aksi tarafından ince bir kapak kesin. İçlerini kaşıkla çıkarın ve domateslerin içine gevşekçe dolma içini doldurun. Bir tepsiye domateslerin saplı kısımları alta gelecek şekilde yerleştirin, üstlerine ılık su dökün, tuz serpin. Zeytinyağı da ilâve ederek, kapağını kapatın ve 30-40 dakika pişirin;. Domatesler suyunu çekince tepsiyi ateşten indirin İyice soğulunca tabağa alarak servis yapın.


Zeytinyağlı Domates Dolması


(136 kişi 481 oy verdi.)

Gönderen: toto | 17.Tem.2007

12 Dolmalık domates
1 Fincan zeytinyağı
3 Fincan su
Dolma içi için:
3 Fincan zeytinyağı
2 Çorba kaşığı siyah üzüm
5 Domatesin içi
2 Çorba kaşığı antepfıstığı
1 Su bardağı pirinç
Yarım bardak su
7 Büyük soğan
2 Çay kaşığı tuz
Yenibahar

Pirinci haşladıktan sonra bol suyla yıkayın. Zeytinyağını, ufak doğranmış soğanları, fıstığı ve tuzu kuvvetli ateşte 20 dakika kavurduktan sonra buna pirinçleri katıp karıştırarak, 10 dakika kavurun ve tencereye kıyılmış domatesleri, üzümü, karabiberi, yenibaharı, şekeri, doğranmış tereotu ve naneyi katıp karıştırın ve pirinçleri suyunu çekene kadar kapağı kapalı 20 dakika pişirin. Sonra bu içi içlerini oyduğunuz domateslere gevşek olarak doldurun, üstlerine ılık su ve zeytinyağı koyarak yarım saat pişirin.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(152 kişi 555 oy verdi.)

Gönderen: fekeli | 24.Mar.2008

10 adet iri ve sert domates
1 su bardağı kırık pirinç
Yarım su bardağı zeytinyağı
3 orta boy soğan
1 çorba kaşığı kuş üzümü
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1,5 demet maydanoz
1/2 demet dereotu
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı dolma baharı
1 tatlı kaşığı kuru nane
Tuz
1 limon
1 çay bardağı zeytinyağı

Domatesleri yıkayıp üstlerinden kapak keserek içlerini delmeden oyun. Bu arada yarım su bardağı zeytinyağında fıstığı hafifçe kavurup, içerisine ince ince kıydığınız soğanları ekleyip hafifçe kısık ateşte kavurun. Ayıklayıp yıkadığınız kuş üzümü ve pirinci de tencereye katıp kavurun. Domatesin oyulmuş içlerini, tuzu, baharatları ve naneyi ilâve edip 1 su bardağı suyu da tencereye dökün ve karıştırın. Kısık ateşte hazırladığınız harcı 10 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra ince kıydığınız dereotu ve maydanozu ve 1 limon suyunu harca ilâve edip karıştırın.
Harcınız soğuyunca soyulmuş domateslere sıkıştırmadan doldurun. Tencereye dizdiğiniz dolmaların üzerine 1 çay bardağı şekeri serpin, üzerini domates kapaklarını kapatın. Tencereye, domateslerin yarısını geçecek şekilde kaynar su katıp, kısık ateşte yaklaşık 50 ile 60 dakika pişirin.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(153 kişi 511 oy verdi.)

Gönderen: bahtışen | 06.May.2008

2 su bardağı pirinç
2 soğan
1 su bardağı zeytinyağı
5 adet dolmalık domates
içi:
1 tatlı kasığı şeker
1 su bardağı su tuz
2 çorba kaşığı siyah üzüm
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1/2 demet dereotu
2 kilo domates
1 bardak zeytinyağı
3/4 bardak su

Dolma içi hazırlanır. Domatesin üstünden bir kapak kesilir, pek derin olmayacak şekilde içleri kaşıkla oyulur. Hazırladığınız içten dolduralup tencereye dizilir. Domatesin üstünden kesilen kapak tekrar oturtturulur, suyu ilave edip pişirilir.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(149 kişi 523 oy verdi.)

Gönderen: koza | 22.Mar.2009

DOLMA İÇİ:
200 gram pirinç (3 kahve fincanı)
750 gram soğan (7 büyük)
165 gram zeytinyağı (3/4 bardak)
6 adet dolmalık domatesin içi
2 çorba kasığı siyah üzüm
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1/2 demet dereotu
3/4 çorba kaşığı toz şeker
1/2 bardak su (dolma içine)
Tuz
DOLMA YAPMAK İÇİN:
1800 gram dolmalık domates (12 adet)
55 gram zeytinyağı
3/4 bardak su (tencereye)

1 Bir tepsiye; pirinç koyarak, taş ve darılarını ayıklamalı, sonra da pirincin üstünü iyice kaplayabilecek kadar sıcakça, fakat kaynar bir halde olmayan su koyduktan sonra, su iyice soğuyuncaya kadar bir tarafa bırakmalıdır.
2 Su soğuyunca, dökmeli ve pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar fazla bastırmadan ovalayarak birkaç kez yıkamalı ve iyice süzerek bir tarafa bırakmalıdır.
3 Diğer taraftan bir tencereye; zeytinyağı, küçük kesilmiş soğan, çamfıstığı ve, tuz koyarak, soğanlar pembemsi bir hal alıncaya kadar kuvvetli ateşte, karıştırarak 20 - 30 dakika arasında kavurmalıdır.
4 Sonra, soğanlara; süzmüş olduğumuz pirinçleri koyarak, karıştırmalı, bir 10 dakika daha kavurmalı, sonra bu pirinçli soğanlara; yarım bardak su, kabuğu çıkmış ve küçük kesilmiş domates, ya da domates salçası, siyah kuru üzüm, karabiber, baharat (arzuya bağlı), toz şeker, küçük kesilmiş nane (arzu edilirse) ile dereotu koymalı ve tekrar iyice bir karıştırdıktan sonra, pirinçler suyunu çekip de uzayıncaya kadar tencerenin kapağı kapatılmış olarak küçük ateşte tekrar 15 - 20 dakika daha pişirmeli ve ateşten alarak, ılınması için bir tarafa bırakmalıdır.
5 Ilınınca bunu; üst taraflarından yani saplı kısımlarının aksi yönünde ince bir kapak kesildikten sonra, pek derin olmamak üzere içleri kaşıkla çıkarılmış, aşağı yukarı aynı boyda olan 12 adet (1800 gram) domatesin içlerini, pek sıkı olmamak üzere doldurmalı, sonra da içleri doldurulmuş bu domatesleri sap tarafları alta ve kapaklı tarafları üste getirilmiş olarak, bunları bir tepsiye yerleştirmeli, üstlerine de üç çeyrek bardak su, yarım çorba kaşığı tuz ile, çeyrek bardak zeytinyağı da katarak, tepsinin kapağını kapatmalı ve suyunu çekip de domatesler yumuşak bir hal alıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 30 - 35 dakika arasında pişirmeli ve tepsiyi ateşten alarak, dolma iyice soğuduktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Not: Kırmızı domates yerine, yeşil domates kullanarak da dolma yapılabilir.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(158 kişi 584 oy verdi.)

Gönderen: betül71 | 04.Ekm.2009

6 Adet domates
2 Adet kuru soğan
3 Çorba kaşığı pirinç
1 Çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 Tutam maydanoz
1 Tutam dereotu
1 Tutam taze nane (ya da kurunane)
Tuz
Karabiber
Yeni bahar (varsa)
Zeytinyağı
Su
1 Tatlı kaşığı toz şeker

Orta boy domatesleri yıkayıp sap kısımları alta gelecek şekilde üst kısımlarını kapak şeklinde kesiyoruz. Domateslerin içini oyuyoruz. İçerisine az miktarda tuz ve şeker serpiyoruz. İç harcı: Kuru soğanı yemeklik olarak doğruyoruz. Tencereye yeteri kadar zeytinyağı koyuyoruz. Dolmalık fıstıkları kavuruyoruz. Üzerine kuru soğanı ilave ediyoruz, kavuruyoruz. Tuzlu ve ılık suda ıslatılmış pirinçleri yıkayıp süzüyoruz. Kavrulmuş soğanın üzerine koyup, kavuruyoruz. Tuz, şeker az miktarda sıcak su koyup, kısık ateşte suyunun çekmesini sağlıyoruz. Piştikten sonra dinlendirip, soğutuyoruz. Diğer tarafta nane, dereotu, maydanoz doğruyoruz. Domateslerin içine dolduruyoruz. Kestiğimiz kapakları kapatıyoruz. Tencerenin alt kısmına kuru soğanla birlikte, taze baharatların sap kısımlarını döşüyoruz. Üzerine domates dolmalarını diziyoruz. Tuz, şeker, yağ ve su ilave ediyoruz. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte pişirmeye bırakıyoruz (fırında da pişirebiliriz). Soğuduktan sonra servis yapıyoruz.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(126 kişi 412 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 10.Şub.2011

8 iri domates
1/4 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1+1/2 kahve kaşığı şeker
1/2 su bardağı su
Harcı:
100 gr (1/2 su bardağı) pirinç
150 gr (3/4 su bardağı) zeytinyağı
400 gr soğan (ince kıyılmış)
2 çorba kaşığı dolma fıstığı
2 çorba kaşığı kuş üzümü (ayıklanmış)
1/2 su bardağı sıcak su
2 çorba kaşığı dereotu (ince kıyılmış)
1+1/2 kahve kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz

Harcı hazırlamak için pirinci ayıklayıp 4 - 5 su yıkadıktan sonra içine 1 çorba kaşığı tuz atılmış 2 su bardağı ılık suda ıslatarak, 1 saat kadar kabarmasını bekleyiniz. Pirinç ıslanıp kabardıktan sonra, bir süzgeçle suyunu süzünüz. Zeytinyağı orta boy bir tencerede ısıtınız. Yağ kızınca fıstığı koyup 2-3 kez karıştırarak hafifçe sarartınız. Hemen arkasından soğanını ekleyip 3-4 dakika ağır ağır, sürekli karıştırarak pişiriniz. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca, önce pirinci ekleyip 4-5 dakika karıştırarak kavurunuz; kuş üzümü, şekerini ve tuzunu katıp karıştırdıktan sonra, 1/2 su bardağı sıcak su ekleyip tekrar karıştırınız. Tencerenin kapağını kapayıp ocağın altını kısınız. Ağır ateşte 10-15 dakika pişirdikten sonra, tencereyi ocaktan alınız. İçine dereotunu koyup karıştırınız. Hazırladığınız bu harcı bir kenara koyunuz.
Domateslerin üstünü koparmadan bir kapak çıkarır gibi, kesip, kestiğiniz kısmı arkaya kıvırınız. Domatesleri parçalamadan domatesin içlerini bir tatlı kaşığı ile çıkarınız.
Domateslerin içlerini hazırlamış olduğunuz harçla doldurup kapaklarını kapatınız. Dolmaları yüksek kenarlı bir tepsiye yada tencereye diziniz.
Tuzu, şekeri, yağı ve suyu da dolmaların üstüne döktükten sonra 10 dakika fırında, orta sıcaklıkta pişiriniz. Fırından alıp soğuduktan sonra servis ediniz.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(133 kişi 457 oy verdi.)

Gönderen: meftune | 16.Kas.2011

12 adet orta boy domates
1 su bardağı pirinç
4 adet kuru soğan
2 adet kesme şeker
1 çay kaşığı un
2 yemek kaşığı kuş üzümü
2 yemek kaşığı kıyılmış dereotu
1 çay bardağı zeytinyağı

Önce kuru soğanı incecik kıyıp, 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla orta ateşte sarartın ve ocaktan alın. Üzerine 10 dakika kadar ılık suda beklettiğiniz ve süzdüğünüz pirinci ekleyin. Tuz, kesme şeker, kalan zeytinyağı, ince kıyılmış dereotu ve yıkayıp, saplarını ayıkladığınız kuş üzümlerini de karıştırın. Dolma harcınız hazır. Domateslerin sert olmasına dikkat edin. İyice yıkayıp, üstten kapaklarını kesin. İçini oyup, suyunu akıtın. Dolma harcını domateslere paylaştırıp, dolmaları tencereye dizin. Domates kapaklarını kapatıp, 2 su bardağı sıcak su koyun. Kısık ateşte 30 dakika tencerenin kapağını açmadan pişirin.

Not: Dolmanın parlak olmasını istiyorsanız kapağı kapalı soğutun.

Zeytinyağlı Domates Dolması


(62 kişi 226 oy verdi.)

Gönderen: CumaDan | 07.Haz.2019

1 çay kaşığı un
1 su bardağı pirinç
1 çay bardağı zeytinyağı
2 adet kesme şeker
2 yemek kaşığı kuş üzümü
2 yemek kaşığı kıyılmış dereotu
4 adet kuru soğan
12 adet orta boy domates

Kuru soğanı incecik kıyıp, 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla orta ateşte sarartın ve ocaktan alın. Üzerine 10 dakika kadar ılık suda beklettiğiniz ve süzdüğünüz pirinci ekleyin. Tuz, kesme şeker, kalan zeytinyağı, ince kıyılmış dereotunu yıkayıp, saplarını ayıkladığınız kuş üzümlerini de karıştırın. Dolma harcınız hazır.
Domateslerin sert olmasına dikkat edin. İyice yıkayıp, üstten kapaklarını kesin. İçini oyup, suyunu akıtın. Dolma harcını domateslere paylaştırıp, dolmaları tencereye dizin. Domates kapaklarını kapatıp, 2 su bardağı sıcak su koyun. Kısık ateşte 30 dakika tencerenin kapağını açmadan pişirin. Dolmanın parlak olmasını istiyorsanız kapağı kapalı soğutun.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.