Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Kanepeler » Zeytin Salatalı ve Sebzeli Sandviç
1 adet | 1,643 defa bakıldı


Zeytin Salatalı ve Sebzeli Sandviç


(36 kişi 120 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 09.Tem.2019

1 adet ekşi mayalı ekmek
200 gram sele zeytin
200 gram kırma zeytin
1 dal kereviz
1 orta boy havuç
6 parça kurutulmuş domates
5 dal taze kekik
5 yemek kaşığı zeytinyağı
Taze çekilmiş karabiber
2 kırmızı salçalık biber
3 yeşil dolmalık biber
150 gram dil peyniri
150 gram Kars gravyeri
1 küçük demet roka

Ekşi mayalı ekmeğinin üst kısmından 3 santim kalınlığında bir parça (bu kısım kapak olacak) kesin. Ekmeğin sadece kabuğu kalacak şekilde içini düzgün bir şekilde çıkarın. Zeytin salatası için, zeytinlerin çekirdeğini çıkarıp bıçakla incecik doğrayın. Havucu temizleyin. Kereviz sapı, havuç, kuru domates ve kekiği kıyın. Zeytine ilave edin. Zeytinyağı ve karabiberi ekleyip iyice karıştırın. Kırmızı ve yeşil biberleri közleyip kabuğunu soyun. Peynirleri ince dilimleyin. Roka yapraklarını temizleyin.
Ekmekten hazırladığınız kasenin içini sırasıyla, zeytin salatası, yeşil biber, dil peyniri, zeytin salatası, kırmızı biber, gravyer peyniri, roka yaprakları ve zeytin salatası sıralamasıyla doldurun. Üzerine ekmekten kapağı kapatıp sıkıca streç filme sarın. 3 saat bekletin. Dilimleyip servis yapın.
Tarifte kullandığınız zeytin çeşitlerini damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Ayvalık zeytini, domat, çekişte, Edincik, eğri burun, halhalı, kalembezi ülkemizin dört bir yanında yetiştirilen ve zeytin salatalarınızda kullanacağınız zeytin çeşitlerinden sadece birkaçı. Ülkemiz hem yağlık hem de sofralık olmak üzere onlarca zeytin çeşidinin yetiştirildiği muhteşem bir coğrafya. Aynı şekilde peynir tercihinizi de zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Mevsimine göre sebzeleriniz de değişebilir. Sebzeleri közledikten sonra dilediğiniz baharatla harmanlayıp bir süre bekletirseniz daha yoğun lezzete sahip sandviçler hazırlayabilirsiniz.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Lahanalı Patates Mücverli Sandviç - Ton Balıklı Sandviç >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.