Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » Yoğurtlu Patlıcan Salatası
25 adet | 3,623,620 defa bakıldı

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(210 kişi 749 oy verdi.)

Gönderen: gulsimsir | 16.Nis.2006

4 tane patlıcan
1kase yoğurt
2 dis sarımsak
Yarim bag dereotu
2 yemek kasigi mayonez

Patlicanlari kozleyip temizleyiniz.Bu arada yogurda ezilmis sarmisaklari ve mayonezi ekleyip karistirin bu karisima kiyilmis dereotu ve ince ince dogranmis patlıcanlari da ekleyip iyice karistirin. Servise hazirdir.


ML® Yoğurtlu Patlıcan Salatası için tıklayın


Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(251 kişi 894 oy verdi.)

Gönderen: Amazon | 04.Haz.2006

2-3 adet patlıcan
1 su bardagi yoğurt
1 dis sarımsak
1 kahve fincani zeytinyağı
Tuz

Patlicalari közleyip, kabuklarini soyup, limonlu suya koyunuz. Tahta üzerine incecik kiyiniz. Yogurda dövülmüs sarimsagi, tuzu, zeytinyağı koyup, karistiriniz. Yoğurtla patlıcanlari da karistirip, servis tabagina koyunuz. Süsleyip, servis tabagina aliniz.


ML® Tahinli Patlıcan Salatası için tıklayın


YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(214 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: dul | 24.Arl.2006

4 adet iri patlıcan
250 gr. yoğurt
8 tane yeşil biber
4 diş sarımsak
1 fincan zeytinyağı
1 çay kaşığı kırmızı biber
1 tatlı kaşığı tuz

Patlıcanlar fırında veya harlı bir ateşe gösterilerek ve çevrile çevrile her tarafları iyice pişirilir ve sonra düz bir yere alınarak saplarından tutulup bıçakla, yukarıdan aşağıya olmak üzere soyulur. Sonra keskin bir bıçakla ezilircesine doğranır ve zeytinyağı ile iyice halledilir. Yoğurt ilâve edilerek tekrar iyice karıştırılır ve bir tarafa bırakılır. Yeşil biberler ateşte pişirilip soyulur ve sarımsaklar ile beraber varsa havanda dövülerek patlıcanlara katılıp iyice karıştırılır. Servis tabağına alınır bu karışımın üzerine arzuya göre acı yeşil biber veya kırmızı biber serpilerek servis yapılır.


ML® Patlıcan Graten için tıklayın


Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(219 kişi 779 oy verdi.)

Gönderen: melda | 25.Arl.2006

4 dolgun patlıcan (1 kg),
3/4 kahve fincanı zeytinyağı,
250 gr yoğurt,
5 diş sarımsak,
10 yeşil biber,
yarım limonun suyu,
yeteri kadar tuz.

Patlıcanlar soyulmadan kuvvetli ateşte çevirerek közlenir. Piştikteü sonra, yanmış olan kabuklan bir bıçak yardımıyla yukarıdan aşağı doğru soyularak ayıklanır. Kabuğu soyulan her patlıcan içinde zeytinyağı bulunan porselen kâseye konur. Üstüne tuz serpilip limon suyu dökülür ve çatalla zeytinyağı patlıcanlara yedirilir. Sonra çatalla iyice ezerek macun kıvamına getirilir, üzerine yoğurt ilave edilir ve iyice karıştırarak birbirine yedirilir. Dört adet biber hafif ateşte közlenir, kabukları soyulur. İyice yıkandiktan sonra havanda sarımsak ve yeteri kadar tuzla birlikte iyice dövülür. Sonra bu dövülmüş, sarımsaklı biber yoğurtlu patlıcanlara katılır ve iyice karıştırılır. Sarmısak ve biberler iyice dağılıp kanştıktan sonra salata servis tabağına alınır. Üstüne hafif ateşte pişirilmiş ve ince zarları soyulduktan sonra yıkanarak kurulanmış olan yeşil biberler konur ve servis yapılır.

ML® Cive (görsel)


YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(179 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 13.Oca.2007

1000 gram patlıcan (4 büyük)
1/2 adet limon
50 gram zeytinyağı
biraz tuz
250 gram yoğurt
4 adet acı biber
3-6 adet yeşil biber
5 diş sarımsak

1) Bin gram (4 büyükçe) patlıcan havagazı veya herhangi bir kuvvetlice ateş üstüne oturtarak arada bir çevirmek suretile patlıcanların her bir tarafları siyahımsı bir hal alıncaya kadar pişirmeli ve pişen her . patlıcanı da teker teker olmak üzere bunların yanmış kabuklarını yuka- , rıdan aşağı doğru bıçakla soymalıdır. (Patlıcanları kabukları adeta yanmış bir manzara arzedinceye kadar pişirmelidir.
2) Sonra teker teker soyulan bu patlıcanları içinde 3/4 kahve fincanı zeytinyağı olan kâseye ilâve etmeli ve her patlıcanın üstüne bir miktar limon suyu ile tuz gezdirdikten sonra çatalla bir kaç defa çalkamak suretile zeytinyağını patlıcanlara yedirmeli. Sonra da bu patlıcanlara kaymağı alınmış çatal veya telle iyice doğulmuş 250 gram yoğurt ilâve ederek hepsini iyice bir karıştırmalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
3) Patlıcanların ayıklanmaları sona erince acıca dört adet yeşil biberi ateşte hafifçe pişirdikten sonra kabuklarını soymalı sonra da bunları bir havana koyarak üstlerine 5 diş sarımsak ile 1 miktar da tuz ilâve ettikten sonra her ikisi de iyice ezik bir hal alıncaya kadar döğ-meli, sonra da doğulmuş olan bu sarımsaklı biberi yoğurtlu patlıcanlara katarak tekrar iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı üstlerine de ateşte pişirilmiş ince zarları soyulmuş 5-6 adet kadar da yeşil biber oturtmak suretile salatayı süslemeli ve servis yapmalıdır.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(224 kişi 798 oy verdi.)

Gönderen: Hasibe | 28.May.2007

2 adet patlıcan
2-3 diş sarımsak
3-4 yemek kaşığı yoğurt
tuz,
pul biber

Patlıcanları ocakta yada fırında güzelce közleyin. Kabuklarım soyup küpküp doğrayın. Daha sonra sarımsağı ezin. Sarımsak, közlenmiş patlıcan ve diğer malzemelerin tümünü bir kabın içinde karıştırın. Servis tabağına aldığınızda pul biber ile süsleyerek servis yapın.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(182 kişi 649 oy verdi.)

Gönderen: zeytin dalı | 23.Oca.2008

2-3 patlıcan
1 su bardağı yoğurt
1 diş sarımsak
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz

Patlıcanı közleyiniz. Tahta üzerinde incecik kıyınız. Ezilmiş sarımsak, yoğurt, zeytinyağı ve tuz katıp karıştırınız. Salata tabağına yerleştirip zevke göre süsleyiniz.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(199 kişi 702 oy verdi.)

Gönderen: karavana | 23.Mar.2008

1 kilo patlıcan
1 kâse sarımsaklı yoğurt
2 kaşık tereyağı
1 çay kaşığı pul biber
Tuz

Patlıcanları közleyip kabuklarını soyun. Bir ekmek tahtasının üzerinde kare kare kesin. Bir tabağa koyup, sarımsaklı yoğurt ile sıvayın. Tereyağını eritip pul biberle karıştırın. Üzerine yayın.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(215 kişi 739 oy verdi.)

Gönderen: pamir81 | 21.Nis.2008

Malzeme:
1 kg. patlıcan
1 kahve fincanı zeytinyağı
250 gr. yoğurt
4 adet acı biber
5 diş sarımsak
yarım adet limon
yeterince tuz,
üstüne:
3 ya da 6 adet yeşil biber

Yapılışı:
Patlıcanları ateş üstünde pişirin ve kabuklarını soyun, üstüne yağı ve limon suyunu gezdirin. Çatalla ezin. Sonra bunlara çırpılmış yoğurdu ilave ederek hepsini iyice karıştırın ve bir tarafa bırakın. Dört adet yeşil biber ateşte hafifçe pişirdikten sonra kabuklarını soyun sonra bunlara 5 diş sarımsak ile biraz tuz ile havanda dövüp, biberli yoğurtlu patlıcana katın.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(211 kişi 755 oy verdi.)

Gönderen: bonito | 25.Haz.2008

15 adet kalın patlıcan
5 adet biber
5 diş sarımsak
Yarım bardak ayçiçek yağı
200 gram süzme yoğurt
Tuz
Maydanoz
1 limon

Patlıcanları kabuklarıyla beraber ateşte pişirin. Soyup suya atın. Biberleri de ufak ufak doğrayın. Sarmısağı tuzla ezip katın. Yağı, maydanozu, limonu, yoğurdu katın. Patlıcanları da ufak ufak doğrayın ve hepsini karıştırın.

PATLICAN SALATASI (Yoğurtlu)


(212 kişi 774 oy verdi.)

Gönderen: senem | 01.Şub.2009

1200 gram patlıcan
5 diş sarımsak
1 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 limon
250 gram yoğurt
Tuz
10 adet yeşil biber

1 Kalıncalanndan 1200 gram patlıcan havagazı ya da herhangi bir kuvvetli alevde arada bir çevirmek suretiyle her tarafını iyice pişirmeli, sonra pişmiş her patlıcanı teker teker olmak üzere alarak, bunların yanmış kabuklarını bir bıçakla yukarıdan aşağıya doğru sıyırırcasına soymalı ve her soyulan patlıcanı da içinde bir kahve fincanı zeytinyağı olan kâseye ilâve etmeli ve her patlıcanın kâseye ilâvesinden de bunların üstlerine bir miktar limon sıkmak suretiyle bütün patlıcanları yoğurt ile bir tatlı kaşığı da tuz ilâve ederek hepsini iyice karıştırmalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
2 Bundan sonra, 4 adet acıca yeşil biberi ateşte pişirdikten sonra kabuklarını soymalı ve bir havana koyarak, üstüne beş diş sarımsakla 1 tatlı kaşığı da tuz ilâve ettikten sonra her ikisi de iyice ezik bir hal alıncaya kadar dövmeli, sonrada bu sarımsaklı biberi, yoğurtlu patlıcanlara katarak, tekrar iyice karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve üstlerine de ateşte pişirilsa, ince zarları soyulmuş 5 - 6 adet de yeşil biber Oturtmalı ve servis yapmalı.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(228 kişi 825 oy verdi.)

Gönderen: KERİ | 09.Tem.2009

1 kg. patlıcan
1/2 Kahve fincanı zeytinyağı
250 gr. yoğurt
4 adet biber
5 diş sarımsak
Yarım adet limon
Tuz
3-4 yeşil biber (acı)

Patlıcanları ateş üzerinde her tarafını kabukları siyah bir hal alıncaya kadar pişiriniz.
Yanmış kabuklarını bıçakla soyunuz.
Soyduğunuz patlıcanları bir kase içerisinde limon, tuz ve zeytinyağına gömünüz.
Bir süre bırakınız. Sonra çatalla iyice döğünüz. (Püre haline gelinceye kadar).
Kaymağı alınmış, süzülmüş, çatalla bir kaç kere döğülmüş yoğurdu hazırlayınız.
Püre haline getirilmiş patlıcanlara acı biberleri biraz ateşte pişiriniz. Kabuklarını çıkarınız. Havanda dövünüz. Çentilmiş sarımsak ilâvesi ile biraz tuz serpiniz.
Kase içinde patlıcanlarla bir karışım yapınız.
Yukarda hazırladığımız yoğurdu geniş bir servis tabağına yerleştiriniz. Yeşil biberlerle süsleyiniz.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(249 kişi 896 oy verdi.)

Gönderen: sezercik | 27.Nis.2010

Malzemeler
1 kg. patlıcan
2 su bardağı koyu yoğurt
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı sıvı yağ
tuz
1 domates
2 adet sivri biber

Yapılışı:
Patlıcanlar közlenip kabukları soyulur. Aynı şekilde domates ve sivri biber de közlenip soyulur. İncecik kıyılan malzemeye dövülmüş sarımsaklı yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Servis tabağına alınır. Süslenir. Sıvı yağ üzerine dökülür.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(209 kişi 739 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 24.May.2011

4 orta boy patlıcan
1/4 su bardağı rafine yağ
250 gr yoğurt (çırpılmış)
4 yeşil sivribiber (çekirdekleri temizlenmiş)
5 diş sarımsak (dövülmüş)
1/2 limonun suyu
1 tatlı kaşığı tuz
10 siyah zeytin

Patlıcanları, kabukları hafifçe yanana kadar pişiriniz. Patlıcanların kabuklarını keskin bir bıçakla alınız. Rafine yağ ve limon suyunu büyükçe bir kaseye koyunuz. Soyulmuş patlıcanların etli kısımlarını ekledikten (kalanını atınız) sonra çatalla çırparak, yağı ve limon suyunu patlıcanlara yediriniz. Yoğurdu katıp, iyice çırptıktan sonra, kaseyi bir kenarda bekletiniz.
Sivribiberleri de orta ateşte döndürerek kabukları hafifçe yanana kadar pişiriniz. Biberlerin kabuklarını soyup, havanda dövünüz. Sarımsak ve tuzu ekleyip, püre haline gelene kadar dövmeye devam ediniz. Bu karışımı patlıcanların bulunduğu kaseye ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, salatayı bir servis tabağına yerleştiriniz. Üstünü siyah zeytinlerle süsleyip servis ediniz.

Yoğurtlu Patlıcan


(188 kişi 661 oy verdi.)

Gönderen: şahin bey | 03.Şub.2012

6-7 adet patlıcan
5 adet domates
5 adet sivribiber
1 demet maydanoz
1/2 kg yoğurt
3-4 diş sarımsak
2 yemek kaşığı sıvıyağ
Yeteri kadar tuz
Bir miktar pul biber

Patlıcanlar ucundan başlayarak ocakta çevire çevire közlenir. Kabukları soyulup incecik kıyılır. Domates, sivri biber ve maydanoz küçük doğranıp patlıcanlara katılır. Tuz atılır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp, kırmızı biberle yaktığımız yağ gezdirilir.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(212 kişi 761 oy verdi.)

Gönderen: usare | 02.Ekm.2012

5-6 adet közlenmiş patlıcan
1 kase süzme yoğurt
1 kase sade yoğurt
1 kahve fincanı krema
1 tatlı kaşığı rendelenmiş hindistancevizi
1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım demet kıyılmış maydanoz
Yarım demet kıyılmış dereotu

Közlenmiş patlıcanı ezip kalan malzemelerle birlikte karıştırın. üzerini bolca kıyılmış maydanoz ve dereotu karışımından paylaştırın. Buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra servis yapabilirsiniz.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(206 kişi 747 oy verdi.)

Gönderen: im | 01.Oca.2013

1 limonun suyu
2 adet orta boy domates
16 adet siyah zeytin
6 adet dolgun çekirdeksiz kemer patlıcanı
3 adet sivribiber
250 gram süzme torba yoğurdu

1) Çukur bir kabın içerisinde limon suyunu, rafine yağını ve biraz tuz koyarak 1 kere karıştırınız.
2) Patlıcanları bıçağın ucunu hafifçe batırarak birkaç yerinden deliniz ve közleyiniz.
3) Sapından tutup bıçağın ucuyla kabuklarını mümkün olduğu kadar ince ve siyah kalmayacak şekilde soyarak, sapından kesip çukur kaptaki malzemenin içine koyunuz üzerine süzme torba yoğurdu ilâve ediniz.
4) Ağaç bir kaşık veya bir telle iyice karıştırarak tabaklara bölüştürüp kenarlarına 4 parça lira gibi kesilmiş domates ve 4'er adet zeytin ile üzerlerine 1'er santim kalınlığında çapraz kesilmiş 4 adet sivribiber batırarak servis yapınız.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(186 kişi 656 oy verdi.)

Gönderen: reklamcı | 15.Ekm.2013

3 patlıcan
150 gram kıyma
1 soğan
2 çorba kaşığı çam fıstığı
4 dal maydanoz
2 domates
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı şeker
200 gram yoğurt
2 diş sarımsak

Patlıcanları soyduktan sonra uzun ince bir şekilde kesip suyun içinde bekletin. Sudan çıkartıp sıkın ve yağda kızartın. Diğer taraftan kıymayı soğanla birlikte kavurun, ocaktan alırken üzerine kıyılmış maydanoz ve çam fıstığını ekleyin. Domatesleri zeytinyağında pişirin, şeker ve tuz ekleyin. Kıymayı ve domates sosu patlıcanların üzerine dökün. Sarımsaklı yoğurtla kaplayıp ikram edin.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(200 kişi 698 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 20.Şub.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


4 orta boy patlıcan
1 fincan yoğurt
1 limon
3 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı sıvıyağı
Pulbiber
Karabiber
Tuz

Patlıcanları fırında közleyin.
Kabuklarını soyduktan sonra ince ince kıyın.
Karabiber ilave ederek karıştırın.
Yoğurt, ezilmiş sarımsak ve tuz ekleyerek tekrar karıştırın.
Servis tabağına koyduktan sonra üzerine pul biber serpin ve servis yapın.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(303 kişi 1083 oy verdi.)

Gönderen: vah det | 04.Oca.2015

200 gram süzme yoğurt
3 adet közlenmiş patlıcan
2 çorba kaşığı kapari
100 gram beyaz peynir
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 diş sarımsak
1 limonun suyu
1 demet maydanoz

Közlenmiş patlıcanı elinizle irice doğrayın. Üzerine süzme yoğurdu, doğranmış sarımsakları ve kaparileri de ilave ederek salatayı servis tabağına aktarın. Üzerine peynir ya da havuç gibi farklı malzemeler de koyabilirsiniz. Zeytinyağı ve limon tabii ki salatanın vazgeçilmezidir. Ben biraz da ceviz eklemeyi tercih ediyorum. Bol maydanozla süsleyip ikram edin.


Fotoğraf "gri" tarafından gönderildi. 25.10.2015

Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(163 kişi 594 oy verdi.)

Gönderen: Sevgi Saygı | 12.May.2016

6 adet patlıcan
2 adet kuru soğan
3 yemek kaşığ haşlanmış nohut
1 yemek kaşığ biber salçası
2 çay bardağ su
2 kase yoğurt
6 diş sarmısak
4 yemek kaşığı zeytinyağı

Önce patlıcanları zebra gibi soyup kiraz büyüklüğünde doğratıp bekletelim. Sonra soğanı doğrayıp zeytinyağında biraz kavuralım, salçayı ekleyelim. Doğranmış patlıcanları ekleyip biraz yumuşayınca 2 çay bardağı su ve haşlanmış nohutu koyalım. Kendi halinde bırakalım biraz pişsin. 20 dakikada hazır olur. Tabağımıza alıp üzerine sarımsaklı yoğurt dökelim.Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(198 kişi 688 oy verdi.)

Gönderen: buzz | 17.Tem.2016

Pelin Yanık

2 adet patlıcan
1 kase yoğurt
5 kaşık mayonez
2-3 diş sarımsak
Tuz
Sıvı yağ
Kırmızı biber

Patlıcanları közleyin. ( Patlıcanları 2 ye bölüp fırın tepsisine dizip biraz pişmesini sağlayarak da yapabilirsiniz. ) Közlenen patlıcanları ince ince kıyarken tuz serpin. Daha sonra yoğurda mayonezi sarımsağı ilave edin. İyice çırptıktan sonra soğuyan patlıcanların üzerine döküp karıştırın. Üzeri için sıvı yağda kırmızı biberi yakın ve üzerine dökün.Yoğurtlu Patlıcan Salatası


(125 kişi 439 oy verdi.)

Gönderen: melahat öztürk | 11.Ağu.2017

1.5 su bardağı süzme yoğurt
2 diş sarımsak
2 adet közlenmiş patlıcan
15-20 adet nar tanesi
Tuz

Bir kapta, süzme yoğurdu, tuzu ve sarımsağı çırpın. Közlediğiniz patlıcanları ince bir şekilde kıyın. Yoğurt ile karıştırın. Üzerine nar ve çörek otu serpiştirin ve servis edin.

Yoğurtlu Patlıcan


(132 kişi 468 oy verdi.)

Gönderen: nev | 09.Şub.2018

Avrupa Birliği Bakanlığı
Avrupa'yı Masanın Etrafında Buluşturmak


3-4 patlıcan
1- 1,5 kase yoğurt
2- 3 yemek kaşığı zeytinyağı
2-3 diş sarımsak (yıkanmış ve rendelenmiş)
Yarım yemek kaşığı tuz

Patlıcanların bıçakla birkaç yerinden delin, yumuşayana kadar fırında haşlayın. Sonra kabuklarını soyun ve küçük parçalara ayırın. Zeytinyağıyla birlikte patlıcanları bir tencereye yerleştirin. Orta sıcaklıkta ara sıra karıştırarak 4-5 dakika pişirin. Sonra tuz ve sarımsağı karıştırın. İki dakika daha pişirin ve ateşi kapatın. Soğumaya bırakın. Yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Servis tabağına koyun ve maydanoz, domates ve siyah zeytinle süsleyin.Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Salatası


(94 kişi 330 oy verdi.)

Gönderen: EDİZ | 09.Tem.2018

4 adet patlıcan
3 adet etli kırmızı biber
400 gr yoğurt
1 yemek kaşığı yağ
1 yemek kaşığı tuz
Üzeri için:
Haşlanmış konserve mısır

Közleme tavamızda önce patlıcanları sonra kırmızı biberleri közleyelim. Közleme işlemi bittikten sonra patlıcanlarımızın kabuklarını soyup ince ince kıyalım. Kabımızın içine közlenmiş patlıcanlarımızı koyup yoğurt ve tuzu ilave ettikten sonra karıştıralım. Daha sonra közlemiş olduğumuz biberlerin kabuklarını soyup ince ince kıyalım. Servis tabağımıza yoğurtlu patlıcanlı mezemizi koyalım. Üstüne közlemiş olduğumuz biberleri ve mısırımızı koyduktan sonra ayrı bir tavada erittiğimiz margarinimizi gezdirelim.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.