Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akıtma Tarifleri » Milföy Hamuru Yapımı

YAPRAK HAMURU0-5 arası ortalama oy: 3.50(202 kişi 706 oy verdi.)
Gönderen: Meriç | 13.Oca.2008

5 su bardağı un
1/4 limon
1 büyük paket margarin (250 gr.)
1 tatlı kaşığı tuz

Unu eleyip, ortasını açınız. Limon suyu, tuz, ve 1,5 su bardağı su koyarak bir hamur yapınız. İyice ozleştirip namli bez altında 10-15 dakika dinlendiriniz.
Normal yumuşaklıktaki yağı yağlı kâğıt arasında her tarafı aynı kalınlıkta olmak üzere merdane ile bastırarak iki misli büyütünüz. Hamuru ortası şişkin kenarları ince 40 cm. çapında daire halinde açınız. Yağı ortasına koyunuz. Hamurun kenarlarını yağın üzerine bohça gibi kapatıp her tarafının aynı kalınlıkta olmasını sağlayınız.
Un serperek merdane ile yarım parmak kalınlığında uzun dikdörtgen şeklinde açınız. Hamurun karşılıklı kısa kenarlarını ortaya katlayıp kapatınız. Hafif un serpilmiş tahta üzerinde aynı işlemi bir kere daha uygulayınız. Üzerine nemli bez örterek 1 saat dinlendiriniz.
Dinlenen hamuru hafif un serpilmiş tahta üzerinde açma ve katlama işlemini üstte anlatıldığı şekilde birkere daha tekrarlayınız. Son katlamadan sonra hamuru 3-4 mm. inceliğinde açarak gereken börek ve tatlı çeşitlerinde kullanınız.


ML® Rüzgargülü için tıklayın


lezzetler.com sitesinde bulunan YAPRAK HAMURU tarifi, Akıtma Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. YAPRAK HAMURU tarifi, 2,567 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< ŞİPİT MANTISI - PEYNİRLİ NEMSE BÖREĞİ >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.