Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Acur Dolması Tarifleri » Yalancı Dolma

YALANCI YAPRAK DOLMASI0-5 arası ortalama oy: 3.47(399 kişi 1384 oy verdi.)


Gönderen: kurabiyem | 22.Ekm.2010

Bir kilo yaprak için:
Bir kilo pirinç
Yarım kilo zeytinyağı
Bir kilo kadar soğan
(Dolmalar, bu nisbete göre az veya çok mikdarda hazırlanabilir)

Evinizde asma çardağı varsa, elinizle taze yapraklar toplanır veya pazardan satın alınır. Nisbet dahilinde soğan çentilip tavada beyaz kalmak şartiyle kızgın zeytinyağında çevrilerek bayıltılıp aprıca bir kaba alınır.
Diğer taraftan, pirinci de dikkatle ayıklayıp, biraz haşlamalıdır.
Yalnız, dereotu yahut maydanozla birlikte dereotu ince kıyılıp hazırlanır.
Hep bu harçlar soğana karıştırılır.
Kuş gözü üzümiyle hususî dolmalık fıstık ilâve olunur. Tuz, baharat ve biraz da karabiber katılır. Bir kaşık da toz şeker konulur. Evvelâ boş tencereye birkaç taze yaprak da döşenerek bunların üzerine bir taraftan bu içle sarılan dolmalar dizilmeğe başlar. «Dolmaların büyüklüğü, iri kestane büyüklüğünde olursa makbuldür.»
Koruklar da üzerlerine serpilir.
Bu işlerin sonunda, dolmaların hizasına kadar su doldurulur. Ve orta hararette ateşe konulur. Dolmalar pişip suyu çekince ve çeşni kararını bulunca, tencereyi indirip, soğumasını beklemeli ve kayık tabaklara taksim etmelidir.

Not: Dolmalar kıra pikniğe götürülecekse bakır kaplara konmayıp porselen tabaklar içinde, kır sepetine yerleştirilmelidir. Dolma yenirken, üzerlerine biraz tatlı çiğ zeytinyağı gezdirmek ve bol limon sıkmak, iştihayı ve lezzeti arttırır. Bu dolmada, dikkat edilecek cihet zeytinyağının acımtırak olmamasıdır. Zira, bütün harcı ve tadı bozar.


lezzetler.com sitesinde bulunan YALANCI YAPRAK DOLMASI tarifi, Acur Dolması Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. YALANCI YAPRAK DOLMASI tarifi, 5,348 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Kabak Tavası - ZEYTİNYAĞLI LAHANA DOLMASI >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.