Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Diğer Konular » YABAN ÖRDEĞİ
3 adet | 306,689 defa bakıldı

YABAN ÖRDEĞİ


(214 kişi 743 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 09.Haz.2008

Yurdumuzda birçok çeşidi vardır. Başlıcaları «kuşaklı», «angut», «yeşilbaş», «boz ördek», «kılkuyruk», «yaz ördeği», «fiyu», «patka», «Macar ördeği», «kaşıkçın», «çamurcun» dur. Bazı bölgelerde «hanımördeği» diye de anılan kuşaklının daha çok kıyılarda bulunmasına karşılık, angut Anadolu'nun her yerinde görülür. Ancak ineklerin Hindistan'da kutsal sayıldıkları gibi yurdumuzun bazı bölgelerinde de angut kutsal sayıldığından bunu avlamazlar. Bu inanışa Rusya'da da rastlanmaktadır. Türkiye'de en çok avlanan yaban ördeklerinin başında yeşilbaş gelmektedir. Yeşilbaştan sonra yurdumuzda en çok avlanan yaban ördekleri sırasıyla boz ördek, kılkuyruk, fiyu'dur. Kaşıkcm'la çamurcun hemen her gölde bulunduğu hâlde bunlar öbür yaban ördekleri gibi rağbet görmez. Av mevsimi sonbaharla kış aylarıdır.


Yaban ördekleri


(135 kişi 455 oy verdi.)

Gönderen: elma şekeri | 08.Mar.2009

Değer sırasiyle yeşilbaş, elmabaş, çamurcu, macar, patka ve kara ördek olmak üzere çeşitli cinsleri vardır. Yemeye en elverişli olanları yeşilbaş ve elmabaş, çamurcu ve macardır. Diğerleri fazla batak, ya da balık kokmaları, et ve derilerinin çok sert olmaları dolayısiyle makbul sayılmazlar. Özellikle kara ördeğin derisi soyulduktan sonra ancak butları yenilebilir. Bununla beraber herhangi cins ördek olursa olsun bunları 4 - 5 gün kadar soğan ve sirkede yatırmak gerekir. Aksi halde bu hayvanlardaki batak kokusunun giderilmesi olanaksızdır. Ağırlıkları ve cinslerine göre ayıklanmış oldukları halde 300 - 600 gram arasında gelmektedirler.

YABAN ÖRDEĞİ


(155 kişi 545 oy verdi.)

Gönderen: Peynir Gemisi | 02.Tem.2010

Yaban ördeğinin eti, evcil ördek etinden daha kolay sindirilir ve lezzetlidir. Dört beş türlü pişirilir. Hepsinin pişiriliş şekli birdir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< YABAN KEÇİSİ - YAĞMURKUŞU >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.