Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Reçeller Marmelatlar » Üzüm Reçeli
4 adet | 319,658 defa bakıldı
Üzüm Reçeli


(228 kişi 827 oy verdi.)

Gönderen: Şehriye | 03.May.2006

500 gr şeker
1 adet limon
2.5 su bardağı su
1 kg çekirdeksiz üzüm
60 gr çam fıstığı, kavrulmuş

Üzümleri iyice yıkayıp, sularını süzün. Üzümleri salkımdan tane tane koparıp, ayırın. 500 gr şeker ile 2.5 su bardağı suyu kaynatıp, bir şurup hazırlayın.
Şurup kıvamını bulduğunda çam fıstıklarını ve üzümleri içine atın ve üzümler pişinceye dek hafif ateşte kaynatın. Reçel kıvamını aldığına limon suyunu ilave edin ve karıştırın, 20-25 dakika kadar kaynatın.Reçeli ateşten alın ve soğumaya bırakın. Ilındığında kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.
TAZE ÜZÜM REÇELİ


(435 kişi 1534 oy verdi.)

Gönderen: ruşeym | 02.Arl.2010

Necip Usta

1 kg. çekirdeksiz ve sapsız sultani üzüm
1 kg. toz şeker
250 gr. üzüm suyu
100 gr. glikoz
3 gr. limon tuzu (1 çay kaşığı)

Üzümleri yıkadıktan sonra süzgece çıkarınız. Bir tencereye şekerin yarısını ve üzüm suyunu koyup karıştırarak bir kere kaynatınız. Sonra üzümü ilâve ederek bir kere karıştırınız.
Limon tuzunu ilâve ederek kalan şekeri de ilâve ediniz. Bir iki defa karıştırıp kaynatınız. Kaynatıp kıvamına gelince ateşten alıp glikozunu ilâve ediniz. Yarı hararetini kaybettikten sonra kavanozlara doldurup ağızları kapalı olarak muhafaza ediniz.Üzüm Reçeli


(223 kişi 797 oy verdi.)

Gönderen: G.Ömer | 19.May.2011

Ayşe Tüter

1 kg. çekirdeksiz üzüm
5 adet karanfil
750 gr. Toz şeker
1 çay kaşığı vanilya
1 su bardağı su
1 limon suyu

Üzümleri iyice yıkayın. Süzün tencereye koyun. Üzerine şeker karanfili suyu koyun. Kısık ateşte 40 dakika pişirin. Limon suyunu vanilyayı ilave edin. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurun. Servis yaparken ceviz veya fındık koyarak servis yapın.Üzüm Reçeli


(222 kişi 802 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 05.Arl.2011

2 kg üzüm (sert taneli, temizlenmiş ve yıkanmış)
3 su bardağı su
1 920 gr (8 su bardağı) şeker

Büyük bir tencerede üzüm ve suyu orta ateşte kaynatınız. Kaynayınca ateşi kısıp, arasıra karıştırarak 25 dakika, üzümler yumuşayana kadar kaynatmaya devam ediniz. Şekeri ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırarak eritiniz. Şeker tamamen eriyince ateşi yükseltip, reçeli kaynatınız. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatıp, tencereyi ateşten alınız. (Reçelin kıvamına gelip gelmediğini anlamak için, küçük bir kaşıkla reçelden soğuk bir fincan tabağına koyup, soğumasını bekleyiniz. Parmağınızla baktığınızda reçelin üstü katılaşıp kırışırsa kıvama gelmiş demektir. Kıvama gelmemişse, tencereyi yeniden ateşe oturtup, birkaç dakikada bir kıvamına gelip gelmediğini tekrar deneyerek, kaynatmaya devam ediniz.)
Reçelin yüzeyinde beliren köpüğü, delikli kaşıkla alıp atınız. Kepçeyle reçeli temiz ılık kavanozlara, ağızlarından 1,5 cm'lik boşluk kalacak kadar doldurunuz. Reçelin üstünü yağlı kağıttan bir daire ile örtüp (bu arada reçelle kağıt arasında hava kabarcıkları bırakmamaya dikkat ediniz), kavanozların ağızlarının içini ve dışını ılık nemli bir bezle silerek, yapışkan yerler varsa temizleyiniz. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp lastikle bağlayınız. Kavanozların üstünü etiketliyerek, bir kenarda soğumaya bıraktıktan sonra, serin ve kuru bir yerde saklayınız.

Not: Üzüm reçelinin rengi, kullandığınız üzümün cinsine, olgunluğuna, tencerenin cinsine (bakır yada pirinç olursa reçel yeşil olur) ve şeker eklendikten sonra pişirilme süresine göre değişir (ne kadar uzun süre pişirilirse, rengi o kadar koyu olur). Mürver çiçeği bulabilirseniz, 20 kadar çiçeği bir tülbente sarıp, birlikte pişirmeniz, reçele çok güzel bir tad verir (mürver çiçekleri, şeker eklenmeden çıkarılmalıdır).
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Kızılcık Marmelatı - Portakallı Ayva Marmelatı >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.