Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » Tulumba Tatlısı
34 adet | 1,735,294 defa bakıldı

Tulumba Tatlısı


(427 kişi 1491 oy verdi.)

Gönderen: Kurt | 30.Ekm.2005

3,5 su bardağı un
4 su bardağı su
8 yumurta
100 gr. margarin
Kızartmak için;
3 su bardağı sıvıyağ
Şerbet için;
4 su bardağı şeker,
3 su bardağı su,
1 çorba kaşığı limon suyu

Şerbeti hazırlamak için, toz şeker ve suyu, koyu bir şerbet kıvamı alıncaya kadar kaynatın, limon suyunu ekleyip, karıştırın, ateşten alın.
4 bardak suyu tencerede kaynatın. Margarini ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Kaynamaya başlayınca ateşi kısın, unu azar azar ekleyerek sürekli karıştırın, koyulaşmaya başlayınca mermer üzerine veya soğuk bir tepsiye boşaltın, hamur biraz soğuyunca yumurtaları birer birer ekleyerek yoğurun. Hamuru geniş ağızlı sıkma torbasına doldurun.
Sıvıyağı derin bir tencerede ısıtın. Yağ fazla kızgın olmasın. Hamuru yağa sıkıp her tarafı pembe renk alana kadar kızartın. Kevgirle yağdan alıp soğuk şerbet içine atın. Şerbeti çektikten sonra servis tabağına dizin.TULUMBA TATLISI


(241 kişi 841 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 21.Mar.2006

2,5 su bardağı un
1 çorba kaşığı ince irmik
1 çorba kaşığı nişasta
5 yumurta
1 küçük paket margarin (1 parmak genişliğinde parça ayrılacak: 100 gr.)
3 su bardağı şeker
2 su bardağı kızartma için zeytinyağı veya ayçiçek yağı.
1 /4 limon suyu

1- Şeker, 3 bardak su ile kaynatılır. Üzerinde biriken köpükler alınıp, limon suyu konur. Koyulaşınca ateşten alınır.
2- Bakır bir tencereye 2,5 bardak su, margarin, 1 tutam tuz konup kaynatılır. Elenmiş un, irmik, nişasta ilave edilip karıştırarak pişirilir. Tencereye yapışmayacak duruma gelince ateşten alınır. Ilınınca yumurtalar birer birer kırılır. 1 kaşık da şuruptan katılıp karıştırılır.
3- Hamur, ucuna tırtıllı huni takılmış krema torbasına doldurulur. Isıtılmış yağa 4- 5 cm boyunda sıkılıp iki bıçakla kesilir.
4- Tava sallanarak pembe renkte kızartılır. Fazla yağı çekmesi için kağıt üzerine çıkarılır.
5- Sonra şuruba atılıp karıştırılır. 5 dakika sonra tabağa alınır.

Tulumba Tatlısı


(193 kişi 669 oy verdi.)

Gönderen: PaStAcI | 06.Haz.2006

2,5 su bardağı su
2,5 su bardağı un
1 çorba kaşığı ince irmik
1 çorba kaşığı nişasta
1 çorba kaşığı şeker
1 tutam tuz
3 adet yumurta
125 gram tereyağı
Şerbeti için:
4,5 su bardağı şeker
4,5 su bardağı su
Çeyrek limonun suyu
Kızartmak için:
2 su bardağı ayçiçeği yağı

Şerbeti için 4,5 su bardağı şekeri 4,5 su bardağı su ile kaynatın. Limon suyu ekleyin. Koyulaşınca ateşten alıp soğumaya bırakın.
Bir tencereye 2,5 bardak su, tereyağı, 1 tutam tuz koyup kaynatın. Elenmiş un, irmik ve nişasta ilave edip karıştırarak pişirin. Tencereye yapışmayacak duruma gelince ateşten alın. Ilınınca yumurtaları birer birer kırın. Bir kaşık da şuruptan katıp yoğurun.
Hamuru ucuna tırtıklı parça takılmış krema pompasına doldurun. Kızgın yağa 4-5 santimetre boyunda sıkıp makasla kesin. Tavayı sallayarak pembeleşinceye kadar kızartın. Soğuk şuruba atılır. Her kızartmada yağı bir süre soğutun.
5 dakika sonra servis tabağına alın.Tulumba Tatlısı


(307 kişi 1061 oy verdi.)

Gönderen: Gülendam | 13.Arl.2006

1 çorba kaşığı tereyağı
5 kahve fincanı su
5 kahve fincanı un
4 adet yumurta
Bir tutam tuz
Kızartmak için: Sıvıyağ
Şerbeti için:
2 su bardağı su
500 gram tozşeker
1 çorba kaşığı limon suyu

Öncelikle şerbeti hazırlayın. Bunun için suyu tencereye alın. Tozşekeri ekleyin. Kaynayınca limon suyunu karıştırın. Bir-iki taşım daha kaynatın. Ocaktan alın. Soğumaya bırakın. Tereyağı ve suyu tencereye alın. Su kaynayınca unu azar azar ilave edin. Karıştırarak 5-6 dakika pişirin. Ateşten alıp soğutun. Daha sonra yumurtaları ve bir tutam tuzu karışıma yedirin. Elinizle yoğurum Sıkma torbasına doldurun. Sıvıyağı hafifçe kızdırın. Sıkma torbasındaki hamuru baş parmak kalınlığında yağa sıkın. Sallayarak kızartın. Soğuk Şerbetin içine alın. 15 dakika bekletin. Servis tabağına alın.


ML® Karakuş Tatlısı için tıklayın
Tulumba Tatlısı


(243 kişi 844 oy verdi.)

Gönderen: Karakol | 01.Oca.2007

Kullanılacak malzeme:
Hamuru için:
1,5 kahve fincanı tereyağı,
5+1/4 kahve fincanı su,
5,5 kahve fincanı un,
6 yumurta,
1 çay kaşığı tuz,
1 çay kaşığı tatlının şurubundan.
Şurubu için:
3 su bardağı tozşeker,
1,5 tatlı kaşığı limon suyu,
2,5 bardak su.
Kızartma için:
1,5 su bardağı ayçiçek yağı (veya mısırözü yağı).

Yapılışı: Şurubu için 3 su bardağı tozşeker, 2,5 bardak su ve 1,5 tatlı kaşığı limon suyu yayvan bir tencereye konur ve ateşe oturtulur. Şeker suda eriyinceye kadar karıştırılır Şeker tamamen eriyince, şurup koyu bir kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Şurup kıvama gelince ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır. Şurup soğurken, tencereye bir başka tereyağı konur ve hafifçe kızdırılır. Yağ kızınca, tuz ile su ilave edilir ve karışım kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca unun tamamı dökülür ve hızlı hızlı karıştırılarak hafif ateşte hamur haline getirilir. Hamur kıvama gelince ateş biraz kısılır ve hamur tahta kaşıkla iyice bastırılarak ve sık sık çevrilerek 10 dakika kadar pişirilir. Ateşten indirilip, soğumaya bırakılır. Hamur soğuyunca, yumurtalar tek tek hamura iyice yedirilir. Tulumba tatlısı sıkmak için yapılmış özel tulumbası olmayanlar, hamuru ucuna kalın delikli ve tırtırlı bir duy geçirilmiş sıkma torbasına koyabilirler. Bu torbadan, her defasında 7-8 taneden fazla olmamak üzere, içinde ılık ayçiçek yağı bulunan tavaya parmak kalınlığında, 4-5 cm uzunluğunda hamurlar sıkılır. Tava hafif ateşe oturtulur. Hamurlar biraz kabarınca ateş artırılır ve hamurlar pembeleşinceye kadar kızartılır. Hamurlar kızarınca, kevgirle alınır ve yağı iyice süzüldükten sonra şuruba atılır. Şurubunu çekince alınır. Hamur tavaya sıkılacağı zaman, yağın ılık olmasına dikkat edilmelidir. Eğer tavadaki yağ kızgınsa, yağın soğuması beklenmelidir.


ML® Perçem için tıklayınFotoğraf "Göksen" tarafından gönderildi. 20.07.2015

TULUMBA TATLISI


(224 kişi 783 oy verdi.)

Gönderen: ÜLKÜ | 05.Oca.2007

Malzeme:
30 gr. eritilmiş sadeyağ (1/2 kahve fincanı)
340 gr. su (4,5 kahve fincanı)
230 gr. has un (4,5 kahve fincanı)
4 tane yumurta
1 kahve kaşığı tuz
Kızartmak için:
280 gr. rafine zeytinyağı (1+1/4 bardak)
Şurubu:
500 gr. toz şeker (2 bardak)
425 gr. su (1+3/4 bardak)
1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı:
Yayvan bir tencereye ölçülere göre toz şekeri, su ve limon suyu konularak ateşe konur. Karıştıra karıştıra şeker iyice eriyip sıvı şurup haline gelinceye kadar 15 dakika kaynatılır, sonra tencere ateşten indirilerek soğuması için bir tarafa bırakılır. Ayrıca bir tencereye ölçülere göre erimiş sadeyağ konularak biraz kızdırılır ve içerisine su ve tuz ilâve edilerek kaynatılır. Yağlı su iyice kayna-yınca içine has un katılır ve bir kaşıkla karıştırılır, hamur haline getirilir. Bu hamur hafif ateşte tahta kaşıkla bastırılmak ve çevirmek suretiyle 5-6 dakika pişirilir, sonra tencere ateşten indirilerek soğumaya bırakılır. Hamur soğuduğu zaman üzerine 4 yumurta kırılıp 10 dakika yoğrulur ve yumurtalar hamura iyice yedirilir. Sonra bu hamur, tulumba tatlısı tulumbasına konularak, ateş üzerinde derince bir tavada ılık bir halde olan rafine zeytinyağının içine her seferinde tavanın alacağı kadar başparmak biçiminde hamurlar sıkılır. Sonra tava hafif ısıdaki ateşe oturtularak hamurlar pembemsi bir renk alıncaya kadar çevire çevire kızartılmalı, delikli kepçe ile alınarak süzüp, soğuk hazırlanmış şurubun içine atmalıdır. Tatlıları 15 dakika şurupta bıraktıktan sonra tabağa alarak servis yapmalıdır.


ML® Susamlı Fındıkpare için tıklayın


TULUMBA TATLISI


(185 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: ŞerifTarganArmaç | 27.Tem.2007

1 Su bardağı su
1 Çorba kaşığı sadeyağ
3 yumurta
Aldığı kadar un
2 Su bardağı zeytinyağı
Şurubu için:
2 Su bardağı şeker
1 Su bardağı su
1 Çorba kaşığı limon suyu

Suya sadeyağ katıp kaynatın. Su beyazlaşınca ateşi iyice kısın. İçine, karıştıra karıştım un koyun. Bu işi su, boza kıvamına gelinceye kadar sürdürün. Sonra yumurtaları kırıp iyice yedirin. Bundan sonra tulumbaya koyup, birer birer kızgın yağa sokarak kızartın. Önceden hazırlanmış soğuk şuruba atın.


ML® Balbaba için tıklayın

ML® Balbaba (görsel)


Tulumba Tatlısı


(213 kişi 753 oy verdi.)

Gönderen: Ulviye Türkmen | 22.Ağu.2007

3 adet yumurta
3 su bardağı su
yarım paket margarin
alabildiğince un
1 tutam tuz
şerbeti için;
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
yarım limon

Tencereye su konur, ısınınca margarin atılır, margarin eriyene kadar sürekli karıştırılır, tuz katıldıktan sonra, azar azar boza kıvamına gelene kadar un eklenerek pişirilmeye devam edilir, ateşten alınır, ılıyınca yumurtalar tek tek kırılarak yedirilir, hamur kek hamurundan katı, çörek hamurundan cıvık olmalıdır, hamur tulumba tatlısı pompasına ya da krema pompasına doldurulur, ılık yağa 2 parmak kalınlığında sıkılır, pembe renkte kızartılır. Soğuk şerbete atılır. (Her tava kızardıktan sonra 5-6 dakika ateşin altı söndürerek tavadaki yağın soğuması sağlanır.)

Tulumba tatlısı


(175 kişi 629 oy verdi.)

Gönderen: cavidan | 12.Eyl.2007

1 çorba kaşiğı tereyağı,
5 kahve fincanı su,
5 kahve fincanı un,
4 adet yumurta,
1 tutam tuz,
kızartmak için sıvıyağ.
Şerbeti için:
2 su bardağı su,
500 gram tozşeker,
1 çorba kaşığı limon suyu

Öncelikle şerbeti hazırlayın. Bunun için suyu tencereye alın. Tozşekeri ekleyin. Kaynayınca limon suyunu karıştırın. Bir-iki taşım daha kaynatın. Ocaktan alın. Soğumaya bırakın. Tereyağı ve suyu tencereye alın. Su kaynayınca unu azar azar ilave edin. Karıştırarak 5-6 dakika pişirin. Ateşten alıp soğutun. Daha sonra yumurtaları ve bir tutam tuzu karışıma yedirin. Elinizle yoğurun. Sıkma torbasına doldurun. Sıvıyağı hafifçe kızdırın. Sıkma torbasmdaki hamuru baş parmak kalınlığında yağa sıkın. Sallayarak kızartın. Soğuk şerbetin içine alın. 15 dakika bekletin. Servis tabağına alın.

Tulumba Tatlısı


(197 kişi 699 oy verdi.)

Gönderen: Işık Ercan | 04.Ekm.2007

Gerekli malzeme:
3.5 su bardağı su
1 tutam tozşeker
1 tutam tuz
40 gr margarin
3.5 çay bardağı un
Yarım çay bardağı irmik
1 yumurta
2 yumurta sarısı
1.5 su bardağı sıvıyağ
Şerbet için:
3 su bardağı tozşeker
2 su bardağı su
Yarım çorba kaşığı limon suyu

Tencereye su, şeker, tuz ve margarini ekleyip yağ eriyinceye kadar kaynatın. Tencereyi ocaktan alıp malzemenin ılınmasını bekleyin. Un ve irmiği ekleyin. Çırpıcı ile sürekli karıştırarak pürüzsüz bir hamur haline getirin. Tencereyi kısık ateşe alıp sürekli karıştırarak hamur iyice koyulaşana dek pişirin. Hamuru ocaktan alıp ılıtın ve tekrar karıştırın. Bir yumurta ve 2 yumurta sarısını teker teker ilave edip karıştırmaya devam edin. Bir sıkma torbasına alıp buzdolabında 30 dakika bekletin. Bir tencerede su, şeker ve limon suyunu kaynatıp şerbeti hazırlayın. Sıvıyağı derin bir tavada kızdırın.
Hamuru dilediğiniz uzunlukta parçalar halinde sıkıp tenceredeki yağa ilave edin. Pembeleşene kadar kızartın. Soğuk şerbeti tulumba tatlılarının üzerine dökün. Tatlılar şerbeti iyice çekince servis tabağına alın. Servis yapın.

TULUMBA TATLISI


(186 kişi 626 oy verdi.)

Gönderen: tijenöztüfek | 06.Arl.2007

Malzeme :
250 gr. un,
100 gr. yağ,
4 yumurta,
1 kaşık şeker,
750 gr. şeker,
1 limon,
biraz fıstık,
50 gr. kızartma yağı.

Yapılışı:
1- 750 gr. şekerden (şerbeti) hazırlayınız.
2- Bir tencereye 1,5 su bardağı suyu, 100 gr. yağı, tuzu, 1 kaşık şekeri koyup ateş üzerinde kaynatınız.
3- Su kaynayınca içerisine 250 gr. unu koyup süratle karıştırarak hamur yapınız.
4- Hamuru karıştıra karıştıra 10 dakika pişiriniz.
5- Ateşten alıp hamuru soğutunuz.
6- Ilık hale gelince içerisine 4 yumurta kırıp iyice yoğurunuz.
7- Hamuru tulumba tatlısı kalıbına doldurunuz.
8- Soğuk yağa 5 cm. boyunda parçalar halinde sıkınız.
9- Orta hararetli ateşte sertleşinceye kadar dokunmayızın.
10- Hafif şertleşince karıştırarak her tarafını pembe renkte kızartınız.
11- Süzgece çıkarıp yağı süzdükten sonra şerbete atınız.
12- Şerbeti çekip ağırlaşanları servis tabağına çıkarıp üzerine kıyılmış yeşil fıstık serpip servis yapınız.

TULUMBA TATLISI


(211 kişi 746 oy verdi.)

Gönderen: alpayşişman | 10.Şub.2008

100 gr. margarin
2,5 su bardağı un
1 çorba kaşığı irmik
4 yumurta
1 çay kaşığı şeker
Bir fiske tuz
Kızartmak için:
2 su bardağı sıvıyağ
Şurubu için:
4 su bardağı şeker
3,5 su bardağı su
1 çorba kaşığı limon suyu

Şekere 3,5 su bardağı su katıp eritiniz. Kaynatarak orta kıvamda bir şurup hazırlayıp limon suyu ilave ediniz.
2 su bardağı su ve yağı tencereye koyarak kaynatınız. Elenmiş un, irmik, şeker ve tuzu katıp karıştırarak hafif hararetli ısıda 10 dakika pişiriniz. Ilınınca yumurtaları tek tek kırıp yediriniz.
Hamuru tulumba kalıbına veya geniş ağızlı krema torbasına doldurunuz. Tavadaki sıvıyağın içine aralıklarla 5-6 cm. uzunluğunda sıkınız. Tavayı orta hararetli ısıya koyunuz. Hamurlar büyüyüp sertleşince ısısını yükseltiniz, Tavayı sallayark pembe renkte pişirip soğuk şuruba atınız. Yağı soğutup diğer hamurları da aynı şekilde pişiriniz. Bu işleme hamurlar bitinceye kadar devam ediniz. Şurubu çeken tatlıları servis tabağına alınız.

TULUMBA TATLISI


(167 kişi 577 oy verdi.)

Gönderen: semaver | 11.Nis.2008

Malzeme:
3 çay bardağı irmik
2 kaşık şeker
12 adet yumurta
6 su bardağı un
1 su bardağı nişasta
2 kaşık sıvı yağ
1 litre su
1 tutam tuz
Şurubu:
4 kilo şeker
2 kilo su

Yapılışı:
Şekeri, tuzu, yağı ve suyu kaynatın. Nişasta, un ve irmiği ayrı bir kapta karıştırıp, kaynayan karışıma azar azar ilâve edip, kısık ateşte 10-15 dakika pişirin. Topaklanmalar olursa kaşıkla ezin. Ilınınca yumurtaları teker teker kırıp, iyice yedirin. Tulumbaya doldurup, yağın üzerine sıkıp, kızartın. Yağdan çıkar çıkmaz soğuk şerbete atın.

TULUMBA TATLISI


(186 kişi 657 oy verdi.)

Gönderen: hüseyin | 20.May.2008

Malzeme:
500 gr su
yarım çay kaşığı tuz
1,5 çay bardağı irmik
8 yumurta
1 çorba kaşığı şeker
yarım su bardağı nişasta
1 çorba kaşığı sıvı yağ
3,5 su bardağı un
Şurubu:
2 kg şeker
1 kg su

Yapılışı:
Suyu, yağı, şekeri, tuzu bir tencereye koyup bir kere kaynatınız. Un, irmik ve nişastayı bir tabak içinde karıştırıp kaynayan suya karıştıra karıştıra ilave ediniz. Ağır ateşte zaman zaman eze eze karıştırıp alt üst ederek 10 dakika pişirip ateşten alarak başka bir tencereye boşaltınız. İlk sıcaklığını kaybeder kaybetmez yumurtaları kırıp hamura yediriniz. Hamuru sıkma torbasına doldurup ucuna tulumba ucunu takıp ılık yağa sıkınız. Tulumbalar kızardıktan sonra tavayı ateşten alın. Tulumbaları çıkartın. Tekrar hamurları sıkarak tavayı ateşe oturtturun. Pişirmeye ağır ateşte devam edin.
Tulumbaları yağdan çıkarır çıkarmaz soğuk şerbete atın.

Tulumba Tatlısı


(188 kişi 731 oy verdi.)

Gönderen: Ballıca | 22.Tem.2008

600 gram un (beş bardak)
175 gram ince irmik (bir bardak)
Yarım bardak nişasta
iki kaşık ayçiçek yağı
Bir kaşık şeker
8 bardak su
12 adet yumurta
Az tuz
Şerbeti:
3 kilo şeker
1,5 kilo su
Yarım limon

Önce sekiz bardak suyu dibi yuvarlak bir tencereye koyun ve ocağı yakın. Sıvı yağı koyun ve bir kaşık da şeker koyun, kaynasın. Un, irmik ve nişastayı karıştırın ve kaynayan suya boşaltın. Tahta kaşıkla eze eze pişirin. Yapışmazsa pişmiştir. Pişen hamuru bir mermere veya masaya yayın. Soğutun. Yumurtaları kırıp karıştırın. Hamuru yoğurun ve ayrı bir yerde çiçek yağını kızdırın. Elinizi yağa batırarak hamurdan alarak tulumba makinesine koyun ve yağın içine tek tek sıkın. Ateşe koyup karıştıra karıştıra rengi sararana kadar pişirin. Diğer taraftan şerbeti soğutun. Buz gibi olsun. Pişen tulumbaları soğuk şerbete atın ve karıştırın. 10 dakika şerbette kalsın. Çıkarıp servis yapın.

TULUMBA TATLISI


(194 kişi 652 oy verdi.)

Gönderen: usare | 22.Ağu.2009

Malzemesi:
1/2 kahve fincanı sadeyağ
4,5 kahve fincanı su
4,5 kahve fincanı has un
4 tane yumurta
1 kahve kaşığı tuz
Kızartmak için:
1,5 bardak rafine zeytinyağı
Şurubu:
2 bardak toz şeker
2 bardak su
1 tatlı kaşığı limon

Yayvan bir tencereye ölçülere göre toz şeker, su ve limon suyu konularak tencere kaynatılır ve bir kaşıkla karıştıplır. Şeker, iyice eriyip sıvı şurup haline gelinceye kadar 15 dakika daha kaynatılır, sonra tencere ateşten indirilerek soğuması için bir tarafa bırakılır. Ayrıca bir tencereye ölçülere göre erimiş sadeyağ konularak biraz kızdırılır ve içersine su ve tuz ilâve edilerek kaynatılır. Yağlı su iyice kayna-yınca içine has un katılır ve bir kaşıkla karıştırılır, hamur haline getirilir. Bu hamur hafif ateşte tahta kaşıkla bastırılmak ve çevirmek suretiyle 5 - 6 dakika pişirilir, sonra tencere ateşten indirilerek soğumaya bırakılır. Hamur soğuduğu zaman üzerine 4 yumurta kırılıp 10 dakika yoğrulur ve yumurtalar hamura yedirilir. Sonra bu hamur, tulumba tatlısı tulumbasına konularak ateş üzerinde ılık bir halde olan rafine zeytinyağının içine her seferinde sekizerden çok olarak başparmak biçiminde hamurlar sıkılır. Sonra tava hafif ısıdaki ateşe oturtularak hamurlar pembemsi bir renk alıncaya kadar çevire çevire kızartılmalı, delikli kepçe ile alınarak süzüp, soğuk hazırlanmış şurubun içine atılmalıdır. Tatlılar 15 dakika şurupta bırakıldıktan sonra tabağa alınarak servis yapılır.

TULUMBA TATLISI


(169 kişi 605 oy verdi.)

Gönderen: eylem09 | 18.Arl.2009

Malzemesi:
4 çorba kaşığı tereyağı veya margarin (haşlama hamurunda kullanılacak yağ)
1.5 bardak su
yarım çay kaşığı tuz
10 kahve fincanı un
6 tane yumurta
2 çorba kaşığı patates unu
4 bardak ayçiçek yağı (likit yağı)
5 bardak toz şeker
4 bardak su
yarım limon.

Dört bardak su ile şeker, limon bir tencereye konularak kaynatılır. Ve ateşten indirilerek soğumaya bırakılır. Bir tencere içerisine yağ, tuz, su konularak ateşe kaynamaya bırakılır. Kaynayınca un ilave edilir. Bir tahta kaşıkla karıştırılarak 10 dakika pişirilir. Ateşten alınır alınmaz hemen patates unu ilave edilir. Tekrar karıştırılır, hamur elimizi yakmayacak kadar ılınınca yumurtalar teker teker hamura ilave edilir. Bir tatlı kaşığı da, şeker şurubundan hamura ilave edilir. Yine karıştırılır. Tulumba makinesi yok ise, mayonez torbasının ucuna tırtıllı teneke huni takılarak, torba içine "haşlama hamuru" tahta bir kaşıkla doldurulur. Bir parmak uzunluğunda ılık, ayçiçeği yağının içine sıkılır ve bıçakla kesilir. Önce hafif ateşte, sonra kızgın ateşte pembe olarak kızartılır. Hemen soğuk suda şuruba atılır. 5 dakika sonra hamurlar şuruptan çıkarılır.

Tulumba Tatlısı


(168 kişi 620 oy verdi.)

Gönderen: yeni sofra | 01.Oca.2010

MALZEMELER
1 YUMURTA
2 YUMURTA SARISI
3,5 ÇAY BARDAĞI SU
35 GR. MARGARİN VEYA TEREYAĞI
1 FİSKE TUZ
1 FİSKE ŞEKER
3,5 ÇAY BARDAĞI UN
1/2 ÇAY BARDAĞI İRMİK
1,5 SU BARDAĞI SIVI YAĞ
ŞERBETİ İÇİN
3 SU BARDAĞI ŞEKER
2 SU BARDAĞI + 3 ÇORBA KAŞIĞI SU
1 TATLI KAŞIĞI LİMON SUYU

Bir tencereye suyu, 1 fiske şekeri, 1 fiske tuzu, margarini ekleyip yağ suyun içinde eriyene dek kaynatalım. Tencereyi ateşten alarak içine unu ve irmiği ekleyelim, sürekli karıştırarak hamuru pürüzsüz bir kıvama getirelim. Tencereyi yeniden hafif ateş üzerine oturtup sürekli karıştırarak, hamur iyice koyulaşana dek pişirelim. Hamuru ateşten alıp ılıtarak tekrar yoğuralım. Sonra içine 1 yumurtayı ve 2 yumurta sarısını teker teker ve yoğurmaya devam ederek ekleyip iyice yoğuralım. Hamur kabının üzerine şeffaf folyo ile kapatıp 1/2 saat buzdolabında bekleterek dolaptan alalım. Elimizi hafifçe yağlayarak hamurdan bir parça alıp tulumba tatlısı kalıbına yerleştirelim. Sıvı yağı derin bir tavaya alıp ıtılatalım. İçine hamurların kızarma paylarını hesap ederek aralıklı bir şekilde ve dilediğimiz uzunlukta sıkalım. Hamurları pembeleşene dek arkalı önlü kızartarak delikli kepçe ile alıp kâğıt mutfak havlusu üzerine dizelim ve 5 dk. bekletelim. Sonra önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbete bırakalım. Tatlılar şerbetini emince delikli kepçe ile alıp servis tabağına yerleştirelim. İkinci ve üçüncü parti kızartma için yağı ateşten alıp iyice ılıtarak kullanalım Şerbeti için, şekeri, suyu, limon suyunu 5 dk. kaynatıp sonra iyice soğutalım.

TULUMBA TATLISI


(166 kişi 584 oy verdi.)

Gönderen: masalcı teyze | 23.Nis.2011

Yarım kahve fincanı eritilmiş tereyağı
4,5 hahve fincanı un
4,5 liahve fincanı su
4 yumurta,
1 Itahve kaşığı tuz
ŞURUP İÇİN:
2 bardak şeker
2 bardak su
1 tatlı kaşığı limon suyu
250 gram ayçiçeği yağı (kızartmak için)

Şurubu için: Tencereye şekeri, suyu, limon suyunu koyup orta harlı ateşte, önce şeker eriyinceye kadar karıştıra karıştıra, sonra da şurup koyu bir kıvama gelinceye kadar kendi halinde kaynamaya bırakınız.
Hamuru için: Su kaynamaya başlayınca içine unun hepsini koyup, hızlı hızlı karıştırarak pişirip tencereyi ateşten indiriniz. Soğuduktan sonra yumurtaları da katınız. 10 dakika kadar yoğurarak yumurtaları hamura yediriniz. Sonra ucunda tırtıllı huni bulunan torbanın içine doldurup, ılık bir halde ayçiçeği olan tavaya hamuru parmak uzunluğunda sıkarak koyunuz. Tatlılar pişerken kabaracağı için tavaya çok sık konmamalıdır. Tava yeteri kadar dolunca bunu ortadan da az harlı ateşe oturtunuz. Hamurlar biraz kabardıktan sonra ateşin şiddetini arttırıp her yanı pembe bir renk alıncaya kadar kızartınız. Kızaran hamurları delikli bir kepçeyle yağlarını süzerek tavadan çıkarıp, Soğuk şuruba atınız. 10 -15 dakika şurubun içinde bıraktıktan sonra tabağa alınız.

Not: Hamurlar kızartılırken tava daima sallanmalıdır. Birinci partinin kızarması bitip tavadan çıkarılınca, ikinci parti tavaya sıkılmadan önce yağın gene ilk şekildeki gibi ılık olmasına dikkat etmelidir. Bu tatlının iyi olabilmesi için, hamurun ılık yağa sıkılıp, biraz kabardıktan sonra, kuvvetli ateşte kızgın yağda kızartılması şarttır. Evde sıkma torbası yoksa, hamur avuç arasında yuvarlandıktan sonra üstüne çatalla tırtıllı şekiller verilip kızartılabilir.

Tulumba Tatlısı


(199 kişi 689 oy verdi.)

Gönderen: aşçının rüyası | 23.Haz.2011

Cemaliye Tüter

400 gr. (2 su bardağı) su
100 gr. margarin
250 gr. (2 bardak tepeleme) un
1 yemek kaşığı pirinç unu
1 yemek kaşığı ararot
1 yemek kaşığı ince irmik
1/2 çay kaşığı tuz
6 adet yumurta
Şurubu:
750 gr. (4 su bardağı) tozşeker
1/2 lt. (2,5 su bardağı) su
1 yemek kaşığı limon suyu
Kızartmak için:
1/2 lt. (2,5 su bardağı) Ayçiçekyağı.

1 Su ve yağı bir tencerede kaynatın, içine biraz tuz, ölçülü un, pirinç unu, irmik katıp karıştırarak 5-10 dakika pişirin. Sonra ararot koyup ateşten indirin.
2 Hamur ılık hale gelince, teker teker yumurtaları kırıp iki kaşık da şurup katarak iyice karıştırın. (Tulumba kalıbı yoksa, büyük tırtıklı duy takılı krema torbasına koyun.)
3 Yağı önce kızdırın, sonra ılık hale gelince hamuru parmak uzunluğunda sıkıp keserek yağa atın. Tekrar ateşe oturtun, arada sallayarak pembe renkte kızartın.
4 Şurubu hazırlayıp soğutun ye kızaran tatlıları içine atın. Şurubu çekince de servis tabağına alın.

Tulumba Tatlısı


(104 kişi 369 oy verdi.)

Gönderen: sultaniye | 25.Haz.2011

Su (5 çay bardağı, sıcak)
Tereyağı (2 çorba kaşığı)
Un (2 su bardağı)
Yumurta (2 adet)
Tuz (1 tatlı kaşığı)
İrmik (1 çorba kaşığı)
Vanilya (1 paket)
Şerbeti için:
Şeker (1 kg)
Su (3 bardağı)
Limon (Yarım adet)
Kızartmak için:
Sıvıyağ (1 su bardağı)

Şerbet hazırlığı: 1 kg şekeri 3 su bardağı suyla bir tencerede kaynamaya bırakın. Bu sırada kevgirle birkaç defa karıştırın. Şurup kıvamına gelmek üzereyken üzerine yarım limonun suyunu ilave edin. Şerbet bir taşım kaynayınca tencerenin altını kapatın.
Tencereye 5 çay bardağı su koyun. Ardından 2 çorba kaşığı tereyağı koyun ve eritin. Yağ eriyince 2 su bardağı unu tencereye ilave edin ve iyice karıştırın. 1 tatlı kaşığı tuzu serpin ve orta ateşte unu pişirmeye devam edin.
Pişen karışımı 5 dakika tezgahta soğumaya bırakın. 2 adet yumurtayı soğuyan karışımın üzerine kırın ve kıvamı tutana kadar iyice yoğurun. Üzerine 1 çorba kaşığı irmik ve 1 paket vanilya ekleyip, yoğurmaya devam edin.
Tulumba makinesinin (ya da tulumba kalıbının) içine yeterince hamuru koyun. Tulumba makinesinden hamurları çıkarıp kızdırdığınız yağın içine atın ve kızartın. Kızaran hamurları soğuk şerbetin içine atın ve dilediğiniz miktarda bekleterek servise hazır hale getirin.

Tulumba Tatlısı


(124 kişi 436 oy verdi.)

Gönderen: külhan | 29.Ağu.2011

Özgür Şef

2,5 su bardağı su
3,5 su bardağı un
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı irmik
1 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı toz şeker
5 adet yumurta
Tuz
Kızartmak için;
2 su bardağı sıvıyağ
Şerbet için;
3 su bardağı şeker
3 bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Şerbeti hazırlarken, şekerle suyu kaynatın. Limon suyunu ilave edin. 15 dakika daha kaynatın. Kenara alın. Su, tereyağı, tuz ve toz şekeri bir tencerede kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca ununu birden dökerek tahta kaşıkla hızlı hızlı karıştırarak pişirmeye devam edin. 5 dakika sonra ateşten indirin. Ilınınca yoğurun, yoğururken içine teker teker hamura yedire yedire yumurtaları kırın. En son bir kahve fincan su katın. Tekrar karıştırın. Hamur torbası ya da krema şırıngasına hamuru doldurun. Hamur ne çok sert ne çok yumuşak olmalı. Kızartma tenceresindeki yağı kızdırın. Ateşten alıp ılınmasını bekleyin. Tekrar altını yakıp sıktığınız hamurları içine bırakın. Yağ çok sıcak olmamalı. Tulumbaları çevirmek suretiyle her tarafını iyice kızartın. El kevgiriyle yağını süzerek alıp, soğuk şerbete atın. Şerbetini iyice çekince tabağa alarak servis yapın.

TULUMBA TATLISI


(107 kişi 384 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 26.Kas.2011

Şerbeti:
1500 gr (6+1/4 su bardağı) şeker
1 litre (5 su bardağı) su
1 tatlı kaşığı limon suyu
Hamuru:
45 gr(3 çorba kaşığı) tereyağı
400 gr (2 su bardağı) su
1 kahve kaşığı tuz
240 gr (2 su bardağı) un
3 yumurta 1-2 su bardağı rafine yağ

Büyükçe bir tencerede şeker ve suyu orta ateşte ısıtınız. Sürekli karıştırarak şekeri eritip, limon suyunu ekleyiniz. Şerbeti 10-15 dakika kaynattıktan sonra, tencereyi ateşten alıp, şerbeti bir kenarda soğumaya bırakınız.
Hamuru hazırlamak için, büyükçe bir tencereye tereyağı koyup, orta ateşte eritiniz. Yağ kızınca su ve tuzu ekleyip, kaynamaya bırakınız. Kaynayınca unu bir kerede boşaltıp, sürekli karıştırarak 5-6 dakika pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, hamuru tencerenin içinde soğumaya bırakınız.
Hamur soğuyunca yumurtaları ekleyip, yumurtalar hamura iyice karışana kadar iyice yoğurunuz. Tatlı hamurunu geniş ve tırtıllı uç takılmış bir sıkma torbasına doldurup, istediğiniz boyda tatlılar sıkınız.
Geniş bir tencereye yada büyükçe bir tavaya rafine yağı koyup, orta ateşte kızdırınız. Yağ kızınca hazırladığınız hamurları tencereye yada tavaya atıp, arasıra çevirerek 7-8 dakika, her yanları iyice pembeleşene kadar kızartınız. Kızarmış tulumbaları kağıt peçete üstüne çıkarıp fazla yağlarını süzdürdükten sonra, soğumuş şerbetin içine atınız. Tulumbaları şerbetin içinde 15-20 dakika beklettikten sonra, bir servis tabağına çıkararak servis ediniz.

Tulumba Tatlısı


(116 kişi 396 oy verdi.)

Gönderen: pelikan | 01.Şub.2012

125 gr margarin
200 gr un
3 adet yumurta
750 gr toz şeker
Yarım limon
Bir tutam tuz

Bir bardak suyu 125 gr. yağ ve biraz tuz ilâve edip kaynamaya bırakınız. Üzerine bir bardak dolusu takriben 200 gr. kadar un ilâve ediniz ve bir hamur haline gelinceye kadar karıştırınız. 2 dakika kadar bekleyiniz. Sonra içerisine 3 tane yumurtayı teker teker ilâve edip karıştırınız. Bu yumuşak hamuru tulumba aletine, şayet böyle bir aletiniz yoksa bezden yapacağınız bir bez huniye "tırtıllı huni" takıp, ılık yağın içine dilediğiniz büyüklükte sıkıp yüksek hararetli ateşte kızartınız. Yağın her defasında ılık olması sonra kızdırılması gerekmektedir. Pişen hamurları 750 gr. tozşekerle hazırlayacağınız bir şuruba atıp bir süre sonra çıkararak ikram ediniz.

TULUMBA TATLISI


(89 kişi 312 oy verdi.)

Gönderen: tahlil | 16.Nis.2013

500 gr. su Yarım limon
1 kahve fincanı yağ (katı)
250 gr. un 3 yumurta

Su bir tencereye dökülür. İçine yağ ve yarım limon suyu koyularak kaynatılır. Su kaynaymca ateş iyice kısılır. İçine karıştıra karıştıra un koyulur. Ve kulak memesi sertliğine gelene kadar pişirilir. Ateşten indirilir. Uç yumurta kırılır. Hamura yedirilir. Bir hamur sıkma torbası ile kızgın yağa birer birer sıkarak kızartılır. Önceden hazırlanmış soğuk şuruba atılır.
ŞURUBU: 3 su bardağı şeker, kaynatılır. 3,5 su bardağı su koluyaşınca Dörtte bir limon suyu eklenir. Soğutulur.

TULUMBA TATLISI


(166 kişi 593 oy verdi.)

Gönderen: siyami | 05.May.2013

Ankara Büyükşehir Belediyesi
Belmek Yemek Kitabı


50 gr. margarin
1 çorba kaşğı toz şeker
1 su bardağı su
1 su bardağı un
1 çorba kaşğı irmik
1 paket vanilya
Şerbeti için:
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Su, margarin, bir çorba kaşığı toz şeker ve bir fiske tuz tencereye konup kaynatılır. Kaynadıktan sonra ateşteyken bir bardak un, irmik ve vanilya ilave edilip 10 dk. karıştırılarak pişirilir. Hamur toparlanınca altı kapatılır, ılıyınca içine yumurtalar birer birer kırılıp el ile yoğurularak yedirilir. Hazırlanan hamur, tulumba sıkma kalıbına konulur, soğuk yağ içine sıkılır. Ateş üzerinde sallayarak pembe renkte kızartılır. Daha önceden hazırlanmış koyu kıvamlı soğuk şerbete atılır. 15 dk. sonra şerbetten alınıp servis yapılır.

Tulumba Tatlısı


(98 kişi 366 oy verdi.)

Gönderen: akile | 25.Tem.2013

Hamuru için:
350 gram su
2 gram tuz
60 gram tereyağı
4 yumurta
180 gram un
Şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
1,5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Su, tuz ve tereyağını tencerede kaynatın. 30 saniye kaynamış suya elenmiş un ilave edin. Kaşıkla karıştırıp yaklaşık iki dakika hamuru pişirin. Pişen hamuru tencereden alıp, bir kaba aktarın. Soğumaya başlayan hamurun içine yumurtaları teker teker kırın, her seferinde iyice karıştırarak hamura yedirin. Krema sıkma torbasına bu hamuru doldurun. Tırtıklı uç takın ve az ısıtılmış sıvı yağın içine şekillice sıkın. Şerbeti için tüm malzemeyi koyulaşıncaya kadar pişirin. Kızaran hamurları şerbetin içine atıp çekmesini bekleyin.

Tulumba Tatlısı


(119 kişi 415 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 01.Şub.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


Hamuru için:
2.5 su bardağı (250 g) un
4 yemek kaşığı tereyağ (100 g) ya da margarin
2 su bardağı (400 g) su
5 yumurta
1 çorba kaşığı (25 g) irmik
1 tepeleme çorba kaşığı dolusu (25 g) nişasta
½ çay kaşığı tuz
5 su bardağı sıvı yağ
Şurubu için:
4 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Su, şeker ve limon suyu ateşe konur, kaynadıktan sonra 2 dakika daha kaynatılarak ateşten alınır.
Yağ, su ve tuz birlikte dibi yuvarlak bir tencereyle ateşe konur.
Kaynama noktasına gelince elenmiş un, irmik ve nişasta birden atılarak tahta kaşıkla hızlıca karıştırılır.
Hafif ateşte 10 dakika sürekli karıştırarak un kokusu gidinceye kadar pişirilir.
Ateşten alınıp ılımaya bırakılır.
Ilıyınca yumurtalar birer birer yedirildikten sonra, 2 yemek kaşığı da tatlı şurubu koyulur.
Hamur ele yapışan bir durumda olmalıdır.
Hamur, ucuna tırtıklı huni takılmış torbaya doldurularak tavada bol miktardaki soğuk yağın içine atılır.
Tavaya konan hamur parçası miktarı tavanın 2/3’ sini dolduracak kadar olmalıdır.
Orta hararetle ateşte hamurlar yağın yüzüne çıkana kadar tava hafif hafif sallanarak pişirilir.
Hamurların alt kısmı sararınca bastırmadan spatulayla ya da çatalla çevrilir.
Çevrilen taraf sararınca ateş hafifletilerek kevgirle çevrilir ve pembeleşinceye kadar kızartılır.
Her iki tarafı da aynı şekilde kızartıldıktan sonra süzülerek alınır.
Bekletmeden soğuk şuruba atılır.
5 dakika kadar şurubunu çekmesi sağlanarak servis tabağına alınır.

Tulumba Tatlısı


(105 kişi 370 oy verdi.)

Gönderen: kuşçu | 09.Nis.2014

2 su bardağı su
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı toz şeker
2.5 su bardağı un
3 adet yumurta
2 çorba kaşığı irmik
2 çorba kaşığı nişasta
Şerbeti için:
2 su bardağı su
3 su bardağı şeker
1/2 limon suyu

Şerbet için; su ve şekeri kaynatıp limon suyu ekleyin. Suyu, yağı ve şekeri bir tencereye koyun. Şeker eriyince içine unu ekleyip kaşıkla ezerek hamur haline getirin. Ilınınca yumurtaları ekleyip hamura yedirin. İrmik ve nişastayı da ekleyip karıştırın. Sıkma torbasındaki hamuru, tavadaki soğuk yağın içine sıkıp yavaşça pişirin ve şerbete atın.

Tulumba Tatlısı


(129 kişi 444 oy verdi.)

Gönderen: hürcan | 06.Tem.2014

Şerbeti için:
2 su bardağı su
3 su bardağı şeker
Yarım limon suyu
Hamuru için:
2 su bardağı su
2 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı toz şeker
2,5 su bardağı un
3 adet yumurta
3 çorba kaşığı irmik
2 çorba kaşığı nişasta
Kızartmak için
Sıvı yağ

Önce şerbeti hazırlayın ve soğumaya bırakın. Daha sonra bir tencereye hamuru yapmak için suyu, yağı ve şekeri ekleyip, karıştırıp erimeye bırakın. Şeker eriyince içine unu ekleyin. Tahta kaşıkla karıştırıp iyice ezerek hamur haline getirin. Hamuru kaşığın etrafında top olunca ocaktan alıp soğumaya bırakın. Yumurtaları içine teker teker ekleyip hamura yedirin. Hamura son olarak irmik ve nişasta da ekleyip karıştırın ve sıkma torbasına alın. Sıvı yağı tavanın içine sıkma torbasıyla yıldız uçla sıkın. Yağın kızmasını beklemeden soğuk yağın içine minik şekillerde sıkıp yavaşça pişmesini bekleyin. Yağı kızdırırsanız tatlının içi hamur kalır. Pişen halka tatlısını da soğuk şerbetin içine atıp çekmesini bekleyin ve servis tabağına alın.


Fotoğraf "torun hanım" tarafından gönderildi. 10.07.2014

Tulumba Tatlısı


(108 kişi 385 oy verdi.)

Gönderen: Yüksel Gürbüz | 03.Haz.2015

Hamuru için:
4 adet yumurta
1 çorba kaşığı tereyağı
10 çorba kaşığı un
1 tutam tuz
1,5 su bardağı su
Şerbeti için:
2,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 çorba kaşığı limon suyu
Kızartmak için
Ayçiçek yağı

Şerbetini hazırlayın. Soğumaya bırakın. Bir tencerede tereyağını suyu kaynamaya bırakın, azar azar unu ekleyin, 5 dakika kadar pişirin, ocaktan alıp soğumaya bırakın. Azar azar yumurtaları ilave edip sıkma torbasının içine koyun, sıcak olmayan ılık yağın içinde rengi koyu sarı olana dek pişirip şerbete atın. 10 dakika da şerbetin içinde bekletip ikram edin.


Fotoğraf "mübaşir" tarafından gönderildi. 14.09.2015

Tulumba Tatlısı


(156 kişi 564 oy verdi.)

Gönderen: lezzet sektörü | 30.Mar.2018

3 adet yumurta
1 su bardağı su
1 çay bardağı un
1 çay bardağı irmik
100 gr margarin
Kızartmak için:
Sıvı yağ
Şerbet için:
3 su bardağı şeker
4 su bardağı su

Margarin ve suyu derin bir tencereye alıp ocakta kaynatıyoruz.
Unu ve irmiği ilave edip katılaşana kadar karıştırıyoruz ve ateşten alıp soğumaya bırakıyoruz.
Hamur soğuyunca yumurtaları tek tek kırıp çırpma teliyle yumurtaları hamura iyice yediriyoruz.
Hamurumuzu krema torbasına doldurup şekilli uç takıyoruz.
Öte yandan tencereye sıvı yağ koyup kızdırıyoruz ve hamurları yarım parmak uzunluğunda olacak şekilde pompayla sıkıp yağın içine alıyoruz.
Kısık ateşte yavaş yavaş kızartıyoruz.
Öte yandan şerbetimizi hazırlıyoruz tencereye 3 su bardağı şeker 4 su bardağı su koyup yarım saat kadar pişiriyoruz.
Şerbetimiz ılık olacak şekilde soğuk tatlılarımıza şerbeti döküp çekmesini bekliyoruz .Ev Yapımı Tulumba Tatlısı


(69 kişi 244 oy verdi.)

Gönderen: yasemin abla | 19.Haz.2019

5 kahve fincanı un
4 adet yumurta
100 gram tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
Şerbeti için:
1 tatlı kaşığı limon suyu
2 su bardağı su
500 gram toz şeker

Şerbeti için tencereye su ve şekeri ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra limon suyunu da ekleyerek soğumaya alın.
Tereyağı ve suyu tencereye koyun, su kaynayınca azar azar un ekleyin. Karıştırarak 5-6 dakika pişirin, ateşten alıp soğumaya bırakın. Daha sonra tuz ve yumurtaları ekleyip elinizle yoğurun.
Elde ettiğiniz hamuru sıkma torbasına alın. Sıvı yağı ocağa alarak kızdırın. Sıkma torbasını baş parmak kalınlığında olacak kadar yağın içine sıkın ve sallayarak kızartın. Kızartma işleminden sonra soğuk şerbete koyun. 5-10 dakika beklettikten sonra servise sunun.Tulumba Tatlısı


(44 kişi 159 oy verdi.)

Gönderen: mavi geyik | 04.Ağu.2019

5 kahve fincanı un
4 adet yumurta
100 gram tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
Şerbeti için:
1 tatlı kaşığı limon suyu
2 su bardağı su
500 gram toz şeker

Su ve şekeri tencereye alıp eritin ve kaynatın.
Kaynayan şerbetin içine limon suyunu da ekleyip soğuması için kenara alın.
Tereyağı ve suyu tencereye koyun. Su kaynayınca içine azar azar unu ekleyin.
5-6 dakika boyunca karıştırarak pişirin. Ateşten alıp soğumaya bırakın.
Ardından tuz ve yumurtaları da ilave edip elinizle yoğurun.
Hamuru sıkma torbasına alın. Sıvı yağı tencerede kızdırın.
Sıkma torbasından baş parmak büyüklüğünde hamurları yağa döküp sallayarak kızartın.
Kızaran tatlıları soğuk şerbete atın.
10 dakika kadar beklettikten sonra servis edebilirsiniz.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.