Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Tulumba Tatlısı (Osmanlı)
4 adet | 174,775 defa bakıldı


Tulumba Tatlısı (Osmanlı)


(236 kişi 878 oy verdi.)

Gönderen: Yemek Tarifleri | 16.Ekm.2009

1,5 kahve fincanı tereyağı
5,5 kahve fincanı su
5,5 kahve fincanı un
6 adet yumurta
2 çorba kaşığı buğday nişastası
1 çorba kaşığı limon suyu
Yeterli miktarda tuz
Şurubu için:
3 su bardağı toz şeker
25 su bardağı su
1 çorba kaşığı limon suyu
Kızartmak için sıvı yağ

Şurup için 3 su bardağı toz şekeri ve 2,5 su bardağı suyu kaynatın. Limon suyu ilave edin. Kaynamaya ve kıvama gelinceye kadar kaynatıp ateşten alın. Soğumaya bırakın. Tencereye yağ koyup hafif kızdırın. Tuz ve su koyun, karışım kaynamaya başlayınca un, nişasta ve limon suyunu dökün. Hızlı karıştırarak hamur haline getirin. Hamur kıvama gelince kısık ateşte tahta kaşıkla bastırarak 10 dakika daha pişirin. Soğumaya bırakın. Yumurtaları tek tek hamura yedirin. Özel tulumba tatlısı sıkmak için yapılmış aletle veya ucuna tırtıklı diş geçirilmiş sıkma torbasıyla 7-8 cm’lik hafif ılınmış çiçek yağına hamurlar sıkın. Hamurlar kabarmaya başlayınca ateşin ısısını artırın. Hamurlar iyice kızarınca ateşten kevgirle alıp yağını süzdürün. Soğuk şerbete atıp şurup çekince servis tabağına alın.

Not: Kalan hamuru tekrar ılık yağa atın. Limon suyu tatlının gevrek olmasını, nişasta da tatlının sert olmasını sağlar.


ML® Tulumba Tatlısı için tıklayın

TULUMBA TATLISI


(159 kişi 577 oy verdi.)

Gönderen: bayır gülü | 08.Ağu.2010

320 gram suya 50 gram tereyağı koyup kaynatınız. Su beyazlaşınca tencereyi sıcak kül üstüne çekiniz, karıştıra karıştıra kaldırabileceği kadar azar azar un koyup bir hamur yapınız. Hamur koyu bozadan daha koyu bir kıvama gelinceye dek sırayla 2 - 3 yumurta yediriniz. Sonra tulumbaya koyup tavadaki kızgın yağa sıka sıka bir parmak boyunda hamurlar dökünüz. Kuvvetli ateşte arasıra yoklayarak kızartınız, süzüp soğuk tatlıya atınız. Yerine ötekilerini koyunuz. Bunlar da kızarınca öncekileri tatlıdan çıkarınız, tabağa alınız, kızaranları tatlıya atınız.

TULUMBA TATLISI


(181 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: nasrettin | 03.Kas.2010

200 gram tereyağı
1 litre su
Un (suyun kaldırabileceği kadar)
6 adet yumurta
1,5 kilo kuvvetli şerbet için şeker
500 gram kadar zeytinyağı (hamuru kızartmak için)

Evvelâ bir kaba tereyağı ile suyu koyup beyaz bir renk alıncaya kadar kaynattıktan sonra, tencereyi ocak kenarına çekip suyun kaldırabileceği kadar azar azar un döküp iyice karıştırmalı ve yumuşak bir hamur yapmalıdır. İçine, birer birer kırılacak yumurtaları da iyice karıştırdıktan sonra, kıvamını bulmuş hamuru, tulumba denilen âletten geçirerek, takriben; on, oniki santim boylarında hamurlar çıkararak, tavada, kızgın yağa yatırmalıdır. Kızaranları, çözüp tavadan almalı ve soğuk şerbete atmlıdır. Soğuduktan sonra, sade veya kaymaklı yenilmelidir.

TULUMBA TATLISI


(177 kişi 644 oy verdi.)

Gönderen: ruşeym | 22.Kas.2010

Necip Usta

600 gr. su
75 gr. yağ
1 tatlı kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
450 gr. un
6 bütün yumurta
Kızartmak için 2 kg. yağ
Şurubu:
2 kg. şeker
1 kg. su
1/2 kahve kaşığı limon tuzu

Şurup malzemesini hep beraber 2 dakika kaynatınız, soğumaya bırakınız. Suyu, yağı, şekeri, tuzu bir tencereye koyup bir kere kaynatınız ve elenmiş olarak tahta bir kaşıkla devamlı karıştırmak sureti ile unu, yedirip bir hamur yapınız ve ağır ateşte zaman zaman eze eze karıştırıp alt üst ederek 10 dakika pişirip ateşten alarak başka bir tencereye koyunuz. İlk sıcaklığını kaybeder etmez yumurtaları teker teker ilâve edip karıştırarak yediriniz. Hamurdan bir miktar alıp tulumba kalıbının içine koyarak kolunu üzerine yerleştiriniz. Yağı da genişçe kenarlı bir tepsiye veya karavanaya ılık vaziyette koyunuz. Şimdi tulumba Kalıbını karnınıza dayayarak iki elinizle, kalıbın öbür ucundan kucaklar gibi tutarak tam yağın üzerine geliniz ve sağ orta parmağınızı yağlayıp kalıbın sapını karnınızla iterek hamur kalıbın ağzından 4 santim çıkınca yağlı parmağınızla bastırıp koparınız ve hamuru aynı vaziyette sıkıp tepsinin 3/4'ünü doldurduktan sonra ortadan hararetli ateşte ağır ağır karıştırarak 10-15 dakika altın gibi kızartınız ve yağdan şuruba çıkarınız, üzerine hafifçe bastırıp şurubunu çektiriniz. 5 dakika sonra şuruptan çıkartıp servis ediniz.

Not: Bu hamurun diğerinden farkı; daha fazla kabarır. Sıkarken 1-2 santim daha uzun sıkılır. Devamlı her sıkışta yağın ılık olması lâzımdır. Halbuki diğer türlü "tulumba tatlıların" da ise yağın soğumasını beklemeye lüzum yoktur. Sıcak sıcak çalışıp zaman kazanırsınız.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< KITIR TULUMBA TATLISI - Saray Lokması >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.