Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Sebze Yemekleri » TERBİYELİ KEREVİZLİ PIRASA
4 adet | 137,272 defa bakıldı
TERBİYELİ KEREVİZLİ PIRASA


(195 kişi 679 oy verdi.)

Gönderen: Ahmet Senyelli | 14.Tem.2007

6 Pırasa
3 Bardak su veya et suyu
6 Kereviz kökü
2 Tatlı kaşığı tuz.
200 gr. Koyun döşü,
2 Orta boy soğan
3 Çorba kaşığı tereyağı
3 Çorba kaşığı sadeyağ
Terbiyesi :
2 Yumurta,
Yarım limon,
Yarım bardak pırasa suyu.

Bir tencereye ölçülere göre, sadeyağ, tereyağ, küçük küçük doğranmış soğanlarla, döş tarafından kuşbaşı koyun eti koyarak 20 dakika kadar kavurun.
Sonra etlere et suyu veya su ve tuz ilave ederek tencerenin kapağını kapatın ve hafif ateşte bir saat pişirin. Bu süre dolunca, yeşil ve kök tarafları kesilmiş, üst iki sıra kabukları soyulmuş pırasaları yarımşar parmak parçalar halinde doğrayın. Aynı şekilde doğradığınız kereviz kökü ile aynı tencereye koyun ve pırasa ile kerevizler pişinceye kadar ateşin üzerinde bırakın.
Öbür yandan, bir tencerede yumurtaları kırıp, limon suyu da koyarak 3-5 defa çalkalayın. Pırasanın suyundan da biraz ilave edip iyice karıştırın. Sonra bu terbiyeyi pırasaların üzerine dökün, üç taşım kaynatıp servis yapın.


ML® Terbiyeli Kereviz için tıklayın

KEREVİZLİ PIRASA (Terbiyeli)


(245 kişi 893 oy verdi.)

Gönderen: vizyon | 15.Mar.2009

2000 gram pırasa
500 gram kereviz kökü
200 gram koyun döşü
120 gram sadeyağı, ya da margarin (6 çorba kaşığı)
150 gram soğan (2 orta)
3 bardak su ya da et suyu
Tuz
TERBİYESİ:
2 yumurta
1/2 limonun suyu
1/2 bardak pırasa suyu

1 Bir tencereye; 1 silme çorba kaşığı sadeyağı, ya da margarin küçük kesilmiş 2 orta baş soğan ile, kuşbaşı doğranmış döş tarafından 200 gram koyun eti koyarak, et ve soğanlar sularını salıp da tekrar çekinceye kadar orta ateşte arada bir karıştırmak suretiyle 20 - 30 dakika pişirmeli, sonra etlere, 6 bardak su ,ya da et suyu ile 2 tatlı kaşığı da tuz katarak tencerenin kapağını kapatmalı, 1 saat küçük ateşte pişmeye bırakmalıdır.
2 Bir saat sonra, tencereye; çok yeşil ve püsküllü tarafları kesilmiş, üst iki sıra kabukları soyulmuş ve yarım parmak kalınlığında parçalara kesilmiş 1500 gram pırasa, ile soyulmuş ve yarım ay şeklinde ve yarım parmak kalınlığında doğranmış 500 gram kereviz kökünü koyarak, pırasa ve kerevizler iyice pişmiş bir hal alıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 1 saat pişirmeli ve tencerenin içinden yarım bardak kadar suyunu almalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
3 Sonra, bir kuşaneye; 2 adet yumurta ile yarım adet limonun suyunu koyarak, üç - beş defa çalkadıktan sonra, buna azar azar olmak üzere yarım bardak pırasanın suyunu katmalı ve karıştırmak suretiyle her ikisini birbirleriyle çalkamah, sonra da bu terbiyeyi, küçük ateşteki pırasalara katarak, ancak üç taşım kaynattıktan sonra servis yapmalıdır.


ML® Terbiyeli Pırasa için tıklayın
TERBİYELİ KEREVİZLİ PIRASA


(321 kişi 1105 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 15.Ağu.2013

Pırasa
Kereviz
200 gr. Kuşbaşı et
3 kaşık yağ
2 baş soğan
2 yumurta
Limon suyu
3 kaşık Tereyağı
Tuz

Bir tencereye 3 çorba kaşığı sadeyağ, 3 çorba kaşığı tereyağ, çentilmiş 2 orta boy soğan, 200 gram kadar kuşbaşı koyun eti koyarak 20 dakika kadar döndürün. Sonra 3 bardak et suyu ve tuz ekleyerek hafif ateşte bir saat kadar pişirin. Temizlenmiş pırasaları yarımşar parmak büyüklüğünde doğrayın. Aynı şekilde doğradığınız kereviz köküvle birlikte tencereye koyun. Öte yandan bir kapta 2 yumurtayı kırıp yanm limon suyu da ekledikten sonra biraz çalkalayın. Sonra bu terbiyeyi pırasala rın üzerine dökün, biraz daha kaynatıp servis yapın.Terbiyeli Kerevizli Pırasa


(187 kişi 696 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 30.Ekm.2014

1 Kilogram Pırasa
250 Gram Kereviz Kökü
100 Gram Koyun Döşü
1 Adet Orta Boy Soğan
3 Çorba Kaşığı Margarin
1,5 Su Bardağı Su (veya et suyu)
Bir Tutam Tuz
1 Adet Yumurta
Çeyrek Adet Limonun Suyu
Çeyrek Su Bardağı Pırasa Suyu

Bir tencereye; Margarin, soğan ve eti koyarak, et ve soğanlar sularını salıp tekrar çekinceye dek orta ateşte arada bir karıştırarak 20-30 dakika pişirin; sonra etlere su(veya et suyu) ile tuz katıp tencerenin kapağını kapatınız; 1 saat kısık ateşte pişmeye bırakınız.Suyunu pişerken kontrol ediniz.Tencereye; pırasa ile kereviz kökünü koyarak, bunlar iyice pişene dek orta kuvvetteki ateşte yaklaşık 1 saat pişiriniz.Tencerenin içinden yarım su bardağı kadar suyunu alınız ve bir tarafa bırakınız.Sonra, bir kaseye; yumurta ile limon suyunu koyarak, 3-5 defa çırptıktan sonra, bunu azar azar olmak üzere çeyrek su bardağı pırasanın suyunu katınız; iyice karıştırınız.Bu terbiyeyi, pişmekte olan pırasalara katıp, 2-3 taşım kaynatıp servis yapınız.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Güveçte Yumurtalı Pırasa - Etli Ayva >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.