Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Kebaplar » Tencere Kebabı
15 adet | 530,420 defa bakıldı

Tencere Kebabı


(209 kişi 737 oy verdi.)

Gönderen: Mahire | 01.Kas.2005

1 kg. koyun eti
25 adet arpacık soğanı
1 kahve kaşığı yenibahar
1 kahve kaşığı karabiber
1 kahve kaşığı kimyon
3 çorba kaşığı tereyağı
4 orta boy patates
2 çorba kaşığı salça
2,5 bardak su
tuz

Bütün malzemeyi karıştırıp bir tencereye koyun. Tencerenin ağzından 20-30 cm daha büyük kenarlı bir tepsiyi ya da sahanı tencerenin üzerine kapataın, sonra elinizle bastırarak tepsi alta tencere üste gelecek şekilde ters çevirin. Suyu tepsiye koyduktan sonra ateşe oturtun, 2 saat pişirin.

Tencere Kebabı


(175 kişi 613 oy verdi.)

Gönderen: teflon | 15.May.2006

600 gr Kuzu kusbasi
45 gr margarin
100 gr Sogan
1 tatli kasigi Tuz
1/2 tatli kasigi Karabiber
Baharat torbasi
2 bardak Domates suyu
250 gr Patates
125 gr Havuç

Ön hazirlik olarak soğani ayiklayip, küçük küpler halinde dograyin. Patatesin kabuklarini soyun. Havucu kaziyin. Her iki sebzeyi de iri zar biçimi dograyin. Bezelyeyi ayiklayin. Domates suyunu hazir almadiysaniz, domateslerin kabuklarini soyup çekirdeklerini temizledikten sonra sularini sikin. Havuç ve bezelyeyi, içine biraz tuz atilmis bol suda haslayin. Sebzeler daha diri iken kabi atesten alin. Sebzeleri bir süzgece aktarin. Sularini iyice süzdürün. Yagin üçte birini orta boy bir tencerede, orta ateste eritin. Yag kizmaya baslayinca önce patatesleri koyun. Bir kevgirle sik sik karistirarak, 3-4 dakika, patateslerin disi sert bir kabuk baglamaya baslayincaya kadar kizartin. Patatesleri, yagini süzdürerek tencereden baska bir kaba aktarin. Ayni yagda eger gerekirse biraz daha yag ilave edebilirsiniz hafifçe haslanmis havuç ve bezelyeyi de kizartin. Sebzeleri kizarttiktan sonra yaglarini süzdürüp, patateslerin bulundugu kaba aktarin.
Kalan yagi, orta boy bir tencerede, orta ateste eritin. Yag kizmaya baslayinca, kusbasi dogranmis kuzu etini ilave edin. Atesi açin. Etleri bir kevgirle ara sira karistirarak, 5-6 dakika, pembelesinceye kadar sote edin. Sogani tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sira karistirarak, birkaç dakika daha pisirin. Tuzunu ve biberini serpin. Sebzeleri katin. Suyunu ilave edip, bir tasim kaynatin. Bu arada tencerenin üzerinde olusan kefi, bir kevgirle alip, atin. Baharat torbasini ilave edin. Atesi kisin. Tencerenin kapagini sikica örtün. Kebabi, agir ateste 25-30 dakika, etler yumusayincaya kadar pisirin. Bu süre içinde, ara sira tencerenin kapagini açip, etlerin pisip pismedigini kontrol edin. Gerekirse pisirme süresini uzatin. Tencere kebabini piser pismez, sicak olarak servis edin.

TENCERE KEBABI


(194 kişi 705 oy verdi.)

Gönderen: Seval Hoşgör | 17.Arl.2006

Birbuçuk kilo koyun budunu yarım yumurta kadar yağla ateşe bırakın, içerisine küçük küçük doğranmış iki baş soğan da attıktan yetecek kadar da tuz kattıktan sonra kapağını örtün. Arasıra karıştırın. Etin kendi bıraktığı suyu buharlaşmcaya dek kavurun, hafif bir kızarma durumu olunca domates ya da yarım çorba kaşığı salça atın. Birkaç kere de karıştırın ve etin üzertiü örtecek kadar su koyun. Yavaş yavaş kaynasın. Bir iki tutam karabiber de atabilirsiniz, sofraya konulurken kızarmış veya haşlanmış patates, havuç ve bezelye ile de süsleyebilirsiniz.

TENCERE KEBABI


(176 kişi 628 oy verdi.)

Gönderen: gümüş çatal | 03.Tem.2007

1,500 gr. koyun budu,
1 kaşık sadeyağ,
haşlanmış patates, bezelye ya da havuç,
2 baş soğan,
2 domates ya da yarım kaşık domates salçası,
yeteri kadar tuz, karabiber.

Koyun budunu bir kaşık yağla ateşe bırakın, içerisine küçük küçük doğranmış iki baş soğan, yetecek kadar da tuz koyun, kapağını örtün. Ara-sıra karıştırın, etin kendi bıraktığı suyu buharlaşıncaya kadar kavurun, hafif bir kızarma olunca domates ya da yarım çorba kaşığı salça atın. Birkaç kere de karıştırın ve etin üzerini örtecek kadar su koyun. Ağır ateşte kaynasın. Bir iki tutam karabiber de atabilirsiniz, Serviste kızarmış veya haşlanmış patates, havuç ya da bezelye konabilir.

TENCERE KEBABI


(179 kişi 607 oy verdi.)

Gönderen: Gülsün Aymaz | 29.Ekm.2007

750 gr but eti (kuşbaşı)
4 adet iri patate
3 baş soğan
2 kaşık yağ
1 kaşık domates salçası veya 2 adet domates
tuz
karabiber

1- Eti kuşbaşı olarak doğrayınız.
2- Ete doğranmış soğanı, yağı bir tencereye koyunuz.
3- Orta hararetli ateşte soğanlar sararıncaya, ette kendi bıraktığı suyu çekinceye kadar kavurunuz.
4- Sonra sulandırılmış salçayı veya kabuğu soyulmuş ve fındık büyüklüğünde doğranmış domates ilave edip tekrar 1-2 defa karıştırınız.
5- Etlerin üzerine çıkıncaya kadar su ilave edip orta hararetli ateşte pişiriniz.
6- Patatesleri koyup kuşbaşı doğrayınız.
7- Yağda hafif kızartınız.
8- Kebabın inmesine 20 dakika kala etleri üzerine koyup, 1-2 defa kaynatınız.
9- Servis tabağına döküp üzerlerine maydanoz serpip servis yapınız.

Not: Patatesler kızarmadan da konabilir. Suyu az gelip et pişmezse tekrar sıcak su konabilir.

TENCERE KEBABI


(191 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: Petek | 29.Arl.2007

2 Orta boy domates veya salça
1 Tatlı kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
1/2 Kg. kuşbaşı et
1 Çorba kaşığı sıvıyağ
2 Orta boy patates
1 Orta boy soğan

Tencereye et, yağ, ince doğranmış soğan ve domatesi koyup ateş üzerinde 5—10 dakika karıştırınız. 3 su bardağı kaynar su ilave edip hafif hararetli ısıda et yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
Patatesi fındık büyüklüğünde doğrayıp, tuzla birlikte ete ilave ederek on dakika daha pişiriniz.

Not : İsteğe göre tencere kebabına havuç ve taze soğanda ilave edilebilir.

TENCERE KEBABI


(181 kişi 637 oy verdi.)

Gönderen: sarpa | 18.Ağu.2008

MALZEME:
1 kilo koyun kuşbaşı
3 kaşık yağ
3 adet patates
2 adet soğan
500 gram iç bezelye
tuz
biber
salça

HAZIRLANIŞI:
Yağ bir tencereye konur, yıkanmış etler içine atılır ve et kendi suyunu çekene kadar pişirilir. Soğan ince didinir, tuzla beraber etin yanına konur ve kavrulur. Salca ilâve edilir. Et pembeleşince üstünü örtecek kadar kaynar su doldurulur. Ve orta hararetteki ateşte bir saat pişirilir. Tabağa alındıktan sonra, etrafına patates tava ve haşlanmış bezelye konur.

TENCERE KEBABI


(193 kişi 667 oy verdi.)

Gönderen: diva | 24.Şub.2009

900 gram koyun eti ya da kuzu eti
400 gram sarı patates
80 gram sadeyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
50 gram iç bezelye
1 - 2 bardak su
150 gram soğan (2 orta baş)
Tuz

1 Bir tencereye; 4 silme çorba kaşığı sadeyağı veya margarin ile kol ya da kürek tarafından kemikli olarak, kuşbaşı doğranmış 900 gram kuzu ya da koyun eti koyarak, etler suyunu salıp da tekrar çekip ve renkleri de iyice dönünceye kadar arada bir karıştırmak suretiyle kavurmalı ve sonra kavrulmuş bu etlere, ince doğranmış 2 orta baş da soğan ilâve ederek, soğanlar hafifçe ölmüş bir hal alıncaya kadar yine arada bir karıştırmak suretiyle ortadan daha az kuvvetteki ateşte 8-10 dakika daha pişirmelidir.
2 Soğanlar ölünce, bunlara; iki üç defada olmak üzere; pişirilen kuzu eti ise bir buçuk; koyun ise iki küçük bardak sıcak su ile yarım çorba kaşığı da tuz ilâve ederek, tencerenin kapağını kapatmalı ve etler pişmeye yüz tutar bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı bir ya da bir buçuk saat (kuzu bir, koyun bir buçuk saat) pişmeye bırakmalı, sonra bunlara soyulmuş ve dörde bölünmüş 400 gram sarı patates ile 50 gram da iç bezelye katarak pişirmekte devam etmeli, sonra tabağa alarak servis yapmalıdır.

Not: Konserve bezelye kullanıldığında; bezelyeleri, ancak et ineceğine yakın atmalıdır.

Tencere Kebabı


(190 kişi 667 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 18.May.2009

Malzemeler
1 kg. kuzu kuşbaşı
2-3 baş kuru soğan
3-4 patates
2-3 kaşık sıvı yağ
Bir tutam maydanoz
Tuz, karabiber

Kuşbaşı doğranmış et, küçük doğranmış soğan ve yağ bir tencereye konur. Orta hararetli ateşte etler suyunu çekene kadar kavurma işlemi yapılır. Üzerine salça da konulup, birkaç kez daha çevrilir. Kabuğu soyulmuş domates de küçük doğranmak suretiyle yemeye ilave edilir. Etlerin üzerine çıkacak kadar su ilave edilip, pişirme işlemine devam edilir. Patatesler kuşbaşı doğranı, hafifçe kızartılır. Yemek ocaktan alınmadan 15 dakika kadar önce patatesler ilave edilir. Yemek piştiğinde küçük kıyılmış maydanoz serpiştirilip, servis yapılır.

TENCERE KEBABI


(196 kişi 693 oy verdi.)

Gönderen: arzu kız | 04.Ekm.2010

Koyunun but tarafından bir buçuk kiloluk bir parçayı kuşbaşı doğrayınız. Tencereye koyup üzerine iki baş soğan çentiniz. Tuz biber, bahar ilâve ediniz. Tencerenin içine girebilen ufak bir kapakla etleri örtüp gayet az ateş üzerine oturtunuz. Etler önce su koyverip çekince domates salçası karıştırılmış bir bardak suyu kapağın kenarından azar azar ilâve ediniz.

TENCERE KEBABI


(175 kişi 609 oy verdi.)

Gönderen: im | 07.Arl.2012

5 adet orta boy patates
2 baş ince kıyılmış soğan
1/2 su bardağı rafine yağı
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 adet orta boy havuç (150 gr.)
1 tatlı kaşığı un
3 adet iri domates
1 çorba kaşığı tepeleme yağ
1 kilo kuşbaşı kuzu eti
5 su bardağı su

Sebzenin hazırlanması:
1) Patatesleri hazırlayıp kızgın yağda 1 dakika kızarttıktan sonra bir tabağa çıkarıp bir kenara ayırınız.
2) Havucunu hazırlayıp 20 dakika haşlayıp süzdürünüz.
3) Domatesleri hazırlayıp bir kenara ayırınız.
Kebabın hazırlanması:
1) Yağı tencereye koyup kızdırınız. Etleri ilâve ettikten sonra, etler bırakacakları suyu çekip pembe bir renk alıncaya kadar 8-10 dakika kavurup soğanını ilâve ediniz.
2) Dakika daha kavurup salçasını ilave ederek 2 dakika daha kavurunuz ve unu ilave ederek iyice karıştırıp tuzunu ilave ediniz.
3) Kaynarken üzerinde toplanan köpüğü atınız. Sonra tencerenin kapağını kapatıp ağır ateşte 1 saat pişiriniz.
4) Üzerine havuçları, sonra patatesleri, sonra da domatesleri serpip ağır ağır 20 dakika daha pişirip, ateşten alınız ve servis yapınız.

Tencere Kebabı


(179 kişi 631 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 21.Oca.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


750 gr. but eti (kuşbaşı)
4 adet iri patates
3 adet soğan
2 çorba kaşığı yağ
2 adet domates veya 1 kaşık domates salçası

Kuşbaşı olarak doğranmış eti, yağı ve doğranmış soğanı bir tencereye koyunuz. Orta hararetli ateşte soğanlar sararıncaya ve et bıraktığı suyunu çekene kadar kavurunuz. Kavurma işlemi tamamlanınca kabuğu soyulmuş ve doğranmış domatesleri ve sulandırılmış domates salçasını ilave edip bir iki defa daha karıştırınız. Etlerin üzerine çıkacak kadar su ilave edip orta hararetli ateşte pişiriniz. Patatesleri kuşbaşı doğrayıp yağda hafif kızartınız. Kebabın inmesine 20 dakika kala etlerin üzerine koyup, 1-2 defa kaynatınız. Suyu azaldıkça ilave ediniz. Etler ve patatesler pişince servis tabağına koyup üzerine maydanoz serperek servis ediniz.

Tencere Kebabı


(212 kişi 768 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 25.Ekm.2014

4 adet domates
10 adet sivri biber
2 adet soğan
500 gram kuşbaşı et
6 diş sarımsak
1 çay bardağı sıvı yağ
3 adet defneyaprağı
1 adet patlıcan

Öncelikle etleri tencereye alıp suyunu bırakıncaya kadar pişirin. Daha sonra sarımsak, patlıcan, sivri biber, defneyaprağı ve bol miktarda soğanı üzerine ekleyin. Yağı üzerine gezdirin. Domatesleri de dilimleyip üzerine dizin ve kapağını kapatıp tencereyi çok kısık ateşte 45 dakika kadar pişmeye bırakın. Sıcak olarak servis yapın.Tencere Kebabı


(228 kişi 803 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 20.Oca.2015

250 gram kuşbaşı et
5 adet patlıcan
2 adet kuru soğan
2 adet domates
3 adet patates
2 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı margarin
1 tatlı kaşığı tuz

Tencereye margarin alın ve soğanları kavurun, ayrı bir yerde haşlanmış etleride ekleyin salçasını koyup kavurmaya devam edin. Üzerine küp doğranmış patates, patlıcan ve domatesleride ekleyp patatesler pişene kadar kısık ateşte kaynatın.Patatesli Tencere Kebabı


(226 kişi 798 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 03.Ekm.2016

750 gram kuzu kuşbaşı et
3 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı yağ
4 adet iri patates
1 yemek kaşığı domates salçası
2 adet domates kabuğu soyulmuş ve doğranmış
1 tutam tuz
1 tutam karabiber

Eti, soğanı ve yağı derin bir tencereye alın.
Orta hararetli ateşte soğanlar sararıp etler de kendi bıraktıkları suyu çekene kadar kavurun.
Sonra sulandırılmış salçayı veya domatesleri ilave edip tekrar 1-2 kez karıştırın.
Etlerin üzerine çıkacak kadar kaynamış su ilave edip etler yumuşayana kadar pişirin.
Patatesleri soyup kuşbaşı doğrayın.
Yağda hafif kızartın.
Kebabın inmesine 20 dakika kala etlerin üzerine koyup 1-2 defa kaynatın.
Servis tabağına alıp maydanozlarla süsleyin.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.