Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Ekmek Tatlısı Tarifleri » Cevizli Kadayıf

TEL KADAYIFI (Cevizli)0-5 arası ortalama oy: 3.69(232 kişi 857 oy verdi.)
Gönderen: mtfk | 21.Nis.2013

800 gr. Tel kadayıf
3,5 bardak toz şeker
2 bardak dövülmüş ceviz
1 bardak tereyağı
3 bardak su
1 yemek kaşığı limon suyu

Kadayıfların yarısını kenarlı bir tepsiye yayarak koyunuz. Üzerine çekilmiş cevizi muntazam bir şekilde serpiniz. Kadayıfların diğer yansını da cevizlerin üstünü örtecek şekilde tepsiye yerleştiriniz. Diğer tarafta tereyağını eritip, kadayıfın üzerinde gezdiriniz. Daha sonra tepsiye orta ısılı fırına koyunuz. Üstleri kızarıncaya kadar 30 - 40 dakika kadar pişiriniz.
Bir tencerede şekeri, suyu ve limon suyunu kaynatarak koyuca bir şurup hazırlayınız. Bu şurubu tepsiyi fırından çıkarır çıkarmaz yağını süzünüz. Bu süzülmüş kadayıfa kaynamakta olan şurubu her tarafına gezdirecek dökünüz.
Tepsinin üzerine derhal bir kapak kapatıp soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra da kareler halinde parçalara bölüp, alt üst ederek servis yapınız.

Not: Tel kadayıf, pişince tel tel olabilmesi için; beyaz telleri ince, hamursuz olmalıdır. Kadayıfların ne çok yaş, ne de kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Bu tatlıda önemli bir husus da yağ miktarıdır. Tel kadayıf bol yağlı pişirilmelidir. Yağın kalanı 'atlı piştikten sonra süzülerek alınıp, bir başka tatlıda kullanılabilir. Az yağda pişen kadayıflar, fırında az kalırsa lâpa gibi ezik, çok kalırsa katı, sert olur.


lezzetler.com sitesinde bulunan TEL KADAYIFI (Cevizli) tarifi, Ekmek Tatlısı Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. TEL KADAYIFI (Cevizli) tarifi, 2,534 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< KIŞ MEYVE SALATASI - CEVİZLİ TATLI >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.