Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Çorba Tarifleri » Tavuk Suyu
16 adet | 579,263 defa bakıldı

Tavuk Suyu


(198 kişi 706 oy verdi.)

Gönderen: Dilek | 23.Eyl.2005

1 adet tavuk
1 adet havuç
1 adet kereviz
1 adet soğan
12 bardak su
tuz

Büyük bir tencere içine yıkanmış, temizlenmiş tavuk ve sabzeler 12 bardak soğuk su ile ateşe konur. Piştikten sonra ateşten alınır. Suyu çorba ve sebzelerde kullanılır, sade olarak da kullanılabilir. Et söğüş olarak yenir. Arzu edilirse tavuk eti klemiğinden ayrılarak küçük parçalara bölünür. Sebzeleri de suyu ile birlikte yenebilir buna haşlama patates eklenir.

Tavuk Suyu


(146 kişi 518 oy verdi.)

Gönderen: Gülbeyaz | 12.Haz.2006

MALZEMELER
2 Soğan
2 Büyük Havuç
2 Sap Pırasa
1 Bütün Tavuk

YAPILIŞ TARİFİ
1- Soğanları soyup ikıye bölün. Havuç ve pırasayı temizleyip iri iri kıyın.
Tavuğun içini ve dışını iyice temizleyin ve yıkayın.
2-Çorbanın lezzetini arttırmak için soğan, havuç ve pırasayı çorba yapımında kullanmadan önce bir tencerede kavurun.
Tavuk, tuz ve karabiberi l litre su ile birlikte ilave katın. Kaynama esnasında beyaz bir köpük oluşacaktır. Köpüğü dikkatilce çorbanın üzerinden alın. Çorbayı 2,5 saat yarı kapalı kapakla kısık ateşte kaynatın.
3-Tavuğu çorbanın içinden alın. Suyu yavaşça bir süzgeçten geçirin.
4-Tavuğun etini kemiklerinden ayırın. Önce kanat ve butlarını ayınn. Eti küp küp doğrayıp çorbaya ekleyin.

TAVUK SUYU


(223 kişi 789 oy verdi.)

Gönderen: ananas | 20.Ekm.2006

MALZEMESI
1 adet tavuk
1 kahve fincanı sirke veya 1 adet limonun suyu
6 su bardağı su (Üstünü örtecek kadar)
1 adet havuç
1 adet soğan
1 adet kök kereviz
Yarım demet maydanoz
Yeterince tuz, nane, karabiber

YAPILISI-
Tavuğu temizleyiniz. Bir tencereye koyunuz. Soğanı dörde bölüp tencereye atınız. Maydanoz demetini ipte sarıp, kerevizi dörde bölüp, havucu iri iri doğrayıp üstüne koyunuz. 6 bardak su ilave edip tuzunu, biberini ekleyip ateşin üstüne koyarak kaynatmaya başlayınız. Zaman zaman suyun üstünde biriken köpüğü kevgirle alıp atınız. Kaynatma suyu eksilirse sıcak su ilave ediniz. Kaynamanın yarısında sirke veya limon suyunu ekleyiniz. Tencerenin ağzı kapalı olarak, tavuk etleri yumuşayıncaya kadar kaynatınız. Etler iyice yumuşayınca ince delikli tel bir süzgeçten geçirerek suyunu ayrı bir tencereye alınız. Tel süzgecin içindeki tavuğu havuç, kereviz, maydanoz, soğan parçalarından temizleyip ayrı bir yere alınız. Tavuk suyunu çorbalarda, tavuğu da ayrı bir yemek olarak kullanınız. Not: Bütün tavuk yerine satın alacağınız tavuğun boyun, kanat kısımlarından da tavuk suyu yapabilirsiniz.

Tavuk Suyu


(162 kişi 565 oy verdi.)

Gönderen: Karakol | 26.Arl.2006

Kullanılacak malzeme:
14 bardak (3,5 lt) su.
1 kg 250 gr'lık bir tavuk,
1 iri havuç,
1 baş orta boy soğan,
1 demet maydanoz kökü,
1 çorba kaşığı tuz.

Yapılışı:
Su, kabukları soyulmuş soğan, üstü kazınmış havuç, temizlenmiş maydanoz kökü, tuz ve tüyleri yolunmuş, iri temizlenmiş, alevli ateşte ince tüyleri tütsülenmiş ve tertemiz yıkanmış tavuk bir tencereye konur ve kapağı açık olarak ateşe bırakılır. Su ısınınca yüzeyinde beliren köpükler delikli bir kepçeyle alınıp atılır. Sonra tencerenin kapağı kapatılır. Tavuk yumuşak bir duruma gelinceye kadar, yani iki-iki buçuk saat kadar kaynatılır (Körpe bir tavuk bu süre içinde pişer. Ama kart bir tavuğun daha uzun süre kaynatılması gerekir). Tavuk pişince bir tabağa alınır. Tenceredeki su da ince bir süzgeçten geçirilir. Elde edilecek suyun 8-9 bardak kadar olması gerekir. Daha fazla olursa bir süre kaynatıp suyu azaltmak gerekir.

TAVUK SUYU


(159 kişi 556 oy verdi.)

Gönderen: kasabanınnamusu | 15.Mar.2008

Malzeme :
1 bütün tavuk
15 su bardağı su
Bir miktar tuz

Yapılışı:
Suyu bir tencereye koyunuz. Yıkayıp süzdüğünüz tavuğu bu suda iyice pişiriniz. Tuzunu katarak beş dakika daha kaynatınız. Pişen tavuk etini suyundan ayırınız. Suyu tel süzgeçten geçirerek istediğiniz şekilde kullanınız.

Tavuk Suyu


(170 kişi 621 oy verdi.)

Gönderen: sait | 27.May.2008

Malzemesi
1,5 kg'lık 1 tavuk
10-12 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
SEBZE DEMETİ
1 küçük havuç
1 küçük soğan
5 adet karabiber
1 adet defne yaprağı
2-3 dal maydanoz

Tavuğu alazlayıp, yıkayarak temizledikten sonra büyük bir tencereye koyun. Üzerini bolca örtecek kadar soğuk su ilave edin ve ocağa oturtun.
Bir taşım kaynatın. Üstündeki köpükleri alın. Tuz ve sebze demetini koyarak ateşi hafifletin. Bu arada, yüzeyde beliren köpüklerin kaynayan suya karışmamasına özen gösterin.
Tencerenin kapağını kapatarak ağır ateşte 40-50 dakika kaynatın. Kullanılan tencere basınçlı ise, kapak köpükler alındıktan sonra kapatılmalı ve kaynama süresi yarım saat olarak düşünülmelidir.
Pişirme işlemi bittikten sonra tavuk suyunu ince bir süzgeçten süzün.

Tavuk Suyu


(201 kişi 721 oy verdi.)

Gönderen: mozerella | 02.Ağu.2008

Tavuk suyunu, tabletlerden veya doğrudan haşlanmış çok yağlı olmayan bir tavuğun suyundan elde edebilirsiniz. Ancak "tavuk suyu" profesyonel olarak değişik bir biçimde elde edilir. Bunu evde hazırlamak isterseniz, daha önce pişirilip kullanılmış bir tavuğun kemikleri ya da tavuk kanatlarından yararlanabilirsiniz. 6-8 kişi için, yaklaşık iri bir tavuğun kemikleri yetişir. Büyük bir tencereye 15-20 gr. margarin ve 1 çorba kaşığı rafine çiçek yağı koyup orta ateşte kızdırın. Bir iri baş soğanı ve bir büyük havucu irice parçalar halinde doğrayıp tavuk kemikleri ile kızgın yağda soğanlar altın sarısı bir renk alana kadar, bir kevgirle sık sık karıştırarak, pişirin.
Tuz, biraz kekik ve bir defne yaprağı ekledikten sonra tencereye 10-15 su bardağı soğuk su katıp ağır ateşte pişmeye bırakın. Zaman zaman, bir kevgirle, tencerenin üzerinde oluşan kefi alın. (Aksi takdirde tavuk suyu kekremsi olur.) Tavuk suyunu 2 saat kadar pişirdikten sonra tekrar kefini ve üstte biriken yağları alın. Bir tel süzgeç veya tülbentten süzerek kullana bilirsiniz.

Tavuk Suyu


(187 kişi 653 oy verdi.)

Gönderen: denizkızı | 04.Ağu.2008

Tavuk kanat ve boyunlarını bir düdüklüye koyun. Tencereye iri doğranmış havuç, dörde bölünmüş soğan ve baharat torbası (temiz bir tülbente sarılıp ağzı uzunca bir iple bağlanmış 1 defne yaprağı, bir tutam kekik,3-4 dal maydanoz, 2 diş karanfil) ilave edin. Suyunu da ekleyip tencerenin ağzını kapatarak 15 dakika kadar pişirin. Evde hazırlayacağınız bu tavuk suyunun hazır tabletten çok daha lezzetli olacağını göreceksiniz.

Tavuk Suyu


(181 kişi 647 oy verdi.)

Gönderen: nazar | 19.Ekm.2008

2 litre
2-2 1/2 kg pişmemiş tavuk parçaları (tercihen kanat, boyun ve sırt bölümleri)
2 havuç (kazınıp, yaklaşık 1 cm kalınlığında dilimlenmiş)
2 kereviz sapı (yaklaşık 2,5 cm boyunda doğranmış)
2 iri soğan (her biri ortadan ikiye ayrılmış ve parçalardan birine 2 diş karanfil saplanmış)
2 taze kekik dalı (ya da 1/2 tatlı kaşığı toz kekik)
1 - 2 defne yaprağı
10-15 maydanoz sapı
5 tane karabiber

Tavuk parçalarını kalın dipli bir tencereye koyup, üstlerini 5 cm örtecek kadar soğuk su ekleyin. Tencereyi orta ateşe oturtup, yüzeyde oluşan köpükleri delikli kepçeyle alarak, bir taşım kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra, arada delikli kepçeyle köpükleri almaya devam ederek ve ara sıra biraz soğuk su ekleyerek (köpük oluşumunu kolaylaştırmak için), 10 dakika daha kaynatın.
Kalan malzemeyi ve gerekiyorsa (bütün malzeme suyla kaplı olmalıdır) yeniden su ekleyip, ateşi kısarak, 2 - 3 saat (bu arada oluşan köpükleri birkaç kez daha alın) ağır ağır kaynatın. Sonra tencereyi ateşten alıp, tavuk suyunu bir süzgeçten büyük bir kâseye geçirin ve bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuyunca buzdolabına kaldırıp, yüzeyinde katı bir yağ tabakası oluşuncaya kadar (yaklaşık 1/2 saat bekletin). Sonra yüzeyde oluşan yağ tabakasını bir kaşıkla alıp atın.
Tavuk suyu, buzdolabında 3 - 4 gün bekletilebilir.
Ayrıca, hava geçirmez kavanozlara konarak, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.

Not: Tavuk suyu hazırlanırken, tavuğun katısı ve yüreği de kullanılabilir; ama ciğerini kullanmamak gerekir. Doğal jelatin bakımından zengin olan boyun ve kanat parçalarından elde edilen su, çeşitli soslar ve jöleler hazırlamak için kusursuz bir malzemedir.

TAVUK SUYU


(211 kişi 735 oy verdi.)

Gönderen: civanperçemi | 11.Arl.2008

3500 gram su (14 bardak)
1 adet havuç
1250 gram ağırlığında bir tavuk
1 maydanoz kökü
1 baş soğan
Tuz

1 Bir tencereye; 14 bardak su, soyulmuş bir baş soğan, kazınmış bir havuç, bir maydanoz kökü, yarım çorba kaşığı tuz ile 8 inci bölümde tarif edildiği şekilde tüyleri soyulmuş, içi temizlenmiş, alevli ateşte ince tüyleri tütsülenmiş ve yıkanmış, aşağı yukarı 1250 gram ağırlığında bir de tavuk koyduktan sonra tencereyi ateşe oturtmalıdır.
2 Suyun ısınmasiyle üstünde birikmeye başlayan köpükleri bir delikli kepçe ile alıp attıktan sonra tencerenin kapağını kapatmalı ve tavuk yumuşak bir hal alıncaya kadar, ortadan daha az ısıdaki ateşte aşağı yukarı 2 ya da 2,5 saat kadar haşlanmaya bırakmalıdır. (Kart olmamak şartiyle pişen tavuktan da 2000-2250 gram, yani 8-9 bardak arasında su çıkması gerekir. Kart tavukların pişme süreleri ise kesinlikle belli olmaz. Kart tavuklar pişinceye kadar bunlara ikide bir su katmak zorunluluğu vardır. Ancak tavuk piştikten sonra tenceredeki suyu ölçmeli, su 8 bardaktan çok fazla ise kapaksız kaynatmak suretiyle 8 bardağa indirilmelidir.)
3 Tavuk pişince; tencereden çıkartarak bir tabağa almalı, suyunu da ince bir süzgeçten, geçirmek suretiyle süzdükten sonra reçetelerde tarif edildiği şekilde kullanılmalıdır.

TAVUK SUYU


(181 kişi 632 oy verdi.)

Gönderen: serap71 | 13.Oca.2010

MALZEMESİ
1 adet semiz tavuk
1 adet havuç
1 adet kereviz
1 adet soğan
15 bardak su
tuz

YAPILIŞI
Büyük bir tencereye bütün malzemeler yıkanıp temizlendikten sonra konur. Suyu soğuk olarak ilâve edilerek iyice piştikten sonra suyu çorba ve yemeklerde kullanılır.

TAVUK SUYU


(174 kişi 596 oy verdi.)

Gönderen: A.L.O. | 31.May.2010

Bütün bir tavuğu tencereye koyup üstünü örtecek kadar su doldurunuz. Sonra orta ateşte 5 saat kaynattıktan sonra üzerinden köpüğünü alıp bir kaba astardan geçiriniz. Soğuyunca üzerinde donan yağı alıp suyu kaldırınız. Birkaç gün kullanmak için süzdükten sonra bir miktar su ilâvesiyle iki taşım kaynatınız. Sonra indirip bir kâsede serin bir yerde saklayınız ve gerektiğinde kullanınız.


Fotoğraf "yemek öğretmeni" tarafından gönderildi. 19.03.2019

Tavuk Suyu Çorbası


(166 kişi 590 oy verdi.)

Gönderen: şahbaz | 09.Nis.2015

1 adet tavuk göğsü
1 adet tavuk budu
6 su bardağı su
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber

Soğanı iri parçalar halinde kesin. Bol suda yıkadığınız tavuk göğsünü ve budu soğanlarla birlikte tencereye aktarın. Suyu ekleyin ve orta ateşte 30 dakika kadar kaynatın. Pişen tavuk etlerini servis tabağına alın ve soğuduktan sonra kemiklerini ayıklayın. Tavuk etlerini küçük parçalar halinde ditin. Ayrı bir tavada tereyağını eritin. Unu kokusu çıkıp, renk alana kadar kavurun. Tuz ve karabiberi ekleyin. Hazırladığınız unlu terbiye karışımını tavuk suyuna aktarın ve çorbanın pürüzsüz olması için el blendırından geçirin. Dittiğiniz tavuk etlerini ekleyin ve çorbayı bu şekilde 10 dakika kadar kaynatın. Pul biber ilavesiyle sıcak olarak servis edin.Tavuk Suyu Çorbası


(192 kişi 663 oy verdi.)

Gönderen: annekuş | 22.Arl.2017

https://gurmekibris.com

1 adet tavuk göğsü
1 adet tavuk but
2 baş kuru soğan
2 yemek kaşığı un
3 diş sarımsak
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz
Karabiber

Tavuk butunun derisini çıkartalım.
Tavuk butunu, tavuk göğsünü ve 2 baş kuru soğanı bir tencerede haşlayalım.
Haşlanmış etleri tencereden alalım ve küçük küçük doğrayalım. Etin suyunu dökmeyelim.
Tereyağını ve unu bir çorba tenceresine koyalım.
Unun kokusu kaybolana kadar (yaklaşık 4-5 dakika) kavuralım.
Tavuk etlerini haşladığımız et suyuna, tenceredeki su yaklaşık 2 litre olacak şekilde kaynamış su ilave edelim.
Bu suyu kavrulmuş unun üzerine azar azar ve karıştırarak dökelim.
Sonra sarımsakları dövelim ve doğranmış tavuk etleriyle birlikte, suyun içerisine ilave edelim.
Tavuk suyu tuzlu olduğu için mutlaka kontrol ederek çorbanın tuzunu kendimize göre ayarlayalım.
Tavuk suyu çorbasını 10 dakika pişirelim. Çorba pişerken tencerenin ağzı açık kalsın.
Servis yaparken, arzu ederseniz üzerine çekilmiş karabiber serpebilirsiniz.Tavuk Suyu


(68 kişi 250 oy verdi.)

Gönderen: yemek öğretmeni | 19.Mar.2019

http://www.hurriyet.com.tr

2 tavuk göğüs eti
1 kereviz sapı ve yaprağı
Yarım demet maydanoz
2 havuç
1 soğan
3 defne yaprağı
1 tatlı kaşığı tane karabiber
1 tatlı kaşığı tane kırmızı biber
Tuz
2 yemek kaşığı sirke
3 litre su

Yıkayıp süzdüğünüz tavuk göğüs etlerini geniş bir tencereye alın. Üzerine ince doğranmış sebzeler, baharatlar, tuz ve suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatmadan 50 dakika kısık ateşte pişirin. Tavuk etlerini ayrı bir yere aldıktan sonra tavuk suyunu süzgeç yardımıyla süzüp hava almayan cam bir kavanoza aktarın. Ilındıktan sonra buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda ise 6 ay saklayabilirsiniz. Hazırladığınız tavuk suyuyla kış çorbalarınız daha da lezzetli olacak.

Tavuk Suyu


(65 kişi 224 oy verdi.)

Gönderen: azıcık aşım | 21.Mar.2019

1 parçalanmış bir tavuk ya da çorbalık tavuk parçaları
1 tane havuç
1 tane kuru soğan
3-4 tane kereviz sapı
1 tane defne yaprağı
4-5 tane karabiber
1 diş sarımsak
3 litre su

Tavukları yıkadıktan sonra tencereye alın. Tavukların üzerini geçecek şekilde su ekleyin ve bir taşım kaynatın.
İlk kaynayan suyu süzdükten sonra üzerine yıkadığınız soğan, havuç ve kereviz saplarını ekleyin. Üzerine soğuk su ekledikten sonra baharatlarınızı, sarımsağı ekleyip 1,5 saat kadar kısık ateşte pişirin.
Daha sonra tavuk suyunu süzüp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Eğer hemen kullanılmayacaksa buzdolabının buzluk kısmında muhafaza edebilirsiniz.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.