Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Diğer Ülkelerin Yemekleri » Tavuk Kievski (Ukrayna)
7 adet | 322,479 defa bakıldı

Tavuk Kievski (Ukrayna)


(219 kişi 768 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 09.May.2006

8 adet tavuk gögsü ( derisi ve kemikleri çikarilip hafifçe yassiltilmis)
1/ 2 bardak tereyağı
1 yemek kasigi kiyilmis maydanoz
1 adet dövülmüs karanfil
1 yemek kasigi kiyilmis sarmisak
Biraz tuz ve karabiber
1/ 2 bardak un
2 yumurta (çirpilmis)
Galeta unu

Tavuk gögüslerini yagli kagit arasinda döverek inceltin.
Tereyağıini bir kasede karistirarak yumusatin. Kiyilmis maydanoz, karanfil, sarmisak, tuz ve karabiber katin ve sekiz esit kisma bölün.
Tavuk gögüslerinin içine resimde görüldügü gibi bu içten koyup rulo biçiminde sarin; buzdolabinda bekletin.
Tavuk sarmalarini önce una sonra yumurtaya sonra da galeta ununa bulayin. Varsa, derin kizartma kabinin süzgecine yerlestirip kizgin yaga sokarak ya da kizartma tavasinda kizartin. Kizartilan tavuklari kagit üzerine çikartin. Servis zamanina kadar sicak firinda bekletin.


Fotoğraf "palet" tarafından gönderildi. 25.12.2017

Tavuk Kievski (Ukrayna)


(266 kişi 882 oy verdi.)

Gönderen: denizkızı | 04.Ağu.2008

4 tane kemikli tavuk göğsü
25 gr. un
3 yumurta sarısı
8 çorba kaşığı ekmek kırıntısı
1 litre zeytinyağı (kızartmak için)
Baharatlı tereyağı için:
2 diş sarımsak
80 gr. tereyağı
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz
1 çorba kaşığı küçük doğranmış soğan
tuz
biber

Verilen malzemeleri çatalla iyice karıştırarak baharatlı tereyağını yapın. Sonra tavuk göğüslerine baharatlı tereyağını doldurun. Tavukları, un, yumurta sarısı, ekmek kırıntısına bulayın. Bunları teker teker bol yağda, nar gibi oluncaya kadar kızartın.

TAVUK KİEVSKİ


(278 kişi 968 oy verdi.)

Gönderen: şirin | 06.Mar.2009

2 tavuk
1,5 kahve fincanı un
1 bardak galeta tozu
2 yumurta
Tuz
Karabiber
İÇİNE ve KIZARTMASINA:
40 gram tereyağı ya da margarin (2 çorba kaşığı)
225 gram çiçekyağı ya da rafine zeytinyağı (1 bardak)

1 İki adet tavuğun, göğüs kısımlarındaki derilerini sıyırarak çıkardıktan sonra, tavuğun her iki taraflarındaki göğüs etlerini, göğüs kemiği hizasında ve kanadı da göğüs etlerine yapışık olmak üzere keserek göğüs etlerini çıkarmalı, sonra çıkarılan her göğüs etine yapışık kanadı ancak üç santim uzunluğunda kesmek ve etlerini kazımayarak tıpkı gaga şekline sokmalı, sonra da bu dört göğüs etinin iç kısımlarındaki küçük etlerini büyük kısımlardan ayırarak bir tarafa bırakmalıdır. (Gerek deriyi sıyırmak ve gerekse göğüs etlerini rahatça çıkarabilmek için, herşeyden önce tavuğun arka but kısmı ile ön kısmını birbirlerinden ayırmak gerekir. O halde tavuğun butlarının iç kısımlarındaki yani göğüs arka kısmiyle butlan birbirlerine bağaîyan deriyi keserek butları göğüsten ayırdıktan sonra tavuğun sırt ve aşağı yukarı orta kısımlarına yakan bir yerde mevcut olan hafif bir çukurluğa da bir bıçak vurarak bel kemiğini kırmalı, sonra da kırılmış olan bir yerden tavuğu ikiye bölmek, aynı zamanda arka kısımlariyle birlikte deriyi yukarıya doğru sıyırarak tavuğun arka kısmiyle göğüs kısmının derisi de ayrılmış olduğu halde göğüs kısmım arka kısmından ayırmalı ve ancak bu işlemden sonradır ki, göğüs etlerini kemikten çıkarmalıdır).
2 Sonra, büyük parça göğüs etlerini alarak bunların üstlerindeki parlayan zarı gayet ince tıraş edercesine kesip attıktan sonra, göğüs etlerinin tam orta kısımalarmdaki sinirleri bıçak ucu ile çıkararak atmalı, sonra da sinirleri çıkarılmış bu etleri hafifçe suya batırıp çıkardıktan sonra butlan et dövmeye yarayan demirle döverek göğüs etlerini iyice yassıltarak büyütmeli ve sinirleri çıkarırken açılan ya da yırtılan kısımlara da, bir tarafa bırakmış olduğumuz küçük parça göğüs etlerini koymak ve ıslatılmış demirle üstlerine tekrar vurarak bu yırtıkları yamamalıdır. (Parlak zarları tıraş edemeyenler, bıçak ucu ile yüzmelidir.)
3 Sonra yassıltmış ve yamamış olduğumuz bu etlerin tam ortalarından uzunluklarına yani gaga gibi kanat kemiğinin iki santim altından aşağısına kadar parmak şekline sokmuş olduğumuz kısmına birer kaşık tereyağı oturtmalı, sonra her iki taraflardaki göğüs etlerini yağm üstüne doğru sararcasına sıkıca kapatmak suretiyle yağlan görünmez hale getirmeli, sonra da, uskumru dolması gibi uzun bir şekle sokmuş olduğumuz bu göğüs etlerini 2 saat kadar buzdolabı ya da serince bir yerde bırakakarak, yağlann iyice donmalannı sağlamalıdır.
4 İki saat sonra göğüs etlerini tuzlamalı ve biberlemeli, sonra tabak içindeki yarım kahve fincanı una, çalkanmış 2 adet yumurtaya, galeta tozuna, sonra da tekrar yumurtaya ve galeta tozuna batırarak bu göğüs etlerini galetalamalı sonra da galetalanmış bu göğüs etlerini, içinde dumanı tütercesine kızdırılmış 1 bardak margarin ya da rafine zeytinyağı olan tavaya atarak, bir taraf lan kızardıktan sonra diğer taraflarını çevirerek bunlan 3 - 4 dakika arasında kızartmak ve bir delikli kepçe ile tabağa alarak, yanında Pomme Paille olduğu halde hemen servis yapmalıdır.

Kievski


(197 kişi 697 oy verdi.)

Gönderen: antidepresan | 03.Tem.2009

2 adet tavuk
1/2 kahve fincanı un
1 bardak galeta tozu
2 adet yumurta
1 kahve kaşığı karabiber
Tuz
4 çorba kaşığı tereyağı
1 bardak kızartma için zeytinyağı

Tavukları, temizleyiniz yıkayınız.
İki tavuğun göğüs bölümündeki derilerini bir bıçak ucu ile çıkarınız.
Sonra tavuğun her iki taraflarındaki göğüs etlerini, göğüs kemiği hizasından kanadıda göğüs etlerine yapışık olmak üzere kesiniz.
Böylece göğüs etlerini çıkarınız.
Çıkardığınız her göğüs etine yapışık kanada üç santim uzunluğunda kesiniz.
Üzerindeki etlerini kazıyınız, gaga koyunuz.
Bu dört göğüs etinin iç bölümündeki küçük parça, göğüs etlerini büyük bölümlerinden ayırınız, bir kenara bırakınız. Deriyi sıyırarak, göğüs etlerini rahatça çıkarmanız için, tavuğun arka but bölümü ile ön bölümünü birbirinden ayırınız.
Tavuğun butlarının iç bölümlerindeki (Göğsün arka bölümü ile butlan birbirine deriyi keserek).
Butları göğüsten ayırdıktan sonra tavuğun sırt ve orta bölümüne yakın, bir yerinde bulunan çukurluğa bir bıçak ile bel kemiğini kırınız.
Kırdığınız yerden tavuğu ikiye bölünüz.
Arka bölümü ile beraber deriyi yukarı doğru sıyırarak bütün deriye göğüs bölümünü birbirinden ayırınız. (Göğüs etlerini kemikten çıkararak)
Büyük parça göğüs etinin bazı yerlerindeki sinirIerini bıçak ucu ile çıkarınız.
Eti biraz suya batırınız çıkarınız.
Etleri döverek yassıltınız.
Açılan ya da yırtılan bölümleri arta kalan küçük parçalar la kapatınız.
Bu etlerin tam ortalarına gaga gibi kanat kemiğinin iki santim altından aşağıya rulo biçiminde tereyağı sokarak oturtunuz.
Her iki taraftaki gögus etlerini yağın üzerine sararak sıkıca kapatınız.
Yağları göstermeyecek biçimde eti kapadıktan sonra buzdolabında 2 saat bırakınız.
Eti, önce una sonra çalkalanmış yumurtaya galeta tozuna tekrar yumurtaya ve galeta tozuna batırınız.
Bu biçimde çok kızgın zeytinyağında 3-4 dakika kızartınız.
Delikli bir kepçe ile tabağa alınız, yanında saman patates ile servis ediniz.
Kievskini boyuna göre içi oyulmuş bayat ekmeği bütünüyle kızartınız ve servis tabağında üzerine biçimli olarak oturtunuz, böylece sununuz.

TAVUK KIEVSKI (Ukrayna)


(158 kişi 572 oy verdi.)

Gönderen: huysuz ve tatlı kadın | 04.Mar.2010

2 tavuk
1/2 kahve fincanı un
1 bardak galeta tozu
2 yumurta
tuz
karabiber
İçinin Kızartılmasına:
4 çorba kaşığı tereyağı
1 bardak zeytinyağı

İki tavuğun göğüsü sıyrılır, göğüs etleri ve bunlara yapışık olarak kanatları kesilip alınır. Kanadı 3 santim uzunluğunda kesilir, etleri kazınır ve gaga şekli verilir. Dört parça halindeki göğüs ayrılarak bir tarafa bırakılır. Büyük parça göğüs etlerinin de üzerlerindeki parlak zarlar çıkartılır, ortalarındaki sinir, bıçağın ucu ile alınır, etler suya batırılıp çıkarılır ve et demiri ile dövülerek iyice yassıltılır. Böylece büyütülür ve ayırdığımız küçük parça göğüs etlerini de et demiriyle döverek bunların yanına koymalıdır. Sonra bunların tam ortalarına parmak şeklinde tereyağı oturtularak iki taraftaki etleri dolma gibi yağa sarmalı ve hepsini aynı şekilde yaptıktan sonra buzdolabına koymalıdır.
İki saat sonra bu etler sırasıyle tuzlanır, biberlenir, una batırılır, çalkalanmış yumurtaya bulanır, galete tozuna batırılır, sonra yeniden yumurtaya ve galete tozuna bulanmak suretiyle iyice galetalanır.
Sonra bir tavaya margarin ya da rafine zeytinyağı koyularak kızdırılmalı ve göğüs etleri tavaya atılarak bunlar 3-4 dakika iyice kızartılır ve delikli kepçe ile tabağa alınarak, ince ince kızarmış patatesle birlikte servis yapılmalıdır.

KİEVSKİ (Kiev usulü tavuk)


(416 kişi 1408 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 31.Mar.2011

250 gr tereyağı
1 çorba kaşığı maydanoz (kıyılmış)
1 çorba kaşığı taze soğan (kıyılmış)
1 diş sarımsak (dövülmüş)
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
4 tavuğun göğsü (ortadan ikiye ayrılıp derileri, kemikleri ayıklanmış)
60 gr (1/2 su bardağı) un
2 yumurta (hafifçe çırpılmış)
175 gr (2 su bardağı) ince bayat ekmek içi
1-2 su bardağı rafine yağ.

Tereyağı orta boy bir kasede tahta kaşıkla krema haline getiriniz. Maydanoz, taze soğan, sarımsak, tuz ve biberi ekleyip karıştırınız. Yağlı karışımı eşit parçalara (her yarım tavuk göğsü için bir tane) bölüp, her parçaya kuru köfte biçimi vererek buzdolabına kaldırınız.
Bir yarım tavuk göğsünü iki parça yağlı kağıdın arasına koyup ince olana kadar dövünüz. Geri kalan tavuk göğüslerini de aynı biçimde dövüp inceltiniz.
Yağlı kağıtları çıkarıp her tavuk göğsünün ortasına buzdolabında dinlendirdiğiniz yağlı karışımdan koyarak, ince uzun sarınız.
Un, çırpılmış yumurta ve ekmek içini üç ayrı yayvan tabağa koyup tavuk göğüslerini teker teker, sırayla una, yumurtaya (yumurtaya iyice bulanmasına dikkat ediniz) ve ekmek içine batırınız. (Her parçanın üstünde oldukça kalın bir tabaka olmalıdır.)
Tavuk göğüslerini, kızartmadan önce bir saat buzdolabında bekletiniz.
Kızartmadan hemen önce fırınınızı hafifçe (130 C) ısıtınız. Büyük ve derin bir kızartma tavasında yağı 40 saniye, içine atılan bayat bir ekmek parçası kızarana kadar kızdırınız. (Kızartma sepetiniz varsa, kızarmış parçaları çıkarması daha kolay olacağından, kullanınız.)
Tavuk göğüslerini ikişer ikişer tavaya koyup 5-6 dakika, nar gibi olana kadar kızartınız. Kızaran parçaları, fırın tepsisinin içine yayılmış kağıt peçetelerin üstüne koyup fırında sıcak tutunuz.
Bütün tavuk parçaları kızarınca, bir servis tabağına yerleştirip servis ediniz.

Not: Tereyağlı bezelye ve kızarmış parmak patatesle servis edilebilir.

Kievski


(187 kişi 642 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 16.Eyl.2013

200 gram tavuk göğsü
1 çay kaşığı zencefil
1 çay kaşığı toz beyazbiber
1 çay kaşığı tarhun
1 çay kaşığı tuz
1,5 çorba kaşığı kievski yağı
Kızartmak için:
Sıvıyağ
Pane harcı için:
Yarım su bardağı un
3 adet yumurta
Yarım su bardağı galeta unu

Tavuk göğsünü et döveceği ile parçalamadan inceltin. Zencefil, toz beyazbiber, tarhun ve tuz ile harmanlayın.
Tavuk göğsünün ortasına kievski yağını yerleştirip rulo şeklinde sarın. Derin dondurucuda 2 saat dinlendirin.
Derin dondurucudan çıkardığınız tavuk göğsünü sırayla un, yumurta ve galeta ununda paneleyin. Kızdırdığınız
sıvıyağda 15 dakika pişirin. Daha sonra kağıt havlu üzerine alın. Ispanak püresi, patates salatası ve haşlanmış patatesle servis yapın.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.