Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Tarçın
4 adet | 47,209 defa bakıldı


Tarçın


(190 kişi 699 oy verdi.)

Gönderen: MeryemYücel | 16.Arl.2005

Tarçın uzakdoğu kökenli bir bitki. Toz olarak yüzyıllardan beri yiyeceklerde ve ilaçlarda kıllanılıyor. Özellikle Çinliler tarçının karikalar meydana getirdiğine inanıyorlar. Sindirin sistemini düzene soktuğu gibi, kalbi güçlendirdiği, kan basıncını düşürdüğü ve kanı sullandırdığı idda ediliyor. Günümüzde Batılı tıp uzmanları da Uzakdoğulu meslektaşları gibi tarçına önem vermeye başladılar. Danimarka'da doktorlar, artis hastalarına ağrı kesici olarak belli dozlarda tarçın vermeyi deniyorlar. Arts hastalığına karşı tarçının kullanılması, yüzyıllar önce denenmişti. Bu gün tarçının kabul edilen en önemli özelliği yolcularda taşıt tutmasından kaynaklanan bulantının gidermesi. Tarçın kişilere uyku hali vermeden taşı tutmasını engelliyor.
TARÇIN


(163 kişi 581 oy verdi.)

Gönderen: Eylül | 25.Arl.2006

Defnegillerden olan tarçın ağacının kabuğundan elde edilir. Güney Asya, Orta Amerika ve Brezilya'da yetişen bu ağacın kabuğu, içindeki kokulu ve uçucu bir yağdan ötürü baharat olarak kullanılmaktadır. Kabuklan dövülüp toz haline getirildiğinde, yağının uçması sonucu kokusunu çabuk kaybettiğinden genellikle kabuk parçalan durumunda ve cam kavanozlarda saklanır. Tarçın, ülkemizde genellikle sütlü tatlılarda ve hamur tatlı-lannda, şekerlemelerde, pastalarda ve bazı yemeklerde, boza, salep gibi içeceklerde, hatta kaynatılarak çay yerine kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinin mutfaklanndaysa soslara, bazı kremalara da konulmaktadır.

Tarçın


(191 kişi 668 oy verdi.)

Gönderen: özgülarıca | 22.Ekm.2007

Çayı yapıldığı gibi bilimum tatlı ve sütlerde kullanilabilir. Çok iyi bir iştah açıcıdır. Mideye iyi gelir. Dünyanın en eski baharatıdır.

TARÇIN


(131 kişi 472 oy verdi.)

Gönderen: mişmiş | 22.Ekm.2008

Mis gibi kokusuyla tanınır. Kabuğu suda kaynatıp çay gibi içilirse sindirim bozukluklarına ve halsizliğe iyi gelir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Civanperçemi - Oğulotu (Melisa) >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.