Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » Tantuni (Mersin)
10 adet | 699,874 defa bakıldı


Tantuni (Mersin)


(257 kişi 907 oy verdi.)

Gönderen: gulsimsir | 05.Şub.2006

1 kg. kuzu kuşbaşı
1 yemek kaşığı margarin
1 adet kuru soğan
2 adet yeşil soğan
2 adet domates
1 adet yeşil soğan
1 yemek kaşığı toz biber
1 tatlı kaşığı tuz

Kuşbaşı etleri küçük küçük doğrayın. Yıkayıp, süzdükten sonra saca koyun, margarin ekleyin. Etler suyunu bırakıp, çekene kadar bekleyin. Kavrulmaya başlayınca devamlı karıştırarak kavurmaya devam edin. 1 yemek kaşığı toz biber atıp, ocağın altını kapatın. Etleri kenara alın. Saca yeşil soğan, kuru soğan, domates ve yeşil biber doğrayıp, kalan yağın içinde 5 dakika karıştırarak kavurun. Etleri tekrar saca koyup karıştırın. Pide ekmeklerinin içine koyup servis yapın.


ML® Tantuni için tıklayınFotoğraf "Ayşıl" tarafından gönderildi. 01.04.2019


Tantuni


(185 kişi 643 oy verdi.)

Gönderen: DeliKız | 01.Haz.2006

500 gr. dana biftek
Kimyon
Kekik

Eti keskin bir biçakla çok ince kiyin. Demir veya yapismaz yüzekli bir tavayi hafifçe yaglayin. Tavanin büyüklügüne göre eti ikiye veya dörde ayirin.
Kizdirdiginiz tavaya her seferinde bir miktar et koyup, devamli karistirarak çok kuvvetli ateste 5 dakika kavurun.
Etlerin tamamini bu sekilde pisirdikten sonra kimyon, kekik, pul kirmizi biber ve tuz serpip servis yapin.


ML® Tantuni (görsel)


Tantuni


(327 kişi 1204 oy verdi.)

Gönderen: Miranda | 02.Tem.2006

MALZEMELER
500 gr dana eti
Sıvıyağ
Kırmızı tozbiber
6 lavaş ekmeği
Tuz
Garnitür malzemesi:
4 domates
2 soğan
1 demet maydanoz
Sumak

YAPILIŞ TARİFİ
Sinir ve yağları alınmış eti kuşbaşı doğrayın ve satırla kıyın. Eti tencereye alıp az su ilave ederek haşlayın.
Sacı ocağın üzerinde kızdırıp çok az sıvıyağ ile yağlayın. Eti sacın bir köşesine alın. Tahta spatula ile azar azar ortaya çekip kavurun. Üzerine çok az sıvıyağ gezdirin. Kırmızı tozbiber ve tuz serpip karıştırın.
Garnitür için, maydanozu temizleyip kıyın. Domatesi soyup küp küp doğrayın. Soğanı temizleyip piyazlık doğrayın. Soğana sumak ilave edip bir kapta karıştırın.
Eti lavaşın üzerine şerit şeklinde yerleştirin. Garnitür malzemelerini etin kenarına yerleştirip sıkıca dürüm yapın.

Tantuni (Mersin)


(224 kişi 761 oy verdi.)

Gönderen: Hayat | 27.Haz.2007

Yarım kg. iri çekilmiş dana kıyma
3 çorba kaşığı sıvıyağ
kırmızı biber
tuz
5-6 adet lavaş ekmeği
Harcı için;
2 adet kuru soğan
15-20 dal maydanoz
4 adet orta boy domates
sumak
tuz

Tercihen satırla kıyılmış kıyma, saçın üzerinde yağsız kavrulur, daha sonra üzerine sıvıyağ gezdirilir, kısa süre daha kavrulur, tuz ve karabiber serpilir. Soğan yarım daire şeklinde doğranır, sumakla ovulur, domates ince kıyılır, maydanozun yaprakları kalın kıyılır. Lavaş ekmeğine dikey olarak; kavrulmuş et, domates, maydanoz ve soğan konur, dürüm yapılarak yenir.

Tantuni


(203 kişi 701 oy verdi.)

Gönderen: nln64 | 01.Eyl.2007

2 adet lavaş ekmeği,
2 adet soğan,
2 adet domates,
yarım demet maydanoz,
1 çorba kaşığı sumak,
250 gram sotelik doğranmış kuşbaşı et,
tuz,
karabiber,
kırmızıbiber,
1 çorba kaşığı tereyağı,
1 su bardağı su

Tencereye tereyağını koyun, kızdırın ve etleri ilave edin. Etler suyunu bırakıp çekince 1 su bardağı su ile ilave edin.
Kısık ateşte etlerin suyu kalmayıncaya kadar pişirin. Soğanı piyazlık olarak doğrayın. Tuzlu suda ovun, yıkayıp, sıkın. İçine küçük doğranmış domatesi, ince kıyılmış maydanozu, tuzu, karabiberi, sumağı ve kırmızı biberi koyup harmanlayın. Lavaş ekmeğini ikiye bölün.
Bir kenarına pişirdiğiniz etleri üzerine de soğanlı harcı koyun. Rulo yaparak sarın. Sıcak olarak servis yapın.

Tantuni (İçel)


(234 kişi 824 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 24.Tem.2009

Mersin Valiliği

Tantuni, dananın kaburga ve koldaki yağlı ve siyah kısımdan alınan nohut kadar doğranmış etinden yapılır. Et bir tepsi içinde suyunu çekinceye kadar haşlanır. Haşlanan et tepsinin kenarına çekilir. Müşteri talep ettiğinde pamuk yağı ilave edilerek kızartılır. Garnitürü soğan, domates, maydanoz ve naneden oluşur. Açık ekmeklerin orta kısmına sıra halinde soğan konur. Bunun üzerine ufak doğranmış domatesler, yıkanmış maydanoz ve nane yerleştirilir. Kızartılmış et kaşıkla bunların üzerine serpilir. Üzerine limon sıkılıp, tuz, kırmızı, acı, toz biber ekilerek dürüm yapılır. Oval dürümlük ekmek ortadan ikiye katlanarak yarıya kadar sarılır ve servis edilir.

Tantuni (Mersin)


(211 kişi 773 oy verdi.)

Gönderen: mahinur | 19.Şub.2012

2 adet lavaş ekmeği
2 adet soğan
1/2 demet maydanoz
1 çorba kaşığı sumak
250 gr. sotelik doğranmış kuşbaşı et
Tuz
Karabiber
Kırmızıbiber
1 kaşık tereyağı

Tencereye yağ konur, kızdırılır. Etler ilave edilir, kavrulur. Etler suyunu bırakıp çekince 1 su bardağı su ilave edilir. Kısık ateşte hiç suyu kalmayana kadar pişirilir. Soğan piyazlık doğranır, tuzla ovulur, yıkanır, sıkılır. İçine küçük doğranmış domates, maydanoz, sumak, kımızı biber konur, harmanlanır. Lavaş ekmek 2'ye bölünür, bir kenarına pişirilen et üzerine soğanlı harç konur. Rulo sarılır, ayranla servis yapılır.

Tantuni (Mersin)


(217 kişi 753 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 20.Mar.2015

Mersin Üniversitesi - Yrd. Doç. Dr. Şükran ÖKTEM

1 Kg. Biftek
8 Adet Tantuni Ekmeği
1 Adet Kuru Soğan
4 Adet Orta Boy Domates
4 Adet Orta Boy Yeşil Biber
1 Demet Maydanoz
20 gr. Karabiber
20 gr. Pul Biber
1/6 lt. Zeytinyağı
5 gr. Tuz

Büftek (biftek) kuşbaşıdan küçük doğranır,
Ortası çukur tantuni tavasının etrafına etler dizilir, orta ateşe konur,
Etler suyunu bırakmaya başlayınca zeytinyağı ilave edilir,
Ara ara etler karıştırılarak yavaş yavaş tavanın ortasına alınır,
İyice kavrulduktan sonra baharatlar eklenir,
Tantuni ekmeğine (tek veya isteğe göre çift ekmek kullanılır) önce kavrulan et sonra da daha önceden yıkanıp ince doğranmış domates, soğan, maydanoz, yeşil biber ve tuz ilave edilir, dürüm şekline getirilir,
Yanında mevsime uygun doğranmış turp, taze ve/veya turşu süs büberi (biber) ve limon ile servis edilir.

Not: Tantuni, önceleri Mersin merkezde yapılan bir yemek olarak bilinirken, artık günümüzde ilçelerinde ve ülkemizin diğer bölgelerinde de rastlanan bir yemektir.
Tantuninin dürüm şekline getirilmesi; yuvarlak açılan, yufkadan biraz kalın, bazlamadan biraz ince tantuni ekmeğinin arasına konulan malzemelerin rulo şeklinde sarılması ve ayrıca ikiye katlanmasıdır.Tantuni (Mersin)


(205 kişi 702 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 15.May.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

Türkmen Sıkması, Kara kavurma, Et Sote, Sebzeli Kavurma’nın sentezinden oluşan Tantuni, Arapça yumuşak yemek manasına gelir. Yörede en yaygın etli yiyecekler arasında yer alan Tantuni, dananın kaburga ve koldaki yağlı ve siyah kısımdan alınan nohut kadar doğranmış etinden yapılır. Et bir tepsi içinde suyunu çekinceye kadar haşlanır. Haşlanan et tepsinin kenarına çekilir. Müşteri talep ettiğinde yağ ilave edilerek kızartılır. Garnitürü soğan, domates, maydanoz ve naneden oluşur. Açık ekmeklerin orta kısmına sıra halinde soğan konur. Bunun üzerine ufak doğranmış domatesler, yıkanmış maydanoz ve nane yerleştirilir. Kızartılmış et kaşıkla bunların üzerine serpilir. Üzerine limon sıkılıp, tuz, kırmızı, acı, toz biber ekilerek dürüm yapılır. Oval dürümlük ekmek ortadan ikiye katlanarak yarıya kadar sarılır ve müşteriye verilir. İsteyene ayrıca bir parça limon, süs biberi veya biber turşusu verilir. Müşteri dürümü özel bir tutuş şekliyle yer. Tantuniyi ilk kez yiyenler bu tutuş şeklini bilmediklerinden, çokça tantuni suyuyla elbiselerini lekelerler. Tantuniyi yenilirken, dürümün iki ucu birleştirilerek tutulmalıdır. Bu da ilk kez tantuni yiyecekler için küçük bir sır.Tantuni (Mersin)


(79 kişi 260 oy verdi.)

Gönderen: Ayşıl | 01.Nis.2019

Lavaş
350 gram dana antrikot
2 bardak su
1 adet soğan
Çeyrek çay kaşığı sumak
2 adet domates
Yarım demet maydanoz
Yarım limon
Karabiber
Pul biber ya da kırmızı toz biber,
Tuz
Zeytinyağı

Öncelikle etinizi yarım parmak boyutunda, ince şeritler halinde doğrayın. Doğramış olduğunuz eti iki bardak kadar su ile haşlamaya bırakın. Et ilk iriliğini bırakıp hafiften rengi dönünceye kadar pişmeye bırakın.
1 adet soğanı ince piyazlık olacak şekilde doğrayın ve küçük bir kaba alın. Soğanınıza çeyrek çay kaşığı kadar sumak ekleyerek hafif ovup karıştırın. Biraz pul biber ve limon ekleyip harmanladıktan sonra dinlenmeye bırakın.
Tavanızı ocağa alıp ısıtın ve bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı yerine ayçiçeği yağı ya da pamuk yağı da kullanabilirsiniz. Isınan yağınızın üzerine suyunu iyice süzmüş olduğunuz etinizi ilave edin ve karıştırıp kavurun. Biraz kavurduğunuz etin üzerine et suyunuzdan iki kepçe kadar ekleyip suyunu çekene kadar pişirin. Suyunu çeken etinize tekrar et suyundan ekleyin. Bu işlemi etleriniz yenecek yumuşaklığa gelene kadar tekrar edin. İyice renk alan ve yumuşayan etinizin üzerine bir yemek kaşığı kadar yağ ekleyin ve biraz daha kavurun. Pişen etinize damak zevkinize göre karabiber, tuz, pul biber ya da kırmızı toz biber ekleyerek tatlandırın. İki adet domatesi küp küp doğrayın ve ardından ete ekleyip 30 saniye kadar kavurup ocağı kapatın.
Beklemeye aldığınız soğanın içine doğradığınız maydanozu ekleyerek karıştırın.
Lavaşınızı ne kadar ince seçer ve ne kadar ıslatırsanız lezzeti o derece artar. Bir tane lavaşı alıp tavanın üzerine kapatarak bir yüzünü etli harcınızla iyice ıslatın. Tezgâha aldığınız lavaşın üzerine etli harcınızı uzunlamasına ekleyin. Ardından önceden hazırlamış olduğunuz soğan ve maydanozlu karışımınız ilave edin. Dilerseniz domatesi tavadaki etli harç ile pişirmeyip lavaşın içine çiğ halde de koyabilirsiniz.
Tüm malzemeleri eklediğiniz lavaşınızı ince bir şekilde sarın ve ardından ortadan ikiye katlayın. Tantuniniz servis edilmeye hazır.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.