Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » Tahinli Patlıcan Salatası
15 adet | 468,206 defa bakıldı

Tahinli Patlıcan Salatası


(192 kişi 667 oy verdi.)

Gönderen: Cansu | 02.May.2006

1 kg patlıcan
4 diş sarımsak
4 su bardağı su
1/2 limonun suyu
3/4 su bardağı tahin
200 gr süzme yaoğurt
tuz

Büyükçe bir kaba 200 gr süzme yoğurt, 3/4 su bardağı tahin, havanda dövdüğünüz 4 diş sarımsak ve tuz koyup, iyice çırparak karştırın. Patlıcanları harlı ateşte sık sık çevirerek közleyin. Piştikten sonra, yanmış kabukları bir bıçak yardımıyla soyun ve közlenmiş patlıcanları, içinde 4 su bardağı limonlu su bulunan bir tencereye atın. Bütün patlıcanları bu şekilde közleyip, soyduktan sonra limonlu sudan alıp, iyice sıkarak sularını süzün, bir tahta üzerinde bıçakla ince ince kıyın ve önceden hazırladığınız sarımsaklı yoğurtlu tahinin içine koyun. Böylece elde ettiğiniz karışımı, iyice karıştırdıktan sonra büyük bir salata tabağında servis yapın.


ML® Tahinli Patlıcan Salatası için tıklayın


Tahinli Patlıcan Salatası


(192 kişi 700 oy verdi.)

Gönderen: Cansu | 02.May.2006

4 adet patlıcan
4 diş sarımsak
1/2 adet limonun suyu
3 yemek kaşığı yoğurt
3 yemek kaşığı tahin
1/2 çay bardağı zeytinyağı
tuz
karabiber

Patlıcanları ocakta közleyin. Kabuğunu soyup sapını da attıktan sonra püre haline getirin. Sarmısakları havanda ezin. Ardından patlıcanlara yoğurt, tahin, limon suyu, zeytinyağı, tuz, karabiber ve sarımsak ekleyin. İyice karıştırın servise hazırdır.


Tahinli Patlıcan Salatası (görsel)


TAHİNLİ PATLICAN SALATASI


(209 kişi 716 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 31.Ekm.2006

200 gram süzülmüş yoğurt
Yeteri kadar tuz.
6 adet patlıcan
200 gram tahin
2 diş sarımsak

Patlıcanlar sert ateşte pişirilir. Kabukları temizlenip soğuk limonlu suya çıkarılır. Yoğurt bezden süzülerek tahinle beraber karıştırılır. Patlıcan sudan çıkarılıp çekirdeği alınır. Suyu iyice sıkıldıktan sonra kıyılır. Yoğurtlu tahine karıştırılır. Sarımsak, tuz ilâvesiyle hazırlanmış olur.


ML® Patlıcan Salatası için tıklayınTAHİNLİ PATLICAN SALATASI


(229 kişi 780 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 13.Oca.2007

1,000 gram patlıcan (4 büyük)
biraz tuz
175 gram tahin (3/4 bardak)
1/2 adet limon
200 gram süzülmüş yoğurt
4 bardak su
4 diş sarımsak

Büyükçe ve çukur kâseye, süzülmüş 200 gram yoğurt, 175 gram tahin, bir miktar tuz ile havanda doğulmuş 4 diş sarımsak koyarak, iyice karıştırmak suretile hepsini birbirlerile halletmeli ve bir tarafa bırakmalıdır. (Silivri gibi koyuca yoğurt bulunduğu takdirde süzmeğe lüzum yoktur).
Diğer taraftan da 1000 gram, yani 4 büyükçe patlıcanı, havagazı veya herhangi bir kuvvetlice ateş üstüne oturtarak arada bir çevirmek suretile patlıcanların her bir tarafları siyahımsı bir hal alıncaya kadar pişirmeli, ve pişen her bir patlıcanı teker teker alarak yanmış kabuklarını yukarıdan aşağıya doğru bir bıçakla soymalı, sonra da soyulan her bir patlıcanı içinde 4 bardak kadar limonlu su olan bir tencereye atmalıdır.
Patlıcanların pişme ve soyulmaları sona erince bunları sudan çıkararak iyice bir sıkmalı, sonra da bunları bıçakla kıyarak bir tarafa bırakmış olduğumuz yoğurt ve sarımsaklı tahine ilâve etmeli ve iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa alarak servis yapmalıdır.


ML® Hibeş için tıklayın


TAHİNLİ PATLICAN SALATASI


(196 kişi 685 oy verdi.)

Gönderen: nurdil | 25.Tem.2007

1 Bostan patlıcanı
Yarım limon suyu
1 Kahve fincanı yoğurt
3-4 Diş sarımsak,
1 Kahve fincanı tahin
Yarım demet maydanoz.

Ateşte patlıcanın her tarafı pişirilir, biraz soğuduktan sonra kabukları soyulur, üzerine tuzunu ve limonunu serperek cam bir kapta çatalla iyice ezilir. Yoğurt, tahin ve dövülmüş sarımsak da eklenerek iyice karıştırılır. İnce kıyılmış maydanozla üstü süslenerek sofraya getirilir.

YOĞURTLU PATLICAN SALATASI


(215 kişi 776 oy verdi.)

Gönderen: yedek | 09.Tem.2009

1 kg. patlıcan
1/2 bardak tahin
200 gr. süzülmüş yoğurt
4 diş sarımsak
Tuz
1 limon suyu
4 bardak su
10 adet zeytin
1 demet maydanoz.

Yoğurdu bir kâp içinde tahinle karıştırınız. Havanda dövülmüş sanmsakları da ilâve ediniz.
Diğer tarafta, patlıcanlar ateş üzerinde kabuklan siyahlaşıncaya kadar pişiriniz.
Bir bıçak yardımı ile kabuklarını soyunuz.
Patlıcanları, limonlu su içine gömünüz.
Bir süre sonra patlıcanlann suyunu süzünüz, sıkınız, bıçakla iyice kıyınız.
Yoğurt ve sarımsaklı tahine ilâve ediniz.
Servis tabağına yerleştiriniz. Siyah zeytinlerle kıyılmış maydanozlarla süsleyiniz.

TAHİNLİ PATLICAN SALATASI


(273 kişi 978 oy verdi.)

Gönderen: meziyet | 04.Oca.2010

Malzemesi:
4 büyük patlıcan,
3/4 bardak tahin,
200 gram süzülmüş yoğurt,
4 diş sarımsak,
tuz,
1/2 adet limon
4 bardak su

Hazırlanışı:
Büyük ve çukur bir kaseye yoğurt, tahin, biraz tuz ve havanda dövülmüş sarımsakları koyarak iyice karıştırın. Bir tarafa bırakın. Diğer yanda patlıcanları ocak veya başka bir ateş üzerine oturtarak arada bir çevirin. Patlıcanların her tarafını pişirin. Pişen her patlıcanın yanmış olan kabuklarını bir bıçakla yukardan aşağıya doğru soyun. Sonra da soyulan her patlıcanı, içinde 4 bardak kadar limonlu su olan bir tencereye atın. Patlıcanların pişme ve soyulmaları sona erince bunları sudan çıkararak iyice sıkın, sonra da bunları bıçakla kıyarak bir tarafa bırakmış olduğunuz yoğurtlu ve sarımsaklı tahine katın. İyice karıştırdıktan sonra servis yapın.

Tahinli Patlıcan Salatası


(220 kişi 772 oy verdi.)

Gönderen: delibaş | 02.Kas.2011

5 orta boy patlıcan
Yarım su bardağı tahin
Yarım limon suyu
1 su bardağı süzme yoğurt
5 diş sarımsak
50 gr ceviz
1'er çay kaşığı tuz kırmızı biber

Patlıcanları ocak ateşinde közleyerek kabuklarını soyalım, yıkayıp süzgece alarak suyunu iyici süzüp ince bir şekilde doğrayalım. Dövülmüş sarımsakları, süzme yoğurdu, tahini, tuzu, limon suyunu bir kapta karıştıralım. İçine patlıcanları ve iri dövülmüş cevizi ekleyip tekrar karıştıralım. Salatayı servis tabağına alıp üzerine kırmızıbiber serperek servis yapalım. Arzuya göre nane ya da fesleğen yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.

Tahinli Patlıcan Salatası


(231 kişi 831 oy verdi.)

Gönderen: Tutkunaz | 09.Nis.2012

4-5 adet közlenmiş patlıcan
1 çay bardağı tahin
1/2 çay kaşığı pulbiber
1/2 çay kaşığı tuz
3 yemek kaşığı yağ
2 diş sarımsak

Patlıcanları közleyin. Patlıcan sarımsak ve tahini robotta çekip tabağa alın. Üzerine pulbiber ile yağ yakın ve servis yapın.

Tahinli Patlıcan Salatası


(213 kişi 747 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 08.Tem.2014

6 ADET PATLICAN
1 SU BARDAĞI TAHİN
1 ADET LİMON
3 DİŞ SARIMSAK
1 YEMEK KAŞIĞI MARGARİN
MAYDONOZ
KIRMIZIBİBER
TUZ

Patlıcanları kabuklarıyla bütün halde orta dereceli fırında iyice pişirin. Kabuklarını soyup, iyice ezin. Tahin, dövülmüş sarımsak, tuz ve limon suyu ile iyice karıştırın ve servis tabağına alın. Üzerine yağda ezilmiş kırmızıbiber dökün ve kıyılmış maydonoz ile süsleyin.

Tahinli Patlıcan Salatası


(231 kişi 799 oy verdi.)

Gönderen: limontuzu | 23.May.2015

4 adet patlıcan
3 yemek kaşıgı yogurt
1 yemek kaşıgı tahin
3 yemek kaşıgı sanayagı
2 diş sarmısak
1 tutam tuz

Patlıcanları fırında ya da ocakta közleyin.
Musluk altında güzelce temizledikten sonra iri parçalara bölün ve geniş bir karıştırma kabına alın.
Yoğurdu, erimiş sanayagını sarımsakları, tahini ve tuzunu ekleyerek rondodan geçirin. (Rondonuz yoksa sarımsakları havanelinde dövün).
Tüm malzemeyi iyice karıştırıp isteğe öre rondodan geçirdikten sonra yarım saat kadar buzdolabında dinlendirin ve servis yapın.Tahinli Patlıcan Salatası


(172 kişi 631 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 17.Tem.2017

4 Orta boy kemer patlıcanı
Bir baş soğan
4 Diş sarımsak
2 Sivri biber
1.5 Çay bardağı tahin
3 Çorba kaşığı sıvıyağ
1/2 Limonun suyu
Tuz

Soğan ve sarımsağı iyice kıyın. Sivri biberlerin içlerini temizleyerek doğrayın. Patlıcanları közleyin ya da sıvı yağda kızartın. Bıçak yardımıyla kabuklarını soyarak bir kabın içine yerleştirin. Tahta kaşıkla ya da bir ıspatulayla patlıcanları döverek ezin. Yarım limonun suyunu ilave edin. Karıştırın ve beklemeye bırakın. Bir başka tencerede yağı kızdırarak kıymış olduğunuz soğanları pembeleşinceye kadar kavurun. Biberleri ilave edin. 3 dk daha kavurun. Ezme patlıcanı, sarımsağı ve tuzu ekleyip 5 dk daha pişirin. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra tahini ekleyin.Yeniden karıştırın.Servis tabağına dilediğiniz gibi yerleştirerek servis yapın.

Not: Acı sevenler sivri biberleri ekledikten sonra acı pul biber de ilave edilebilir. Acı sevmeyenler ise sivri biber yerine dolmalık biber ya da çarliston kullanabilir.

Tahinli Patlıcan Salatası


(187 kişi 659 oy verdi.)

Gönderen: Vanya Dayı | 05.Kas.2017

2 bostan patlıcanı
5 diş sarımsak
1 kahve fincanı tahin
1 kahve fincanı limon suyu
Tuz
Üzeri için:
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı kırmızıbiber
1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz

Bostan patlıcanlarını bıçakla birkaç yerinden bıçağın ucuyla delin. çevirerek ızgarada közleyin. Patlıcanların kabuğunu soyup içlerini çatalla çıkarın. Kararmaması için patlıcanların üzerine limonun suyu ve 1 çay kaşığı tuz ekleyip çatalla ezin. Sarımsakların kabuğunu soyup havanda ezin. Bir kaba alıp tahin ve patlıcanla karıştırın. Patlıcan salatasını servis kasesine alın. Üzerine kıyılmış maydanoz serpiştirin ve zeytinyağında kavrulmuş kırmızıbiberi gezdirerek dökün. Buzdolabında yarım saat bekletip soğuk olarak servis yapın.Tahinli Patlıcan Salatası


(128 kişi 447 oy verdi.)

Gönderen: ma-vi | 12.Ağu.2018

8 adet patlıcan
2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
1 çay kaşığı pul biber
2 adet limonun suyu
1 çay bardağı tahin
2 diş sarmısak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz

Patlıcanları ya fırında, veya ocağın ateşine tutarak, bir ızgara üzerinde közleyin. Çatalla delerek, yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edebilirsiniz. Çatal kolay batıyorsa, patlıcan pişmiştir. Kabuklarını soyup, kararmasın diye limonlu suda bekletin. Çukur bir kapta tahin, 1 çay bardağı su, limon suyu, dövülmüş sarmısak, pul biber, kıyılmış maydanoz ve tuzu çırpın. Hazırladığınız sosun içine önce patlıcanları doğrayın, sonra çatalla iyice ezerek karıştırın. Servis tabağına alıp, üzerine zeytinyağ dökün. Kırmızıbiberle süsledikten sonra servis edin.Tahinli Patlıcan Salatası


(76 kişi 280 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 10.May.2019

8 adet patlıcan
2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
1 çay kaşığı pul biber
2 adet limonun suyu
1 çay bardağı tahin
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz

Patlıcanları közleyin. Çatalla delerek yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edebilirsiniz. Çatal kolay batıyorsa patlıcan pişmiştir. Kabuklarını soyup, kararmasın diye limonlu suda bekletin.
Çukur bir kapta tahin, 1 çay bardağı su, limon suyu, dövülmüş sarımsak, pul biber, kıyılmış maydanoz ve tuzu çırpın.
Hazırladığınız sosun içine önce patlıcanları doğrayın, sonra çatalla iyice ezerek karıştırın. Servis tabağına alıp üzerine zeytinyağı dökün. Kırmızı biberle süsledikten sonra servis yapın.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.