Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » SÜTLÜ EKMEK KADAYIFI
3 adet | 139,860 defa bakıldı
SÜTLÜ EKMEK KADAYIFI


(219 kişi 804 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 10.Mar.2007

1 küçük boy ekmek kadayıfı
6-7 bardak kaynar su
Şerbeti için:
3+1/2 bardak toz şekeri
3 bardak süt
1 kahve kaşığı vanilya tozu

Kadayıftan en az 4 - 5 parmak büyük, (33.35 santim çapında), kenarlı ve yuvarlak bir tepsiye küçük boy bir ekmek kadayıfını (pazarda hazır olarak satılır) kızarmış tarafı alta gelecek biçimde yerleştirmeli. Sonra üstüne 6-7 bardak kaynar suyu dökmeli. Kadayıfın yumuşayıp kabarması için tepsiyi 20 - 25 dakika kadar bir kenara bırakmalı.
Ekmek kadayıfı suyu çekerek iyice yumuşayıp kabarınca üstüne bir peçete koyup kuvvetlice bastırarak kadayıftaki suyu peçeteye çektirmeli. Peçeteyi sıkmak ve yeniden kadayıfın suyunu çektirmek suretiyle kadayıfın çekmiş olduğu bütün suyu almalı.
Şerbetin hazırlanmasında süt kullanılacak. Şekerle birlikte vanilya katılacak ve şerbet koyu bir kıvama gelemeyeceğinden sadece bir taşım kaynatıldıktan sonra tepsideki suyu alınmış ekmek kadayıfının üstüne dökülecektir.


ML® Kaymaklı Ekmek Kadayıfı için tıklayın


SÜTLÜ EKMEK KADAYIFI


(150 kişi 530 oy verdi.)

Gönderen: ŞerifTarganArmaç | 27.Tem.2007

1 Ekmek kadayıfı
7 Bardak sıcak su
Sütlü şurubu:
4 Bardak toz şeker
3 Bardak süt

Ekmek kadayıfını kırmızı tarafı alta gelecek şekilde kenarlı, yuvarlak ve büyük bir tepsiye koyduktan sonra bunların üzerine yedi bardak sıcak su ekleyin ve kadayıfların bu suyu içmesi için yarım saat kadar bir tarafa bırakın. Bu sürenin sonunda büyümüş ve yumuşamış olan kadayıfın tepsisini eğik bir duruma getirip, bir peçete ile kadayıfa suları çıkması için hatif hatif bastırın ve kadayıfın emdiği suyu bu şekilde çıkarın. Diğer yan-' da sütle şekeri koyduğunuz tencereyi ateşe oturtun ve karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Şekerli süt kaynadıktan sonra bunu hemen kadayıfların üzerine dökün, kadayıf tepsisini orta ısıdaki ateşin üzerine oturtun ve tepsiyi devamlı olarak çevirip bu şekilde kırk dakika kadar pişirin. Kadayıfa koyduğunuz sütü şurup koyulaşınca tepsiyi ateşten alarak ılınması için bir tarafa bırakın. Ilınınca da üzerine büyük bir tabak kapatarak tepsiyi alt üst ederek, tabağa alın. Soğuduktan sonra da servis yapınız.

ML® Sütlü Nuriye (görsel)
SÜTLÜ EKMEK KADAYIFI


(193 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: tahlil | 16.Nis.2013

1 adet ekmek kadayıfı
4 bardak şeker
3 bardak süt
Su

Ekmek kadayıfını kenarlı, büyücek bir tepsiye yerleştirin. Üzerine yedi bardak sıcak su dökün. Kadayıfın suyu emmesi için yarım saat kadar bir yana bırakın. Sonra kadayıfın suyunun çıkması için, tepsiyi biraz meyilli bir biçimde eğip sularının bir yanda toplanmasını sağlayın. Temiz bir peçeteyle bu suyu alın. Öte yandan başka bir kapta 4 bardak toz şekeriyle birlikte kaynattığınız 3 bardak sütü kadayıfın üzerine dökün. Tepsiyi orta sıcaklıktaki ateşin üzerine koyun, çevire çevire kırk dakika kadar pişirin. Ateşten alın, ılıyınca üzerine büyük bir tabak kapatın, tepsiyi altüst edin; soğumaya bırakın.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< NUR TATLISI - Kolay Kadayıf Dolması >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.