Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Börek Tarifleri » Su Böreği
40 adet | 4,284,439 defa bakıldı

Su Böreği


(192 kişi 665 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 01.Nis.2006

6 yumurta
1 kahve fincanı yoğurt
Yarım çorba kaşığı tuz
Aldığı kadar un
İçi için:
1 büyük kalıp beyaz peynir (300 gr.)
1 demet dereotu-maydanoz
1 yumurta, 3 çorba kaşığı margarin
3 çorba kaşığı tereyağı (yufkaların aralarını yağlamak için)

Bir tencereye 6 yumurta, 1 kahve fincanı yoğurt, yarım çorba kaşığı tuz konup karıştırılır. Aldığı kadar elenmiş un ile sertçe bir hamur yapılır. İyice yoğrulur. 10- 12 parçaya ayrılır. Üzeri örtülü olarak 15- 20 dakika dinlendirilir.
Her parça unlanarak 2 mm. inceliğinde açılır. Bir tanesi yağlanmış tepsiye kenarlardan sarkacak şekilde yayılır.
Diğer yufkalar dörde bölünerek kaynar tuzlu suda 1 dakika haşlanıp, soğuk su bulunan başka bir kaba alınır. Sonra hafifçe kurulanır.
Tepsiye büzgülü olarak serilip her defasında erimiş yağ gezdirilir.
Hamurun yarısı bitince peynirli iç konur. Diğer yufkalar da aynı şekilde serilip kenarlardan sarkan parça üzerine çevrilir. Bolca yağlanıp fırında veya ocakta çevrilerek kızartılır. İçin hazırlanması: Rendelenmiş peynir, yumurta doğranmış, maydanoz, dereotu karıştırılır.

Not: Yukarıdaki malzemeden 40 cm çapında iki tepsi börek yapabilirsiniz.ML® Su Böreği için tıklayın


Su Böreği


(165 kişi 588 oy verdi.)

Gönderen: siyahinci | 28.Tem.2006

700 gr un
4 yumurta
1 kahve kaşığı tuz
½ kg. çökelek peyniri
Maydanoz
Sıvı yağ (eritilmiş tereyağı da kullanılabilir)

Bir kabın içine un konup, ortası açılır. Yumurta, tuz, su ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında yoğrulur. Hamur 10 eşit parçaya bölünür, her biri tepsi büyüklüğünde açılır. Açılan hamurlar bir bez üzerine serilerek 1 saat kuruması beklenir. Diğer bir yanda geniş bir kapta su kaynatılıp, tuz atılır. Tepsi iyice yağlanır, içine bir tane kuru hamur yayılır. Hamur yağlandıktan sonra içi olarak hazırlanan çökelek, üzerine maydanoz karışımı serpilir. Geri kalan hamurlar teker teker kaynatılmış suya bastırılır. Sonra soğuk suya bastırılıp delikli süzgecin üzerine serilir. Suyu süzdükten sonra tepsiye konur. Hamurların arasına önce iç malzemesi konur, sonra yağ gezdirilir. En son hamur kuru olarak yayılıp, üzeri yağlanır. Fırında yada kısık ateşle çevrilerek kızartılır.


ML® Saçaklı Börek için tıklayın


Su Böreği


(186 kişi 680 oy verdi.)

Gönderen: Nimet Hanım | 04.Ekm.2006

Yarım çay bardağı yoğurt,
6 adet yumurta,
1 tatlı kaşığı tuz
aldığı kadar un.
Peynirli iç için malzeme:
350 gram beyazpeynir,
1 yumurta,
3 yemek kaşığı margarin,
3 yemek kaşığı tereyağı,
1 demet dereotu
1 demet maydanoz.

Bir kaba yarım çay bardağı yoğurt, 1 tatlı kaşığı tuz ve yumurta konarak karıştırılır. İçine aldığı kadar un ilave edilip, katı bir hamur yapılıp 10-12 parçaya ayrılır. Üzeri örtülerek 15-20 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Daha sonra her parça hamur 2 milim inceliğinde açılır. Yağlanmış tepsiye 1 tanesi kenarlardan sarkacak şekilde yayılır. Diğer yufkaların tamamı dört parçaya bölünerek tuzlu suda l dakika kadar haşlanıp, soğuk su olan başka bir kaba alınarak hafifçe kurulanır. Hamurun yarısı tepsiye kırışık olarak tek tek serilip her tarafına eritilmiş tereyağı gezdirilir. Peynirli iç konunca, hamurun kalan diğer yarısı da aynı şekilde tepsiye yerleştirilir. Sarkan yufkalar tepsiye doğru çevrilir. Yağlandıktan sonra fırında çevrilerek kızartılır. Kızartma işlemi ocakta da yapılabilir.


ML® Zarf Böreği için tıklayın
ML® Lavaş Böreği için tıklayın


Su Böreği


(180 kişi 621 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 28.Ekm.2006

3 su bardağı un
çeyrek bardak su
1 su bardağı nişasta
150 gram peynir
1 su bardağı süt
200 gram kıyma
5 adet yumurta
Yeteri kadar maydanoz ve tuz
6 kaşık tereyağı

Hamur tahtası üzerine un elenir, ortası açılır. Dört bütün yumurta, yeteri kadar tuz, su, konarak hamur güzelce yoğrulur. Yoğurulurken iki avuç içi basarak ileri geri hareket ettirilir. Sağa sola da hamuru uzatır derecede yuvarlanır. İki ucu üst üste katlanıp rutubetli bezle örtülür. On dakika sonra tekrar hamur tarif üzerine yoğrulur, uzatılır, katlanır; tekrar uzatılır, katlanır. Böylelikle hamur altı - yedi kez katlanmış ve yoğu-rulmuş olur. Sonuncu uzatışta iki parmak genişliğinde kesilir, on altı parçaya bölünür. Bu parçalar ıbezle örtülür. Hamur tahtası üzerinde bir pazı merdane ile altına üstüne hafif nişasta atarak büyütülüp bir kenara konur. Üzerine nişasta serpilir, diğer hamurlar açılır, üzerine konur. Böylelikle hamurla üstüste nişastalanarak hazırlanır. On altı hamuru açamıya-cağımızdan, sekizini ele alırsınız, sekizinin gene üzeri kapalıdır. Sekiz hamurun kenarlarına avuç içiyle basılır. Sonra merdane, kenarlarına hafif açar şekilde gezdirilir. Sonra hamurlar teker teker kenara alınır, gene üzerlerine hafif nişasta serpilir. Hamur tamamlandıktan sonra merdane ile her tarafı açılır. Daima ortasına fazla merdane vurulmıyacaktır. Hamurlar teker teker kaim oklavaya sarılır, sarılırken de eğer nişstasız yapışır dereceye geliyorsa gene hafif nişasta serpilir, tki elle avuç içerisi-siyle uçları ileri geri bastırılır. Hamur oklavadan teker teker çıkarılır ve böylelikle açılmış olur. Diğer sekiz pazı da böylelikle tamamlanır. Bu sırada büyük tencerede 'bol tuzlu kaynamış su hazır olur. Pişireceğimiz tepsi yağlanır, hazırlanır. Hamurun bir tanesi kaynar suya atılır, iki elle hamurun suyu alınır. Bol tuzsuz soğuk suya çıkarılır, suyu süzülerek tepsiye yerleştirilir. Üzerine süt, yumurta ve yağdan ayrılmış harç, bir kaşıkla hamurun her tarafına gezdirilir. Sekiz hamur tamamlandıktan sonra üzerine kıyma, peynir konur. Diğer sekiz hamur da tamamlanır, alt üst on altı hamur olmuş olur. Eğer kalın arzu edilirse istenildiği kadar çoğaltılır. Orta ateşli fırın ya da mangal kömürü ateşinde pişirilir.


ML® Arap Böreği için tıklayın


Su Böreği


(170 kişi 573 oy verdi.)

Gönderen: DeliDana | 12.Arl.2006

İçi için:
200 gr. beyaz peynir (suda bekletilmiş ve iyice süzülmüş)
1 yumurta
1 bardak maydanoz (kıyılmış)
4 çorba kaşığı süt
Hamuru için:
2 3/4 su bardağı un
3 yumurta
1 çay kaşığı tuz
5 çorba kaşığı su
1 su bardağı un veya mısır nişastası (hamuru açmak için)
8 çorba kaşığı SANA (erimiş)

Peyniri bir kasede çatalla ezin, içine bir yumurta, maydanoz ve sütü katıp iyice karıştırın. Unu eleyin. Ortasına yumurtaları, tuz ve suyu katıp esnek bir hamur tutun, iyice yoğurduktan sonra nemli bir beze sarıp yarım saat dinlendirin. Hamuru açacağınız yeri unlayıp hamuru rulo yapın, 9 eşit parçaya bölün; her birini yoğurup top haline getirin, unlayıp tekrar nemli beze sarın. Unlu zeminde toplardan birini önce merdane ile yemek tabağı büyüklüğünde açın, sonra ince oklava ile yufkayı unlayıp oklavaya dolayarak 25-30 cm. çapına kadar açın. Bu işlemi diğer 8 hamur için tekrarlayın. Elde ettiğiniz ince yufkaları aralarına yağlı kağıt koyarak istifleyin. Tepsiyi iyice yağlayın. İçine en büyük yufkanızı yayın SANA ile yağlayın. Ateşte çok büyük bir tencerede su kaynatın. Yanına soğuk su ile dolu büyük bir tencere daha koyun. Bir yufka alın ve kaynar suya bastırın. 1-1,5 dakika haşlansın sonra kevgirle çıkartıp soğuk suya atın. 2 dakika dursun. Yufkayı hafifçe soğuk sudan çıkartıp elinizle suyunu sıkıp tepsideki pişmemiş yufkanın üstüne yayın (Eğer işlemler sırasında yufka yırtılırsa erimiş SANA ile yapıştırabilirsiniz) Bu işlemi 5 yufka kullanıncaya kadar tekrarlayın. Sonra araya iç malzemeyi tamamen yayın. Sonra kalan yufkaları yerleştirin. En üste kalan erimiş SANA'yı dökün, içleri pişip dışı nar gibi kızarıncaya kadar fırında 1+1/2 saat kadar pişirin. Servis tabağına ters çevirip, dilimleyin.


ML® Şipşak Böreği için tıklayın


Su Böreği


(187 kişi 677 oy verdi.)

Gönderen: YEŞİM | 10.Haz.2007

4 yumurta
2 çay bardağı su
Tuz
Un
İçi:
250 gr istediğiniz peynir
1 demet maydanoz
Aralarına sürmek için erimiş tereyağı
En son üstüne:
4 su bardağı soğuk su

Hamur malzemesini kulak memesi yumuşaklığında yoğurup üzerine nemli bez örterek 1/2 saat dinlendiriyoruz.
Sonra 6 eşit parçaya kesiyoruz .
Her bezeyi 30 cm lik tepsi için tepsi boyutunda az un serperek açıyoruz.
3 yufkayı aralarına erimiş tereyağı sürerek üst üste koyuyoruz.
Üzerine iç harcımızı serpiyoruz.
Kalan 3 bezeyide açıp aralarını yağlayarak tepsimize yayıyoruz.
Önceden ısıtılmış fırınımıza böreğimizi karelere keserek veriyoruz.
Güzelce pişen ve kızaran böreğimizi fırından çıkarıyoruz.
Üzerine 4 su bardağı soğuk suyumuzu gezdirerek döküyoruz.
Tekrar fırına verip suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz.
Yaklaşık 5-10 dk. arası suyunu çekiyor.
Sonrada sıcak sıcak servis yapıyoruz.


ml® bonbon böreği için tıklayın


Su böreği


(160 kişi 548 oy verdi.)

Gönderen: civciv | 26.Ağu.2007

5 adet yumurta,
yarım kg un,
1 tatlı kaşığı tuz,
1 çay bardağı su,
13 çorba kaşığı tereyağı.
Harcı için:
200 gram az tuzlu beyaz peynir,
1 demet maydanoz

Büyük bir tencerede tuzlu su kaynatın. Peyniri rendeleyin. İnce doğranmış maydanozla karıştırın. Hamur için unu eleyin. Ortasını havuz gibi açın. Yumurtaları, tuzu ve 1 çay bardağı suyu karıştırıp yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun.
Daha sonra hamuru 8 parçaya bölün. Yumruk büyüklüğünde bezeler yapın. Üzerlerini temiz bir bezle örtüp bir süre dinlendirin. Düz bir zemini unlayın. Her bezeyi unlayarak yufka büyüklüğünde açın.
Bütün bezeler bittikten sonra hamurları tencereye sığacak şekilde kesin ve altı tanesinin her birini ayrı ayrı 2 dakika tuzlu suda haşlayın. Sularını süzün.
Büyük bir tepsiyi yağlayın. Suda haşlanmamış 1 adet kuru hamuru serin. Üzerini eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Üzerine ıslak yufkalardan bir dizi serin. Hazırladığınız için yarısını serpin. Tekrar yağlayın. Aynı işlemi hamurlar bitene dek tekrarlayın. Ancak en üstteki yufka da haşlanmamış olmalıdır.
Tepsiyi ocağa yerleştirin. Kısık ateşte çevirerek böreğin önce altını, sonra bir tepsi yardımıyla alt-üst ederek diğer yüzünü kızartın. Bunu fazla zahmetli bulanlar finnda da pişirebilir.

ML® Fiyonk Börek (görsel)


Su Böreği


(168 kişi 586 oy verdi.)

Gönderen: R.Dumankaya | 28.Eyl.2007

Fatma Bilgin


Hamuru için:
8 su bardağı un,
5 yumurta,
1 tatlı kaşığı tuz,
ılık su.
İçine:
Yarım kilo peynir,
isterseniz maydanoz,
10-12 çorba kaşığı sıvı yağ.
Böreği pişirmek için:
4-5 çorba kaşığı sıvı yağ.
Yufkaları ıslamak için:
3 litre sıcak su,
1 tatlı kaşığı tuz,
2 çorba kaşığı yağ,
3 litre soğuk su.

Hamurun tüm malzemelerini bir kaba boşaltıyoruz. Ortadan karmaya başlarız. Bir yandan da az az su ilave ederiz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edesiye kadar yoğrulur.
Bu hamurdan 10-11 adet yufka yapılır. Tepsi güzelce 2-3 çorba kaşığı yağ ile yağlanır. İlk yufka tepsinin ölçüsüne göre açılır ve tepsiye yerleştirilir. Üzerine 2 çorba kaşığı yağ gezdirilir. (2 adet yufka suda haşlanmaz. Bunların biri tepsinin tabanına konur, diğeri en üstüne) Diğer yufkalar kaynamakta olan suyun olduğu tencerede yada tepside (su kaynaymca içine tuz ve yağ ilave edilir.) 1 dakika kadar bekletilir. Delikli kepçe ile alınır. Soğuk suyun içine atılır ve hemen alınır. Tepsiye dizilir. Haşlanan yufka suyun içinde büzüşüyor. Sulan çıkınca tepsiye dizerken elinizle çok az düzeltirseniz iyi olur. Jzerine peynir rendesi dizilir. Üzerine tekrar haşlanmış yufka, bu yufkanın üzerine de az sıvı yağ gezdirilir. Üzerine haşlanmış yufka konur. Daha sonra peynir derken en son yufka haşlanmadan tepsinin üzerine düzgünce yerleştirilir. Kızgın fırında kızarana kadar pişirdiğimizde işlem tamamdır.


ML® Burgu Börek için tıklayınSu böreği


(123 kişi 441 oy verdi.)

Gönderen: selvinaz | 29.Eyl.2007

12 kişilik Gerekli malzeme:
Hamur için:
1 kg un
8 yumurta
1 çay kaşığı limon suyu
Tuz
Sos için:
2 su bardağı ılık süt
250 gr eritilip ılınmış tereyağı
2 yumurta
Peynirli karışım için:
2 su bardağı rendelenmiş beyazpeynir
3 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz

Hamur için; hamur yoğurma kabına unu eleyin. Ortasını havuz gibi açıp yumurta, limon suyu ve tuzu ilave edin. Azar azar su ilave ederek pürüzsüz ve sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru 20 eşit bezeye ayırın. Üzerini nemli bir bezle örtüp yaklaşık 30 dakika bekletin.
Her bir bezeden oklavayla ince yufkalar açın. Tereyağlı sosu bir kapta iyice çırpın.
İlk yufkayı çiğ olarak yayıp tepsinin kenarlarından sarkacak şekilde düzeltin. Diğer yufkaları 1 çorba kaşığı tuz ilave edilmiş kaynar suda diri kıvamda kalacak şekilde 10 saniye kadar haşlayın. Geniş bir tel süzgeçle süzerek tencereden alın. Her bir yufkanın arasına ılık sosu paylaştırarak üst üste 9 yufka olacak şekilde dizin ve üzerine peynirli karışımın tamamını yayın. Kalan yufkaları da aynı şekilde hazırlayın. Üzerine kalan sosu yayın.
Önceden ısıtılmış 170 dereceye ayarlı fırında pişirin. Fırından çıkarıp dilimleyin ve ılık servis yapın.


ML® Paket Böreği için tıklayınSu Böreği


(179 kişi 632 oy verdi.)

Gönderen: nadire | 25.Kas.2007

500 gr. un
10 yumurta
250 gr. margarin
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
150 gr. kaşar peyniri
150 gr. beyaz peynir
100 gr. nişasta
1/2 lt. süt
Tuz

Unu hamur tahtasına eleyiniz.
5 yumurta, biraz tuz koyup ılık su ile kulak memesinden sert bir hamur yapınız.
İyice özleştiriniz.
Yuvarlıyarak 5 cm çapında bir silindir yapıp 12 eşit parçaya ayırınız.
Nemli bez altında 15 dadika dinlendiriniz.
Dinlenen bezeleri merdane ile 15-20 cm. çapında açınız, üzerine nişasta karıştırılmış un serpip 6 adedini üst üste koyunuz.
En üs tekine un serpip yaş bez altında 1/2 saat dinlendiriniz.
Sonra nişastalı unu fırça ile süpürüp tekrar nişastalı un serpip yine 6 tanesini üst üste koyunuz (un nemlenmiş olduğu için süpürmek lazımdır.)
6 tanesini birden önce merdane ile biraz açıp sonra oklavaya sararak açıp inceltiniz.
Hamur oklavaya sırılmış haldeyken en üstteki hamur katının birini açıp oklavayı kendinize doğru çekiniz, böylece en alttaki hamur üste çıkmış olur. Tekrar oklavaya sararak inceltiniz.
Her oklavaya sarmada en üsttekini yukardaki gibi bir kaydırarak üste alınız.
Böyle kaydıra kaydıra açarak hamuru 2-3 mm. incelikte açınız.
Bir tencereye bol su tuz ve 1 fincan zeytinyağı koyup kaynatınız.
Su kaynayınca yufkaları birer birer atıp 2-3 dakika haşlayıp soğuk suya alınız.
Soğuk sudan çıkarıp kuruladıktan sonra yağlanmış bir tepsiye döşeyiniz.
Tekrar bir kat daha koyup bir kepçede hazırlanan içten koyup yufkalar bitinceye kadar bir kat yufka, 1 kat iç olmak üzere tepsiye döşeyiniz.
En üstüne de yağ sürüp fırında altı üstü pembe renkte pişiriniz.
Karelere kesip servis yapınız.
İçi için, Bir kase içine, kaşar peyniri rendeleyiniz.
Kaşıkla ezdiğiniz beyaz peyniri de ilave ediniz.
5 yumurta kırıp incecik kıyılmış maydanoz, dereotu, koyup karıştırınız.
1/2 lt. kaynatılmış soğutulmuş sütü ilave ediniz.
250 gr. yağı da eritip bu karışıma ilave ediniz.
Hepsini karıştırıp börekte kullanınız.

Not: Haşlanmış yumurtaları tepsiye yerleştirirken hamurun kenar kısımları daha kalın olduğundan hep kenar kısımları üst üste getirmemeğe dikkat ediniz. 6 adedi birden açamazsınız yufkaları tek, tek açabilirsiniz.


ML® Otuzaltı Börek için tıklayın


SU BÖREĞİ (PEYNİRLİ)


(184 kişi 650 oy verdi.)

Gönderen: semih44 | 15.Oca.2008

4 Su bardağı un
1 Su bardağı süt
8 Yumurta,
1 tatlı kaşığı tuz
125 gr. margarin
1/2 kalıp beyaz peynir
1 Demet maydanoz

Unun ortasını açıp 4 yumurta kırınız. 1 tattı kaşığı tuz ve 7 çorba kaşığı su ilâve edip sertçe bir hamur yapınız. 10 Eşit parçaya bölümüz. Genişçe bir tencereye 10 su bardağı su koyup tuz atarak kaynatınız. Yanına soğuk su hazırlayınız. İlk bezeyi büyükçe açıp yağlanmış tepsiye kenarları sarkacak şekilde yayınız. Diğer bezeleri de 1 mm. inceliğinde açıp dörde bölünüz. Her parçayı kaynar suya atıp ıslatarak 5-6 saniye bekletiniz. Kevgirle alıp soğuk suya batırarak ters çevrilmiş süzgece alınız. Temiz tülbentle fazla suyumu alıp, tepsiye hafif buruşturarak yerleştiriniz. Diğerlerini de aynı şekiülde hazırlayınız, her katın aralarına hazırlanan içten 2-3 kaşık yayınız. En son yufkayı tepsi büyüklüğünde açıp yufkaların üzerine yerleştiriniz. Sarken kısımları üste kapatıp sulandırılmış yumurta sarısı sürerek pembe renkte pişiriniz.

İÇİNİN HAZIRLANMASI: 4 yumurta çarpılır (birinin sarısı üstü için ayrılır) süt, yağ, rendelenmiş peynir, kıyılmış maydanoz îlâve edilip karıştırılır.


ML® Delioğlan Sarığı için tıklayınSu Böreği


(226 kişi 774 oy verdi.)

Gönderen: karavana | 20.Mar.2008

6 adet yumurta
1 çay kaşığı sirke
2 tatlı kaşığı tuz
Alabildiği kadar un
Arası için:
1 paket tereyağı
Yarım litre süt
İçi için:
1 küçük kalıp beyaz peynir
Yarım demet maydanoz
Üzeri için:
1 adet yumurta

Un havuz haline getirilir. Ortasına yumurta, tuz ve sirke konur. Havuz yavaş yavaş kapatılır, un eklenerek serte yakın bir hamur yoğrulur. Yarım saat dinlendirilir. Hamur 12 parçaya ayrılır. Her parça olabildiğince ince açılır. Her yufka kaynayan tuzlu suya batırılır çıkarılır, suyu süzdürülür. Tereyağı eritilir, sütle karıştırılır. Yağlanmış tepsiye bir adet pişmemiş yufka konur. Üzerine 5 adet yufka aralarına tereyağlı karışım sürerek ve buruşturarak üst üste yerleştirilir. Kıyılmış maydanozla karıştırılmış peynir serpilir. Kalan haşalmış 6 yufkada aynı şekilde buruşturarak ve aralarına tereyağlı karışım sürerek yerleştirilir. Üzerine 1 adet çırpılmış yumurta sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında böreğin yüzeyi kızarana kadar pişirilir. Kare kare keserek servise sunulur.


ML® Kolay Su Böreği için tıklayın


Su Böreği


(154 kişi 536 oy verdi.)

Gönderen: nevra | 08.May.2008

5 yumurta
1 çay bardağı irmik
200 gr peynir
200 gr tereyağı
1,5 su bardağı süt
aldığı kadar Çorum unu
1 demet maydanoz
Üstü için:
1 su bardağı süt
1 yumurta

Bir tencerede süt ile irmik pişirilip, soğumaya bırakılır. İrmikli sütü bir kaba boşaltıp, 5 yumurta ve tuzu ilave edip yumurta teli veya mikserle çırpılır. Un ilave edip gevşek olmayan bir hamur yapılır. Bezelere bölünüp, nişasta ile açılır. Fazla ince olmaması gerekir. Açma işlemi, tamamlanınca büyük bir tencerede suyu kaynatılır. Tuz da ilave edip kaynamakta olan suya hamur daldırılır. Biraz kaynadıktan sonra süzgeçle çıkartıp soğuk su ile yıkayıp temiz bir bezin üstüne bırakılır. Yağlanmış bir tepsiye haşlanmamış bir yufka koyup eritilmiş tereyağı ile yağlanır. Haşlanan yufkaları koyup araları yağlanır. Yufkaların yarısını tepsiye koyduktan sonra maydonozlu peynir serpilir. Üzerine yine haşlanmış yufkaları aralarına yağlamak suretiyle yerleştirin. Bu işlem bitince yumurtayı çırpıp, süt ilave edip böreğin üzerine yayın. Kızgın fırına verin.

Peynirli Su Böreği


(197 kişi 717 oy verdi.)

Gönderen: haticekorat | 06.Haz.2008

Malzemesi
1 kg. (10 çay fincanı) un
1 su bardağı açma payı un
1 su bardağı nişasta
8 yumurta
1 büyük paket (250 gr) kahvaltılık tereyağı
6 tatlı kaşığı tuz
İÇ İÇİN:
2 su bardağı rendelenmiş beyazpeynir
1 demet maydanoz

Unu hamur tahtasına eleyip ortasını açarak yumurtaları kırın ve 1 tatlı kaşığı tuz serperek iyice tellendirip özlü bir hamur yoğurun. Daha sonra büyük bjr yumak haline getirip üzerine nemli bir bez örterek 20 dakika dinlendirin!
Bir bardak nişastayla 1 bardak unu karıştırarak açma işleminde kullanmak üzere hazırlayın.
Hamur tahtasına nişasta-un karışımını hafifçe serpip büyük yumağı iki elinizin aya-sıyla uzun silindir haline getirin ve 10 eşit parçaya bölün, Her parçayı tek tek yuvarlayarak ayrı ayrı yumaklar yapın ve yumaklara fiske fiske un serperek üzerlerini nemli bezle örtüp yarım saat daha dinlendirin.
Her yumağa un-nişasta karışımını serperek elle bastırıp ikişer ikişer üst üste koyun (yufkalar kurumamaları için tek tek açılmaz). 40 santimetre çapında bir daire halinde açın ve üçgen katlayıp açma işlemi bitinceye kadar temiz kuru bir bez altında muhafaza edin.
Öte yandan geniş bir tencerede 5 tatlı kaşığı tuz konulmuş kaynar su hazırlayın. Bu arada tereyağını da ısıtarak eritin.
Börek tepsisini yağlayıp bir yufkayı haşlamadan yayın ve üzerine yağ gezdirin; bir yufkayı da üzerine yaymak için yine haşlamayın.
Kalan sekiz yufkayı kaynamakta olan tuzlu suda 1-2 dakika haşlayın ve soğuk suya daldırdıktan sonra süzgece alarak süzdürün. Sonra, kuru bir peçeteyle hafifçe suyunu aldırarak tepsideki yufkanın üzerine yayın. Diğer yufkalardan dördünü daha aynı şekilde haşlayıp aralarına yağ gezdirerek tepsiye döşeyin. Beşinci yufkanın üzerine peynirli börek içi döşeyin. Öteki dört yufkayı da haşlayıp aralarına yağ gezdirerek yaydıktan sonra kalan haşlanmamış yufkayı en üste yayın ye üzerini kalan yağla yağlayın. Orta ısılı fırında 35-40 dakika pişirdikten sonrâ 10-12 santimlik karelere kesip servis yapın.

İÇ HAZIRLANIŞI:
Yukarıda belirtilen ölçüler için tuzu alınmış ve çok yumuşak olmayan beyazpeyniri rendeleyip ince kıyılmış maydanoz yaprakları ile karıştırın.


ML® Pirinçli Börek için tıklayın


Su Böreği


(139 kişi 481 oy verdi.)

Gönderen: aydede | 10.Haz.2008

8 adet yumurta
1 su bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
Yeteri kadr un
Arası için:
1 paket margarin
İçi için:
Yarım kg beyaz peynir
Yarım demet maydanoz

Hamur malzemesiyle sıkı bir hamur yapılır. Yarım saat dinlendirildikten sonra 12 bezeye ayrılır. Her beze tepsi büyüklüğünde açılır. İlk yufka kuru olarak yağlanmış tepsiye yayılır. Diğer yufkalar kaynar suda 1 dakika haşlanır, ardından soğuk suya atılır, sıkarak çıkarılır. 5 yufka aralarına eritilmiş tereyağı gezdirerek üst üste tepsiye yerleştirilir. Üzerine ezilmiş peynir ve kıyılmış maydanozdan oluşan iç serpilir. Daha sonra kalan 6 yufka aynı şekide aralarına tereyağı gezdirerek üst üste tepsiye yerleştirilir. Kalan tereyağı en üste sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişirilir. Kare keserek servise sunulur.


ML® Samola için tıklayın


Su Böreği


(224 kişi 796 oy verdi.)

Gönderen: BULUT | 08.Tem.2008

5 yumurta
200 gr peynir
200 gr tereyağı
Aldığı kadar un
1 demet maydanoz
1 çay bardağı su
Tuz

1- Bir kaba 5 yumurta kırılıp, 1 çay bardağı ılık su ve tuz ilave edilerek çırpılır. Un da ilave edilip gevşek olmayan bir hamur elde edilip, özlendirilerek yoğrulur. Üzeri örtülüp 15 dakika kadar dinlendirilir.
2- Hamur 12-13 bezeye bölünüp, oklava ile fazla ince olmayan yufkalar açılıp, bir bez üzerine yayılır.
3- Açma işlemi tamamlanınca büyük bir tencerede su kaynatılır. Tuz da ilave edilip, kaynamakta olan suya dikkatlice bir yufka daldırılır. Yufka suya aniden atılmayıp yapışmamasını sağlayarak atılıp, delikli süzgeçle bastırılarak ıslatılır.
4- Yufka biraz kaynayınca kepçe ve kaşık yardımıyla tel süzgece alınıp, soğuk suda yıkanıp suyu süzdürülüp, temiz bir bezin üzerine bırakılır. Yufka hafif kurulanıp yağlanmış fırın tepsisine yaydırılır. Üzerine eritilmiş tereyağı sürülür.
5- Diğer yufkalar da aynı şekilde haşlanır ve tepsiye dizilip araları yağlanır. 6-7 yufka dizilince arasına kıyılmış maydanoz ile kanşmış peynir serpilir. Üzerine diğer kalan yufkalar yerleştirilip kızgın fırına verilir.

Not: Su böreğinin gerçek lezzeti ve güzelliğinde olması isteniyorsa ateş üzerinde pişirilmelidir. Tepsi aygazın üzerinde harlı olmayan bir ateşte döndüre döndüre kızarıncaya kadar pişirilir. Üzerine düz bir tepsi örtülerek bez yardımıyla ters çevrilerek diğer pişmeyen yüzü de ateş üzerinde pişirilmelidir.


ML® Mektup Böreği için tıklayın


Su Böreği


(138 kişi 474 oy verdi.)

Gönderen: gIcIk | 30.Eyl.2008

500 gr. un
4 adet yumurta
Yarım limonun suyu
Yeteri kadar tuz
Yeteri kadar nişasta
İçi için:
400 gr. beyaz peynir
1 demet maydanoz
Sos için:
1 su bardağı süt
250 gr. tereyağı
3 adet yumurta

Un, yumurta, yarım limon suyu ve tuzu su koymadan yoğurun. Hamuru hazırlayın ve 15 dk. dinlendirin. Dinlendirdiğiniz hamuru 8 eşit parçaya bölün. Nişasta ile kâğıt kalınlığında açın. Sosu hazırlamak için tereyağını eritin. Süt ile yumurtaları çırpıp tereyağını ilave edin. Peyniri rendeleyin ve maydanozu kıyıp peynire ilave edip karıştırın. Açtığınız hamurları kaynar suda haşlayın, sonra buzlu suya çıkartın. Yağlamış olduğunuz tepsiye 4 hamuru büzerek yerleştirin ve üzerine sostan sürün. Üzerine harcını koyun ve kalan 4 hamuru da aynı şekilde tepsiye döşeyin. Kalan sosu üzerine dökün ve 160 dereceli fırında 40 dk. pişirin.


ML® Fiyonk Böreği için tıklayın


Peynirli Su Böreği


(185 kişi 677 oy verdi.)

Gönderen: balaban | 25.Mar.2009

350 gram un (7 kahve fincanı)
60 gram su (3/4 kahve fincanı)
3 yumurta (bütün)
15 gram tuz (1 çorba kaşığı)
100 gram nişasta (2 kahve fincanı)
40 gram sadeyağı, ya da margarin (6 çorba kaşığı)
İçi için:
250 gram peynir
1 yumurta
1 kahve fincanı süt
1/2 demet maydanoz
1/2 demet dereotu
Tuz
Hamuru haşlamak için:
16 bardak su
1/2 silme kahve fincanı tuz

Hamur açılan tahtaya; 7 kahve fincam un eledikten sonra unun ortasını havuz gibi açmalı ve bu yere 3 adet yumurta ile içine 1 çorba kaşığı tuz katılmış üç çeyrek kahve fincanı su koyarak karıştırmalı ve yuğurmalı, az uzattıktan sonra bunları dokuz eşit parçaya kesmeli ve kesilen parçaların üstlerine bastırarak yassılttıktan sonra üstlerine nemli bir bez örtmeli ve yarım saat dinlenmeye bırakmalıdır.
Yarım saat sonra, hamurları teker teker alarak, bunlan üstü unlanmış tahtada merdane ile küçük bir tabak yuvarlaklığında büyütmeli, sonra da büyütmüş olduğumuz her bir hamuru bir kaç kez oklavaya sararak, sarılmış olduğu halde uçlarına bastırmalı, yuvarlamalı, sonra da oklavadan çıkararak başka bir ucundan tekrar sarmalı, bu 9 parça hamurdan yalnız bir tanesi böreği içinde pişirecek olduğumuz 24 - 25 santim yuvarlaklığındaki tepsiden iki misli, diğer sekiz tanesi ise tepsiden ancak üç parmak daha büyük olmak üzere hamurları büyüterek yuvarlak açmalıdır. (Ortalarına birer miktar nişasta serperek hamurlan üst üste koymalı, teker teker fakat üst üste olmak üzere oklavaya sararak açmalıdır.)
Sonra, açılmış bu hamurlardan büyük olanını alarak bunu, içi hafifçe yağlanmış olan tepsiye kenarlarından taşarcasına döşemeli, sonra da diğer hamurları teker teker alarak, bunları, içinde kaynar bir halde 16 bardak tuzlu su olan tencereye atıp ancak 1 dakika kadar haşlamalı, sonra da haşlanmış her hamuru olanağınca yırtmadan dikkatli bir şekilde sıcak sudan çıkararak diğer bir tencereye içindeki soğuk suya atmalı ve soğuk sudan çıkararak, üstüne hafifçe ılık yağ serpilmiş olan ilk hamurun üstüne tepsiden bir hamur, bir kaşık erimiş yağ olmak üzere eldeki hamurların yarısını böylece tepsiye döşemeli, sonra da bunların üstlerine; ezilmiş 250 gram peynire 1 yumurta, 1 kahve fincanı süt, yarımşar demet kıyılmış dereotu ve maydanoz koyarek ve karıştırarak elde edilmiş peynirli içini eşit olarak yaydıktan sonra peynirin üstüne de yine aynı şekilde kalan diğer hamurları haşlamalı, tepsiye döşemeli ve üstlerine de, yanlardan taşan ilk hamurun kenarlarını kapatmalıdır.
Hamurların döşenmeleri sona erince; bunun üstüne, kalan yağı geçirdikten sonra tepsiyi orta kuvvetteki fırına sürerek, bir, bir çeyrek - bir buçuk saat arasında pişmeye bırakmalı, sonra üstüne, ya büyük bir tabak ya da başka bir tepsi kapatmalı, altüst ederek böreği tabağa almalı ve hemen servis yapmalıdır.


ML® Hint Böreği için tıklayın


Su Böreği


(144 kişi 500 oy verdi.)

Gönderen: katre | 07.Arl.2009

1/2 kg un
5 yumurta
250 gram margarin
Nişasta
Harcı için:
1 demet maydanoz
150 gram kaşarpeyniri
150 gram beyaz peynir

Unu eleyin. Ortasına 5 yumurta ve biraz tuz koyun. Azar azar ılık su ilave ederek, yumuşak bir hamur elde edin. Yuvarlayarak 5 cm çapında bir silindir yapın. 12 eşit parçaya ayırın. Nemli bez altında 15 dakika dinlendirin. Bezeleri merdane ile 15-20 cm çapında açm. Üzerine nişasta serpin. 6'smı aralara nişasta serperek üst üste dizin. Un serpin. Yine nemli bir bezin altında yarım saat dinlendirin. Nişastalı unu fırçayla süpürün. Tekrar nişastalı un serpin. 6 yufkayı bir anda önce merdaneyle daha sonra oklavayla açıp, inceltin. Bu arada alttan üste doğru yufkaları birer birer üste alın. Hamuru bu şekilde 2-3 mm incelikte açın. Bir tencereye tuzlu su ve 1 fincan zeytinyağı koyun. Su kaynadığında yufkaları birer birer atın. 2-3 dakika haşlayıp, soğuk suya atın. Sudan çıkartıp, kuruladıktan sonra yağlanmış tepsiye döşeyin. Eritilip, soğutulmuş margarin gezdirin. Bir yufka daha koyun. Kıyılmış maydanoz, rendelenmiş kaşar peyniri, beyaz peynir karışımından serpin. Tekrar yağ serpin. Bu şekilde böreği bitirin. Üzerine yağ sürün. Fırında veya ocakta çevirerek altını ve üstünü kızartın.


ML® Sucuklu Milföy Böreği için tıklayın


Su Böreği


(191 kişi 671 oy verdi.)

Gönderen: nursin | 29.Mar.2010

500 gr un
10 adet yumurta
100 gr nişasta
İçi için;
250 gr katı yağ,
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
yarım litre süt
150'şer gr kaşar ve beyaz peynir
Tuz

Unu, hamur tahtasında 5 yumurta, biraz tuzla ılık süt ekleyerek yoğurunuz.
İyice bütünleştirdikten sonra yuvalayarak 5 santim çapında bir silindir yapınız.
Silindiri 12 eşit parçaya kesiniz. Nemli bez altında 15 dakika dinlendiriniz.
Dinlenen bezeleri 15-20 santim çapında açınız. Üzerine nişasta karıştırılmış un serperek 6 adedini üst üste koyunuz. - Yaş bez altında yarım saat dinlendiriniz. Sonra yufkaların
üzerindeki unu silkeleyerek, 2 mm. kalındığında açınız. . Bir tencereye bol su koyunuz, içine biraz zeytinyağı ekleyerek kaynatınız. Su kaynayınca yufkaları tek tek içine atıp 2-3 dakika haşlayınız. Haşlanan yufkaları hemen soğuk suya atınız. Soğuk sudan çıkarıp tepsiye diziniz.
Üzerine bir kat daha yufka koyup hazırladığınız peynirli içi düşeyiniz. Bir kat yufka, bir kat iç olmak üzere yufkaları bitiriniz.
En üstüne yağ sürüp, kızgın fırında pişiriniz.


ML® Katlama Börek için tıklayın


Su Böreği


(108 kişi 384 oy verdi.)

Gönderen: samanyolu | 30.Tem.2010

Bir buçuk kilo elenmiş unu, tuz, 6 yumurta ve su ile iyice yoğurunuz. Biraz kalınca ve tepsinin boyunda 12 ya da daha fazla yufka açınız. Bir çiftini ayırınız, birini dibi yağlı tepsiye serip üzerine biraz yağ serpiniz. Kalan yufkalardan birini kaynayan suya atınız, pişince dikkatle çıkarıp soğuk suya salınız, birkaç dakika sonra çıkarıp kevgirin tersine seriniz. Kaynayan suya başka bir yufka atınız, pişinceye dek, önceki yufkanın suyunu bezle alarak tepsideki çiğ yufkanın üstüne yayınız. Suda pişen yufkaların yarısına yağ serperek yaydıktan sonra harcını döşeyiniz, pişen öteki yufkalara da yağ gezdirerek seriniz, üstüne diğer çiğ yufkayı örtünüz. Sonra bıçağın ucuyla 8-10 yerinden delip fırına veriniz.


ML® Pide Böreği için tıklayın


ML® Üç Renkli Börek (görsel)

Su Böreği


(122 kişi 442 oy verdi.)

Gönderen: SonaY | 03.Arl.2010

Hamuru İçin:
8 su bardağı un
5 yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
Ilık su
İç Malzemesi İçin:
Yarım kilo peynir
Maydanoz
10 çorba kaşığı sıvı yağ
Böreği Pişirmek İçin:
4-5 çorba kaşığı sıvı yağ
Yufkaları Haşlamak İçin:
3 litre sıcak su
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı yağ
3 litre soğuk su

Hamurun tüm malzemelerini bir kaba boşaltırız. Ortadan karmaya başlarız. Bir yandanda az az su ilave ederiz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edesiye kadar yoğrunuz. Bu hamurdan 10-11 adet yufka yapılır.
Tepsi güzelce 2-3 çorba kaşığı yağ ile yağlanır. İlk yufka tepsinin ölçüsüne göre açılır ve tepsiye yerleştirilir.Üzerine 2 çorba kaşığı yağ gezdirilir.2 adet yufka suda haşlanmaz. Bunların biri tepsinin tabanına konur, diğeri en üstüne konur.
Diğer yufkalar kaynamakta olan suyun (su kaynayınca içine tuz ve yağ ilave edilir) olduğu tencerede yada tepside 1 dakika kadar bekletilir.
Delikli kepçe ile alınır. Soğuk suyun içine atılır ve hemen alınır. Tepsiye dizilir. Haşlanan yufka suyun içinde büzüşüyorsa sudan çıkınca tepsiye dizerken elinizle düzeltebilirsiniz.
Yufkaları bütün olarak sıcak suya konulup çıkarılırken zor oluyorsa dörde bölünerek haşlanıp tepsiye dizilebilir.
Üzerine peynir rendesi dizilir. Üzerine tekrar haşlanmış yufka, bu yufkanın üzerinede az sıvı yağ gezdirilir. Üzerine haşlanmış yufka konur. Daha sonra peynir derken en son yufka haşlanmadan tepsinin üzerine düzgünce yerleştirilir.
Ocak üzerinde tepsiyi sık sık çevirerek kısık ateşte her iki tarafıda pişirilir.


ML® Yozgat Böreği için tıklayın


Su Böreği


(92 kişi 321 oy verdi.)

Gönderen: çiçekçi kız | 26.Arl.2010

650 gr. un
250 gr. nişasta
50 gr. kaşar peyniri
50 gr. gravyer peyniri
Yarım litre süt
1 demet dereotu
1 demet maydanoz
10 yumurta
Tuz
250 gr. tereyağı

500 gr. un hamur tahtasına elenir. Ortası genişçe açılır. 5 yumurta, tuz, yarım litre süt ile yoğurularak iyice özleştirilir. Dört santimetre çapında silindir yapılır. Dörder santimetre kalınlığında parçalara kesilir. Açma payı un ile nişasta birbirine karıştırılıp parça hamurlara serpilerek üç milimetre inceliğinde daireler açılır. Birer taraf ianna unlu nişasta serpilerek beşer tane üstüste kapatılır. Bu şekilde iki kısma ayrılan hamurlar yaş bez örtülerek yarım saat kadar dinlendirilir. Diğer tarafta rendelenmiş peynirler, kıyılmış dereotu, maydanoz, beş yumurta iyice karıştırıldıktan sonra yarım litre süt, 200 gr. erimiş tereyağı karıştırılır. Donmaması için ılık bir yerde bekletilir. Dinlenen hamurların aralarındaki nişastalı un sürülür, (süprülür). Tekrar nişastalı un serpilerek altı tanesi bir arada evvelâ elle bastırılır. Sonra elle çekilerek büyültür. Bir daha nişastalı un serpilerek oklava ile bir milimetre inceliğinde açılır. Bir tencereye bol su konur, tuz atılır. Kaynadıktan sonra yufkalar bu suya atılarak birer birer iki üç dakika haşlanır. Büyük bir tencereye konmuş soğuk suya çıkarılır. Hamur soğuk sudan, suları hafifçe elle sıkılarak çıkarılır. 40 - 45 cm. çapında yağlanmış bir tepsi içine parçalamadan yayılır. Yayılırken tepsiye peynirin akmaması için kenarlarına yufka yükseltilir. Hazırlanan sütlü peynirden, her yufkanın arasına dökülerek kat, kat yayılır. En üstteki yufkanın üzerine yağ sürülür. Fırında alt - üst kızartılır. Tepside 15 dakika dinlendirilir. Birer kişilik parçalara kesilerek servis tabağına alınır.


ML® Üç Renkli Börek için tıklayın


Su Böreği


(98 kişi 329 oy verdi.)

Gönderen: mahidevran | 28.Nis.2011

350 gram un (7 kahve fincanı)
130 gram taze yağlı yoğurt
5 adet yumurta sarısı
İÇİ:
400 gram beyaz peynir
150 gram çiğ Krema
2 adet yumurta
1 demet dereotu
1 demet maydanoz
200 gram tereyağı

Bir kap içerisine, çatalla iyice ezilerek ufalanmış beyaz peynir, çiğ krema, iki adet bütün yumurta, kıyılmış birer demet dereotu ve maydanoz koyarak, iyice hepsini birlikte karıştırarak, bir tarafa bırakınız.
Sonra, hamur tahtasına, yedi kahve fincanı un eledikten sonra, unun ortasını havuz gibi açıp, açılan bu yere beş adet yumurtanın sarısı, yoğurt, yarım çorba kaşığı tuz ilâve ederek karıştırmak suretiyle bunları hafif sıkılıkta hamur yapınız, sonra da elde edilen bu hamuru yuvarlamak suretiyle, az uzattıktan sonra, on parçaya kesiniz. Kesilen parçaların üstüne bastırarak az yassılttıktan sonra, üstlerine nemli bir bez örtülmüş olarak, yarım saat kadar dinlenmeye bırakınız.
Yarım saat sonra, hamurları teker teker olarak üstü unlanmış tahtada merdane ile küçük bir tabak kutrunda büyültmen, sonra da büyütmüş olduğunuz her bir hamuru, birkaç sefer oklavaya sararak sarılmış olduğu halde uçlarına bastırmak ve yuvarlamak, sonra da oklavadan çıkararak, başka bir ucundan tekrar sarmak suretiyle, bu on parça hamuru, böreği içinde pişirecek olduğunuz yirmibeş santim kutrundaki tepsiden ancak bir parmak büyükçe yuvarlaklıkta açınız.
Sonra açmış olduğunuz bu yuvarlak hamurları, yine teker teker alarak, içinde kaynar bir halde 16 bardak tuzlu su olan tencereye atmak suretiyle, ancak 1 dakika kadar haşlayınız. Sonra haşlanmış bu hamuru, imkân nisbetinde yırtmadan itinalı olarak, kaynar sudan çıkarıp, diğer bir tencere içerisindeki soğuk suya atınız. Yine itina ile çıkarıp, içi yağlanmış tepsiye hamuru buruşturulmuş bir vaziyette döşeyiniz. Üstüne bir kata yetebilecek kadar bir miktar tereyağı gezdirip, sonra bir kat hamur, bir miktar yağ olmak üzere, tepsiye beş kat hamur döşeyip, beşinci katın üstüne de hazırladığınız peynir içini iyice yayınız. Peynirin üzerine de, yine aynı tarif üzere kalan hamurları döşeyiniz. Sonra tepsiyi fırına sürüp, alt ve üstünü iyice kızartıp, tepsiyi fırından alarak, böreği dört köşe parçalara kesip, servis yapınız.


ML® Makarnalı Rulo Börek için tıklayın


Su Böreği


(105 kişi 338 oy verdi.)

Gönderen: Aydın havası | 26.Haz.2011

3,5 su bardağı un
1 çay bardağı su
3 adet yumurta
Yarım çorba kaşığı tuz
250 gr. tereyağı
HARÇ İÇİN:
250 gr. yağsız beyaz peynir
1 çorba kaşığı tereyağı
Yarım demet maydanoz
16 fincan su
2 çorba kaşığı tuz

Hamuru hazırlamak için: Unu düz bir zemine eleyin, ortasını açın ve içine yumurtaları ; kırın, su ile tuzu karıştırıp ekleyin, iyice yoğurun ve 9 eşit parçaya ayırın. Her birinin üzerini nemli bir bezle örtüp 30 dakika dinlendirin. Yalnızca biri hariç tüm hamurları oklavayla yaklaşık 35 cm. çapında açın.
Ayırdığınız tek hamuru ise 50 cm. çapında açın.
Bu arada 16 fincan suya tuzu ekleyin ve kaynatın. Diğer tüm yufkaları bir bir bu suyun içinde yalnızca 1 'er dakika haşlayın, ve hemen soğuk suyun altına tutun.
50 cm.lik yufkayı yuvarlak fırın tepsisine yayın ve fazlalıklarını kenarından taşırın. Üstüne eritilmiş tereyağını serpin ve ilk haşladığınız yufkayı üzerine serperek yayın. Onun da üstüne 1 kaşık dolusu eritilmiş tereyağı dökün ve yufkaların 4 tanesini aynı şekilde üst üste dizin. En üste hazırlamış olduğunuz içi yayın.
Harç malzemesi hazırlamak için: Eritilmiş tereyağında peynirleri çevirip doğranmış maydanozları içine katın. Bu karışımın üzerine arta kalan yufkaları da aynı şekilde tereyağıyla yağlayarak yayın ve en son yufkayı da serdikten sonra tepsinin kenarlarından sarkan yufkaları kesin, arta kalan tereyağını da üzerine dökün. Orta hararetli fırında 1,5 saat pişirin.


ML® Çizik Börek için tıklayın


Peynirli Su Böreği


(118 kişi 407 oy verdi.)

Gönderen: sarı kiraz | 09.Ağu.2011

Peynirli iç için:
200 gr. çiğ krema veya süt
50 gr. rende kaşar peyniri
400 gr. beyaz peynir
2 yumurta
yarım demet dereotu
yarım demet maydanoz
Hamuru için:
7 kahve fincanı un
3/4 kahve fincanı su
3 adet yumurta
1 çorba kaşığı tuz
2 kahve fincanı nişasta
2 çorba kaşığı tereyağı
Hamuru haşlamak için:
16 bardak su
1+1/2 silme kahve fincanı tuz

Peynir çatalla ezilir içine krema, kaşar peyniri, beyaz peynir, yumurta, dereotu ve maydanoz ile iyice karıştırılır. Un tezgaha elenir ve ortası havuz gibi açılır. Yumurtalar, 1 çorba kaşığı tuz ve 1 fincan su ilavesiyle yoğrularak uzunca bir hamur elde edilir. Sonra hamur 9 eşit parçaya kesilir. Her parça, üzerine biraz bastırılarak yassılaştırılır ve hamurlara nemli bir bez örtülerek 30 dakika dinlendirilir. Daha sonra hamurlar sırayla unlanmış tezgaha alınarak küçük tabak çapında açılır. Bu şekilde açılan her parça birkaç kez oklavaya sarılarak ve iki ucuna bastırmak suretiyle yuvarlanır. Oklavadan çıkarılır bu kez başka bir ucundan tekrar aynı şekilde sarılır. Yufkalardan biri, böreğin pişirileceği 24-26 cm çapındaki tepsinin iki misli, diğerleri ise tepsiden üç parmak daha büyük olmak üzere nişasta serpilerek açılır. Büyük olan yufka içi yağlanmış tepsiye kenarlardan taşırılarak serilir ve üzerine ılık yağ gezdirilir. Diğerleri kaynayan 16 bardak tuzlu suda birer birer 1 dakika haşlanır ve özenle çıkarılarak içinde soğuk su olan başka geniş bir tencereye alınır. Sonra buruşturularak ilk yufkanın üzerine döşenir, üzerine yağ gezdirilir. Yufkaların üç tanesi daha aynı şekilde üst üste yerleştirilip, yağlandıktan sonra yufkaya peynirli iç eşit olarak yayılır ve üzerine kalan 4 yufka daha önceki işlemler takip edilerek döşenir. İlk serilen yufkanın taşan kenarları böreğin üzerine kapatılır ve üzerine ılık yağ gezdirilerek orta ısıdaki fırında 75-90 dakika pişirilir. Fırından çıkarılan böreğin üzerine tepsi kapatılıp altüst edilir ve tabağa alınarak servis yapılır.


ML® Semirsek için tıklayın

ML® Semirsek (görsel)


Su Böreği


(138 kişi 494 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 14.Ağu.2011

300 gr (4 su bardağından biraz fazla) un
1 tatlı kaşığı tuz 10 yumurta
1 kg (5 su bardağı) süt
5 yumurtanın sarısı
500 gr + 3-4 çorba kaşığı tereyağı (eritilmiş)
500 gr beyaz peynir
1 demet maydanoz (ince kıyılmış)
30 gr (1/4 su bardağı) un
1/4 su bardağı nişasta

Tezgaha 1 çay kaşığı tuz ile 500 gr unu eleyip, ortasını havuz biçiminde açınız. Yumurtaların 7'sini havuzun ortasına kırıp, unu yedirerek yoğurunuz. Hamuru pürtüksüz ve esnek olana kadar yoğurup, üstüne nemli bir bez örterek buzlukta 1 saat dinlendiriniz.
Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (170° C) getirip, ısıtınız.
Bu arada sütü orta boy bir tencerede, orta ateşte kaynatıp, tencereyi ateşten alınız. Süt ılınınca içine yumurta sarılarını ve kalan 3 yumurtayı ekleyip çırpınız. Eritilmiş yağı katıp karıştırdıktan sonra başka bir tencereye süzünüz. Süzülmüş süt, yumurta ve yağ karışımına kalan 1 çay kaşığı tuzu ekleyip, tencereyi bir kenara bırakınız. Harcı hazırlamak için orta boy bir kasede beyaz peyniri ezip, maydanozu ekleyerek karıştırınız. Kaseyi bir kenara bırakınız.
Büyük bir tencerenin 3/4'ünü suyla doldurup, harlı ateşte suyu kaynatınız. Aynı büyüklükte bir başka tencereyi de 3/4'üne kadar çok soğuk suyla doldurunuz. Hamuru buzdolabından alıp 10 eşit parçaya bölünüz. Hafifçe unlanmış tezgahta, bir parçayı çok ince olarak açınız. Üstüne hafifçe un ve nişasta serpip, öteki parçaları da üstlerine un ve nişasta serperek aynı biçimde açınız.
Fırın tepsinizi 2-3 çorba kaşığı tereyağla bolca yağlayıp, yufkalardan birini tepsiye döşeyiniz. Yufkanın üstünü bir fırçayla hafifçe yağlayınız. Kalan yufkaları teker teker, kaynar suda 10 saniye pişirdikten sonra soğuk suya atıp, 10 saniye soğutunuz. Yufkaları temiz bir bezin üstüne çıkarıp, fazla sularını süzdürdükten sonra, tepsideki yufkanın üstüne 5 kat yufka yerleştirerek üstüne hazırlamış olduğunuz süt-yumurta ve yağ karışımından bir fırçayla bolca sürünüz. Sonra peynirli harcı döşeyip, harcın üstüne kalan yufkaları aynı biçimde, üstüste yerleştiriniz. Tepsiyi fırına sürüp, böreği 1 saat pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, böreği dilimleyerek servis ediniz.

Not: Kullandığınız unun en iyi kalite böreklik un olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Hamuru yoğururken kesinlikle su kullanılmamalıdır; su kullanılırsa yufkaların soğuk sudan çıkarılması son derece güç olur.


ML® Helvalı Börek için tıklayın


Su Böreği


(123 kişi 426 oy verdi.)

Gönderen: İbrahim Hakkı | 04.Eyl.2011

Ümit Usta

7 fincan un
1 çorba kaşığı tuz
2 fincan nişasta
3 adet yumurta
Aldığı kadar su
1,5 kahve fincanı tuz
İç malzeme:
Beyaz peynir
Maydanoz (kıyılmış)
250 gr. margarin (erimiş)
Haşlama suyu
16 bardak su

Unu eleyip ortasını havuz gibi açalım. Yumurtaları, tuzu ve nişastayı ortasına koyup yeterince su ekleyerek sertçe bir hamur yoğuralım. Hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara ayınp üstüne nemli bez örterek yarım saat dinlendirelim. Bu arada bir tencereye su ve tuz koyarak kaynatalım.
Dinlenen hamurlardan bir tanesini yufka şeklinde açıp yağladığımız tepsinin içine kenarlan dışarı sarkacak şekilde döşeyelim. Diğer hamurları da yufka şeklinde açıp kaynar tuzlu suda tek tek birer dakika haşlayalım. Sıcak sudan çıkarı soğuk suyun içinde bekletelim. Peyniri ufalayarak içine ince kıyılmış maydanozu ve erittiğimiz margarinin yarısını katalım, karıştıralım.
Soğuk suyun içinde bekleyen yufkalorı süzüp büyük bir tanesini ayıralım. Geri kalan yufkaları peynirli harcın içine katıp yufkaları parçalamadan karıştıralım.
Bu karışımı tepsiye düzgünce döşeyip üzerine, ayırdığımız haşlanmış yufkayı yayalım. Tepsinin kenarlarından sarkan yufkayı da üzerine kapatalım.
Üzerine kalan erittiğimiz margarini bolca sürüp orta ısıdaki fırında pişirelim. Piştikten sonra alt üst ederek dilimleyip sıcak sıcak servis yapalım.


ML® Baklava Börek için tıklayın


Su Böreği


(113 kişi 408 oy verdi.)

Gönderen: feriha | 17.Eyl.2011

6 yumurta
1 çorba kaşığı tuz
1 çay bardağı su
Aldığı kadar un
İçi için:
500 gr beyaz peynir
1 demet maydanoz
60 gr margarin
2 çay bardağı sıvıyağ
Yufkaları haşlamak için:
1 tencere kaynar su
1 tencere soğuk su

Yumurta, un, tuz ve suyu yoğurup hamur haline getirin. 6 adet beze yapın. Bezelerden iki tanesini ayırın diğer dört bezeyi tepsi büyüklüğünde olacak şekilde açın ve dörde bölün ayrılan iki bezeden bir tanesini tepsiden taşacak büyüklükte açın. Açılan hamuru tepsiye yerleştirin.Tencereye su koyup kaynatın.Kaynayan suya yufkaları teker teker atın. Süzgeçle çıkarıp soğuk suya daldırıp salata tahtası yada düz bir zemin üzerinde düzleştirerek fazla suyunu kurulayın. taban yaptığınız yufkanın üzerine buruşturarak serin hazırladığınız iç harcı eşit şekilde dağıtarak yayın. Diğer yufkaları da haşlayarak tepsinize döşeyin dördüncü kata geldiğinizde yine iç harcı yayın. Üzerine bir kat daha haşlanmış yufkayı serin diğer hamuru tepsinizi kapatacak şekilde açın ve serin. Bıçakla birkaç delik açın. Ocağın ateşini kısın tepsiyi döndüre döndüre altını bıçakla kontrol ederek pişirin.Tepsinizle aynı ebatta bir tepsiyi üzerine kapatarak alt üst yapın pişirme yaptığınız tepsiyi tekrar yağlayarak böreği yeniden bu tepsiye yavaşça aktarın. Yine kısık ateşte böreğin altınıda pişirin. Dilimleyerek servis yapın.(Yada fırına gönderin pişirmeye..)


ML® Katmerli Börek için tıklayın
ML® Kare Börek için tıklayın


Su Böreği


(113 kişi 397 oy verdi.)

Gönderen: Meriç | 16.Nis.2012

7 adet yumurta
7 su bardağı un
1 çay bardağı su
2 çay kaşığı tuz
İç harcı için:
500 gr kıyma
50 gr margarin
2 çay kaşığı tuz
3 adet karabiber
soğan

İç harç için, soğanları soyup kıyın. Margarini tencerede eritip kıymayı ilave edin. Suyunu bırakıp çekinceye kadar karıştırın. Soğan, tuz ve karabiberi ekleyip soğanlar sararıncaya kadar karıştırarak kavurun. Yumurta, tuz ve suyu hamur yoğurma kabında karıştırın. Unu azar azar ekleyip sert bir hamur yoğurun. Un serpilmiş tezgahın üzerine alıp 10-15 dakika yoğurarak pürüzsüz ve sert bir hamur hazırlayın. Üzerini bezle örtüp 20 dakika bekletin. Geniş bir tencerede tuzlu su kaynatın. Başka bir tencereyi soğuk su ile doldurun. Tereyağını tavada kızdırın. Hamuru 9 bezeye ayırın. Her birinin üzerine un serpip oklava ile tepsi büyüklüğünde açın. Açtığınız yufkayı bir tepsiye yerleştirip üzerine tereyağı gezdirin. İkinci bezeyi üzerine un serpip oklava ile açıp kaynar suya atın. 1 dakika haşlayıp süzgeçle alın ve soğuk suya daldırıp çıkarın. Bir bezin üzerinde suyunu süzdürüp tepsideki yufkanın üzerine yayın. Yine 2 kaşık tereyağı gezdirin. Üçüncü ve dördüncü bezeler için aynı işlemi uygulayın. Beşinci yufkayı açıp haşlamadan tepsiye yayın. Üzerine kavrulmuş kıymayı yerleştirin. Altıncı, yedinci ve sekizinci bezeleri unlayıp oklava ile açarak inceltin. Haşlayıp süzdükten sonra aralarına yağ gezdirerek üst üste sermeye devam edin. Dokuzuncu bezeyi aynı şekilde açıp haşlamadan tepsiye yayın. Üzerine kalan tereyağını gezdirip tepsiyi ocağın üzerine oturtun. Kısık ateşte devamlı çevirerek 35 dakika pişirin. Büyük bir tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da 15 dakika pişirin. Ilıdığında dilimleyip servis yapın.

Su Böreği


(176 kişi 618 oy verdi.)

Gönderen: im | 04.Oca.2013

Necip Usta

6 su bardağı un (600 gram)
500 gram buğday nişastası
5 adet yumurta
1 çorba kaşığı tuz
Börek içi
Gerekirse 2 çorba kaşığı su
500 gram suyu alınmış tereyağı

Su Böreği Hamuru'nu buradaki malzemeyle aynen hazırlayıp yufka olarak açınız.
Hamuru haşlamak için genişçe bir tencereyi su ile doldurup bol tuz atınız ve kaynatınız. Su devamlı orta ateşte kaynamalıdır.
Hamurları soğutmak için bir başka tencereyi soğuk su ile doldurunuz.
Bir kalbur veya geniş bir süzgeci ters çeviriniz ve üzerine büyükçe bir peçete seriniz.
Böreği yapacağınız tepsiyi fırında biraz kızdırıp sonra soğutarak içini tamamen yağlayınız. Yapışmaması için dibine 1 adet bütün yufka yerleştiriniz.
Eğer yufkaların büyüklüğü, su kaynayan tencereden genişse yufkaları 4'e bölünüz.
Bir parça yufkayı alıp suyun içerisine yatırır gibi atınız. Bir kevgirin tersiyle yufkanın üzerine kaynayan sudan serpiniz. Yufkayı suyun içerisine batırarak 1 dakika haşlayınız.
Kevgirin tersiyle yufkayı soğuk suyun içine çıkarınız. Soğuk sudan elinizle çıkarıp peçete serilmiş süzgecin üzerine yayınız. Üzerine başka bir peçete kapatarak hamurun üstünden suyunu kurulayınız.
Hamuru alarak tepsinin altına döşeyiniz. Ve her hamuru döşeyişte üzerine bir fırçayla tereyağı serpiniz.
Bütün hamurları teker teker haşlayarak tarif edildiği şekilde kurulayarak tereyağı serpiniz, yalnız hamurlar yarılanınca, ortasına kıyma veya peynirini serpiniz.
Diğer yufkaları da harcın üzerine haşlayarak ve yağ serperek döşeyip hepsini tamamlayınız.
40-45 dakika fırında pişiriniz. Sonra altüst çevirip dilim dilim kesip servis yapınız.

Su Böreği


(94 kişi 334 oy verdi.)

Gönderen: pampa | 10.Nis.2013

Dilediğiniz sayıda yufka açın. Bu yufkalan kaynar suda haşlayın. Yağlı bir tepsinin içine serin. Her 4 yufka arasına maydanozlu peynir ya da soğanla kavrulmuş kıyma koyun. Böylece bütün yufkalar hazırlandıktan sonra en üste tereyağı gezdirip fırına verin. Altı üstü pişinceye kadar bekleyin. Biraz soğuduktan sonra servis yapın.

Su Böreği


(103 kişi 370 oy verdi.)

Gönderen: sabire | 21.Arl.2013

5 adet yumurta
1/2 çay bardağı su
5 çorba kaşığı margarin
Aldığı kadar un
2 tatlı kaşığı tuz
1 kase sıvıyağ
1 kase peynir
1 kase maydanoz

Hamuru yoğurun biraz sert bir hamur olmalı. Sonra 20 dakika kadar dinlendiriyoruz. 15 bezeye ayırıp ilk yufkayı haşlamadan yağlanmış tepsiye serin. Diğer yufkaları kaynayan tuzlu suda 30-40 saniye kadar haşlayıp soğuk suya bırakın 20-30 saniye kadar da soğuk suda durduktan sonra elinizle süzerek alın ve tepsiye serin. Aynı işleme peynirli harcı koyana kadar devam edin. Her yufkanın arasına da sıvı yağ sürmeyi unutmayın. İç harcını ise iki seferde koyabilirsiniz. Bütün yufkaları serdikten sonra en üst yufkayı da haşlamadan serin. Kesip üzerine eritilmiş margarin gezdirin ve önceden ısıtılmış fırında 45-52 dakika kadar pişirın.

Su Böreği


(103 kişi 350 oy verdi.)

Gönderen: mesir | 27.Arl.2013

3 tane yumurta
1 bardak su
1 tatlı kaşiği tuz
250 gram lor
1 demet maydonoz
2 kaşığı margarin
Aldıgı kadar un

Öncelikle yumurtayı suyu tuzu bir kapta karıştırıp azar azar unu ilave edip katı hamur haline getirelim bundan 8 beze hamur yapalım oklavayla açalım açtıktan bir tencerede su kaynatıp kaynayan suyun içine aştığımız yufkaları teker teker haşlayalım haşlanan yufkayı soğuk suya tutalım, tepsiyi yağladıktan sonra 4 yaprak alta koyduktan sonra maydanoz lor karışımını araya koyalım sonra 4 yufkayı da üste koyalım sonra 1 kaşık yağ tepsinin üstüne koyalım fırında 200 derece pişirelim.

Su Böreği


(112 kişi 406 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 05.Şub.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2007


Hamur malzemesi:
500 gram un
5 adet yumurta
100 gram nişasta
Yeteri kadar su ve tuz

İçinin malzemesi:
150 gr. beyaz peynir
150 gr. kaşar peyniri
Yumurta
½ litre süt
250 gr. margarin
½ demet maydanoz

Bir kase içine kaşar peynirini rendeleyiniz.
Kaşıkla ezdiğiniz beyaz peyniri de ilave ediniz.
Yumurta kırıp, ince kıyılmış maydanozları koyup karıştırınız.
½ litre süt ilave ediniz.
Yağı da eritip bu karışıma ilave ediniz.
Hepsini karıştırıp börekte kullanınız.
Unu geniş bir kaba eleyiniz.
Yumurta, biraz tuz ve ılık su ile kulak memesinden sert bir hamur yapınız.
Hamuru yuvarlayarak 5 cm. çapında bir silindir yapıp, 12 eşit parçaya ayırınız.
Nemli bir bez altında 15 dakika dinlendiriniz.
Dinlenen bezeleri merdane ile 15-20 cm. çapında açınız.
Üzerine nişasta karıştırılmış un serpip oklavayla 2-3 mm. incelikte açınız.
Hamurların hepsini önce merdane ile biraz açıp, sonra oklavaya sararak inceltiniz.
Bir tencereye bol su, tuz ve bir fincan zeytinyağı koyup kaynatınız.
Su kaynayınca yufkaları birer birer atıp, 2-3 dakika haşlayınız.
Soğuk suya alınız.
Soğuk sudan çıkartıp kuruladıktan sonra yağlanmış bir tepsiye döşeyiniz.
İkinci yufkanın üzerine 2-3 kaşık hazırlanan içten koyunuz.
Yufkalar bitinceye kadar bir kat yufka, bir kat iç olmak üzere tepsiye döşeyiniz.
En üstüne yağ sürüp, fırında altı üstü pembe renkte pişiriniz.
Kare keserek servis yapınız.

Not: Haşlanmış hamurları tepsiye yerleştirirken hamurun kenar kısımları daha kalın olduğundan, hep kenar kısımları üst üste getirmemeye dikkat ediniz.Su Böreği


(98 kişi 321 oy verdi.)

Gönderen: gül den | 17.Tem.2014

3 adet yumurta
1 su bardağı süt
3 su bardağı un
200 gram tereyağı
250 gram beyaz peynir
Maydanoz

Yoğurma kabına yumurtaları kırıp içine süt ve unu ekleyip hamuru yoğurun. Dinlendirip bezelere ayırın. Her bir bezeyi açıp kaynayan tuzlu suyun içine atıp 3 dakika kadar pişirin. Hemen soğuk suyun içine alıp kuru bir beze alın ve tepsiye dizin. Aralarına tereyağını sürün. Peynirleri koyup kat kat döşeyin. Fırında ya da ocak üzerinde su böreğini pişirin.Su Böreği


(121 kişi 423 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 04.Ekm.2014

8 su bardağı un
5 yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
Biraz ılık su
İçine:
Yarım kilo peynir
Biraz maydanoz
1 paket margarin
Böreği pişirmek için:
Biraz yağ
Yufkaları ıslamak için:
3 litre sıcak su
1 tatlı kaşığı tuz
2 kaşık sanayağ
Yufkaları ıslamak için:
3 litre soğuk su

1. Hamurun tüm malzemelerini bir kaba boşaltırız. Ortadan karmaya başlarız. Bir yandanda az az su ilave ederiz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edesiye kadar yoğrulur.
2. Bu hamurdan 10-11 adet yufka yapılır.
3. Tepsi güzelce 2-3 çorba kaşığı yağ ile yağlanır. İlk yufka tepsinin ölçüsüne göre açılır ve tepsiye yerleştirilir.Üzerine 2 çorba kaşığı yağ gezdirilir. ( 2 adet yufka suda haşlanmaz. Bunların biri tepsinin tabanına konur, diğeri en üstüne)
4. Diğer yufkalar kaynamakta olan suyun olduğu tencerede yada tepside (su kaynayınca içine tuz ve yağ ilave edilir.) 1 dakika kadar bekletilir. Delikli kepçe ile alınır. Soğuk suyun içine atılır ve hemen alınır. Tepsiye dizilir. Haşlanan yufka suyun içinde büzüşüyor. Sudan çıkınca tepsiye dizerken elinizle çok az düzeltirseniz iyi olur.
5. Üzerine peynir rendesi dizilir. Üzerine tekrar haşlanmış yufka, bu yufkanın üzerinede az yağ gezdirilir. Üzerine haşlanmış yufka konur. Daha sonra peynir derken en son yufka haşlanmadan tepsinin üzerine düzgünce yerleştirilir.
6. Ocak üzerinde tepsiyi sık sık çevirerek kısık ateşte her iki tarafıda pişirilir.Su Böreği


(120 kişi 417 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 16.May.2015

İnönü Kaymakamlığı

4 adet yumurta
Un
Tuz
Su
Kıyma
Kuru soğan
Sivri biber
Maydanoz
Karabiber
Tereyağı

Yumurta, un ve tuz su ile yoğrulup hamur haline getirilir. 8 parçaya ayrılır. Her parça tek tek açılır. Kıyma, soğan, sivri biber, maydanoz ve karabiber ile iç harcı hazırlanır. Açılan hamurlar kaynamış sıcak suya atılıp 1-2 dakika bekletilip çıkartılır. Kuru bir sofra bezinin üzerine alınıp suyu çekildikten sonra tepsiye dizilir. Aralarına tereyağı gezdirilip dört kat olunca iç harcı konulur. Daha sonra dört kat daha yapılır. En üstüne tereyağı gezdirilip fırında pişirilir.Su Böreği


(89 kişi 307 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 19.Nis.2016

Vedat Başaran

500 gr. un
5 adet yumurta
200 gr. tereyağı
½ litre süt
500 gr. beyaz peynir
3 tatlı kaşığı tuz
100 gr. nişasta
1 demet maydanoz
½ su bardağı zeytinyağı

4 yumurtayı geniş ve derin bir kabın içine kırın. 1 tatlı kaşığı tuz ve unun yarısını ilave edip, iyice karıştırın. Mutfak tezgahının üstünde, hamur haline gelinceye kadar iyice yoğurun. Üstünü nemli bir tülbent ile örtüp dinlenmeye bırakın. Kalan yumurtayı bir başka kaba kırın. Yarım su bardağı zeytinyağı, sütün tamamını ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip çırparak karıştırın. Maydanozu ince ince kıyın. Beyaz peyniri, rendenin kalın kısmı ile genişçe bir kabın içine rendeleyin. Kıydığınız maydanozları katın ve iyice karıştırıp, harmanlayın.
Geniş bir tencereye su koyup kaynatın.
Fırın kabının içini tereyağının yarısı ile yağlayın.Yeterince dinlenen hamuru, ovalayarak 4- 5 cm kalınlığında bir rulo haline getirinceye kadar inceltin ve 2 cm eninde 10 eşit parçaya bölün. 8 parçayı avucunuzla bastırıp yassılaştırın. Her iki tarafına nişasta serpip merdane ile 10 cm çapında daire oluşturacak şekilde açın.
Açtığınız yufkaları, aralarına nişasta serpip, üst üste koyun. Hepsini birden, her bir yufka 2- 3 milimetre incelene kadar tekrar açın. Birbirlerinden ayırarak tekrar üst üste koyun.Kalan iki hamur parçasını nişastaya buladıktan sonra elinizle bastırın. Üst üste koyup, fırın kabını tamamen kaplayacak şekilde açın. Birini yağladığınız fırın kapının içine düzgün bir şekilde yayarak yerleştirin.
Genişçe bir kaba buzlu su koyun. Kaynattığınız suya bir tatlı kaşığı tuz ilave edin. Küçük yufkaları tek tek kaynar suya atıp 30 saniye haşlayıp, içinde buzlu su olan kaba aktarın. Parçalamadan sıkıp, sularını süzün ve bir kevgirde bekletin. Yufkalardan ikisini, fırın kabının içine yerleştirdiğiniz yufkanın üstüne, buruşuk bir şekilde yayın. Üstüne hazırladığınız karışımdan 2 kepçe gezdirip, 2 küçük yufkayı da yine aynı şekilde döşeyin. Üstüne bir kepçe daha sos gezdirin, peynir ve maydanoz karışımını, yufkaların üstüne dengeli bir şekilde yayın. Yine bir kepçe sos gezdirip, kalan iki küçük yufkayı öncekiler gibi üstüne döşeyip 1 kepçe daha sos ilave edin. En üste de diğer büyük yufkayı yayıp, uç kısımlarını fırın kabının kenarlarından taşmayacak şekilde yayın. Kalan sosu üstüne döküp bir fırça yardımı ile iyice dağıtın. Tereyağı parçalarını ufalayıp üstüne koyun. Önceden 200 C derecede ısıtılmış fırının orta rafında 25-30 dakika pişirin.
Piştikten sonra ters çevirerek başka bir kaba aktarın. Kare şeklinde keserek sıcak olarak yoğurt sosu eşliğinde servis yapın.

Su Böreği


(46 kişi 171 oy verdi.)

Gönderen: semagül | 17.Mar.2019

http://www.hurriyet.com.tr

3 litre soğuk su
200 gram tereyağı
1 çay kaşığı kara biber veya pul biber
1 tutam maydanoz
500 gram tel peynir (beyaz peynir ya da lor da olabilir)
3 litre sıcak su
3 adet böreklik yufka

Öncelikle maydanozları minik minik doğrayıp peynir ve baharatla karıştırın. Yufkaları sırayla önce geniş bir tencerede kaynamış suya sonra ardından geniş bir kaptaki soğuk suya batırıp büzüştürerek yağlanmış tepsiye dizin. Katların arasına eritilmiş tereyağı ve peynir karışımından ekleyin. Son yufkayı da koyduktan sonra kalan tereyağını böreğin üstüne dökün. Börekleri kare kare kesip buzdolabında 2 saat dinlendirin. 180 derecelik fırında fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.