Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Soğan
4 adet | 94,940 defa bakıldı

Soğan


(138 kişi 480 oy verdi.)

Gönderen: rapsodi | 30.Ekm.2007

Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı iyidir. Kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

TAZE SOĞAN


(105 kişi 371 oy verdi.)

Gönderen: kızılelma | 01.Haz.2008

Taze soğanın hem "eşalot" adı verilen beyaz kısmı hem de yaprakları yemeklerde kullanılan otlar arasındadır. Eşalot, pişme süresi çok az olan yemeklerde normal soğan yerine kullanılır. Bu kullanımın sebebi de, körpeliği nedeniyle eşalotun kısa zamanda eriyip lezzetini yemeğe verdikten sonra kaybolmasıdır. Taze soğanın yeşil yaprakları da aynı biçimde lezzet vericidir. Bunları da yemeği ateşten almadan bir iki dakika önce katmak gerekir. Zira, bu süre sonunda taze soğan aromatik özelliğini yitirir.

SOĞANIN YARARLARI


(102 kişi 350 oy verdi.)

Gönderen: mişmiş | 22.Ekm.2008

Soğan insanın sağlıklı kalmasında çok yararlıdır. Başlıca özelliği kanser hücrelerinin oluşmasını ve çoğalmasını önlemesidir. Kullanılan ilaçların çoğunda soğandaki yararlı maddeler vardır. Çiğ yenirse dişlerin dökülmesini önler. Yemeklere de bol soğan yerinde olur.

Soğan


(121 kişi 434 oy verdi.)

Gönderen: kıtır | 26.Oca.2010

Soğan, eskilerin pratik ecza malzemelerinin ön sıralarında yeralırmış. Siz de soğan kullanacağınız tariflerle kendinizin eczacısı olabilirsiniz... Baş ağrısına: Bir baş soğan ince kıyılarak haşlanır ve haşlanmış soğan bir tülbent arasında alına bağlanırsa, baş ağrısını dindiriyor. Batan iğneyi çıkarmak için: Elinize ayağınıza batan ve içerde kalan iğne, kıymık gibi bir maddeyi atmayı kolaylaştırmak isterseniz; bir baş soğanı sıcak külde közleyin, yarın ve içine biraz beyaz sabun kıyın. Ardından bu karışımı yaranın üzerine sarın. Vücudun içinde kalan yabancı cisim atılacaktır. Kepeğe karşı etkili: Soğanla, saçlar için bir kepek ilacı da yapabilirsiniz. Üç baş kuru soğanı ince ince kıyın. Bir bardakta tuvalet ispirtosuyia bir hafta bekletip, sonra bu losyonu bir şişeye süzün. Saçlarınızı 1 litreye bu losyondan üç dört damla ölçüsüyle hazırlayacağınız suyla yıkayın. Bu küre sadece bir hafta devam etmelisiniz.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Zayıflamaya yardımcı olan on beş bitki - Domates >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.