Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Köfteler » Şiş köfte
22 adet | 1,263,449 defa bakıldı

Şiş köfte


(218 kişi 762 oy verdi.)

Gönderen: nedimex | 18.Tem.2005

750 gram köftelik kıyma
3 dilim bayat ekmek içi
tuz
1 kahve kaşığı kırmızı biber
1 kahve kaşığı karabiber
1 kahve kaşığı kimyon
1 iri rendelenmiş soğan
1 yumurta
yarım kahve fincanı su
1 diş iyice ezilmiş sarımsak

Ekmek içi ıslatılıp sıkılır, sonra diğer malzeme ile birlikte iyice karıştırıp yoğrulur. Eşit büyüklükte parçalar alınarak köfte şekli verilir ve şişlere sarılarak ateşte pişirilir.


ML® Şiş Köfte için tıklayın


Şiş Köfte


(174 kişi 619 oy verdi.)

Gönderen: -BMW- | 24.May.2006

400 gr. kiyma
1 adet soğan
2 dis sarmisak
2 dilim ekmek içi
1/2 demet maydanoz
1 çorba kasigi margarin
8 adet biber
Tuz, karabiber, kimyon

Kiymayi derin bir kaba alin. Sogani rendeleyin. Sarmisagi havanda dövün.
Islatip suyunu siktiginiz ekmek içi, tuz, karabiber, kimyonla beraber kiymaya ekleyin. Margarini, ince kiyilmis maydanozu da katin. Iyice yogurun. Daha sonra sislere geçirin. Biberleri de ayni sekilde sislere takin.
Izgarada kizartin


ML® Cacıklı Köfte için tıklayın


ŞİŞ KÖFTE


(173 kişi 650 oy verdi.)

Gönderen: Rana | 24.Ekm.2006

Köfte hazırlanır. Şişe saplanır. Orta ateşte kızartılır. Sulu kalması için fazla ateşte bekletmemelidir. Satırla kıyılmış etten yapılan köfteler makineye oranla daha yumuşak ve lezzetli olurlar.


ML® Altıntop için tıklayın


Şiş Köfte


(155 kişi 539 oy verdi.)

Gönderen: Bayram | 27.Arl.2006

250 gr orta yağlı dana kıyması
500 gr orta yağlı koyun kıyması
2 dilim bayat ekmek içi
1 baş soğan
2 adet yumurta
2 kahve kaşığı kırmızıbiber
yeteri kadar tuz

Et evde kıyılacaksa, dana eti ile koyun eti birlikte ve iki defa makineden geçirilir. Kasaptan hazır olarak alındığında koyun kıyması ile dana kıyması yoğurularak iyice birbirine karıştırılır. Bu karışık kıymaya soğuk suda ıslatılmış ve iyice sıkılarak suyu süzülmüş bayat ekmek içi katılır ve 15 dakika yoğurulur. Evde. kıyma ve ekmek karışımı 5 dakika kadar yoğurulduktan sonra makine varsa makineden geçirilir ve makineden çıkardıktan sonra 1-2 dakika yoğurma yeterlidir. Yoğurma işi bittikten sonra, yumurta, kırmızıbiber, yeteri kadar tuz ve soğan suyu ilave edilerek 5 dakika daha yoğurulıır (soğan suyunu elde etmek için. ince ince doğranmış soğana tuz dökülerek bekletilir ve ovarak soğanın suyu alınır). Kıyma her şiş için yumurta büyüklüğünde küçük parçalara bölünür, sonra şişe geçirilir ve parmak kalınlığında ve uzunca şişin çevresine yapıştırılır. Bu şişler kuvvetli, ama alevli olmayan odunkömürü ateşinden aşağı yukarı 4-5 parmak yüksekliğinde yerleştirilir. Köftelerin bir yanı pişip kızarınca diğer yanı çevirip şişler 4-5 dakika kadar ateşte tutulur. Köfteler pişince ateşten alınır, şişlerden sıyrılarak çıkarılır, servis tabağına konur ve soğutmadan servis yapılır.

ŞİŞ KÖFTE


(191 kişi 650 oy verdi.)

Gönderen: Oktay Usta | 05.Tem.2007

750 gr. köftelik koyun kıyması
yeteri kadar tuz
2 orta boy soğan
isteğe göre baharat
1 yumurta

Köftelik koyun kıymasını rendelenmiş soğan, tuz, yumurta ile yoğurun. İsterseniz baharat katın. Şişlerin üstünü etli elinizle sıvazladıktan son yeteri kadar köftelik alarak şiş boyunca uzatıp yapıştırın. Ateşte çevirerek pişirin. Soğutmadan sıcak servis yapınız.

Şiş Köfte


(166 kişi 570 oy verdi.)

Gönderen: pelincerrahoğlu | 31.Ekm.2007

500 gr. orta yağlı koyun kıyması
maydanoz
1 baş soğan
2 dilim bayat ekmek içi
tuz
karabiber

Malzeme karıştırılarak köfte yoğrulur. Köfteden 1,2 parmak kalınlıkta çubuklar yıpılıp şişlere geçirip, pişirilir.
Garnitür olarak patates, ızgarada pişmiş sivri biber, domates kullanılır.

Şiş Köfte


(189 kişi 658 oy verdi.)

Gönderen: karamel | 02.Oca.2008

Yarım kg yağlı kıyma
1 adet kuru soğan
2 dilim bayat ekmek
Kimyon
Karabiber Tuz

Ekmeğin üzrine soğan rendelenir, baharatlar eklenir. Parmak uçlarıyla bulamaç haline getirilir. Üzerine kıyma katılır. 5-6 dakika yoğrulur. Yarım saat buzdolabında dinlendirilir. Yumurta kadar köfte harcı alınır, yassı kebap şişine yerleştirilir. Izgarada ya da fırında pişirilir.

ŞİŞ KÖFTE


(152 kişi 547 oy verdi.)

Gönderen: ismileyla | 19.Mar.2008

Yarım kg. koyun dana karışımı kıyma
2 adet soğan
Tuz
Karabiber

İki defa çekilmiş kıyma, tuz ve karabiberle iyice yoğrulur. Soğan rendelenerek bir miktar daha yoğrulur. Yarım saat dinlendirilip, şişlere yassı olarak yapıştırılıp, parmaklarla bastırılır ve ızgarada pişirilir.

Şiş Köfte


(163 kişi 571 oy verdi.)

Gönderen: oymakbeyi | 30.May.2008

250 gr. orta yağlı dana kıyması
1 soğan
2 dilim bayat ekmek
Tuz
2 kahve kaşığı kırmızı biber

Eti iki defa çektirin. Mümkünse bu işlemi ekmek ve soğanla birlikte yaptırın. Yumurta, tuz ve kırmızı biber kofarak 5-10 dakika yoğurun.
Şişlere takın ve ızgarada pişirin.

ŞİŞ KÖFTE


(176 kişi 626 oy verdi.)

Gönderen: davet | 01.Mar.2009

750 gram kıyma
1 adet bütün yumurta
150 gram soğan (2 orta)
Tuz ve karabiber

1 Kemiksiz olarak tartılmış ve iki defa et makinesinden geçirilmiş çok yağlı olmayan 750 gram koyun kıymasına; rendelenmiş 2 orta baş soğan 1 tatlı kaşığı tuz, karabiber ile 1 adet de bütün yumurta ilâve ederek, 10 dakika yoğurmak suretiyle hepsini birbirleriyle karıştırmak ve sonra da kıymayı birer yumurta büyüklüğünde parçalara bölmeli ve bir tarafa bırakmalıdır.
2 Sonra, parçalara ayırmış olduğumuz kıyma adedi kadar geniş yüzlü şiş alarak, yoğurulmuş olan kıymayı elle iyice sıvazlamak suretiyle şişlere yapışık bir hale sokmalı, sonra her parça kıymayı şişe takarak şişin üstündeki kıymayı da avuç içinde sıkıp bırakmak suretiyle kıymanın şişi uzunluğunca uzamasını ve şişe yapışmasını sağlamalı, sonra da her şişe sarılmış köfteleri bir yere dayamak suretiyle bütün kıymayı böylece şişlere geçirmelidir.
3 Bundan sonra, bu şişlere harlı, fakat alevli olmayan odun kömürü ateşinin 3-4 parmak üstünde bir yerine yerleştirmeli ve köftelerin bir tarafı kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle bunları 3 - 4 dakika kadar pişirmeli ve sıyırmak suretiyle tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Şişte Köfte


(156 kişi 544 oy verdi.)

Gönderen: cicim | 11.Mar.2009

1 kg. koyun kıyması
100 gr. kuyruk yağı (etle birlikte çekilecek)
1 baş sarımsak
1 demet maydanoz
1 tatlı kaşığı sumak
1 tatlı kaşığı pul biber
2 baş soğan
5 adet sivri biber
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber

Biberler, soğanlar, maydanoz çok ince kıyılarak ete ilave edilir. Tuz, karabiber, pul biber sumak katılarak çok iyi yoğrulur. Buzdolabında 1 saat dinlenmesi için beklenir. Yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak suda ıslatılan el ile şişe takılıp şekil verilir, ızgarada pişirilir. Bol yeşillik ile servis yapılır.

ŞİŞ KÖFTE


(161 kişi 559 oy verdi.)

Gönderen: atölye | 25.Oca.2010

500 gr. orta yağlı kıyma
2 soğan
1 yumurta
tuz
karabiber

İki defa makinede çekilmiş kıymayı geniş bir kaba koyunuz. Rendelenmiş soğanı, bir bütün yumurtayı, tuzu, karabiberi koyup beş, on dakika yoğurunuz. Yumurta büyüklüğünde parçalar alıp her parçayı şişe sıvazlayarak yapışması için sıkıp bırakarak etleri şişlere iyice geçiriniz. Hazırladığınız şişleri ya kömür ateşinde ya elektrik ızgarasında ya da fırınınızın ızgara kısmı varsa onda çevire çevire pişiriniz. Pişince sıyırarak, tabağa alıp patates kızartması, püresi ya da daha başka garnitürlerle servis yapınız.

ŞİŞ KÖFTE


(173 kişi 630 oy verdi.)

Gönderen: tipic | 29.Haz.2010

Eti çok ince kıyınız, içine soğan suyu, tuz, biber koyup iyice yoğurunuz. Kebap şişlerine sıka sıka parmak boyunda sarıp köfte yapınız. Kebap gibi pişiriniz, üstünü çok ince kıyılmış maydanoz ve soğan piyazı ile örtünüz.

Not: Bu köfte pideli ve yoğurtlu da olur. Bir iki domatesi dilim dilim keserek köfte ile kızartarak da yapılabilir.

Şiş Köfte


(145 kişi 533 oy verdi.)

Gönderen: çilek | 02.Ağu.2010

6 Kişilik Gerekli Malzemeler:
Kıyma (400 gram)
Ekmek içi (4 dilim ufalanmış)
Yumurta (1 adet)
Tane karabiber (1 çay kaşığı)
Kimyon (1 çay kaşığı)
Sarımsak (2 diş)
Nane (1 yemek kaşığı)
Pul biber (1 yemek kaşığı)
Kekik (1 yemek kaşığı)
Tuz (1 tatlı kaşığı)
Sıvıyağ (1 yemek kaşığı)
Şişe takmak için:
Soğan (yarım adet)
Yeşil biber (1 adet)
Kırmızı biber (1 adet)
Domates (1 adet)

Oval bir kabın içine 400 gram dana kıymayı ekleyin. Üzerine 4 dilim ufalanmış ekmek içi, 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı kekik, 1 yemek kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı tane kara biber, 1 çay kaşığı kimyon, 2 diş ezilmiş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve tüm malzemeyi iyice yoğurun. Yaklaşık 4-5 dakika boyunca yoğurduğunuz kıymadan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak avucunuzun içinde yuvarlayın ve hafif elips bir köfte formuna getirin.
1 adet yeşil biberi uzunlamasına doğrayın. 1 adet kırmızı biberi uzunlamasına doğrayın. 1 adet soğanı iri iri doğrayın.
Bir çöp şişin üzerine 1 köfte arasına 1 kırmızı, 1 yeşil biber ve 1 adet soğan geçirin. Arkasına tekrar bir köfte geçirin ve bu şekilde aynı işlemi tüm köfte ve sebzelere uygulayın.
Bir tavanın içine 1 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin ve üzerine şiş köfteleri sırayla dizin. Bu şekilde köfteleri yaklaşık 5 dakika kızartın. 5 dakika sonra şişleri ters çevirin ve yaklaşık 5 dakika daha yani köfteler tamamen kızarıncaya kadar kızartma işlemine devam edin. Kızaran köftelerinizi bir servis tabağına dizerek sıcak olarak servis edin.

ŞİŞ KÖFTE


(172 kişi 627 oy verdi.)

Gönderen: arzu kız | 04.Ekm.2010

Kıyılmış, biraz yağlı koyun etini; tuz, biber ve baharatla yoğurmalı ve bir kâseye koymalıdır.
Şişleri, temizleyip yağlamalı ve her şişe, kâseden bir köftelik kadar et alıp geçirmeli. Elle köfte şeklinde yaymalıdır.
Böylece, şişler sıralandıktan sonra, orta ateşte arzu edilen derece pişirilmelidir. Sonra, bir bıçakla şişlerdeki pişmiş köfteleri iterek tabağa dökmelidir.
Üzerlerine; evvelce doğranıp hazırlanmış soğan ve maydanoz garnitürünü de koyup, hardalla sıcak sıcak yemelidir.

Şiş Köfte


(160 kişi 529 oy verdi.)

Gönderen: sevgi tarifleri | 24.Haz.2011

500 gr. kıyma
2 dilim ekmek içi
Tuz
1 adet soğan
Karabiber
2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı margarin
Kırmızıbiber
Kekik

Margarin hariç tüm malzemeyi iyice yoğurun. Harcı avucunuzun içinde bastırarak şişlere yerleştirin. Margarini tavada eritin. Hazırladığınız şişlerin üzerine gezdirin. Şişleri tavada ya da ızgarada pişirin.

ŞİŞ KÖFTE


(168 kişi 617 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 21.Eyl.2011

750 gr koyun ya da kuzu kıyması (az yağlı ve iki kez çekilmiş)
1/2 diş sarımsak
150 gr kuyruk yağı (çok ince kıyılmış)
3 dilim ekmek (kabukları çıkarılıp, 2 çorba kaşığı sütte bırakılmış ve fazla sütü sıkılmış)
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber

Büyük bir kaseyi 1/2 diş sarımsakla ovup, kalan sarmısağı atınız. Kıymayı, kuyruk yağını, ıslatılmış ekmek içini, tuzu, biberi ve yumurtayı kaseye koyup 10 dakika, bütün malzeme iyice karışana kadar yoğurunuz.
Önce, ızgaranızı kızdırınız. Yoğrulmuş köfte malzemesini iri yumurta büyüklüğünde parçalara bölüp, her birini düz bir şişe geçirdikten sonra, şişi avucunuzun içine alarak parmaklarınızla bastırıp, köfteyi şişe yayarak yassıltınız. (Bu işlemi yaparken, elinizi hafifçe ıslatınız; ıslatmazsanız köfte elinize yapışır ve biçimlendirilmesi son derece güçleşir.)
Şiş köfteleri ızgaraya yerleştirip, her iki yanlarını 4-5 dakika ızgara ettikten sonra, ısıtılmış bir servis tabağına çıkararak servis ediniz.

Şiş Köfte


(180 kişi 625 oy verdi.)

Gönderen: im | 17.Kas.2012

Necip Usta

3 dilim bayat beyaz ekmek içi
1/2 tatlı kaşığı tuz
1 diş sarmısak
750 gram biraz döş karıştırılmış az yağlı koyun kıyması
1/2 kahve kaşığı karabiber
1/2 kahve kaşığı kimyon
1 iri soğanın rendelendikten sonra suyu
1 adet yumurta
1/2 kahve fincanı su
1/2 kahve kaşığı kırmızıbiber

1) Ekmekleri bol suda 10 dakika ıslatıp, sonra sıkıp bir tabağa çıkarınız.
2) Temiz bir kabın dibine tuzu koyup sarmısakla kabın dibini ovunuz. Sarmısağı atınız.
3) Sonra bütün malzemeyi ilâve edip iyice yoğurunuz. 20 eşit parçaya bölüp yumurta gibi yuvarlayınız. Yassı şişlere fazla kalın olmayacak şekilde ellerinizle bastırarak yayınız. Izgarada altüst pişirip şişiyle servis yapınız. Şişi masada çekiniz.

ŞİŞ KÖFTE


(172 kişi 614 oy verdi.)

Gönderen: fevriye | 24.Şub.2013

500 gr. kıyma
2 dilim ufalanmış ekmek içi
1 adet soğan
2 diş dövülmüş sarımsak
1 çorba kaşığı margarin
Tuz
Karabiber
Kırmızıbiber
Kekik

Margarin hariç tüm malzemeyi iyice yoğurun. Harcı avucunuzun içinde bastırarak şişlere yerleştirin. Margarini tavada eritin. Hazırladığınız şişlerin üzerine gezdirin. Şişleri tavada ya da ızgarada pişirin.

ŞİŞ KÖFTE


(165 kişi 577 oy verdi.)

Gönderen: bebek yüz | 13.Nis.2013

https://ihe.com.tr

750 gr. biraz döş karıştırılmış az yağlı koyun kıyması
3 dilim bayat ekmek içi
2 orta boy soğan
2 - 3 yemek kaşığı su
1 yumurta
Tuz, karabiber, kırmızıbiber, kimyon (arzu edilen ölçüde)
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Ekmekleri suyla ıslatın. Soğanları ince rendeden geçirin. Yağ hariç diğer gereçleri kıymaya katın ve iyice yoğurun. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın. Elinizde sıkıştırarak uzunca yuvarlayın ve şişlere geçirin. Yemek zamanı üzerlerini yağlayıp çevirerek pişirin. Şişinden çıkartıp servis yapın.

Şiş Köfte


(128 kişi 468 oy verdi.)

Gönderen: gülyüz | 14.Tem.2016

350-400 gram kıyma
1 adet kuru soğan
2-3 diş sarımsak
2 yemek kaşığı galeta unu
Kimyon
Karabiber
Tuz

Soğan ve sarımsağı rendeleyip tüm malzemelerimizi iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız köfteden bir parça alıp şişin etrafına sarıyoruz, çok uzun yaparsanız çabuk parçalanıyor Hazırladığımız şişleri fırın tepsisine dizip 180 derecede üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Yanında pirinç pilavı ile servis ediyoruz.Şiş Köfte


(161 kişi 568 oy verdi.)

Gönderen: Meryoş | 16.Kas.2017

https://www.elele.com.tr

450 g kuzu kıyma
1 soğan
4~5 dal taze kişniş
2 diş sarımsak
Yarım demet maydanoz
Tuz
Karabiber
Kimyon
Yenibahar
Bazlama için:
500 g un
1 yemek kaşığı kabartma tozu
500 g yoğurt
Tuz
Tereyağı
Roka salatası için:
Yarım demet bebek roka
1 kırmızı soğan
Yarım çay bardağı tulum peyniri

Kuzu kıymayı geniş bir karıştırma kabına alın. Rendelediğiniz soğan, ezdiğiniz sarımsak, ince kıydığınız kişniş, maydanoz, tuz ve baharatları ilave edip yoğurun. Harçtan cevizden daha büyük olacak şekilde parçalar kopartıp şişlere geçirin ve yapışmaz yüzeyli bir tavada kızartın. Bazlama için gerekli olan tüm malzemeyi geniş bir karıştırma kabına alın. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edecek şekilde yoğurun. Hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp 30 dakika dinlendirin. Dinlenen hamurdan bezeler kopartın. Unlanmış tezgah üzerine alarak ince yuvarlaklar açın. Açtığınız hamurları yapışmaz yüzeyli bir tavada kızartın. Kızaran bazlamaların üzerine tereyağı sürün. Roka salatası için bebek roka yapraklarını piyazlık doğradığınız kırmızı soğan ve tulum peyniri ile karıştırın. Şiş köftelerinizi yanında bazlama ve roka salatası ile sıcak servis yapın.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.