Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Saray Kapı Dövmesi
2 adet | 121,756 defa bakıldı

Saray Kapı Dövmesi


(149 kişi 540 oy verdi.)

Gönderen: rıza | 03.Nis.2007

1200 gramlık bir tavuk
100 gram Amasya bamya
100 gram ebegümeci (göbek tarafından)
2 baş soğan
1 tutam tarçın, veya karabiber
1 tutam kimyon
Yeteri kadar tuz
50 gram tereyağı

Bir kilodan biraz fazla olan bir körpe tavuğun tüylerini ve içini ayıklamalı, tütsüledikten sonra bol bol yıkamalı ve iki litre soğuk suyla bir tencereye koyup üstü açık olarak orta ısıdaki bir ateşte kaynamaya bırakmalı. Su kaynamaya başlayınca üzerinde biriken köpükleri delikli bir kepçeyle (kevgirle) alıp atmalı. Suyun yüzünde köpük kalmayınca tencerenin kapağını biraz aralık bırakarak kapatmalı. Tavuk iyice yumuşayıp pişince ateşten indirmeli. Tencereden alınacak tavuğun kemiklerini ayırmalı, etini iyice didikleyip bir tabağa koymalı.
Beri yanda Amasya bamyasını bir tutam kimyonla haşlayıp başlarını kesmeli. Ebegümeçlerinin göbeklerini de haşlayıp bamyalara karıştırmalı ve ikisini birlikte ince ince kıymalı.
Bu iş de bittikten sonra iki baş soğanı ayıklayıp ince ince doğramalı ve 50 gram tereyağıyle bir kuşaneye koyup pembeleşinceye kadar kavurmalı. Tenceredeki tavuk suyunu süzerek kuşaneye döktükten sonra kıyılmış ebegümeciyle bamyayı ve iyice didiklenmiş tavuk etini katmalı.
Kuşanedekileri orta ısıdaki bir ateşte tahta bir tokmakla döverek hamur kıvamına gelinceye kadar pişirip servis tabağına aktarmalı. Yemeğin üzerine isteğe göre bir tutam tarçın ya da bir tutam karabiber serptikten sonra servis yapmalı.

SARAYKAPI DÖVMESİ


(171 kişi 612 oy verdi.)

Gönderen: Buğday Hatun | 03.Haz.2010

Bir tencerede bol su ile tavuğu kaynatıp köpüğünü aldıktan sonra etler dökülünceye kadar pişirip süzünüz. Ufakça bir soğanı ince kıyıp tereyağı ile bir tencerede kuvvetli ateş üstünde pembeleşinceye kadar çevirdikten sonra süzülen suyu üzerine boşaltıp hafif ateş üstünde kaynamaya bırakınız. Diğer tarafta Amasya bamyasının pek ufaklarını kimyon ile haşlayıp başlarını çıkarınız. Aynı miktar ebegümecinin göbeklerinden haşladıktan sonra bamya ile beraber ince kıyınız. Sonra tavuğun etlerini kemiğinden ayırıp tel tel ince dittikten sonra hepsini karabiber ve tuz ile beraber, kaynamakta olan tavuk suyuna atıp ebegümeci ve bamyalar eriyinceye ve tavuk tel tel oluncaya kadar tahta kepçe ile döve döve pişiriniz ve bir tabağa boşaltıp sıcak servis yapınız.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< KUŞ ÇORBASI - ENDERUN YÖNTEMİ YUMURTA >>>


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.