Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Karadeniz Yemekleri » Sakarca Mıhlaması (Ordu)
3 adet | 122,380 defa bakıldı
Sakarca Mıhlaması (Ordu)


(356 kişi 1248 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 26.Arl.2008

1 kilo sakarca
4 baş orta büyüklükte soğan
4-5 tane yumurta
1 kaşık tereyağı
Karabiber
Tuz

Sakarcalar temizlenip yıkandıktan sonra kaynayan suyun içine atılarak haşlanır. Daha sonra süzülür ve doğranır. Diğer taraftan soğanlar ince ince doğranıp, yağda kavrulur.Suyu sıkılan sakarcaya tuz ilave edilerek tekrar kavrulur. Sakarca içine yumurtaları kırmak için ara ara yer açılır. Yumurtalar teker teker hazırlanan yere kırılır. Biraz tereyağı kızdırılıp yumurtaların üzerine dökülür. Üstüne bir kapak kapatılarak kısık ateşte yumurtalar pişinceye kadar arzuya göre karabiber ilave edilir.
Sakarca Mıhlaması (Ordu)


(378 kişi 1321 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 20.Ağu.2015

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

3 demet sakarca
2 adet kuru soğan
½ çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
3 yumurta
1 çay kaşığı karabiber
Tuz

Sakarcalar tek tek temizlenip soğuk suda yıkanır. Doğranıp kaynayan suda, soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır ve daha sonra süzülür. Soğanlar ince ince doğranıp ayrı bir kapta sıvı ve tereyağ ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine doğranmış sakarcalar ilave edilerek tekrar kavrulur. Kavrulan sakarcada yumurtaların ayrı ayrı kırılması için yerler açılır. 3 adet yumurta bu açılan yerlere kırılır. Kapak kapatılarak yumurtalar pişirilir. Üzerine karabiber dökülerek servis yapılır.

Sakarca Mıhlaması (Ordu)


(224 kişi 780 oy verdi.)

Gönderen: böğürtlen | 12.Ağu.2016

Ordu Büyükşehir Belediyesi

5 bağ sakarca
1 adet havuç
2 adet kuru soğan
1 adet küçük boy patates
3 yemek kaşığı pirinç
5 adet yumurta
1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
Tuz

Sakarcalar ayıklanır, temizlenir. Sakarcanın başları İriyse bıçak yardımıyla ikiye dilinir. Kaynamış tuzlu suda haşlanır ve pirinçler de üzerine ilave edilir. 10 dakika kadar haşlanmaya bırakılır ve süzülür. Daha sonra tahtanın üzerinde iri iri doğranır. Diğer yandan havuç ve patates rendenin iri tarafıyla rendelenir. Soğanlar doğranır, yağda pul biber ve karabiberle kavrulur. Kavrulan malzemeye havuç, patates ve maydanoz katılır ve bir süre karıştırılır. Sakarcalar da ilave edilerek kısık ateşte bir müddet pişirmeye devam edilir. Sonrasında kaşık yardımıyla mıhlamanın üzerine küçük oyuklar açılır her birinin içine yumurtalar kırılır. Ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte 5 dakika kadar demlenir. Arzuya göre kızdırılmış tereyağı yumurtaların üzerine gezdirilir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Kurutulmuş Kıyma Fasulye (Ordu) - Tavuklu Keşkek (Amasya) >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.