Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Besinlerin Değerleri » Kereviz
8 adet | 238,538 defa bakıldı

Kereviz


(144 kişi 520 oy verdi.)

Gönderen: Banu Atabay | 11.Eyl.2005

Kereviz tohumu böbrek için ideal bir besindir, prostatın ilacıdır. Kereviz yaprağını sürekli 15 günden fazla tüketmek böbreklere zarar verir.

Kereviz


(161 kişi 569 oy verdi.)

Gönderen: Baharat | 06.Nis.2006

Kereviz, vitamin ve mineral madde yönünden çok zengin bir sebzedir.
Kereviz, kansızlığa ve gut hastalığına iyi gelir.
Kereviz için Bir eczaneye bedel denir.

KEREVİZ


(181 kişi 663 oy verdi.)

Gönderen: Gülendam | 13.Arl.2006

Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğmi ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığım vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarım şöyle sıralıyor: "Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanlan zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok artırıyor."

Kereviz


(148 kişi 506 oy verdi.)

Gönderen: ayşeöztoprak | 25.Eyl.2007

Çok eski bir kültür bitkisi olan kereviz, ilk kez 1623 yılında Fransa'da yemeklik olarak kullanılmış. Eski Mısır ve Yunan'da bilinmesine karşın, o devirde yendiğine dair bir bilgi yok. Sadece tatlandırıcı olarak kullanıldığı sanılıyor. Çinliler ise, kerevizden ilaç yapımında yararlanmışlar. Kereviz, Akdeniz ve Ortadoğu kökenli bir bitki. Türkiye'de çok fazla tanındığı söylenemez. Daha çok büyük kentlerimizde kök kereviz tüketiliyor. Oysa dünyada saplarından da yararlanılıyor. Bunun yanısıra kurutulmuş olarak sap ve kökleri de tüketiliyor. Bugünkü kereviz bitkisi, yabani kerevizin uzun yıllar özenle geliştirilmesi sonucunca elde edildi. Şu an pek çok alt grubu olmasına karşın, iki ana gruba ayırabiliyoruz kereviz bitkisini. Bunlardan biri "sap kereviz", diğeri ise "kök kereviz". Sap kerevizler, ana gövde ile yaprak ayası arasında, çeşidine göre 15-20 cm uzunluğunda, hafif oluklu, açık yeşil renkte, gevrek, içleri dolgun, çok lezzetli sapları için yetiştiriliyor. Sap dışındaki kök kısımları fazla gelişmiyor. Sap kerevizin tersine kök kerevizler, adı üzerinde, şişkin bir köke sahip. Bu şişkin kök kısmı bol proteinli ve azot açısından oldukça zengin. Doğal olarak sap kısımları ise fazla gelişmemiş, sert ve içi boş. Ülkemizde Yeşilköy kök kerevizi olarak geliştirilen, kabukları buruşuk, lezzetli kereviz, Odessa kök kerevizinin geliştirilmesi sonucunda elde edilmiş. Amerika ve Avrupa'da beyazlatılmış sapı yenilen diğer bir kereviz türü de, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Yeşilköy Zirai Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilmeye başlanmış. Halk sağlığı açısından bakıldığında, yatıştırıcı özelliği nedeniyle, sinirleri sürekli gergin gezen çağımız insanı için bulunmaz bir nimet kereviz. Böbrekleri dengeli çalıştırdığı da söyleniyor. Böbreği, karaciğeri ve mesaneyi olumlu etkileyen bu sebzede bol miktarda fosfat, manganez, demir, iyot, kalsiyum, bakır, fosforun yanı sıra B ve C vitaminleri bulunuyor. Gut, romatizma gibi hastalıklardan yakınanlara da kereviz kürü yapmaları öneriliyor. Yalnız mide hastalarının dikkatli olması gerekiyor çünkü, kerevizin sindirimi oldukça güç. Ancak, her gün bir tane çiğ olarak, iyi çiğnenmek koşuluyla yendiğinde yorgunluğa, iştahsızlığa ve ses kısıklığına da iyi geldiği biliniyor. Kereviz suyu yaraların kapanmasında da iyileştirici olarak rol oynuyor. Kerevizdeki özgün koku, taşıdığı eterili yağdan ileri geliyor. Bu nedenle seveni de çok, sevmeyeni de... Çiğ olarak rendelenip mayonezle karıştırıldığında çok lezzetli bir salata seçeneği olabiliyor. Bu takdirde o özgün kokusu da kayboluyor kerevizin. Ayrıca yeşil yaprakları çorbalara, körpe yaprakları salatalara katılabiliyor. Sadece kerevizle yapılan çorba da oldukça sevilen yemekler arasında. Çoğunlukla zeytinyağlı olarak tüketilen kerevizin köftesi, fırın kebabı da yapılıyor.100 GR KEREVİZİN BESİN VE VİTAMİN DEĞERLERİ


(544 kişi 1849 oy verdi.)

Gönderen: ayşeöztoprak | 25.Eyl.2007

Kalori 40 kcal
Protein 1.8 gr
Yağ 0.3 gr
Karbonhidrat 8.5 gr
Kalsiyum 43 mg
Demir 0.6 mg
Fosfor 11 5 mg
Potasyum 300 mg
Sodyum 100 mg
C vitamini 8 mg

Kereviz


(202 kişi 739 oy verdi.)

Gönderen: özgülarıca | 20.Ekm.2007

A, Bv B2, B6, ve C vitamini ihtiva eder.
Salata olarak yenen kereviz iştahı açar. İdRar söktürür. Kanı temizler. Böbreklerin faaliyetini tanzim eder. Kalb adalelerini kuvvetlendirir. Böbrek ve mesane kumlarını döker. Bağırsak gazlarını giderir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsi kudretsizliği önler.
Kerevizin en mühim hususiyetlerinden biri de şişmanlığa karşı iyi bir deva olmasıdır.

Kereviz


(149 kişi 531 oy verdi.)

Gönderen: akide şekeri | 22.Kas.2007

Vitamin ve demir bakımından zengin olan kereviz, unutkanlığı ve sinirsel yorgunluğu giderir, idrar söktürücüdür, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder. Vücudun kan yapımına yardım eder. Karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizmaya iyi gelir. Ayrıca süt yapıcı etkisi var.
Kereviz tohumları tatlandırıcı baharat olarak da kullanılıyor. Baharatlık amaca dönük kereviz tohumu yemeklik tuz ile karıştırılarak 'kereviz tuzu' adı altında piyasaya sürülüyor. Yemeklerde ve kokteyllerde alternatif tat olarak karşımıza çıkıyor. Bloody Mary kokteyli ve hot dog sandviçleri kereviz tuzu ile özdeşleşmiş iki tanınmış ürün.
Çin kerevizi veya şark kerevizi olarak da karşımıza çıkan kerevizin tadı ise daha keskin. Çin mutfağında genellikle karışık yağlı kızartmalarda ve çorbalarda kullanılıyor.

SAĞLIĞIMIZ İÇİN KEREVİZ


(170 kişi 583 oy verdi.)

Gönderen: cemre02 | 27.Şub.2008

Kereviz, A, B1, B2, B6, potasyum ve kalsiyum içeriyor. Bu nedenle kış mevsiminin kirli ve soğuk havasına karşı güçlenmek için kerevizi sofranızdan eksik etmeyin.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.