Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Soslar » REMULAD SOS
3 adet | 19,352 defa bakıldı
REMULAD SOS


(170 kişi 600 oy verdi.)

Gönderen: Borekch | 30.Nis.2006

Kullanılacak malzeme :
2 bardak zeytinyağı,
1 limon,
2 yumurta,
2 kornişon,
1 çorba kaşığı kapari,
1 demet maydanoz,
1 demet tarhun otu,
1 çorba kaşığı ançüez ezmesi,
1 tatlı kaşığı hardal,
yeteri kadar karabiber,
yeteri kadar tuz.

Yapımı:
Kaparilerle kornişon diye anılan küçük hıyar turşuları ince ince doğranır. Maydanoz ve tarhun otu iyice yıkanır. Suları süzüldükten sonra kıyılırcasına doğranır. İki yumurtanın sarısı büyük bir porselen kâseye konur. Üzerine bir tutam tuz serptikten sonra telle iyice çırpılır. Yumurta sarıları kabarmaya başlayınca zeytinyağı damla damla dökülür ve çırpmaya devam edilir. Yumurta iyice köpükleşmeye, rengi de daha açılmaya başlayınca birkaç damla limon suyuyla sulandırılır. Karışım sulanınca yine azar azar zey. tinyağı katılır ve çırpılarak koyulaştırılır. Böylece birkaç defa limonla sulandırarak birkaç defa da zeytinyağıyla koyulaştırarak eldeki zeytinyağı tükeninceye kadar mayonez çırpılır. Bu iş bitince üzerine bir tutam karabiber serperek yine karıştırılır. Tadına bakılır. Gerekirse az daha karabiber, tuz katılır.
Mayonezin tadı tamam olunca önceden kıyılmış olan kapariler, kornişonlar, maydanozlar, tarhun otu katılır ve yine çabuk çabuk karıştırılır. Son olarak ançüez ezmesi, sulandırılmış hardal ve bir tutam karabiber katılır. İyice karıştırıldıktan sonra servise hazır bir duruma getirilmiş olur.
REMÜLAT SALÇASI


(227 kişi 795 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 12.Oca.2007

2 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı hardal
1/2 küçük limon suyu
1 çorba kaşığı sirke
165 gram zeytinyağı (3/4 bardak)
kapari
1 miktar tuz
1 küçük kornişon (hıyar turşusu)
1/4 demet. maydanoz

1) Derince bir porselen kâseye 2 adet yumurta sarısı, bir miktar tuz ile küçükçe 1/2 adet limon suyu koyduktan sonra telle bir kaç defa çalkamak suretiyle bunları birbirlerile halletmeli, sonra da bu kâseyi içinde kaynar bir halde su bulunan bir kenarlı tepsi veya kabın içine oturtarak yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk hasıl oluncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika telle hızlıca ve durmadan karıştırarak pişirmeli ve kâseyi derhal sıcak sudan çıkarmalıdır. (Kâse kaynar suya oturtulduğunda harareti ya iyice kısmalı veyahut ta söndürmelidir ve kâsenin sıcak sudan çıkarıldıktan sonra içinde soğuk su olan bir kaba oturtulması tavsiye edilir.)
2) Kâseyi sıcak sudan çıkarır çıkarmaz hiç vakit kaybetmeden buna azar azar olmak üzere katiyen donmuş bir halde olmıyan 165 gram (3/4 bardak) rafine zeytin veya susam yağı ilâve etmeli ve her katiştan sonra da telle iyice çalkalamak suretile bütün yağı yumurtalara yedirmelidir. Donmuş bir halde katılan yağlar mayonezin bozulmasına sebebiyet verir).
3) Sonra elde edilen bu mayoneze 1 çorba kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı hardal, her üçü de kıyılmış 1 çorba kaşığı kapari, kornişon tâbir edilen 1 adet küçük yeşil hıyar turşusu ile 1/4 demet maydanoz katmalı ve iyice bir karıştırılmalıdır.REMÜLAT SOS


(278 kişi 974 oy verdi.)

Gönderen: zerzavat | 07.Şub.2009

Bu sos: soğuk etlerde kullanılır.

2 adet yumurta sarısı
1/2 kahve kaşığı un
1/2 orta büyüklükte limon
Tuz
220 gram zeytinyağı (1 bardak)
Karabiber
Hardal
Ayrıca
1 tatlı kaşığı hardal
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı kıyılmış kapari
1 kornişon

1 Derince bir kâseye 2 adet yumurta sarısı, 2 kahve kaşığı tuz ile yarım kahve kaşığı da un koyarak küçük tahta kaşıkla üç beş defa karıştırmak suretiyle hepsini birbirleriyle harmanlamalıdır.
2 Sonra bu yumurta sarılarına; 15 - 17 derece sıcakta olan 1 bardak rafine zeytinyağını ilk önceleri damla damla, sonra da azar azar olmak üzere katmalı, fakat her kaşıkta bir küçük tahta kaşığı, daima aynı yöne doğru çevirerek bütün yağı yumurtalara yedirmelidir.
3 Yağ verildikten sonra buna yine azar azar olmak üzere yarım limonun suyunu katmalı ve tekrar karıştırmak suretiyle limon suyunu da zeytinyağlı yumurta sarılarına yedirmelidir.
4 Hazırlanmış mayoneze; 1 tatlı kaşığı hardal, 1 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı kıyılmış kapari ve 1 kornişon (küçük yeşil turşu hıyar) katarak, iyice bir katıştırmak suretiyle hazırlamalıdır.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< AMBASADOR SOS - Elmalı Et Sosu >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.