Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Hamur İşleri » Pizza Hamuru
11 adet | 273,011 defa bakıldı


Pizza Hamuru


(216 kişi 787 oy verdi.)

Gönderen: necmiyeturk | 17.Tem.2006

Malzeme :
2,5 bardak un
1,5 çorba kaşığı toz maya

Yapılışı:
Un, elenerek düz bir yüzeye dökülür» Unun ortası çukurlaştırılarak toz haline getirilmiş toz maya dökülür. Bir kaşık tuz da ılık suda eritilerek, yavaş yavaş hamura yedirilir ve hamur yoğrulur. Hamura katılacak ılık su yaklaşık bir bardak olmalıdır. Suyun miktarı hamurun kıvamına göre ayarlanır. Hamur ellere yapışacak kadar yumuşak olmalıdır. Kıvamına gelen hamur, hamur tahtasına konarak yoğrulmaya devam edilir. Yoğurmaya hamur ele yapışmayacak hale gelinceye kadar devam edilir. Sonra hamur top haline getirilir ve una bulanmış bir bıçakla üzerine derince bir çarpı işareti konulur. Mayalanması için içi una bulanmış toprak tencereye konur ve üstü ıslak bir bezle kapatılarak ılık bir yerde iki saat mayalanmaya bırakılır. Mayalanmanın çabuk olması istenirse; hamur daha sıcak bir yere bırakılır. Hamur kabarıp iki misli olunca, yoğurma yerine un serpip yeniden yoğurmaya başlanr. Bu işlem hamur eski büyüklüğünü alana kadar devam eder. Böylece pizza hamuru hazırlanmış olur.


ML® Pizza için tıklayın

ML® Jet Pizza için tıklayın
Fotoğraf "zahidem" tarafından gönderildi. 17.05.2018


PİZZA HAMURU


(198 kişi 700 oy verdi.)

Gönderen: ŞerifTarganArmaç | 27.Tem.2007

3 Bardak un
2 Çorba kaşığı maya

Unu düz bir yere eledikten sonra ortasını çukurlaştırarak buraya toz haline getirdiğiniz mayayı dökün. Bir kaşık tuzu da ılık suyun içinde eritip bunu da yavaş yavaş hamura yedirerek dökün ve sonra da hamuru yoğurun. Hamura katacağınız ılık su yaklaşık olarak bir bardak olmalıdır. Suyun miktarını hamurun kıvamına göre ayarlamanız gerekir ve hamur ele yapışacak kadar yumuşak olmalıdır. Sonra kıvamına gelen hamuru hamur tahtasına koyarak yoğurmaya devam edin ve hamur ele yapışmayacak hale gelinceye kadar yoğurun. Sonra top haline getirdiğiniz hamurun üzerine una bulanmış bıçakla üzerine derince bir çarpı işareti koyup mayalanması için içi una bulanmış toprak tencereye koyun ve üze-riin ıslak bir bezle kapatarak ılık bir yerde iki saat bırakın. Hamur iki misli kabarınca un serpip yeniden yoğurmaya başlayın ve yoğurmayı eski büyüklüğünü alana kadar sürdürün.

ML® Domatesli Pizza (görsel)


Pizza Hamuru


(166 kişi 581 oy verdi.)

Gönderen: dobra | 02.Mar.2012

Ümit Usta

350 gr un
25 gr yaş maya
1 su bardağı ılık su veya süt
1/2 çay kaşığı tozşeker
1 çay kaşığı tuz

Tozşekeri ve mayayı ılık su ile ezip, 15 dakika bekletelim. Yeterince tuzu ve unun yarısını yavaş yavaş ilave edip, iyice karıştıralım. Geri kalan unu da yavaş yavaş katıp, yoğurmaya başlayalım. Yoğurduğumuz malzemelerin kaba ve ele yapışması bitince, hamuru yoğurma kabından alıp, içini sıvıyağ ile yağladığımız bir kaba koyalım. Üzerine nemli bir bez örtüp, hamur 2 misli kabarıncaya kadar mayalanmasını bekleyelim.
Mayalanan bu hamuru, kaptan alıp kabarıklığı sönünceye kadar 1-2 dakika daha yoğuralım ve hamuru 4 eşit parçaya bölelim. Elde ettiğimiz bu hamur 25-26 cm. çapında 4 adet pizza tepsisi içindir. Pizza tepsilerini yağlayıp, hamurları tepsilerin kenarlarına yapışacak şekilde yayalım.
Bu hamuru istediğimiz her çeşit pizza da, pizza hamuru olarak kullanabiliriz.

Pizza Hamuru


(177 kişi 625 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 04.Nis.2014

7.5 su bardağı un
3 su bardağı ılık su
14 g yaş maya
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı şeker
1 yemek kaşığı tuz

Un ve tuz karıştırılır Bir kap içerisinde ılık su+şeker ve maya eritilir. Yağla birlikte una ekleyerek 6-7 dakika mikserde çevrilir ya da yoğrulur. Su yavaş yavaş ilave edilmelidir.

Pizza Hamuru


(181 kişi 616 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 04.Nis.2014

Un+tuzu +varsa baharat ve otları derin bir kap içinde karıştırarak+zeytinyağı eklenir. Ortası çukurlaştırıldıktan sonra mayalı suyu dökülür. Etraftan az un ekleyerek hamur yapılır. Üstü örtülerek ve 5-10 dakika bekletilir. Daha sonra içinde bulunduğu kaptan az unlanmış tezgâha alınır çevirerek yoğrulur. El altında katlayıp döndürülür. Çok çok yapışkansa az un eklenir (fazla un eklenmesi makbul değildir, hamuru bozar). Çok az un eklendiğinde hamurun artık ele yapışmadığı ama hala ıslakça, yumuşak güzel bir hamur olduğu görülür. Eğer hamur çok sert olursa ya da hamur çok kuruysa eller ıslatılarak 5-10 dakika yoğrulur. Hamurun düzgün, pürüzsüz, ıslakça ve elastiki olduğu görülecektir. Bu aşamadan sonra hamur yuvarlatılarak içi sıvı yağla bolca yağlanmış kaba koyulur ve çevirerek her tarafının yağlanması sağlanır. Naylonla veya strech plastikle üstü örtülerek iki misli büyüyeceği için derin ve büyük bir kaba koyulur. 1 saat veya hamur 2 misli olana kadar onu ılıkça ve esintisiz bir köşede örtülü olarak bekletilir ve mayalanması sağlanır.

Pizza Hamuru


(167 kişi 566 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 04.Nis.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


7.5 su bardağı un
3 su bardağı ılık su
14 g yaş maya
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı şeker
1 yemek kaşığı tuz

Şeker, maya ve ılık suyu önceden bir kap içerisinde bekletiniz.
Un ve tuz karışımının ortasını çukurlaştırarak mayalı suyu dökünüz.
Un ekleyerek hamur yapınız.
Üstünü örterek 5-10 dakika bekletiniz.
Tezgaha alınız ve çevirerek yoğurunuz.
İsteğe göre hamurun içerisinde çeşitli baharat karışımları kullanabilirsiniz.
Suyun ılık olmasına dikkat ediniz.
Hamurun kulak memesi yumuşaklığında olmasına dikkat ediniz.
Hamuru kıvama getirmek için su miktarını azaltıp artırabilirsiniz.
Hamur çok sert ya da çok kuruysa ellerinizi ıslatarak 5-10 dakika yoğurunuz.
Hamuru yuvarlatarak içi sıvı yağla bolca yağlanmış kaba koyunuz ve çevirerek tamamen yağlanmasını sağlayınız.
Hamur 2 misli olana kadar bekleterek mayalanmasını sağlayınız.
Hamura suyu yavaş yavaş ekleyiniz.
Hamur mayalanma sürecinde iki misli büyüyeceği için bekleme kabının büyük ve derin olmasına dikkat ediniz.
Hamurun üzerini nemli bezle kapatıyorsanız bezin kurumamasına dikkat ediniz.
Hamurun mayalanması esnasında üzerinde temiz bir naylon veya strech film de kullanabilirsiniz.
Hamurun bekletme ortamının ılık ve esintisiz olmasına dikkat ediniz.

Pizza hamurunuzu dondurmak için;
Her hamur topunu bolca unlayınız
Her hamur topunu ayrı kaba veya derin dondurucuya girebilen kalın cins naylon torbaya koyunuz.
Dondurucuda bekletilecek olan bu hamura birkaç gram daha fazla maya da koyabilirsiniz.
Dondurucuda bekletme süresinin en fazla 1 ay olmasına dikkat ediniz.

Pizza Hamuru


(117 kişi 418 oy verdi.)

Gönderen: Hamdi Özmurat | 18.May.2018

3.5 bardak pizza unu
1 su bardağı su
1 kahve fincanı sıvı yağ
2 çorba kaşığı margarin
Bir tutam şeker
Tuz
1 tatlı kaşığı yaş maya

Un, su, sıvı yağ, margarin, yaş maya, tuz, şeker iyice karıştırılıp yumuşak bir hamur haline getirin. Yarım saat dinlendirin. Sonra istediğiniz büyüklükte hamurları açıp isteğe göre malzemeyle pişirin.

Pizza Hamuru


(211 kişi 729 oy verdi.)

Gönderen: Hamdi Özmurat | 18.May.2018

4 Su Bardağı Un
1 Küp Yaş Maya
4 Çorba Kaşığı Zeytinyağı
2 Tatli Kaşığı Tuz
Bir Miktar Un

Mayayı ufalayın. Büyük bir kasede un ve mayayı karıştırın. Yarım su bardağı kadar ılık su, yağ ve tuz ilave edin. Karışımı pütürsüz ve ellere yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.Dilerseniz yoğurma işlemi için mikser de kullanabilirsiniz. Hamurun üzerini bir bezle örterek ılık bir ortamda 1 saat kadar dinlendirin. İki fırın tepsisini yağlayıp üzerine un serpin. Fırını 225 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Hamuru tepsilere yayın. Hamurları dilediğiniz iç malzeme ile donatıp fırına verin. 25 dakika kadar pisirin.

Pizza Hamuru


(184 kişi 667 oy verdi.)

Gönderen: Mart'ın Günü | 24.Ağu.2018

Hamuru:
5 Su bardağı un
5 Yemek kaşığı zeytinyağı
1.5 Su bardağı ılık su
1 Tatlı kaşığı aktif kuru maya
1 Tatlı kaşığı tepeli tuz
1 Tatlı kaşığı toz şeker

Bu hamur malzemelerinden yaklaşık 900 gr. ağırlıkta hamur elde edilir. Hamur ile tek pizza yapılacaksa, orta kalınlıkta bir pizza yapılır ve 30 cm. çapında tepsi kullanılır.
Bir kase içerisine 1.5 su bardağı ılık su, şeker ve aktif kuru maya koyun ve karıştırın. Karışımı 10 dakika kadar dinlendirin. Hamur yoğurma kabı içerisine 5 su bardağı un eleyerek koyun. Unu orta yerinden havuz gibi açıp, 1 tatlı kaşığı tuzu havuzun kenarlarına serpin. Maya karışımını havuzun içerisine boşaltın, üzerine 5 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Yoğurduğunuz hamuru top şekline getirin. Top hamurun yüzeyini Zeytinyağı ile yağlayın, yoğurma kabı içerisine koyun üstünü kapatın. Ilık bir yere kaldırın. Hamur iki katı büyüklüğüne ulaştığı zaman, gazını alın ve tek beze yaparak, kabın üstünü tekrar kapatın.
Şimdi hamuru dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.Mayalı Pizza Hamuru


(108 kişi 371 oy verdi.)

Gönderen: b&b | 17.May.2019

2 çay kaşığı kuru maya
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı ılık su
1 yemek kaşığı şeker
Yarım yemek kaşığı tuz
4-5 su bardağı un

Geniş bir kaba unu, kuru mayayı, tuzu ve şekeri alın. Ilık sütü ve suyu yavaş yavaş toz karışıma ekleyerek yoğurmaya başlayın. İyice yoğurduktan sonra hamurunuzun üzerini örtün. Yarım saat dinlenmeye bırakın. Bu sırada sosunuzu hazırlayıp malzemelerinizi doğrayabilirsiniz.
Yarım saat geçtikten sonra hamurunuzu tezgaha alın, iki parçaya ayırın. Bu tarifteki malzemelerden iki pizza hamuru elde edebilirsiniz. Parçalardan birini alın ve tepsiye yayın. Pizza hamurunuzun pişerken kabarmaması için üstüne çatalla delikler açın. Sonrasında sos ve malzemeleri ekleyip pişirmeye bırakın.Pizza Hamuru


(83 kişi 322 oy verdi.)

Gönderen: b&b | 17.May.2019

5 su bardağı un
1 yumurta
1,5 su bardağı süt
Yarım su bardağı sıvı yağ
2 tatlı kaşığı kuru maya
2 tatlı kaşığı şeker
2 çay kaşığı tuz

Bir kabın içine unu, kuru mayayı, şekeri ve tuzu karıştırıp yumurtayı kırın. Ardından da sütü ve yağı ekleyip yavaş yavaş yoğurmaya başlayın.
Bu tarifte hamurunuzun mayalanmasını beklemeden şekil verip pizzanızı yapmaya başlayabilirsiniz. Bu tarif acil bir işiniz olduğunda işinize yarayacak oldukça pratik bir lezzet.
Ardından sosunuzu ve malzemeleri ekleyip pizzanızı fırına verebilirsiniz.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.