Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Piyazziye
2 adet | 4,028 defa bakıldı
Piyazziye


(238 kişi 819 oy verdi.)

Gönderen: ilgi | 05.Kas.2016

Eyüp Sevinç

500 gr kuzu eti
4 yemek kaşığı nebati yağ (50 ml ayçiçeği/riviera)
9 adet soğan
200 gr kıyma
4 yemek kaşığı pirinç
3,5 limon
Tuz

Küçük kuşbaşı kestiğiniz etleri yağda çevirin. 1 su bardağı sıcak su ekleyip, pişmeye bırakın. 6 adet soğanın içini boşaltın, 3 soğanı ince ince kıyın. Kıymayı, önceden ıslatılmış pirinci, kıyılmış soğanı, 1 limon suyu ile karıştırın, tuzlayın. İçini boşalttığınız soğanları bu harç ile doldurun. Pişen etleri tencereden çıkarın. Boşaltılmış soğanlardan çıkan soğanın yarısını tencerenin dibine döşeyin, üstüne doldurduğunuz soğanları dizin, sonra pişmiş etleri ekleyin, etlerin üstünü soğan içlerinin kalan diğer yarısı ile kapatın. Pişmeye bırakın. Ateşi söndürüp, kalan limonların suyunu tencereye ilave edin ve dinlendirin.

Not: Piyaz Farsça’da soğan demektir. 15-16.yy Topkapı Saray mutfağının sonbahar mönüsünde yer alan soğan dolması ile aynı yemek olduğu düşünülmektedir. O dönemde yemeklerde daha çok koyun eti kullanılmaktadır. Özellikle 16.yy’da İtalya’dan çeşit çeşit meyvelerin ve özellikle fıçılarla limon suyunun getirildiği bilinmektedir. Limon suyunun yemeklerde bol kullanılmasının sebebi koyun etinin ağır kokusunu giderdiğinin düşünülmesidir.


Piyâziyye


(80 kişi 286 oy verdi.)

Gönderen: dişçi | 29.Kas.2018

Stefanos Yerasimos

500 koyun budu et
4 çorba kaşığı nebatı yağ
9 soğan
200 gr. kıyma
4 çorba kaşığı pirinç
3,5 limon
Tuz

Küçük kuşbaşı kesilmiş etleri yağda çevirin. 2 dL sıcak su ekleyip, pişmeye bırakın, 6 soğanın içini boşaltın, 3 soğanı ince kıyın. Kıymayı, Önceden ıslatılmış pirinci, kıyılmış soğanı, i limon suyuyla karıştırın, tuzlayın, içini boşalttığınız soğanları doldurun. Pişen etleri tencereden çıkarıp, boşaltılmış soğanlardan artan soğanın yarısını tencere dibine döşeyin, üstüne doldurulmuş soğanları yerleştirin, sonra pişmiş etleri ekleyin, elle-rin üstünü artan soğanın diğer yarısı ile kapatın. Pişmeye bırakın. Ateşi söndürün, kalan limonların suyunu ilave edip dinlendirin.

Not: Adı Farsça piyâz = soğan'dan gelen bu yemek, Topkapt Sarayı yemek listesinde sonbahar mönüsüne giren soğan dolması ile aynıdir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Mersmuye - Rummaniyye >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.