Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » Piyaz
36 adet | 2,568,771 defa bakıldı

Piyaz


(291 kişi 1038 oy verdi.)

Gönderen: gülbin | 16.Şub.2006

250 gr. kuru fasulye
1 iri piyazlık doğranmış soğan
1 tatlı kaşığı tuz
3 iri domates
1 dolmalık biber
1 bağ kıyılmış maydanoz
3 adet haşlanmış yumurta
bir kaç çekirdekleri çıkarılmış zeytin
1 kahve fincanı sirke
1 kahve fincanı zeytinyağı

Akşamdan ıslatılmış kuru fasulyeyi pişirip ateşten alın. Biberleri kibrit çöpü gibi doğrayın, soğanla ve tuzun yarısıyla ovup yıkayıp bir kaba alın. Domateslerin kabuklarını soyup, dörde dilin. Fasuyeleri süzüp bir kaba alın. Domateslerin kabuklarını soyup ortadan ikiye bölün. Yumurtaları soyup dörde dilin. Fasulyeleri süzüp bir kaba alın, maydanoz, soğan, biber, tuz, sirke ve zeytinyağı ile iyice karıştırın. Servis tabaklarına alınca domates, zeytin ve yumurta ile süsleyin.


ML® Fasulye Piyazı için tıklayın
PİYAZ


(206 kişi 723 oy verdi.)

Gönderen: sude | 30.Nis.2006

MALZEMELER
Kuru Fasülye 500 gr
Soğan 200 gr
Domates 200 gr
Maydanoz 1/2 bağ
Yumurta 3-4 Tane
Tahin 500gr
Sirke 1 su bardagı
Limon Suyu 1/2 su bardağı
Sarımsak 1-2 diş
Karabiber
Tuz
Kırmızı biber

HAZIRLANIŞI
Önceden ıslatılmış fasülyeleri yumuşayıncaya kadar kaynatın. Soğanları julien (yarım ay şeklide) doğrayın. Domatesleri mirpoix (küp küp) şekilde dograyıp, süzdüğümü fasülyelerle birlikte domatesleri ve soğanları karıştırın. Sosu için ayrı bir kaba tahini, sirkeyi ve limon suyunu döküp baharatlarla birlikte domates çorbası kıvamına gelene kadar karıstırın. Daha sonra fasülyelerin üstüne ilave edin. Üzerine dekor olarak dilimlenmiş haşlanmış yumurta ve ince kıyılmış maydonozu ilave edin.


ML® Akçaabat Piyazı için tıklayınPiyaz


(228 kişi 836 oy verdi.)

Gönderen: MeryemYücel | 17.May.2006

MALZEMELER
250 gr Kuru Fasulye
1 Su Bardagi Sirke
1 Adet Iri Sogan
1 Demet Maydanoz
Sos Için
Tuz , Beyazbiber
2 Çorba Kasigi Sirke
6 Çorba Kasigi Zeytinyagi
Süslemek Için
2 Orta Boy Domates
2 Kati Haslanmis Yumurta

YAPILIŞI
1 gün önceden islatilmis fasulyelerin üzerlerini birkaç parmak asacak kadar soguk su koyup, harli ateste bir tasim kaynatin. Agir ateste yumusayincaya kadar pisirin. Pisme suyunda ilinmaya birakin. Süzdürüp çukur bir kaba alin. Bir bardak sirkeyi ilave edip üzerini bir kapakla kapatin. Fasulyeleri yaklasik 2 saat sirke içinde dinlenmeye birakin.
Sosu için tuz, biber ve sirkeyi çukur bir kapta iyice karistirin. Sürekli çirparak zeytinyağıni yedirin. 2 saatin sonunda fasulyelerin sirkesini süzün.
Piyazlik kesilmis soğan ve iri kiyilmis maydanoz ile sirkeli salata sosunu ilave edip iyice karistirin. Piyazi bir servis kabina aktarip domates, haslanmis yumurta dilimleri ve siyah zeytin ile süsleyip servis yapin.


ML® Pirinçli Fasulye Piyazı için tıklayın


Fasulye Piyazı


(213 kişi 764 oy verdi.)

Gönderen: SosiScan | 13.Ağu.2006

Malzeme:
2 su bardağı kuru fasulye,
2 orta boy kuru soğan,
2 orta boy domates,
2 sivri biber,
2 küçük salatalık turşusu,
2 yumurta,
yarım demet maydanoz,
8-10 siyah zeytin,
3 yemek kaşığı zeytinyağı,
2 yemek kaşığı limon suyu,
1 tatlı kaşığı sumak.

Yapılışı:
Fasulyeleri bir güzel haşlayın, bir salata kabına alın. Soğumaya başlamadan üzerine zeytinyağını döküp karıştırın. Yumurtaları 10 dakika haşlayın ve herbirini dört dilime ayırın. Soğanlan yarım ay şeklinde ince ince doğrayın, bir kaba alın, üzerlerine tuz dökerek parmaklanızla ovun, yıkayın ve süzün. Domatesin kabuklarını soyun, çekirdekierini çıkarın ve yarım halkalar şeklinde doğrayın. Biberlerin sapını çıkartın, tohumlarını boşaltın ve yuvarlak doğrayın. Biber turşularını. Küp şeklinde kesin. Maydanozun dallarını atıp yapraklarını ince kıyın. Sebzeleri zeytinyağını içmiş olan fasulyelere katın, limon suyu ve tuzu ekleyin, karıştırıp servis tabağına alın. Piyazi yumurtalar ve zeytinler ile süsleyin, üzerine sumak serpin ve sofraya getirin.


ML® Nohut Piyazı için tıklayın


Fasulye Piyazı


(202 kişi 698 oy verdi.)

Gönderen: dertli | 10.Eyl.2006

1 su bardağı fasulye
2 domates
2 adet yeşil sivri biber
2 adet katı pişmiş yumurta
2 adet soğan
yarım çay fincanı zeytinyağı
yarım çay finacanı limon suyu
1 adet kırmızı turp
5-6 tane zeytin
tuz

Fasulyeleri akşamadan ıslatıp, ertesi gün yumuşayana kadar haşlayın. 1-2 bardak soğuk su döküp diriltin. Slata tabağına koyup, içerisine yarım halkalara doğranıp, tuzla hafif ovulmuş, yıkanmış soğanı, kıyılmış yeşil sivri biberi, tuzu koyup karıştırın. Üzerini düzeltip, üstünü domates, turp, haşlanmış yumurta ve maydanozla süsleyin.

ML® Nohut Piyazı (görsel)


Fasulyeli Piyaz


(291 kişi 1075 oy verdi.)

Gönderen: siyami | 29.Eyl.2006

Malzemeler:
150 gram kuru fasulye,
1 çorba kaşığı sirke,
1 çorba kaşığı zeytinyağı,
1 adet orta boy kuru soğan,
1 adet orta boy domates,
3 adet yeşil sivribiber,
yarım demet maydanoz,
2 adet haşlanmış yumurta,
bir miktar su,
siyah zeytin,
yeterince tuz.

Hazırlanışı:
Fasulyeler bir gece önceden suda bekletildikten sonra süzülür. Su dolu tencereye alınarak tuz ilave edildikten sonra yumuşayıncaya kadar pişirilir. Fasulyeler piştikten sonra suyu süzülür ve bir kaba boşaltılır. Üzerine sirke dökülerek bir müddet bekletilir. Soğanlar ince ince kıyılıp tuz eklenerek ovulur. Bol suda yıkanarak süzülür. Kabukları soyulmuş domates, yeşil sivribiber ve maydanoz doğranır. Hepsi birden servis tabağına alınan fasulyenin üzerine konulur. Zeytinyağı gezdirilip tuz serpilir. Ay şeklinde kesilmiş yumurta ve zeytin ile süslenerek servis yapılır.

FASULYE PİYAZI


(197 kişi 703 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 31.Ekm.2006

Bir kap içinde akşamdan kuru fasulye ıslanır. Sabahleyin yıkanıp temizlenir ve bol su ile ateşe konur. Yarım saat sonra suyu süzülerek ikinci konan su ile pişirilir. Soğutulur, kullanılacağı zaman sudan çıkarılır. Üzerine taze soğan, maydanoz, taze biber, haşlanmış yumurta, domates, siyah zeytin, sirke ya da limon konur. Zeytinyağı gezdirilir.

Fasulye Piyazı


(198 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: melda | 25.Arl.2006

Kullanılacak malzeme (4-5 kişilik):
250 gr dermason fasulyesi,
4 büyükbaş soğan,
1 demet maydanoz,
yeteri kadar tuz,
10-15 adet siyah zeytin,
4 yumurta.

Yapılışı: Yumurtalar katı olacak şekilde haşlanır. Sıcak sudan çıkarılınca hemen soğuk suya konur, böylece daha kolay soyulur. Fasulyeler ise bir gece önceden suya konarak ıslatılır. Pişirileceği zaman suyu süzülerek tencereye konur. Tamamen örtecek kadar su konduktan sonra orta ateşte pişmeye bırakılır. Fasulyeler haşlanınca diriliğini pek kaybetmeden ateşten alınır. Suyu süzülür. Soğuk suya konur ve bekletilir. (Fasulyenin ne çok, ne de az pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir.) Fasulyeler süzüldükten sonra tuzla iyice karıştırılarak salata kâsesine veya uzun salata servis tabağına konur. Yumurtalar dilimlenerek kâsenin veya servis tabağının çevresine dizilir. Salatanın üstüne ince kıyılmış maydanoz serpilir. Yumurtaların aralarına veya fasulyelerin üstüne zeytin serpiştirilir. Bir başka kâseye ise ince kıyılmış soğanlar konur. Herkes soğan ve sirke kullanmadığından soğan kâsemi ile sirke ve zeytinyağı ayrı olarak fsofraya konur. Bir kabın içine de ikiye veya dörde bölünmüş limonlar konur. Herkes salata kâsesinden kendi salata tabağına fasulye ile garnitürlerini aldıktan sonra isteğine göre zeytinyağıyla birlikte sirke döker veya limon sıkar, isteyenler de fasulyenin üzerine soğan koyar. Yaz aylarında piyaza ince ince kesilmiş domates ve sivri biber de katılabilir.

FASULYE PİYAZI


(197 kişi 680 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 14.Oca.2007

250 gram kuru fasulye
15 adet siyah zeytin
1 bardak sirke (yatırmak için)
1/2 demet maydanoz
1 büyükbaş soğan
1 kahve fincanı sirke
3 orta büyüklükte domates,
1 kahve fincanı zeytinyağı
5 adet yeşil biber
tuz
3 adet hazırlop yumurta

1) Bir gece evvelinden suda bırakılmış 250 gram kuru fasulyenin suyunu dökerek temiz bir su ile doldurmalı ve tencereyi kuvvetlice ateşe oturtarak kaynamaya bırakmalı, su kaynayınca harareti azaltarak, fasulyeler yumuşakça bir hal almaya kadar küçük ateşte haşlanmaya bırakmalıdır.
2) Fasulyeler yumuşakça bir hal alınca, tencereyi ateşten alarak, fasulyeler içinde olduğu halde, su soğuyuncaya kadar tencereyi bir tarafa bırakmalı, (tencereyi soğuk suya oturtmak suretile soğutmak da mümkündür) su soğuyunca, fasulyeleri kalınca delikli bir süzgeçten geçirmek suretile suyunu dökmeli, sonra da iyice süzülmüş bu fasulyeleri bir çukur tabak veya kâseye koyarak, üstlerine 1 bardak sirke, ve 1 miktar tuz ilâve etmeli ve fasulyeleri sirke içinde iki üç saat kadar yatırmalıdır.
3) Üç saat sonra, fasulyelerin içinde yattığı sirkeyi dökerek fasulyeleri bir tabağa almalı, sonra da tabaktaki bu fasulyelere, yarım ay şeklinde ince doğranmış ve bir miktar tuz serpilerek iyice oğulmuş ve yıkanmış 1 büyük baş soğan ile yıkanmış ve kıyılırcasma ince doğranmış 1/2 demet de maydanoz ilâve ederek hepsini iyice bir karıştırmak sonra da bunları tabağa düzgün bir şekilde yaymalıdır.
4) Sonra tabağa caymış olduğumuz bu fasulyelerin etrafına, yarım parmak incelikte dilimlere doğranmış 3 adet domates sıraladıktan sonra, domateslerin üstlerine, çekirdekleri çıkarılmış yarımşar zeytin oturtmalı, tabağın tam ortasına da uzunluklarına doğru ortalarından ikiye kesilmiş 3 adet hazırlop yumurtayı papatya şeklinde yerleştirdikten sonra, yumurtaların etrafını kordon şeklinde çekirdek kısmı çıkarılmış ve gayet küçük doğranmış yeşil biberle çevirmelidir.
5) Sonra bir kâseye, 1 miktar tuz, 2 kah. fincanı sirke ile 1 kahve fincanı zeytinyağı koyarak hepsini çatalla üç beş defa çalkadıktan sonra bunu tabaktaki fasulyelerin üstlerine dökmeli ve servis yapmalıdır.

Not: Kışın domates ve yeşil biber bulunmadığı için piyaza, yalnız, yumurta, maydanoz, zeytin ve kırmızı biber ilâve etmekle iktifa etmelidir. Bir kaba 2 adet uzun kırmızı biber koyduktan sonra, üstlerine de iki kahve fincanı sıcak su ilâve etmeli ve on beş dakika kadar su içinde bırakmalı sonra da bu biberleri sudan alarak havanda döğmeli ve sirkeli zeytinyağına karıştırarak piyazın üstüne dökmeli ve servis yapmalıdır.

FASULYE PİYAZI


(217 kişi 764 oy verdi.)

Gönderen: KUPAKIZI | 22.Tem.2007

4 Su bardağı kuru fasulye
3 Domates,
4 Yumurta
1 Su bardağı zeytinyağı
25 Zeytin
2 Limonun suyu veya 1 Fincan sirke,
3 Soğan, yarım demet maydanoz,
tuz, biber.

Fasulyeyi, geceden suya yatırıp, sabahleyin haşlayınız. Pişmesine yakın, tuzunu da serpin. Fasulyeleri kevgirden süzüp tabaklara alınız, alınız. Katı yumurtaları dörde bölerek dizin ve aralarına zeytin taneleri koyunuz. Ortasına da ince doğranmış taze ya da kuru soğan, domates, ve maydanoz ekleyiniz. Ayrıca, tuz ve b'ber koyunuz. Ya limonlu, zeytinyağlı, ya da bol sirke ve zeytinyağlı olarak servis yapınız.

FASULYE PİYAZI


(192 kişi 683 oy verdi.)

Gönderen: pıtırcık | 24.Oca.2008

1 su bardağı kuru fasulye
2 orta boy soğan
1 orta boy domates
8-10 dal maydanoz
2-3 sivri biber
4-5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 yumurta
1 limon
5-6 zeytin
1 tatlı kaşığı tuz

Fasulyeyi akşamdan 3 su bardağı su ile ıslatıp, ıslatma suyu ile pişiriniz. Doğranmış domates, ince kıyılmış soğan ve biberi katıp hepsini karıştırarak servis tabağına yerleştiriniz. Üzerini zevke göre katı pişmiş yumurta dilimleri, zeytin ve maydanozla süsleyip sosunu gezdiriniz.

PİYAZ


(193 kişi 693 oy verdi.)

Gönderen: karavana | 23.Mar.2008

Malzeme:
1 su bardağı kuru fasulye
2 baş soğan
Yarım limon
2 çorba kaşığı sıvı yağ
Tuz

Yapılışı:
Kuru fasulyeleri akşamdan bol suda ıslatın. Sabahleyin suyunu süzüp haşlayın. Sudan çıkardıktan sonra soğanları salataya doğrar gibi doğrayın. Limonu ve yağı ilâve edin.

Fasulye Piyazı


(180 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: hanımeli | 08.Haz.2008

Malzemesi
1 su bardağı kuru fasulye
1 orta boy kuru soğan, ya da 4-5 adet yeşil soğan
2 orta boy domates
3 adet yeşil sivribiber (mevsiminde)
2 katı pişmiş yumurta
1/2 demet ince kıyılmış maydanoz
1 çay bardağı zeytinyağı
1/2 çay bardağı limon suyu, ya da 2/3 çay bardağı sirke
Tuz, karabiber (isterseniz kırmızıbiber)

Fasulyeyi akşamdan bol suyla ıslatın (ya da ılık suyla 5-6 saat). Daha sonra suyunu süzüp yıkayarak bol suda haşlayın. Haşlama süresi fasulyenin cinsine göre değişebileceği için iyice pişip pişmediğini kontrol etmelisiniz. Haşlanan fasulyeyi tenceresinde ılık hale gelinceye kadar bekletin ve daha sonra süzerek salata tabağına alın.
Kuru soğanın kabuğunu soyarak yarım daireler şeklinde incecik kıyın ve biraz tuzlu suyla yumuşatarak süzün; taze soğan kullanacaksanız ayıklayıp yıkayarak incecik kıyın. Sivribiberleri iyice yıkayarak sap ve çekirdeklerini aldıktan sonra onları da incecik doğrayın. Domateslerin kabuklarını soyarak küp biçiminde doğrayın. Hazırladığınız malzemeleri, tuz, karabiber, ya da kırmızıbiberle birlikte fasulyeye iyice karıştırın. Üzerlerine limonlu, ya da sirkeli sos ilave edin. Dilerseniz sosa bir çay kaşığı toz hardal ve ince kıyılmış maydanoz da koyabilirsiniz.
Üzerini dörde ya da sekize bölünmüş yumurta dilimleriyle süsleyerek servis yapın.

Not: Piyazı süslemede dilerseniz siyah zeytinden de yararlanabilirsiniz. Kış mevsiminde piyaz yeşilbiber.yerinesalatalık tursusuyla da süslenebilir. Ayrıca, piyaza közlenmiş dolmaliK, ya da çarliston biber karıştırmak da uygun olur.

FASULYE PİYAZI


(167 kişi 564 oy verdi.)

Gönderen: gülahmer | 12.Ağu.2008

Malzemesi:
1 bardak kuru fasulye,
2 adet domates
2 adet sivri biber,
2 adet katı pişmiş yumurta,
2 adet soğan,
yarım çay fincanı zeytinyağı,
yarım çay fincanı sirke veya limon suyu
1 demet kırmızı turp,
yarım demet maydanoz,
5-6 adet zeytin tanesi

Hazırlanışı:
Fasulyeleri akşamdan ıslatıp ertesi gün yumuşayana kadar haşlayın. Suyunu süzüp 1-2 bardak soğuk su döküp diriltin. Salata tabağına koyup içine yarım halkalara doğrayıp tuzla hafif yoğrulmuş yıkanmış soğanı kıyılmış sivri biberi tuzu, tuzu koyup karıştırın. Üzerini düzeltip üstünü domates turp haşlanmış yumurta, maydanozla süsleyin. Üzerine zeytinyağı ve sirke ya da limon suyu gezdirip servis yapın.

Kuru Fasulye Piyazı


(224 kişi 839 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 29.May.2009

Malzemeler
2 bardak kuru fasulye
1 demet maydanoz
2 domates
1 baş kuru soğan (yeşil soğan da kullanılabilir)
3-4 adet yeşil sivri biber
1 limon suyu
Tuz, karabiber
1 haşlanmış yumurta

Fasulyeler bir gece önceden bol soğuk suya konur. Ertesi gün haşlanır. Maydanoz yıkanıp ince ince doğranır. Domateslerin kabukları soyulup küçük küçük doğranır. Kuru soğanlar ay şeklinde doğranıp biraz tuzla ovulur ve yıkanıp, sıkılır. Yeşil biberler de ince ince doğranır. Tüm malzeme harmanlanır ve üzerine süslemek için haşlanmış, yuvarlak yuvarlak dilimlenmiş yumurtalar konur.

FASULYE PİYAZI


(161 kişi 571 oy verdi.)

Gönderen: emine&şirin | 12.Mar.2010

250 gr fasulye
1 kahve fincanı sirke
1 çay bardağı zeytinyağı
1 kahve kaşığı biber
4 soğan
1 kesme şeker
bol mavdanoz
tuz

Akşamdan ıslatılmış fasulyeler süzülüp, tencereye koyulur. Üzerine soğanlar çentilir, suyu koyulup iyice pişirilir. İndirileceğine yakın tuz koyularak bir - iki taşım kaynatılır. Pişince indirilir ve süzülür. Servis tabağına alındıktan sonra üzerlerine şeker, zeytinyağı ve sirke karışımı dökülür. Karabiber de ekilir. Üzerine bir de maydanozlu soğan serpilir. Böylece hazırlanan piyaz servis yapılır.

FASULYE PİYAZI


(176 kişi 625 oy verdi.)

Gönderen: aydan müftüoğlu | 16.Tem.2010

Akşamdan ıslatılmış 1 kilo kuru fasulyeyi tencereye koyunuz. Üstüne 5 - 6 soğan çentiniz. Örtünceye kadar su koyunuz, yumuşayıncaya kadar pişirip tuzunu serpiniz. Koyulaşınca iyice eziniz, tabağa yayınız, soğuyunca üzerine az şeker karıştırınız, sirke, zeytinyağı gezdiriniz. Biraz da karabiber ekiniz! Garnitür olarak maydanoz karıştırılmış soğan koyunuz.

Not: Fasulyeyi pişirdikten sonra ezmeden tane olarak tabağa alınız, üzerine malzemeyi koyunuz. Böyle de olur.

FASULYE PİYAZI


(144 kişi 516 oy verdi.)

Gönderen: aydan müftüoğlu | 16.Tem.2010

Kuru fasulyeyi yeteri kadar soğan suyu ve adi su ile yumuşayıncaya dek pişiriniz. Sonra üstüne tuz ekiniz. Ateşte kaynamaya bırakınız. Fasulyeler az miktarda koyulanıncaya ve çok inceleşinceye dek ezerek tencereyi kor ateş üstünde tutunuz. Sonra tabaklara yayıp, arzu edilirse, üstüne halka halka ince bir şekilde doğranmış ve tuzla ovulmuş, sonra da sıkılmış soğan ve maydanoz yapraklariyle bezenmiş piyazı orta yerine koyup, üstüne de limon ya da sirke ile zeytinyağı gezdirerek, kara ya da kırmızı biber ekerek sofraya getiriniz.

FASULYE PİYAZI


(207 kişi 704 oy verdi.)

Gönderen: özlemistanbul | 24.Ekm.2010

Fasulyeyi geceden suya yatırmalı sabahleyin haşlamalıdır.
Helmelenmesine yakın, tuzunu da serpmelidir. Fasulyeleri kevgirden geçirerek süzüp tabaklara almalıdır.
Piyaza yumurta pek gittiğinden, katı yumurtaları derde bölerek dizmeli ve aralarına zeytin taneleri koymalıdır.
ortasına da ince doğranmiŞ taze veya kuru soğan, domates ve bol mıkdarda maydanoz ilâve etmeli. Ayrıca, tuz ve biber dahi konur. Ya limonlu zeytinyağlı, yahut bol sirke ve zeytinyağlı olarak yenilir.

Piyaz


(197 kişi 717 oy verdi.)

Gönderen: Yemek Tarifleri | 01.Nis.2011

https://www.bosch-home.com/tr

150 gr Fasulye
1 adet Kuru Soğan
1 adet Domates
3 tane Yeşil Biber
½ kahve fincanı Sirke
½ kahve fincanı Zeytinyağ
2 adet katı Yumurta
Su
süslemek için Maydanoz, Siyah Zeytin
yeterince Tuz, Pul Biber

1-Fasulyeler 1 gece önceden suda ıslatılır.
2-Ertesi gün, su dolu bir tencerede pişinceye kadar kaynatılır.
3-Sonra suyu süzülürek bir kaba alınır. Üzerine sirke dökülerek bekletilir.
4-İnce ince ve halka halka kıyılmış soğan, tuzla ovularak öldürülür. Sonra bol suyla tuzu akıtılır.
5-Domates halka halka doğranır. Yeşil biber ve maydanozlar da ince ince kıyılır. Fasulyelerin üstü bunlarla süslenir.
6-Zeytinyağ gezdirilir. Yuvarlak şekilde kesilmiş yumurtalar ve zeytin ile süslenir.

PİYAZ


(128 kişi 464 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 02.Haz.2011

250 gr kuru fasulye (bir gece önceden soğuk suda bırakılmış)
1 büyük soğan (ince doğranmış)
1 çorba kaşığı tuz
1 su bardağı sirke
1/2 demet maydanoz (ince kıyılmış)
Sosu:
1/4 su bardağı sirke
1 çay kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber
3/4 su bardağı zeytinyağı
Süslemesi:
1 yumurta (katı haşlanıp 4'e bölünmüş)
1 orta boy domates (kabukları soyulup, çekirdekleri temizlenerek 4'e bölünmüş)
8 iri siyah zeytin (çekirdekleri çıkarılıp her biri 3'e doğranmış)
1/2 demet maydanoz (sapları ayıklanmış)
4 yeşil sivribiber

Orta boy bir tencereye fasulyeleri ve fasulyelerin üstünü 3-4 parmak geçecek kadar su koyup, fasulyeleri önce harlı, sonra da ağır ateşte 30 dakika, yumuşayana kadar haşlayınız. Tencereyi ateşten alıp, fasulyeleri soğumaya bırakınız.
Bu arada, soğanı tuzla ovup öldürünüz. Soğumuş fasulyeleri bir kevgirden süzerek, orta boy bir kaseye aktarınız. Üstüne sirkeyi döküp, bir kenarda 2 saat dinlendiriniz. Sirkede dinlendirilmiş fasulyeleri yeniden bir kevgirden süzüp, soğan ve maydanozla karıştırdıktan sonra, bir servis tabağına aktarınız.
Tabağı süsleme malzemesi ile süsleyiniz.
Sosu hazırlamak için, sirkeyi küçük bir kaseye koyunuz. Tuz ve biberi ekleyip, bir çatalla bütün malzeme karışıncaya kadar çırpınız. Zeytinyağı, çırpmaya devam ederek, ekleyiniz. Hazırladığınız bu sosu piyazın üstüne döküp, servis ediniz.

Not: Fasulyeler haşlanırken cinsleri değişik olacağından, yumuşamamalarına özen göstermek gerekir.

Fasülye Piyazı


(139 kişi 478 oy verdi.)

Gönderen: sar | 26.Eyl.2011

1 kutu haşlanmış fasülye
4 adet soğan
1 demet maydanoz
4 adet haşlanmış yumurta
10-15 adet siyah zeytin
İsteğe bağlı tuz, limon

Yumurtalar dilimlenir. Haşlanış fasülyeler tuzla iyice karıştırılır ver servis tabağına alınır. -Haşlanmış fasülyeleri tuzla iyice karıştırınız.Seris tabağına alınız.Yumurtalarla servis tabağı süslenilir. Daha sonra ince kıyılmış maydanoz ve zeytin taneleri eklenilir. Soğan ince dilimlenerek ayrı servis edilir. Herkes isteğine göre sıvıyağı, limon, sirke ve tuz ekler.

Piyaz


(134 kişi 467 oy verdi.)

Gönderen: mezdeke | 14.Kas.2011

2 su bardağı iri kuru fasulye
1 adet soğan
1 çay bardağı sirke
Yapım kırmızı lahana
1 adet limon suyu
1 çay bardağı zeytinyağı
Tuz, kırmızı pul biber
1 adet domates

Fasulyeyi akşamdan ıslatın sabah süzüp tencereye koyun. Üzerini 2 parmak geçecek kadar su koyup kısık ateşte kaynatın. Fasulye iyice yumuşayınca ocaktan alıp süzün ve üzerine sirke dükün. Beş dakika sirkeli suda bekletip süzdükten sonra üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanı, zeytinyağını, limon suyunu ve baharatları ekleyin. Servis yaparken yanında doğranmış kırmızı lahana ve domates çok yakışıyor. İstenirse haşlanmış yumurta ve bol kırmızı pul biber de konulabilir .

Piyaz


(148 kişi 522 oy verdi.)

Gönderen: tacir | 21.Nis.2012

1/2 kg kuru fasülye
4 adet soğan
1 demet maydonoz
4 adet yeşil biber
3 adet haşlanmış yumurta
2 adet domates
2 kaşık zeytin
2 adet limon
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı sirke

Kuru fasulyeleri akşamdan suya yatırın.Sabah fasulyeleri yıkayarak temizleyin. Bir tencereye bol su koyup ateşe sürün. Fasulyeler yumuşayınca ateşten alıp soğutun. Piyazı hazırlamaya başlarken fasulyeleri sudan çıkarın. Üzerine ince kıyılmış soğan (taze soğan da olabilir), yine ince kıyılmış maydanoz, yeşil biber, haşlanmış yumurta, doğranmış domates ve zeytinleri yerleştirin. Üzerine limon sıkın. Sirke gezdirip servis yapın.

Piyaz


(139 kişi 481 oy verdi.)

Gönderen: erzak | 23.Nis.2012

5 su bardağı kuru fasülye
1 yarım çay bardağı sirke
1 çay bardağı zeytinyağı
Yarım demet maydanoz
2 adet yumurta

Kuru fasulyeyi akşamdan bol suda ıslatın. Sabah süzün, üzerini 2-3 parmak kadar geçen suda yumuşayıncaya kadar haşlayın. Süzüp bir kâseye alın. Henüz sıcakken üzerine tuz serpin ve sirkeyi (veya limon suyunu) boca edin, harmanlayın. Kâsenin üzerine bir kapak kapatıp en az 3-4 saat bu şekilde bekletin. Sirkeyi, fasulye sıcakken döktüğünüz için tadını içine çekecektir. Bu sürenin sonunda fasulyeye zeytinyağını ilave edip tekrar harmanlayın. Tadını tuzunu kontrol edin, ekşisini tuzunu ağız tadınıza göre ayarlayın. Soğanı ince ince yarım ay şeklinde doğrayın. Üzerine tuz serpiştirerek elinizle ovun. Sudan geçirip iyice süzün. Fasulyeyi soğanla harmanlayıp bir salata tabağına çıkarın. Piyazın üzerini incecik kıyılmış maydanoz, halka halka doğranmış yumurta, domates ve zeytin taneleriyle süsleyip servis yapın.

FASÜLYE PİYAZI


(192 kişi 679 oy verdi.)

Gönderen: kırık testi | 09.May.2012

Ümit Usta

250 gram kuru fasulye
1 adet büyük boy kuru soğan
3 adet büyük boy domates
15 adet siyah zeytin
1/2 demet maydanoz
3 adet haşlanmış lop yumurta
İnce tuz
Üzerine dökmek için:
Sirke
Zeytinyağı

8-10 saat önceden ıslattığımız kuru fasulyelerin, suyunu dökelim ve tekrar suya koyarak, bir tencerede yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlayalım.
Haşladığımız fasulyelerin suyunu süzüp, büyük bir servis tabağının üzerine yayalım.
Piyazlık kıydığımız kuru soğanı, 1 tatlı kaşığı tuz ile ovduktan sonra yıkayıp, kıydığımız maydanozlar ile karıştıralım.
Soğanları, fasulyelerin üzerine yayalım.
Kabuklarını soyduğumuz domatesleri, ikiye böldükten sonra, dilimleyip, piyazın etrafına dizelim.
Dörde böldüğümüz katı yumurtaları ve siyah zeytinleri güzel bir şekilde tabağa yerleştirelim.
Sirke ile sıvıyağı karıştırıp, yeterince tuz ilave ettikten sonra, piyazımızı üzerine bolca dökelim.
Biraz da pulkırmızıbiber serpip, servis yapalım.

Not: Domatesleri ve yumurtaları kuşbaşı kesip, diğer bütün malzemeler ile harmanlayarak karıştırıp da servis yapabilirsiniz.

Piyaz


(155 kişi 556 oy verdi.)

Gönderen: kahraman meral | 16.May.2012

250 gr kuru fasulye
1 su bardağı sirke
1 adet iri soğan
1demet maydonoz
Sos İçin:
2 çorba kaşığı sirke
6 Çorba Kaşığı zeytinyağı
Süslemek İçin:
2 adet domates
İstege göre nar

1 gün önceden ıslatılmış fasulyelerin üzerlerini birkaç parmak aşacak kadar soğuk su koyup, harlı ateşte bir taşım kaynatın. Ağır ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişme suyunda ılınmaya bırakın. Süzdürüp çukur bir kaba alın. Bir bardak sirkeyi ilave edip üzerini bir kapakla kapatın. Fasulyeleri yaklasik 2 saat sirke içinde dinlenmeye bırakın. Sosu için tuz, biber ve sirkeyi çukur bir kapta iyice karıstırın. Sürekli çırparak zeytinyağını yedirin. 2 saatin sonunda fasulyelerin sirkesini süzün. Piyazlık kesilmiş soğan ve iri kıyılmış maydanoz ile sirkeli salata sosunu ilave edip iyice karıştırın. Piyazi bir servis kabına aktarıp domates, haslanmış yumurta dilimleri ve siyah zeytin ile süsleyip servis yapın.

Piyaz


(125 kişi 426 oy verdi.)

Gönderen: Hasibe | 29.May.2012

2 su bardağı fasulye
2 soğan
3 domates
1 çay bardağı sirke
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
3 sivri biber

Fasulyeleri akşamdan ıslatın. Daha sonra pişinceye kadar ister düdüklü tencerede isterseniz de normal tencerede pişmeye bırakın. Fasulyeler pişince süzün. Sıcakken içine sirkeyi koyup soğumaya bırakın. Bu arada soğanı piyazlık doğrayın, domatesleri ve biberleri küp küp doğrayın. Hepsini bir tabağa alıp üzerine sirkeyi çekmiş fasulyeyi ekleyip zeytinyağını gezdirin.

FASULYE PİYAZI


(118 kişi 419 oy verdi.)

Gönderen: im | 11.Eyl.2012

250 gram kuru fasulye
1 su bardağı sirke
1 adet dolma biber
1 iri soğan piyaz doğranmış
1 tatlı kaşığı tuz
3 adet iri domates
3 adet haşlanmış yumurta
1 bağ kalınca kıyılmış maydanoz
1 kahve fincanı zeytinyağı
3 çeyrek kahve fincanı sirke
24 adet çekirdekleri çıkmış siyah zeytin

1) Fasulyeyi akşamdan temizleyip üzerine 4 parmak aşıncaya kadar su koyup ıslayınız.
2) Sabah yıkayıp tekrar aynı şekilde su koyup orta ateşte kaynatarak 2,5-3 saat pişirip ateşten alınız.
3) Sertleşmemesi için kapağını açarak kendi suyunda ılıtınız. Sonra süzgece döküp süzdürünüz. Yine aynı tencereye koyunuz.
4) Üzerine 1 bardak sirkeyi döküp kapağını kapatarak 2 saat bekletiniz.
5) Biberleri temizleyip boyuna 4'e yarıp kibrit gibi doğrayınız. Soğanla birlikte tuzun yarısı ile ovup bir tel süzgece döküp, yıkayıp ve sıkarak bir kaba çıkarınız.
6) Domateslerin kabuklarını soyup boyuna 6 dilim yapınız.
7) Yumurtaları 8 dakika haşladıktan sonra, soyup boyuna 4'er dilime yarınız. Fasulyeyi süzdürüp üzerine maydanozu, soğanlı biberi, tuzu, zeytinyağını ve sirkeyi koyup iyice karıştırarak tabaklara dökünüz.
8) Üzerlerine ve kenarlarına müsavi şekilde domatesleri ve zeytinleri ve yumurtaları dizip, servis yapınız.

Kuru Fasulye Piyazı


(135 kişi 476 oy verdi.)

Gönderen: abbas | 02.Haz.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


1 su bardağı kuru fasulye
½ çay bardağı zeytinyağı
1 orta boy kuru soğan
1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı sirke
2 yumurta (üzerine)
½ limon suyu, tuz, kırmızı biber
8 siyah zeytin (üzerine)

Soğanları, maydanozu ayıklayıp yıkayınız.
Fasulyeyi ayıklayınız, yıkayınız, ıslatınız.
Yumurta kullanacaksanız haşlayınız. (Süslemede yumurta kullanmayabilirsiniz.)
Fasulyeyi haşlamadan 10 saat önce ıslatınız.
Tuz, kırmızı biber, limon suyu ve zeytinyağını iyice karıştırınız.
Tuzun, sos içerisinde erimesine dikkat ediniz.
Fasulyeyi yumuşayıncaya kadar haşlayınız.
Sularını süzdürüp sosunu döküp karıştırınız.
Maydanoz ve soğanı fasulyelerle harmanlayınız. (Karıştırırken tanelerin parçalanmamasına dikkat ediniz.)
Piyazı servis tabağına alınız.
Dilimlenmiş yumurta, domates ve limon dilimleriyle süsleyiniz.

Piyaz


(148 kişi 523 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 02.Ekm.2014

1 demet taze soğan
2 su bardağı kuru fasulye
3 domates
2 çay bardağı ceviz içi
1 limon
1 soğan
Yarım çay bardağı zeytinyağı
4 çorba kaşığı sirke
İstenirse maydanoz

Öncelikle fasulyeleri düdüklü tencerede haşlayıp süzün. Taze soğanları ince ince kıyın. Domateslerin üzerine bir çizik atıp kaynayan suya batırıp çıkartın ve kabuklarını hemen soyun. Küp şeklinde doğrayın. Tüm malzemeleri bir kabın içinde karıştırın ve üzerine limon suyu ve zeytinyağını gezdirip karıştırın. Servis tabağına aktarın. Cevizleri ince kıyıp üzerine serpin. Servis yaparken üzerine nar ekşisi gezdirip servis yapın.Piyaz


(144 kişi 510 oy verdi.)

Gönderen: Hatice Özyol | 22.Oca.2015

2 su bardağı kuru fasulye
1 adet soğan
1 demet taze soğan
2 adet sivri biber
3 adet domates
1/2 demet maydanoz
1 adet limon
1/2 çay bardağı zeytinyağı
4 çorba kaşığı sirke

Fasulyeyi haşlayıp süzün. Taze soğan ve maydanozu ince ince kıyın. Soğanı piyazlık doğrayıp tuzla ovun. Domateslerin üzerine bir çizik atıp kaynayan suya batırıp çıkartın ve kabuklarını hemen soyup küp şeklinde doğrayın. Tüm malzemeyi bir kabın içine koyun, üzerine limon suyu, sirke ve zeytinyağını gezdirip karıştırın.

Piyaz


(188 kişi 647 oy verdi.)

Gönderen: babafingo | 06.Mar.2017

https://multicooker.com

Kuru Fasulye – 150 gr
Domates – 250 gr
Biber – 150 gr
Yumurta (haşlanmış) – 100 gr (2 adet)
Soğan – 80 gr
Zeytinyağı – 50 ml
Su – 1,5 Lt
Maydanoz – 10 gr
Tuz (isteğe göre)
Baharatlar
Limon suyu – 20 ml

Fasulyeyi 1 saat sıcak suda bekletin. Domatesleri ve tatlı biberi 1,5 cm’lik küpler şeklinde kesin. Soğanı ince piyazlik olarak doğrayın.
Yumurtaları uzunlamasına 6 parçaya kesin. Maydanozu bıçakla ince doğrayın. Çok fonksiyonlu pişiricinin içine su dökün, fasulye koyun ve tuz ekleyin. Kapağı kapatın. Çok fonksiyonlu pişiricinin çalışma modunu MULTICOOK, sıcaklığı 100°С, pişirme süresini 1 saat 30 dakika olarak ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Çalışma modu bitene kadar pişirin. Haşlanmış fasulyeyi kevgire dökün.
Fasulye, domates, biber ve soğanı ayrı kapta karıştırın. Salataya limon suyu, zeytin yağı, tuz ve baharat ekleyin. Servis yapmadan önce yumurta ve maydanozla süsleyin.Piyaz


(115 kişi 418 oy verdi.)

Gönderen: güzel | 06.Haz.2018

300 gr kuru fasulye
6-7 sap taze soğan
5 adet yumurta
1 yemek kaşığı kadar tuz
1 adet limon suyu
1 tatlı kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı sumak ekşisi
2 yemek kaşığı zeytinyağı

İlk olarak kuru fasulyeleri haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra soğuması için bekletiyoruz. Sonra taze soğanları doğruyoruz. Yumurtalarıda haşlıyoruz. Onlar da haşlanınca doğruyoruz. Soğuyan fasulyelerin üzerine ekliyoruz. Sonra diğer tüm malzemeleride ekleyip güzelce karıştırıyoruz.Piyaz


(38 kişi 141 oy verdi.)

Gönderen: baron | 10.May.2019

2 su bardağı kuru fasulye
1 adet beyaz soğan
2 adet sivri biber
Maydanoz
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Sos için:
1 çay bardağı zeytinyağı
3 çorba kaşığı sirke
1 adet limonun suyu
2 çay kaşığı tuz

Kuru fasulyeleri akşamdan suda ıslatarak bekletin. Ertesi gün suyunu süzerek tencereye alın. Üstünü örtecek kadar suda yumuşayana kadar haşlayın ya da düdüklüde kısa sürede pişirin.
Fasulyeleri süzerek kaba alın. Zeytinyağı, tuz, sirke ve limon suyunu karıştırarak sıcak fasulyeye sosu çekmesi için ekleyin. Sivri biberlerin çekirdeklerini çıkararak temizleyin ve incecik halka halka doğrayın.
İsteğe göre taze soğan ve maydanoz kıyarak, pul biber ve haşlanıp doğranmış yumurta ekleyerek servis yapın.Piyaz


(62 kişi 208 oy verdi.)

Gönderen: bambucu | 09.Ağu.2019

1 su bardağı kuru fasulye
1 adet kuru soğan
2 dal taze soğan
1 adet domates
4 tutam maydanoz
1 adet limon
Zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Kırmızı biber
Sumak

1 su bardağı kuru fasulyeyi akşamdan ıslatın.
Ertesi gün suyunu süzüp yumuşayana kadar haşlayın ve kenara alın.
Kuru soğanı piyazlık doğrayın.
Taze soğan ve maydanozları ince ince doğrayın.
Domatesi de küp küp doğrayın.
Soğan, maydanoz ve domatesleri derin bir kasede karıştırıp üzerine haşlanmış fasulyeleri ilave edin.
Son olarak limon suyu, tuz ve baharatları ilave edip tüm malzemeyi güzelce harmanlayın. Piyazınız hazır.
Arzu ederseniz sosunda sirke de kullanabilirsiniz. Tabağı yeşil biber ve siyah zeytinle süsleyebilirsiniz.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.