Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Pilavlar » Pirinç Pilavı
16 adet | 3,568,313 defa bakıldı


Pirinç Pilavı


(273 kişi 996 oy verdi.)

Gönderen: Mubi | 27.Eyl.2005

2,5 su bardağı pirinç
3 dolu çorba kaşığı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
4,5 bardak tavuk ya da et suyu ya da sade su

Pirinci ayıklayıp, üzerini 4 parmak geçinceye kadar suya koyup 2 saat bekletin. Daha sonra yıkayıp suyunu süzün. Tencereye kağı koyup ısıtın, pirinci katın ve orta ateşte 5-6 dakika kavurun. Sonra tuzunu ve kayanr et, tavuk, yada sade suyu katın, bir kere karıştırın ve kapağını kapatın fırında ya da ağır ateşte 17 dakika pişirin. Ateşten alıp 20 dakika demlenmesi için bırakın daha sonra servis yapın.


Pirinç Pilavı


(254 kişi 905 oy verdi.)

Gönderen: Şehriye | 08.Haz.2006

MALZEMELER
3 su bardagi pirinç
2 çorba kasigi tereyağı
4 su bardagi et suyu
Tuz

YAPILIŞI
Pirinci ayiklayin ve ilik suda islatip 20-25 dakika bekletin. Pirinci bol suyla yikayip iyice süzün. Et suyunu bir tasim kaynatin. Bir tencerede tereyağıni eritin ve pirinç ilave edin. Kevgirle 10 dakika kadar, pirinçleri kirmadan karistirarak kavurun. Sicak et suyunu ilave edip tuz atin ve bir tasim kaynatin. Daha sonra pilavin altini kisin (kaynama noktasinda kalmali) ve kapagi kapali tutarak 15-20 dakika çok hafif ateste pisirin. Yemegi ocaktan aldiktan sonra bes dakika demlendirilip bir kere karistirin ve servis edin.ML® Saltanat Pilavı için tıklayınPİRİNÇ PİLAVI


(237 kişi 856 oy verdi.)

Gönderen: Kezban | 21.Arl.2006

Yarım kilo pirinç «2 dolu bardak»
750 gr. su veya et suyu
8 çorba kaşığı sade yağ
1 tatlı kaşığı tuz

Pirinçler ayıklanıp bir kaba konur. Üzerlerini kaplıyacak kadar sıcak su dökülür ve su iyice soğuyana kadar bekletilir. Su soğuyunca pirinçleri avuçla birkaç defa karıştırdıktan sonra suyunu dökmeli ve pirinçleri duru bir su çıkıncaya kadar soğuk sudan geçirmeli ve iyice süzmelidir. Sonra bu pirinçler içinde az kızdırılmış 8 silme çorba kaşığı sade yağ bulunan bir tencereye konarak kuvvetlice ateşte ve tahta kaşıkla durmadan karıştırmak suretiyle 10 dakika kadar kavrulur. Bu kavrulmuş pirinçlere 3 bardak sıcak su ile bir kaşık da tuz konarak ve tencerenin kapağı kapatılarak, pirinç suyunu çekene kadar evvela kuvvetli sonra orta ve hafif ateşte pişmeye bırakılır. Tencerenin dibinin tutmamasına dikkat etmeli, bunun için de bir cızırdama olursa ateşi daha da azaltmalı veya tencerenin altına dibini ateşten uzaklaştıracak bir madenî altlık «meselâ bir zeytinyağı tenekesi kapağı koymalıdır. Pilâvın tuzu suya atılacak yerde pirinçlere katılarak konacak olursa pilav daha taneli olur.

ML® Ramazan Pilavı (görsel)


Pirinç Pilavı


(468 kişi 1706 oy verdi.)

Gönderen: bulamaç | 31.Arl.2006

Kullanılacak malzeme (4 kişilik):
2 su bardağı pilavlık pirinç,
3 su bardağı et suyu (veya tavuk suyu),
150 gr tereyağı,
yeteri kadar tuz.

Yapılışı:
Pirinç ayıklanır. Derin bir kaba alınan pirincin üstüne bir tutam tuz serpildikten sonra üstünü örtecek kadar ılık su dökülür. Pirinç, 20 dakika kadar sıcak suda bekletildikten sonra, suyu dökülür ve birkaç defa soğuk suyla yıkanır ve suyunun süzülmesi için süzgece alınır (pirinçler iki avuç arasında fazla sıkılmadan ovalanarak yıkanmalıdır. Pirinç fazla sıkılırsa kırılır ve pilavı da tane tane olmaz, lapalaşır). Tencereye yağ konur ve ateşe oturtulur. Yağ hafifçe kızınca, sıcak et suyu katılır. Yeteri kadar tuz serpildikten sonra, tenceredeki su kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başlayınca, içine yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç atılır. Pirinçler kaşıkla birkaç defa karıştırıldıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. Pirinç suyunu çekince (tencerenin hafifçe cızırdamasıyla anlaşılır), pirinçler pişmişse tencerenin ağzına bir peçete konur, üstüne kapak kapatılır ve pilav 5-10 dakika kadar kıvılcım ateşinde veya çok hafif ateşte (ateş iyice kısıldıktan sonra üstüne sac konur, tencere bu sacın üstüne oturtulur) demlendirilir. Pilav demlendikten sonra, kevgirle birkaç defa karıştırılır ve servis tabağına aınır.


ML® Sade Pilav için tıklayınPirinç pilavı


(247 kişi 842 oy verdi.)

Gönderen: serenat | 16.Haz.2007

Malzeme :
2 su bardağı pirinç
125 gram margarin
2 bardak su tuz

Uygun boy bir tencerede önce margarin eritilerek su ilave edilir. Su kaynar knynamaz pirinç ve tuz ilave edilerek kapak kapatılır. Alev ayarı yapılarak 10 dakika pişirilir. 10-15 dakika dinlendirilerek servis yapılır.


ML® Hıdrellez Pilavı için tıklayınPİRİNÇ PİLAVI


(221 kişi 778 oy verdi.)

Gönderen: bahtışen | 06.May.2008

Malzeme:
2 bardak pirinç
3 bardak et suyu
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı tereyağı
tuz

Yapılışı:
Taşlarını ayıkladığınız pirinci, bir kaba koyarak üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip üstüne çıkıncaya kadar kaynar su konur. Yarım saat sonra pirincin sıcak suyu süzülür. Soğuk suda yıkanıp süzüldükten sonra bir kenara bırakılır.
Pilav tenceresinde yağ eritilir. Pirinci ve tuzu ilave edip 1 dakika kavrulur. 3 bardak sıcak et suyunu ilave ederek kısık ateşte pişirilir. Ateşten alınca pilavın üzerine temiz bir peçete konur, kapağı kapatılıp demlenmeye bırakılır.


ML® Semizli Pilav için tıklayınPirinç Pilavı


(220 kişi 786 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 20.May.2009

Malzemeler
2 su bardağı pilavlık pirinç
3-4 kaşık sıvı yağ
Tavuk suyu
Tuz, şeker
1 kaşık limon suyu

Pirinçler en az yarım saat önceden kaynar suda biraz tuz da atılarak bekletilir. Tencereye yağ konup biraz ısıtılır, pirinçler konur ve kavurma işlemine başlanır. Pirinçlerin birbirine yapıştığını görünce limon suyu ilave edilir. Böylece pirinçler çözülür ve biraz daha kavurma işlemine devam edebiliriz. Tuz ve şeker de kavurma işlemi esnasında konur. Pirinçler iyice uzar ve tekrar birbirlerine yapışmaya başlarlarsa tavuk suyunu veya suyu koyma zamanı gelmiş demektir. Tavuk suyu veya su miktarı pirinçlerin bir parmak kadar üzerine çıkacak kadardır. Su ilavesinden sonra (su kaynar olmalıdır) ocak kısılmalıdır. Kısık ateşte pişirilen pilav suyunu tamamen çektiğinde pişmiş demektir. Ocak kapatılır ve pilav bir müddet dinlendirilir.


ML® Enzade Pilavı için tıklayınPİRİNÇ PİLAVI


(251 kişi 874 oy verdi.)

Gönderen: perikızı | 28.Nis.2010

Malzemeler:
2 su bardağı pirinç
3 su bardağı su veya tavuk-et suyu
50 gr. tereyağı veya margarin
tuz

Yapılışı:
Pirinç ayıklanır. Üzerine 5-6 tatlı kaşığı tuz eklenerek sıcak su koyup 40 dakika ıslatılır. Tencerede yağ eritilir. 3 bardak su ilave edilir, tuz konur. Kaynayınca bol suda yıkanmış suyu süzülmüş pirinçler ilave edilir. Bir defa karıştırılır. 5 dakika harlı, sonra kısık ateşte suyunu tamamen çekince söndürülür. Tencerenin üstüne temiz bir peçete örtülüp sonra kapağı kapanır. Servis yapmadan önce karıştırılır.

Pirinç Pilavı


(209 kişi 724 oy verdi.)

Gönderen: tapucu | 10.Oca.2012

1 su bardağı pirinç (yıkanmış)
1 yemek kaşığı margarin
1 adet Knorr Tablet Tavuk Bulyon
2 su bardağı sıcak su

1 yemek kaşığı margarini kısık ateşte eritin,aynı zamanda ufak bir kaba iki su bardağı sıcak su koyun ve içine Knorr Tablet Tavuk Bulyonu ekleyip erimesini bekleyin.O sırada bir subardağı yıkanmış pirinci erittiğiniz margarinde kısık ateşte bir-iki dakika kavurun.Pirinçler kavrulduktan sonra erimiş olan Knorr Tavuk Tablet Bulyonlu suyu pirince ekleyin suyu çekilene kadar pişirin.Daha sonra beş dakika bekletin ve servis yapın.

Pirinç Pilavı


(231 kişi 788 oy verdi.)

Gönderen: şirincik | 28.Mar.2012

2 su bardağı pirinç
4 su bardağı sıcak su
4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
Yarım çay bardağı arpa şehriye
Tuz

Zeytinyağını tencereye koyun. Yağ kızdıktan sonra şehriyeleri atıp pembeleşene kadar kavurun. Pirinci tencereye ilave edip tuzunu atın ve 3-4 dakika kavurun. Daha sonra 4 su bardağı sıcak suyu ilave edin. Kısık ateşe alarak suyunu çekene kadar pişirin ve demlenmesi için bırakın.

Pirinç Pilavı


(226 kişi 805 oy verdi.)

Gönderen: YaseminT | 28.Nis.2012

2 BARDAK BALDO PİRİNÇ
3 BARDAK SU(TAVUK SUYU)
3 KAŞIK TEREYAĞ
1 TATLI KAŞIĞI TUZ
BİRKAÇ DAMLA LİMON SUYU

PİRİNÇLERİ EN AZ 45 DK ÖNCE SICAK SUYA KOYUN VE PİŞİRECEĞİNİZ ZAMAN SU BERRAKLAŞINCAYA KADAR SOĞUK SUYLA YIKAYIN, TEREYAĞINI ERİTİP PİRİNÇLERİ ŞEFFAFLAŞINCAYA KADAR KAVURUN 3 BARDAK SICAK TAVUK SUYUNU EKLEYİP TUZUNU VE LİMONU KOYUN ÜZERİ GÖZ GÖZ OLUNCAYA KADAR PİŞİRİN, ALTINI KAPATTIKTAN SONRA ÜZERİNİ ÖRTÜP DEMLENMEYE BIRAKIN.

Pirinç Pilavı


(220 kişi 745 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 22.Kas.2015

1 su bardağı pirinç
1,5 su bardağı su
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı limon suyu (renginin beyaz olması için)
1 tatlı kaşığı tuz

1 saat önceden tuzlu sıcak suda bekletilmiş pirinç yıkanıp süzülür. Erimiş yağın içine süzülmüş pirinçler atılarak 5 dk. Kadar kavrulur sıcak su ve limon suyu konulur pişirilir. Göz, göz olunca ocağın altı kapatılır. Demlemeye bırakılır.

Not: İstenirse pirince kavrulmadan önce şehriye veya erişte de ilave edilerek kavrulur. Sonra pirinci ilave edilir ve pişirilirse şehriyeli pilav olur.

Pilav


(192 kişi 651 oy verdi.)

Gönderen: müsvette | 04.May.2018

https://yetkingida.com.tr

2 Su Bardağı Yetkin Baldo Pirinç
Yarım çay bardağı Yetkin Arpa Şehriye
1 Yemek kaşığı Tereyağı
Tuz

Pirinçlerimizi pilav yapmadan 1 saat önce ıslatıyoruz. Bir tencereye tereyağını koyup arpa şehriyerlerimizi kavuruyoruz. Üzerine ıslatıp sonra süzdüğümüz pirinçleri ekliyoruz. Tuzunu ve karabiberini ekleyip 2 su bardağı sıcak su ya da varsa 1,5 su bardağı tavuk suyunu koyup kısık ateşte pişiriyoruz. Demlemeye bırakıp servis ediyoruz.

Pilav


(71 kişi 244 oy verdi.)

Gönderen: b&b | 17.May.2019

2 su bardağı pirinç
2 yemek kaşığı tereyağı
3 su bardağı su ya da et suyu
Tuz

Önce pirinci ayıklayın. Yıkayıp, süzün ve sıcak suda 1 saat kadar ıslatın.
Tencerede 1 yemek kaşığı tereyağını eritin. Süzdüğünüz pirinçleri ve tuzu katarak tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırın. Tuz pirincin karıştırılırken, kırılmasını önleyecektir. 10 dakika kadar pirinci kavurun. İçine suyu ya da et suyunu sıcak olarak ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak, 1-2 dakika orta ateşte sonra çok kısık ateşte pişirin.
Üzerine kalan tereyağını ister eritip, isterse katı olarak karıştırıp kapağı kapalı demlenmeye bırakın. Sıcak servis yapın.Pirinç Pilavı


(85 kişi 295 oy verdi.)

Gönderen: b&b | 17.May.2019

2 su bardağı pilavlık pirinç
2-3 çorba kaşığı tereyağı
3 su bardağı sıcak su (et suyu-tavuk suyu)
Tuz

Pirinci ayıklayın süzgece koyun, nişastası akana kadar 2 -3 kere suyla yıkayın. Ilık suda ıslatıp 10 dakika bekletin, tekrar bol suyla yıkayıp iyice süzün. Ne suyu kullanacaksanız kaynatın ve sıcak kalmasını sağlayın.
Tencerede tereyağını eritin ve pirinçleri ilave edin. Pirinçler cam gibi olup birbirine yapışmayacak hale gelene kadar kavurun. Sıcak suyu ilave edip tuz atın ve üzeri göz göz olana kadar yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlar başlamaz kısık ateşte pişirin. Suyunu çekince altını kapatın ve 5-10 dakika dinlendirin.
Servis yapmadan karıştırın ve tabaklara alın.Hıdrellez Pilavı


(43 kişi 141 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 20.Eyl.2019

Milli Eğitim Bakanlığı

1 adet kuzu kol
5 su bardağı pirinç
1 adet kuru soğan
Yeşil soğan yaprakları
Tuz
Karabiber

Kuzu kol haşlanır.
İç pilav şeklinde pirinçler haşlanır.
Daha sonra pişen et sudan çıkartılır.
Bir tepsiye önce yemeklik doğranmış soğanlar daha sonra pirinçler son olarak haşlanan et ilave edilerek sonlandırılır.
Pilav için yeterli su ilave edilerek fırında pişirilir.
Sıcak olarak servis edilir.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.