Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Tavuk Yemekleri » PİLİÇ BUĞULAMASI
2 adet | 100,442 defa bakıldı

PİLİÇ BUĞULAMASI


(140 kişi 523 oy verdi.)

Gönderen: rıza | 05.Nis.2007

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
3 piliç,
80 gram tereyağı,
6 kahve fincanı su,
1 tutam karabiber,
yeteri kadar tuz.

Yapımı: Tüyleri çıkarılmış, içleri temizlenmiş, bol akarsuda yıkanmış, tuzlanmış ve ayakları geriye çevrilerek bağlanmış piliçler, tereyağı, karabiber, tuz ve 4 fincan suyla bir kuşaneye konur. Kapağı örtülü olarak hafif bir ateşe oturtulur. Her yarım saatte bir fincan sıcak su katarak tencereye 2 fincan su daha katılır. Böylece piliçler birbuçuk saate yakın bir süre pişirilirler.
Piliçler pişince bunlar but, göğüs, sırt ve kanat olarak dörder parçaya bölünür ve bir servis tabağına yerleştirilir. Tenceredeki salça da üzerlerine döküldükten sonra servis yapılır.


BUĞULAMA PİLİÇ


(125 kişi 435 oy verdi.)

Gönderen: Kurt | 08.Tem.2007

2 Piliç
2 Kahve kaşığı tuz, karabiber
4 Çorba kaşığı sade yağ
1 Bardak su

Piliçleri bol suyla çalkalayıp kurulayın, Bir tencereye yarım bardak su sade yağ, karabiber ve tuzu koyun. Piliçleri tencereye yerleştirip kapağını kapatın. Hatif ateşte piliçleri pişirmeye başlayın. 40 dakika sonra tencerenin kapağını açarak kalan yarım bardak suyu ilave edin. Fakat suyu biraz ısıtıp katın. Tencerenin kapağını tekrar kapatın. 40 dakika daha pişirin. Piliçler pişince tencereyi ocaktan alın. Piliçleri servis tabağına çıkararak önce ikişer ve sonra dörder parçaya bölün. Tenceredeki suyunu da üstüne dökerek hemen servis yapın. Piliçlerin yanına garni olarak fırında patates, veya sebze püresi koyabilirsiniz.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< FIRINDA SÜTLÜ TAVUK - ARPA ŞEHRİYELİ PİLİÇ GÜVECİ >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.