Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Aşçılığın Püf Noktaları » Pilavlar Hakkında
3 adet | 95,718 defa bakıldı
Pilavlar Hakkında


(140 kişi 494 oy verdi.)

Gönderen: eminem | 20.Oca.2008

Pilav, et suyu veya tavuk suyu ile pişirilirse daha lezzetli olur. Sade olarak pişirildiği gibi, besin değerini ve lezzetini arttırmak, görümünü güzelleştirmek için yardımcı yiyecekler katılarak da pişirilir. Eklenen yiyecek baklagil ise (mercimek, nohut, fasulye) proteinin biyolojik değeri yükselir, et proteinine yakın olur. Etle pişirilen pilavların protein değeri daha da yüksektir.
Pilav yapılırken konulan su miktarı pirincin cinsine göre değişir. 1 ölçü pirince 1,5 veya 2 ölçü su konur. Piştikten sonra üzerine kâğıt kapatılarak 10-15 dakika demlendirilir. İkram edileceği zaman tahta kaşıkla karıştırılır. Pilavı alabilecek büyüklükte çukur bir kâseye yerleştirilip servis tabağına ters çevrilir. Etrafı mevsime göre domates dilimleri veya iri kıyılmış marul yaprakları ile süslenir.

Pirinci bilerek alın, ne kadar su kaldıracağını deneyip, öyle pişirin. Pilavı demlendirirken sakın karıştırmayın. En önemlisi, yalnız bir öğünlük pişirin. Öteki öğüne kalıp ısıtılarak yenen pilav, pilav olmaktan çıkar, bunu asla unutmayın.


PİLÂV PİŞİRMEDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


(135 kişi 498 oy verdi.)

Gönderen: şerife sözen | 16.Oca.2009

İyi bir pilâv pişirmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmek lâzımdır :
1.Pirinçlerin bayat, böceklenmiş, rutubetli ve kırık olmaması lâızmdır.
2.Tanelerin pilâvlık pirinç özelliğini taşıması lâzrmdır.
3.Su kaldırma özelliğinin normal olması lâzımdır. Pilâvlık pirinçlerin su kaldırma gücü orlama pirinç miktarının 2 mislidir.
4.Pirinç ve su miktarını iyi hesaplamak lâzımdır.
5.İyi bir pilâv yapabilmek için pirincin sıcak su ile bir süre ıslanması lâzımdır.
6.Pilâv pişirirken pilâva suyu koyduktan sonra 3 dakika harlı 3 dakika orta ve daha sonra ateşi iyice azaltarak pişirmek lâzımdır.
7.Pilav suyunu çektikten sonra 1/2 saat kadar mutlaka demlenmesi gerekir (çok hafif ateşte).
8.Demlenme esnasında kapağın iç kısmına peçete koyunuz, peçete buharı çekerek pilâvın daha iyi demlenmesine sebep olur.
9.Pilâvı pişirirken katiyyen karıştırmayınız. Karıştırma pirinç tanelerinin kırılmasına ve pilâvın da lapa olmasına sebep olur.
10.Pilav tencerede pişerken pilavın her taraftan birden kaynaması için tencereyi ara sıra gezdirmek lâzımdır. Bu hususlara dikkat ederek pilav pişirecek olursanız pilavınızın daima yüzünüzü ağartacaktır.PİLAVLAR HAKKINDA


(275 kişi 990 oy verdi.)

Gönderen: im | 15.Oca.2013

Necip Usta

İyi bir pilav pişirebilmek için, iyi bir pirinç ve et suyu gerekir. Ülkemizde yetişen pilavlık 3 çeşit iyi pirincimiz vardır:
Karolin: Mat, tombul, uzundur; bir tarafı hafif çizgili gibidir. Güzeldir, pilavı iyi olur.
Bersani: Parlak ve ince uzundur; pilavı çok güzel olur.
Kulaklı: Bersani gibidir. Hafif krem rengindedir. Bersaniden daha güzeldir. Ancak, ender bulunmaktadır.
Violin tipleri tombul, kısa pirinçler de güzel olmakla birlikte, pilavları gösterişsiz olur.
Bütün bu pirinçlerin hangisi olursa olsun, taze olursa iyi pilav pişirmek güçtür. Normal olarak 1 kilo pirincin 2 litre su çekmesi gerekir. Taze pirinçler ise, az su çeker, piştikten sonra birbirlerine yapışır ve kırılırlar. Bayat, dinlenmiş pirincin pilavı ise tane tane olur ve 1 kilo pirinç, 2 litre et suyu (yani, 1 su bardağı pirinç, 2 su bardağı et suyu) çeker. Bu bakımdan pirincin dinlenmiş olması önemlidir. Et suyu da çok önemlidir. Pilavlar için en iyi et suyu, evvelâ tavuk suyu, sonra sığır et suyudur. Koyun et suyu ise mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Yağlardan ise pilav için en iyi yağ, tavuk yağıdır ve sonra tereyağı gelir.
İran pirincinin en meşhuru amberbu denen cinsidir. Memleketimizde Antakya civarında az elde edilen bu pirinçten ünlü çilav yapılır. Çilav, pilav cinslerinin en hafifidir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Börekler Çeşitleri - Turşunun Püf noktaları >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.