Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » Peynir Tatlısı
14 adet | 785,621 defa bakıldı
Peynir Tatlısı


(209 kişi 756 oy verdi.)

Gönderen: Günseli | 31.Arl.2006

Malzemeler:
1/2 kg beyaz peynir,
150 gr tereyağı,
2 yumurtanın sarısı,
3,5 su bardağı un,
1 çay kaşığı karbonat,
1/2 kg tozşeker,
yarım limonun suyu,
3 bardak su.

Yapılışı:
Beyaz peynir dilimlenir ve tuzunun çıkması için 2 saat kadar sıcak suyun içinde bırakılır. Bu sürenin sonunda sudan çıkarılır ve bastırılarak ince delikli tel süzgeçten geçirilir. Büyük bir porselen kâseye konan peynir püresinin üstüne yumurta sarıları ve tereyağı katılır, iyice karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Sonra üstüne karbonatla karıştırılmış un dökülür ve tahta kaşıkla karıştırılmaya devam edilir. Hamur iyice karıştırıldıktan sonra karışımdan ıslak ellerle yumurta iriliğinde parçalar alınır, avucun ortasında yuvarlanarak küçük top biçimine getirilir. Sonra iki avucun arasında bastırılarak yassılaştınlır. Yassılaştırılan hamurlar yağ bulanmış fırın tepsisine düzenli bir biçimde yerleştirilir. Sonra tepsi orta ısıdaki fırına sürülür ve içindekiler pişinceye kadar yani 40-45 dakika kadar orada tutulur. Tepsiyi fınndan çıkarmadan 20 dakika önce tencereye 3 bardak sıcak su ve şeker konur, orta ateşte karıştırılarak eritilir. Şeker eriyince içine limon suyu dökülür ve karıştırıldıktan sonra 15 dakika kadar kaynatılır. Şurup orta koyuluğa gelince, fırından çıkarılan tatlının üstüne dolaştırılarak dökülür. Tepsinin üstü kapatılır ve bir kenarda soğumaya bırakılır (İsteğe göre şurup döküldükten sonra tepsi gene ateşin üstüne oturtulup 5 dakika daha pişirilebilir.) Tatlı soğuyunca tabaklara boşaltılır ve üstüne dövülmüş antepfıstığı veya kaymak koyduktan sonra servisi yapılır. Sade olarak da servis yapılabilir.
PEYNİR TATLISI


(142 kişi 476 oy verdi.)

Gönderen: otelman | 04.Oca.2007

Malzeme:
1/2 kilo beyaz peynir
1 bardak un «200 gr.»
Şurubu:
1,5 kilo şeker
Yarım fincan pirinç unu
8 yumurta
1 paket baking powder «Veya bir kaşık karbonat»
2 litre su
Yarım limon suyu
Üzerine:
1 fincan dövülmüş yeşil fıstık veya münasip miktar kaymak.

Yapılışı:
Beyaz peynir evvelâ birkaç saat suda bırakılır. Sonra çıkarılır; bir bezle sıkılıp kurulanır. Bir elekten geçirilip çukur bir kaba konur. Un, pirinç unu ve kabartma tozu iyice karıştırılıp peynirin bulunduğu kaba konur. Yumurtalar da bunların üzerine kırılıp hepsi birden kabın içinde iyice karıştırılıp halledilir. Sonra bu karışımdan kaşıkla veya hafif yağlanmış el ile, parçalar koparılıp yuvarlanarak, yağlanmış bir tepsiye dizilir. Orta hararetteki bir fırında 20 dakika pişirilip çıkarılır. Ayrı bir kapta, şeker, su ve limon suyu kaynatılıp şerbet hazırlanır. Ve bu hazırlanan şurup sıcak olarak, fırından çıkmış olan peynir tatlılarının üzerine dökülür. Arzu edilirse ağır ateş üzerinde 5 dakika daha alt üst edilerek şurup tatlılara iyice emdirilir. Soğuduktan sonra arzuya göre üzerine dövülmüş fıstık veya kaymak konarak servis yapılır.


ML® Peynir Baklavası için tıklayın
PEYNİR TATLISI


(191 kişi 661 oy verdi.)

Gönderen: çaça | 09.Şub.2008

250 gr. tuzsuz beyaz peynir
1 çay kaşığı karbonat
2 yumurta
1 çorba kaşığı limon suyu
1 3/4 su bardağı un
1 kahve fincanı sıvıyağ
1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
Şurubu için :
4 su bardağı şeker

Peyniri rendeleyiniz. Yumurta, yağ, limon kabuğu rendesi ve limon suyunda eritilmiş karbonat katıp karıştırınız. Un ilave edip yumuşak bir hamur yapınız. Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avuç içinde yuvarlayarak üstten hafif bastırınız. Yağlanmış fırın tepsisine 2 cm. ara ile diziniz. Orta hararetli fırında pembe renkte pişiriniz.
Şekere 4 su bardağı su katıp orta kıvamda şurup hazırlayınız. Sıcak olarak soğuk peynir tatlılarının üzerine dökünüz.

Not: Peynir tuzlu ise dilimlenerek akşamdan bol su içinde bekletilip tuzunun çıkması sağlanır.PEYNİR TATLISI


(173 kişi 593 oy verdi.)

Gönderen: Halilim | 18.May.2008

Malzeme:
200 gr tuzsuz peynir
1 su bardağı süt
2 yumurta
50 gr tereyağı
1 paket kabartma tozu
1 tas un
Şerbeti:
6 su bardağı şeker
6 su bardağı su

Yapılışı:
Rendelenmiş peyniri sütle mikserde çırpın. Tereyağını, yumurta, kabartma tozunu koyup biraz daha çırpın. Bir kaba boşaltıp un ilave edip yoğurun. Fındık büyüklüğünde parçalar koparıp elle yuvarlayıp, yağlanmış tepsiye aralıklı bir şekilde yerleştirin. Kızgın fırına verin. Pişince fırından çıkartıp kaynar şerbeti üzerine dökün.PEYNİR TATLISI


(186 kişi 655 oy verdi.)

Gönderen: ilaydam | 19.Ağu.2009

125 gr beyaz peynir
1/2 su bardağı nişasta
1 su bardağı un
1/2 fincan pudra şekeri
125 gr margarin yağı
1 yumurtanın sarısı
1 kahve kaşığı karbonat
Şurubu:
1 kg şeker
7 bardak su
1/2 limonun suyu

Beyaz peynir 1 saat ılık suda ıslatılıp sudan çıkarılır sıkılır ve bir süzgeçten geçirilir. Bir kaba pudra şekeri, karbonat koyulur. Ağaç bir kaşık veya sıkma teli ile 2 - 3 dakika iyice karıştırılıp teker teker yumurtalar ilâve edilip karıştırılarak yedirilir.
Un da ilâve edilip bir iki dakika karıştırılır ve yedirilir. Bir tepsi hafif yağlanır. Bir tatlı kaşığı da hafif yağlanıp hazırlanmış harçtan ikişer santim ara ile tepsiye koyulur Hepsi aynı şekilde tepsiye dizilir. Ortadan hızlı fırına sürülüp 15 dakika pişirilir.
Üzerine sıcak olarak şurubu dökülür. Gayet ağır ateşte 3 - 4 dakika kaynatılıp tatlılar alt üst çevrilir. 3 - 4 dakika daha gayet ağır kaynatılıp ateşten alınır ve soğuyunca servis yapılır.PEYNİR TATLISI


(173 kişi 621 oy verdi.)

Gönderen: memo | 14.Kas.2009

MALZEMESİ
250 Gram beyaz peynir
1,5 Su bardağı un
1/2 Su bardağı pirinç unu
4 Yumurta
1/2 Küçük paket margarin
ŞURUBU:
1 Kg. şeker
6 Su bardağı su
1/2 Limon suyu.

YAPILIŞI
1 Peyniri 2-3 saat ılık su içinde bırakınız.
2 Suyunu iyice sıkara kince bir kalburdan geçiriniz.
3 Yumuşamış yağı ilâve ederek eziniz.
4 Yağla ezilmiş peynire yumurtaları teker teker ilâve ederek yediriniz.
5 Karbonatla beraber karıştırarak elenmiş un ve pirinç ununu ilâve ederek bir hamur yapınız.
6 Hamurdan elle veya kaşıkla kopartıp küçük yumurta şekli veriniz ve yağlanmış tepsiye aralıklı diziniz.
7 Orta hararetli fırında pişiriniz.
8 Şurubu sıcak olarak üzerine dökünüz ve ağır ateş üzerine tatlıları çevirerek 5-6 dakika kaynatınız.

ŞURUP HAZIRLIĞI
1 Şekeri su ile 10 dakika kaynatınız.
2 1/2 limon sıkarak 5 dakika daha kaynattıktan sonra ateşten indiriniz.PEYNİR TATLISI


(142 kişi 483 oy verdi.)

Gönderen: dumrul | 01.Şub.2010

MALZEMESİ
250 gr. tuzsuz beyaz peynir
3 yumurta
2 su bardağı un
1 fincan sıvıyağ
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı limon suyu
4 su bardağı tozşeker
5 su bardağı su

YAPILIŞI
Peyniri rendeleyip, içine yumurta, yağ, limon kabuğu rendesi, limon suyu ve unu koyarak yumuşak bir hamur yapınız. Sonra elinizle şekil verip yağlanmış tepsiye dizip, orta ısılı fırında hafif pembe renkte kızarıncaya kadar pişiriniz. Şeker ve sudan kıvamlı bir şurup hazırlayıp, hamurlar soğuyunca sıcak şurubu döküp tatlıyı soğuyuncaya kadar bekletiniz. Servis tabağına alıp servis yapınız.Peynir Tatlısı


(147 kişi 541 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 03.Oca.2011

Türk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


600 g Lor peyniri
100 g Sana (5 çorba kaşığı)
160 g Un (3.1/4 fincan)
2 adet Yumurta sarısı
1 kahve kasığı Karbonat
800 g Şeker (3.1/4 bardak)
750 g Su (3 bardak)
1 tatlı kaşığı Limon suyu

Sıcak bir odaya bırakılarak yumuşatılmış, 100 g Sanayı (5 çorba kaşığı) bir tencereye koyarak bunu elle iyice mıncıklayınız.
Bu yağa 1 kahve kaşığı karbonat, 2 adet yumurta sarısı ilâve ederek, tekrar birbiriyle hâllolunoaya kadar karıştırınız. Sonra da bunlara havanda dövülmüş 600 g lor peyniri koyarak yoğurunuz.
Müteakiben bunlara, 160 g un (3.1/4 fincan) ilâve ederek tekrar yoğurduktan sonra, hazırladığınız hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopartarak, bunları iki avuç arasında yuvarlayınız. Yuvarlaklaştırdığınız bu hamurların üstlerini hafifçe bastırmak suretiyle yassıltınız ve fırın tepsisine bir parmak ara ile diziniz.
Sonra tatlı tepsisini, orta ısıdaki fırına sürerek 45 dakika kadar pişmeye bırakınız.
Fırındaki tatlı tepsisinin inmesine 25 dakika kala, içinde 800 g şeker (3.1/4 bardak), 3 bardak su (750 g) ile 1 tatlı kaşığı limon suyu bulunan bir tencereyi, orta ısıdaki ateşe oturtarak, karıştırmak suretiyle şekeri su içinde eritiniz ve şeker eridikten sonra da, 13 - 15 dakika daha kaynatarak, orta koyulukta bir şurup yapınız. Fırından çıkarttığınız sıcak tatlının üzerine şurubu dökünüz. Üzerine bir tepsi koyarak soğumaya bırakınız, soğumasını müteakip servis yapınız.PEYNİR TATLISI


(183 kişi 635 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 27.May.2011

Hamuru:
250 gr peynir (2 saat ılık suda bekletildikten sonra suyu sıkılmış ve süzgeçten geçirilmiş)
125 gr (8 çorba kaşığı) + 1 çorba kaşığı tereyağı
3 yumurta
200 gr (1+1/4 su bardağından biraz fazla) un
120 gr (1 su bardağı) nişasta
2 kahve kaşığı karbonat
50 gr (1/2 su bardağından biraz az) pudra şekeri
1 su bardağı kaynar su
Şerbeti:
1+1/2 kg toz şeker
6 su bardağı su
1 limonun suyu

Önce, fırın tepsinizi 1 çorba kaşığı tereyağı ile yağlayınız. Başka bir tepside pudra şekeri, kalan 125 gr (8 çorba kaşığı) tereyağı ve karbonatı, (gerekirse bıçak kullanarak) iyice karıştırınız. Yumurtaları karışıma iyice yediriniz. Unu ve nişastayı karışıma ekleyip, pürtüksüz bir hamur elde edene kadar yoğurunuz (çok fazla yoğurmayınız), önce, fırınınızı orta sıcaklığa (200°C) getirip, ısıtınız. Hamuru tepsinin ortasında toplayıp, bir tatlı kaşığı ile alarak yağladığınız fırın tepsisine 3 parmak ara ile yerleştiriniz. Tepsiyi fırına sürüp, 15 dakika pişiriniz.
Bu arada büyükçe bir tencereye suyu, şekeri ve limon suyunu koyup, iyice karıştırdıktan sonra harlı ateşte 2 dakika kaynatınız. Kaynayınca ateşi iyice kısıp, 10 dakika daıha kaynatınız. Tepsiyi fırından alıp bir kenara koyunuz. 1 bardak kaynar suyu tepsideki kızarmış hamurların üstüne kaşıkla eşit olarak dökünüz. Tepsinin üstüne bir kapak kapatarak, 3-4 dakika dinlendiriniz. Kapağı kaldırıp, kaynayan şerbetten birkaç kaşık döktükten sonra kapağı kapatıp yeniden fırına sürünüz. Fırınınızı, hafif sıcaklığa (130°C) getiriniz. Peynir tatlılarına kapağı kapalı olarak sık sık şerbetten ekleyerek, suyunu çekene kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, peynir tatlılarınızı soğuttuktan sonra servis ediniz.

Not: Peynir tatlısını yaparken peynirin suyunun iyice sıkılmış olmasına dikkat ediniz. Aynca kapağı kapalı olarak pişirirken sık sık kontrol ederek, şerbet eklemeyi unutmayınız.PEYNİR TATLISI


(175 kişi 595 oy verdi.)

Gönderen: gülfidan korluer | 29.Oca.2012

250 gr. tuzsuz taze beyazpeynir
2 çay bardağı un
1 çay bardağı pirinçunu
Çeyrek paket margarin
3-4 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
Şurubu için:
750 gr. tozşeker
4 su bardağı su
Çeyrek limon

Peyniri suda 1-2 saat bekletip, iyice tuzunu alınız.
Sıkarak susuz olarak bir kâseye koyunuz.
İçerisine yumuşak haldeki yağı, yumurtaları, unu, pirinçununu, kabartma tozu koyup, bir hamur yapınız.
Hamurdan bir yumurta büyüklüğünde parçalar alıp, biraz yassıltıp, yağlanmış tepsiye diziniz.
Orta ısılı fırında hafif pembe renkte pişiriniz.
Bu arada şurup malzemesini kaynatarak kıvamlı bir şurup hazırlayınız.
Şurubu sıcak olarak üzerine döküp, ateş üzerinde 7-8 dakika kaynatıp şurubu çektiriniz.
Soğutup, servis yapınız.Peynir Tatlısı


(175 kişi 599 oy verdi.)

Gönderen: tadıgüzel | 04.May.2012

Tuğrul Şavkar

160 gr. beyazpeynir
150 gr. un
2 paket kabartma tozu
2 adet yumurta
Şurubu için:
300 ml. su
300 gr. tozşeker

Beyazpeyniri çukurca bir kaba rendeleyin. Şurubun malzemesini bir tencerede 2 dakika kaynatın. Ateşten alıp, soğumaya bırakın. Fırınınızı 180°C'ye getirip ısıtın. Fırın tepsisini yağlayın.
Unu eleyip, ortasını havuz biçiminde açın. Peyniri, kabartma tozunu ve yumurtaları ortasına koyarak yoğurun. Hazırladığınız hamuru bir sıkma torbasına doldurup yuvarlak bisküviler biçiminde, yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın.
Tepsiyi sıcak fırına sürün. Hamur kabarıp üzeri kahverengileşinceye kadar, en az 20 dakika pişirin.
Tatlıyı fırından çıkarıp, hemen üzerine soğuk şurubu gezdirin. Kendi tepsisinde tamamen soğuyuncaya kadar bekleterek servis yapın.PEYNİR TATLISI


(282 kişi 1025 oy verdi.)

Gönderen: kırık testi | 10.May.2012

Ümit Usta

250 gram beyaz peynir
50 gram pudra şekeri
100 gram nişasta
350 gram un
3 adet yumurta
2 kahve kaşığı karbonat
125 gram tereyağı
Şerbeti için:
1,5 kg. tozşeker
1,5 kg. su
1 adet limonun suyu (Limon suyu ile 5 dakika kaynayacak)

Peyniri ılık suda ıslatıp, iyice süzelim. Hiç suyu kalmasın (Ama net 250 gram kalmalı).
Pudra şekeri, tereyağı ve karbonatı bir tepside iyice karıştırıp, içine beyaz peyniri ilave edip, 3-4 dakika yoğuralım.
Yumurtaları da kırıp bu karışıma yedirdikten sonra, unu ve nişastayı da ilave edip, iyice yoğuralım.
Yuvarlak ya da iki parmak uzunluğunda şekillendirip, yağladığımız tepsiye aralıklı olarak dizelim.
200 derecede ısıttığımız fırında, 15 dakika kadar pişirip, çıkartalım.
Çıkar çıkmaz 1 su bardağı sıcak suyu fırça ile üzerine serpip, 3-5 dakika sonra da sıcak şurubunu dökelim ve kaynatarak, tatlının şurubu içine çekmesini sağlayalım.
Üzerine çekilmiş fıstık serperek, servis yapalım. İsteyenler, krem şanti de koyabilirler.Peynir Tatlısı


(212 kişi 745 oy verdi.)

Gönderen: peri tozu | 27.Şub.2017

Mazda Lezzete Götüren Marka
Mehmet Yaşin


200 gr tuzsuz beyaz peynir
200 gr un
30 gr tereyağı
1 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
15 gr tereyağı
Şerbeti için:
2 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1/4 adet limonun suyu

2 su bardağı toz şekeri, 2 su bardağı suyu ve 1/4 adet limonun suyunu tencereye alıp karıştırın ve kaynatmaya başlayın. Karışım kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocağın üzerinden indirin. Bir yoğurma kabına 200 gr tuzsuz beyaz peyniri rendeleyin. 1 adet yumurtayı, 30 gr tereyağını, 200 gr unu ve 1 paket kabartma tozunu ekleyip iyice karıştırın. 15 gr tereyağını fırın tepsisinin içine sürün. Hazırladığınız hamurdan küçük yassı yuvarlaklar yaparak tepsinin içine yerleştirin. Hamurları önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 dakika pişirin. Fırından çıkan hamurların üzerine soğumadan sıcak şerbetini ekleyin ve şerbetini çeken tatlıları servis yapın.

Peynir Tatlısı


(117 kişi 405 oy verdi.)

Gönderen: hamur abla | 29.Tem.2019

3 su bardağı su
1 paket vanilya
1,5 çorba kaşığı tereyağı
3 çorba kaşığı irmik
1 adet yumurta sarısı
3 adet yumurta
3 su bardağı toz şeker
1 çorba kaşığı limon suyu
250 gram lor peyniri
1 çorba kaşığı hindistancevizi
Un

Önce şerbeti hazırlayın. Bunun için, 3 su bardağı suya, 3 su bardağı toz şeker, 1 paket vanilya ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın.
15 dakika kaynatıp, soğumaya bırakın.
Bir buçuk çorba kaşığı tereyağı, 3 adet yumurta ve 250 gram tuzsuz lor peynirini geniş bir kapta karıştırın.
3 çorba kaşığı irmik, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi ve aldığı kadar unu ekleyin. Hamur haline getirip, yoğurun.
Ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayıp, yuvarlak tepsiye dizin. Üstlerine 1 adet yumurtanın sarısını sürün.
Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üstleri hafifçe kızarana dek pişirin. Üzerine soğuk şerbet döküp servis yapın.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.