Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » İç Anadolu Yemekleri » Pehli (Sivas)
2 adet | 24,286 defa bakıldı

Pehli (Sivas)


(165 kişi 591 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 12.Nis.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

1 Kg Kemikli Parça Et (Beş parça)
4 Patlıcan
4 Domates
3 Sivri Biber
Gerektiği Kadar Su
Tuz
Et için:
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
2 Yemek Kaşığı Yoğurt

Eski yemeklerimizden olan pehli, koyunun sağ uyluk, kaburgası yani döş kısmından yapılır. (Pehli: Gövdenin iki yanı demektir.) Etler el büyüklüğünde parçalanır. Üzerine yoğurt ve karabiber sürüldükten sonra tereyağında kızartılır ve bir tencereye alınır. Biraz su eklenerek etler kemiklerinden ayrılma durumuna gelinceye kadar pişirilir, suyu azalırsa, sıcak su ilave edilir. Patlıcanlar alaca soyulur, ikiye bölünür ve doğranır, limon suyu ve tuz konulmuş suyun içinde biraz bekletilir. Yıkanıp sıkılan patlıcanlar ve doğranmış biberler tereyağında kızartılır. Bir kaba alınan kızarmış sebzelerin üzerine etler dizilir, etin suyu üzerinden gezdirilir ve domatesleri doğranır, tuzu ekilir ve hafif ateşte 15-20 dakika tutulur ya da fırına verilebilir. Not: Kızartılıp, pişirilen etlerin suyu ile yapılan pirinç pilâvının yanında sebzesiz olarak etler (pehli) servis yapılabilir.

Not: Et yemekleri ve kebaplarda özellikle, Sivas tuzlalarından çıkan tatlı tuz denilen yerli tuz kullanılmalıdır.Patlıcanlı Pehli (Sivas)


(114 kişi 391 oy verdi.)

Gönderen: acı reçete | 08.Tem.2018

https://sivas-yemekleri.com

1 kg kuzu kaburgası
1 kg patlıcan
1 kg domates
½ kg kızartmalık yeşilbiber
Tereyağı

1 kg patlıcan yıkanarak baş kısımlarından kesilerek kabukları üzerinde birer şerit kalacak şekilde soyulur. Plastik bir kabın yarısına kadar su, 1 kaşık tuz ve yarım limon suyu sıkılır (limon sıkılmasının sebebi ise patlıcanların kararmamasıdır). Patlıcanlar ortadan ikiye ayrılarak parmak büyüklüğünde dilimlenir. Ortalama 10-15 dakika tuzlu limonlu suda bekletilmesi yeterli olacaktır. Plastik bir kaba 1 kg domates ile yarım kilo küçük biber konularak yıkanır ve süzülür. Domatesler kalın dilimler halinde halka halka kesilir. Biberler isteğe göre bölünür. Tabağa dolu yemek kaşığı yoğurt üzerine de 1 tatlı kaşığı karabiber ilave edilir. 1 kg kuzu kaburga karabiberli yoğurda bulanır. Bütün bir tencere orta ocak ateşine konularak içerisine 250 gram tereyağı konulup eritilir. Yağ kızıp eridiğinde içerisine terbiyelenmiş kuzu kaburgalar konularak kızartılır. Tavaya yarım çay bardağı sıvıyağ konularak kızdırılır. Kızan yağın içerisine patlıcanların suyu süzülerek eklenir ve kızartılır. Ayrı bir tencereye alınan kızarmış patlıcanların içerisine 5-6 adet soyulmuş bütün sarımsak eklenir. Pişen kaburgalar tabağa alındıktan sonra boşalan tencerenin içine yarım kilo temizlenmiş biberler de kızartılır. Biberler kızardığında önceden kızartılmış patlıcanlar da tencereye eklenerek 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek 2 dakika tavada döndürülür. Dilimlenen domatesler tencereye eklendikten sonra ocak ateşi yükselterek kaburga etlerini de tencereye yerleştirip 15-20 dakika kendi suyunda pişirilir.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Ekmek Aşı (Sivas) - Turşu Kavurması (Sivas) >>>


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.