Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » Patlıcan Salatası
47 adet | 4,714,847 defa bakıldı

Patlıcan Salatası


(242 kişi 849 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 13.Mar.2006

6 patlıcan
3-4 domates
3-4 sivri biber
2 kahve fincanı zeytinyağ
1-2 limon
1 avuç maydanoz yaprağı
2-3 diş sarımsak-tuz

1- Patlıcanlar ucundan başlayarak ocakta çevire çevire közlenir.
2- Kabukları soyulup incecik kıyılır.
3- Küçük doğranmış sivri biber, tuzla dövülmüş sarımsak, zeytinyağ, limon suyu konup karıştırılır.
4- Servis tabağına yerleştirilip, domates dilimleri ve maydanoz yaprakları ile süslenir.


ML® Patlıcan Salatası için tıklayın
Patlıcan Salatası


(252 kişi 874 oy verdi.)

Gönderen: gulsimsir | 16.Nis.2006

Malzemeler:
4 adet patlıcan,
3 kaşık zeytinyağı,
limon,
tuz,
sarımsak,
toz biber,
karabiber

Yapılışı:
Patlıcanları bıçak ucu ile delerek ızgaranın üzerine koyun. Diğer taraftan limon suyu, zeytinyağı ve tuzu bir kapta karıştırın. Közlenmiş patlıcanları, kabuklarını soyduktan sonra bu sosun içine atın. 15 dakika sosun içinde dinlendirin. Sostan çıkarttığınız patlıcanları kesme tahtasının üzerine alıp soyulmuş sarımsakları üzerine ilave edin. Sonra iri bir bıçak yardımıyla tüm malzemeyi satırlayın. Satırlanmış malzemeyi servis tabağına aldıktan sonra mevsimine göre malzemeyle süsleyerek servis yapın.


ML® Patlıcan Orta için tıklayın


PATLICAN SALATA


(187 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 29.Nis.2006

MALZEMELER 6 Kişilik:
1.5 kahve fincanı zeytinyağ
1 çorba kaşığı sirke
10 adet siyah zeytin
4 adet iri patlıcan
6 adet yeşil biber
1 adet limon
2 adet domates
1 baş soğan
tuz

HAZIRLANIŞI
Patlıcanları harlı ateşte çevirerek közleyin. Yanmış kabuklarını bir bıçak yardımıyla soyduktan sonra, közlenmiş patlıcanları, içine zeytinyağı koyduğunuz bir kaba yerleştirin. Bu arada her birinin üzerine 8-10 damla limon suyu dökün ve tuz serpin, daha sonra patlıcanları bir çatalla hafifçe bastırıp, zeytinyağının içine gömün. Bütün patlıcanları bu şekilde ayıklayıp zeytinyağına yatırdıktan sonra çatalla iyice ezin, üstüne 1 çorba kaşığı sirke dökün ve yeniden ezip, yağı mümkün olduğu kadar patlıcanlara yedirin. Daha sonra, patlıcanları yassı bir salata tabağına alın ve tabağa yaydığınız patlıcan ezmesine çatalla düzgün bir şekil verin.
Tabağın etrafına bir sıra dilimlenmiş domates dizin. Domateslerin aralarına ince ve yuvarlak biçimde dilimlediğiniz soğanları yerleştirin. Domateslerin üzerine yuvarlak yuvarlak dilimleyip, çekirdekleri çıkarttığınız biberleri dizin. Biberlerden bazılarının ortasına da birer zeytin yerleştirin ve servis yapın.


ML® Brokoli Salatası için tıklayın


PATLICAN SALATASI


(211 kişi 782 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 29.Nis.2006

MALZEMELER
6 iri patlıcan,
1 buçuk kahve fincanı zeytinyağı,
1 limon,
1 çorba kaşığı sirke,
1 baş soğan,
2 domates,
6 yeşil biber,
10 siyah zeytin,
yeteri kadar tuz.

HAZIRLANIŞI
Patlıcanlar harlı ateşte her bir yanı yanarcasına pişirilir. Sonra yanmış olan kabukları bir bıçak yardımı ile yukarıdan aşağı doğru soyulur. Teker teker soyulan bu patlıcanlar içinde zeytinyağı bulunan bir kaba konulur. Her patlıcanın üzerine 5-10 damla limon sıkıp tuz serpilir ve çatalla bastırılarak bütün patlıcanların zeytinyağının içine gömülmesi sağlanır.
Patlıcanların hepsi bitince üzerine sirke dökülür. Çatalla iyice ezilerek yağ patlıcanlara yedirilir. Patlıcanlar ezilip macun gibi olunca büyük ve yassı bir salata tabağına konulur. Tabağın çevresine dilim dilim kesilmiş domatesler dizilir. Aralarına ince ve yuvarlak dilimlere ayrılmış soğanlar yerleştirilir. Domateslerin üzerine yuvarlak yuvarlak kesilmiş ve çekirdekleri çıkarılmış biberler sıralanır. Biberlerin bazılarının ortalarına da zeytinler yerleştirilir.


ML® Patlıcan Graten için tıklayın


Patlıcan Salatası


(215 kişi 732 oy verdi.)

Gönderen: Bahariye | 10.May.2006

MALZEMELER
Patlican 3 orta boy 600 gram
Sogan 1 büyük boy 100 gram
Zeytinyagi 1/2 su bardagi 100 gram
Sarmisak 2 dis 6 gram
Domates 4 küçük boy 400 gram
Yesil biber 5 büyük boy 100 gram
Maydanoz 1/3 demet 20 gram
Limon suyu 3 yemek kasigi 30 gram
Tuz 1 2/3 tatli kasigi 10 gram
Kara biber 1/2 tatli kasigi 1 gram
Kirmizi biber 1/2 tatli kasigi 1 gram

YAPILIŞI
Patlicanlari yika, kurula, ocakta çevirerek közle, kabuklarini soy, saplarini kes, ince ince kiy. Sogani soy, yika, ince ince dogra, yagla birlikte tencereye koy, kapagi kapat, kisik ateste ara sira karistirarak 4-5 dakika öldür, içine patlıcani ilave et, bir iki kez çevir, ocagi kapat. Sarmisagi soy, yika, ez. Diger sebzeleri yika, biberlerin sap ve çekirdeklerini ayir, maydanozu ayikla. Biber ve domatesi ince ince kiy, sarmisak, limon suyu, tuz ve baharatla birlikte patlıcana ekle, iyice karistir, servis tabagina al, düzgünce yay, üzerini maydanoz yapraklari ile süsle.


ML® Antep Salatası için tıklayın


Patlıcan Salatası


(236 kişi 849 oy verdi.)

Gönderen: EnginAr | 12.Eyl.2006

2 adet patlıcanı ocakta yada fırında közleyin. Kabuklarını soyun, çıkan içi çatalla iyice ezin. 1 diş sarımsağı tuzla ezin, 3 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Patlıcanları soğurt sosuyla karıştırın, üzerini düzeltin, üzerine biraz kırmızı pul biber serperek servis yapın.


ML® Tahinli Patlıcan Salatası için tıklayın


PATLICAN SALATASI


(207 kişi 775 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 31.Ekm.2006

6 adet patlıcan
2 adet domates
3 kaşık zeytinyağı
1 demet maydanoz
2 adet limon
Yeteri kadar tuz

Siyah, yumuşak patlıcanlar, sert ateşe konur. Bir tarafı piştikten sonra diğer tarafı çevrilir. Böylece pişen patlıcanların kabuğu alınır. Limonlu soğuk suya atılır. Patlıcanlar tamamlandıktan sonra tahta üzerine çıkarılır. Bıçakla aralarından çekirdekleri alınır. Suyunu iyice sıkıp bıçakla kıyılır. Bir kap içine limon suyu, üç kaşık zeytinyağı ile kıyılmış patlıcanlar kabuğu, suyu, çekirdeği çıkmış, kesilmiş domates maydanoz, tuz katarak karıştırılıp hazırlanır. Arzu edilirse ince kıyılmış soğan konur.


ML® Papatya Salatası için tıklayın


PATLICAN SALATASI


(194 kişi 682 oy verdi.)

Gönderen: dul | 24.Arl.2006

4 adet iri patlıcan
2 fincan zeytinyağı
1 limon
16 tane zeytin
2 adet domates
6 tane sivri yeşil biber

Patlıcanlar harlı ateş üzerinde çevrilerek her tarafı iyice pişirilir. Ve sonra teker teker bunların yanmış kabukları bıçakla ayıklanır ve bu soyulmuş patlıcanlar içinde zeytinyağı bulunan bir kaba alınıp bıçakla veya çatalla iyice ezerek, yağ patlıcana yedirilir ve üzerlerine limon sıkılır. Bundan sonra patlıcanların üzeri domates, yeşil biber ve çekirdekleri çıkarılmış zeytinle donatılır ve servis yapılır. Arzu eden kırmızı biber de serper.


ML® Cive için tıklayın


PATLICAN SALATASI


(156 kişi 534 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 13.Oca.2007

1000 gram patlıcan (4 büyük)
100 gram zeytinyağı
2 orta büyüklükte domates
100 gram soğan
1 adet limon
6 adet yeşil biber
1 çorba kaşığı sirke
1 miktar zeytin
1 miktar tuz

1) Bin gram (4 büyükçe) patlıcanı herhangi bir ateş üstüne koyarak, patlıcanların her bir taraflarını iyice pişirdikten sonra patlıcanları teker teker alarak bunların yanmış kabuklarını yukardan aşağıya doğru bir bıçakla soymalıdır. (Patlıcanların kabukları âdeta yanmış bir manzara arzedinceye kadar pişirmelidir).
2) Sonra teker, teker soyulan bu patlıcanları içinde 1.1/2 kahve fincanı zeytinyağı olan kâseye ilâve etmeli ve her patlıcanın üstüne bir miktar limon suyu ile tuz gezdirdikten sonra çatalla bir kaç defa çalkamak suretile bütün patlıcanları zeytinyağının içine gömmelidir.
3) Patlıcanların ayıklanmaları sona erince 1 çorba kaşığı da sirke ilâvesile bunları çatalla iyice döğmek suretile yağı patlıcanlara yedirmeli, sonra da bu salatayı muntazam bir şekilde tabağa almalı ve tabağın etrafına da bir sıra ince yuvarlak kesilmiş domates döşemeli, domateslerin alt kısmına da çekirdekleri çıkmış ve küçük kesilmiş yeşil biberlerden bir kordon, bunların bir parmak alt kısmına yine çekirdekleri çıkmış ve gayet küçük kesilmiş domateslerden bir kordon, sonra da çentilmiş soğanlardan bir kordon, daha sonra da çekirdekleri çıkmış ve ikiye bölünmüş zeytinlerden bir kordon vücuda getirmek suretile salatayı süslemeli ve servis yapmalıdır.

ML® Cive (görsel)


PATLICAN SALATASI


(224 kişi 793 oy verdi.)

Gönderen: KUPAKIZI | 22.Tem.2007

4 Patlıcan
1 Baş sarımsak
1 Bardak İçceviz
1 Limon
1 Bardak zeytinyağı
1 Çorba kaşığı un
6 Sivri biber
3 Çorba kaşığı sirke
2 Su bardağı yoğurt
Tuz

Patlıcanlar ve biberler ateşte közlenir. Kabukları ayıklanır ve limonlu unlu suyun içine konur. Ceviz, et makinesinde çekilir veya havanda İyice dövülür. Patlıcan ve biber de et makinesinde çekilir veya kaşıkla İyice ezilir. Patlıcan ve ceviz birbirine karıştırılır. İçine yavaş yavaş zeytinyağı konur ve karıştırma sürdürülür. Sonra yoğurt aynı kaba boşaltılır ve tahta kaşıkla ezmeye devam edilir. Sarmısak havanda biraz tuzla dövülür, sirkeyle sulandırılıp salatanın içine dökülür. İyice karıştırıldıktan sonra servis tabağına konur, etrafı domates - salatalık ve çekirdeği çıkarılıp ikiye bölünmüş zeytinle süslenir.


ML® Yoğurtlu Pancar Salatası için tıklayın


PATLICAN SALATASI


(238 kişi 845 oy verdi.)

Gönderen: KUPAKIZI | 22.Tem.2007

4 Patlıcan
1 Çay bardağı zeytinyağı ya da ayçlçek yağı,
1 Çorba kaşığı sumak
1 Çay kaşığı hardal
1 Tatlı kaşığı toz şeker.
1 Limon
tuz

Patlıcanlar alevli bir ateşte pişirilir. Piştikten sonra kabukları sövülür. Diğer tarafta, porselen veya kalaylı bir kap içersinde hazırlayacağımız yağ, tuz sumak, hardal ve limon suyunun içersine konulur. Tahta bir kaşıkla ezilerek macun haline getirilir. Patlıcanın acılığını alması İçin bir tatlı kaşığı şeker eklenir, üzeri süslenip servis yapılır.

PATLICAN SALATASI


(196 kişi 671 oy verdi.)

Gönderen: KUPAKIZI | 22.Tem.2007

4 Büyük patlıcan
2 Orta boy domates
3 Kaşık zeytinyağı
2 Orta boy soğan
1 Limon
6 Yeşil biber
1 Çorba kasığı sirke
6-7 zeylin

Patlıcanları ateş üzerine koyarak iyice pişirin. Yanan kabukları bir bıçakla yukardan aşağıya doğru çekerek soyun. Bir kaseye zeytinyağı koyun, patlcanları bu kasenin içine atarak dinlendirin. Üzerine tuz ve limon suyunu gezdirip, sirkeyi de ilâve ederek, çatalla iyice dövün, bunları patlıcanlara yedirin. Servis tabağına aktarın. Tabağın kenarını domatesle süsleyin, üzerine ince ince kesilmiş yeşil biber ve yarım ay şeklinde doğranmış soğanla süsleyin. Çekirdekleri çıkarılmış zeytinleri serpiştirip, servis yapın.

PATLICAN SALATASI


(201 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: H.Özerol | 25.Ekm.2007

Malzeme :
5 adet çekirdeksiz patlıcan,
1 fincan zeytinyağı,
2 adet domates,
2 adet limon,
1 adet dolmalık biber,
1 adet soğan,
tuz,
karabiber.

Yapılışı:
1- Patlıcanları harlı ateş üzerinde veya fırında yumuşayıncaya kadar közleyiniz,
2- Ateşten alır almaz kabuklarını soyup soğuk suya koyu nuz.
3- Birkaç defa yıkadıktan sonra avuç arasında sıkarak sudan çıkarınız,
4- Et.tahtası üzerinde incecik kıyarak porselen kaba koyup iki limon sıkınız,
5- Tuz ve karabiber koyunuz.
6- Bir telle karıştırarak 1 fincan zeytinyağını yediriniz.
7- Bir baş soğanı incecik kıyıp bir ızgarada hafif öldürdükten sonra patlıcan ilâve ediniz.
8- Biberleri de arzu ederseniz ateşte közleyip veya çiğden incecik kıyarak ilâve ediniz.
9- Kabuklan soyulmuş ve fındık büyüklüğünde doğranmış domatesi de patlıcan karışımına koyunuz.
10- Hepsini güzelce karıştırıp salata tabağına koyunuz.
11- Üzerini domates, salatalık ve maydanoz dallan ile süsleyiniz. Limon, zeytinyağı koyupta hazırlayabilirsiniz.

PATLICAN SALATASI


(200 kişi 705 oy verdi.)

Gönderen: zeytin dalı | 23.Oca.2008

2 çekirdeksiz patlıcan
4-5 dal maydanoz
2 orta boy domates
2-3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 orta boy soğan
1 limon
2-3 sivri biber
1,5 çay kaşığı tuz

Patlıcanları közde yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Kabuklarını soyup kararmaması için üstlerine limon suyu sürünüz. Tahta üzerinde incecik kıyınız. Kıyılmış soğan ve biber, doğranmış domates, zeytinyağı, limon suyu ve tuz katarak hepsini karıştırınız. Salata tabağına yerleştirip domates dilimleri ve maydanoz dalları ile süsleyiniz.

Patlıcan Salata


(201 kişi 701 oy verdi.)

Gönderen: trm77 | 01.Şub.2008

4 adet patlıcan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 kase yoğurt
1 kase ceviz dövülmüş
tuz

Yapılışı :
Patlıcanları çatalla delip fırında közleyin. Közledikten sonra fırından çıkartıp içlerini çatalla ezin. Zeytinyağı ve tuzu da ilave edin. En son yoğurtla karıştırıp ceviz ile süsleyerek servis yapın.

PATLICAN SALATASI


(190 kişi 632 oy verdi.)

Gönderen: karavana | 23.Mar.2008

Malzeme:
1 kilo patlıcan
2 adet orta boy kuru soğan
1 fincan sıvı yağ
3 adet sivri biber
4 adet büyük boy domates
Tuz

Yapılışı:
Soğanları salata soğanı şeklinde doğrayıp sıvı yağda kavurun. Patlıcanları közleyip, kabuklarını soyun ve soğanların içine doğrayın. Domatesleri rendeleyip sivri biberleri doğrayın ve tuzu ilâve edin. Biraz kısık ateşte karıştırın, kaynatın ve soğuk olarak servis yapın.

Patlıcan Salatası


(218 kişi 755 oy verdi.)

Gönderen: şefkarnaval | 18.Nis.2008

Malzemeler:
1 adet bostan patlıcanı
2 domates
2 kuru soğan
4 diş sarımsak
6 adet kornişon turşusu
maydanoz
2-3 adet yeşil biber
4-5 dal marul
2-3 dal yeşil soğan
sirke
limon suyu
tuz
zeytinyağı
süslemek için:
zeytin
kornişon turşusu

Patlıcanın üzerine bıçakla birkaç çentik atıp fırında 300 derecede pişirelim ve çıkan patlıcanı sıcakken soyup kabuğunu çıkartıp atalım ve soğuyan patlıcanı doğrayalım. Diğer malzemeleri de küçük doğrayıp, sirke, limonsuyu, zeytinyağı ve tuzu ilave edip karıştıralım, zeytin ve turşuyla süsleyerek servise hazır hale getirelim.

PATLICAN SALATASI


(199 kişi 698 oy verdi.)

Gönderen: pamir81 | 21.Nis.2008

Malzeme:
1 kg. patlıcan
50 gr. zeytinyağı
1 adet limon
1 çorba kaşığı sirke tuz
Üstünün garnitürü:
2 orta büyük domates
1 orta büyük soğan
6 orta yeşil biber
10 adet siyah zeytin.

Yapılışı:
Patlıcanları ateş üzerinde 2 tarafını közleyin. Yanmış kabuklarını soyup, bıçakla enine ve boyuna kesin. Bir tabağa alıp zeytinyağı ve limon suyu koyup patlıcana karıştırın. Sirke ve tuzu da ilave edin. Tabağın etrafına bir sıra domates, bir sıra doğranmış salata, bir sıra da ince çentilmiş soğan koyarak süsleyin.

PATLICAN SALATASI


(188 kişi 653 oy verdi.)

Gönderen: pamir81 | 21.Nis.2008

Malzeme:
1.5 kilo patlıcan
2 kahve fincanı zeytinyağı
3 limon
3 orta boy domates
yarım demet maydanoz
6 yeşil biber
siyah zeytin
tuz

Yapılışı:
Kalınlarından, fakat çekirdeksiz 1,5 kilo patlıcanı yıkayıp kuruladıktan sonra, bıçağın ucu ile üzerlerinde küçük delikler açın. Harlı bir ateş veya havagazı üstünde, arada sırada çevirerek, iyice pişirin. Ateşin üzerinden aldıktan sonra, biraz ılıklaşmaya başlayan yanık bir hal almış kabuklarını, bıçakla kazıyarak ayıklayın. Kabuklan sıyrılmış patlıcanları, içinde iki kahve fincanı zeytinyağı bulunan derince bir kaseye alın ve üzerine tuz koyup biraz limon sıkın. Tercihen siyah bir renk alıncaya kadar pişirilen patlıcanların hepsinin kabuklarının ayrılması bittikten sonra, çatal ile iyice ve dövercesine çırpın. O kadar ki, patlıcanlar ezme haline gelmiş olsun. Böylece zeytinyağı ve limonlarını tamamen emen patlıcanları geniş bir tabağa boşaltın. Patlıcanların işi böylece bitmiş olur. Bundan sonra, yıkayıp çekirdeklerini çıkardığınız salatalık, domates, biber, çekirdekleri çıkarılmış zeytin ve maydanoz ile üstünü güzelce süsleyip servis yapın.

Patlıcan Salatası


(200 kişi 702 oy verdi.)

Gönderen: hanımeli | 08.Haz.2008

Malzemesi
5 adet patlıcan
5 adet sivribiber ya da 3 adet dolmalık biber
1 çay bardağı zeytinyağı
1 adet limon
1 adet domates
Tuz

Patlıcanları ve biberleri ayıklayıp yıkayın. Kuruladıktan sonra köz-leyerek pişinn ve ılınınca soyun.iSebze doğramaltahtası üzerinde incecik kıyın. Biberleri de aynı işleme tabi tutun.
Salata sosunu hazırlayın. İsterseniz, 1 baş soğanı da ince kıyarak sosa katın.
Salata tabağına patlıcan ve biberleri birlikte koyarak karıştırın. Sosunu ekledikten sonra tabağın kenarlarını domates dilimleriyle süsleyerek servis yapın.

Patlıcan Salatası


(133 kişi 480 oy verdi.)

Gönderen: bonito | 25.Haz.2008

15 adet kalın patlıcan
4 adet domates
4 adet biber
2 adet limon
Maydanoz
Yarım bardak ayçiçek yağı
Tuz
4 diş sarımsak

Patlıcanları ateşte kabuklarıyla pişirip soyun. Suya koyun. Domatesleri soyun. Çekirdeklerini çıkarın. Biberleri ve maydanozu ufak ufak doğrayın. Limonu sıkın. Sarmısağı da tuzla ezip dökün. Patlıcanları da ufak ufak doğrayıp karıştırın. Nefis bir yaz salatası. (Etlerin yanında servis yapın.)

PATLICAN SALATASI


(149 kişi 528 oy verdi.)

Gönderen: titiz | 15.Tem.2008

Malzemeler
4 büyük patlıcan
1/2 kahve fincanı zeytinyağı
1 adet limon
1 miktar tuz
3 diş sarımsak
Maydanoz
1 adet domates

Hazırlanışı
4 büyük patlıcanı ateş üstüne koyarak közleyin, patlıcanların her bir taraflarını iyice pişirdikten sonra, patlıcanların kabuklarını soyun. Patlıcanları, içinde zeytinyağı olan kâseye koyun ve her patlıcanın üstüne bir miktar limon suyu ile tuz gezdirin. Dövülmüş sarımsakları patlıcanlara ekleyin. Çatalla bir kaç kez çalkalayarak bütün patlıcanları zeytinyağının içine gömün. Patlıcanlara çatalla iyice dövün, yağı ve sarımsağı patlıcanlara yedirin. Sonra bu salatayı düzgün bir şekilde tabağa alın. Maydonoz ve domatesle süsleyip servis yapın.

Patlıcan Salatası


(146 kişi 534 oy verdi.)

Gönderen: parsel | 20.Ağu.2008

4 adet közlenmiş patlıcan
2 adet sivri biber
2 adet kuru soğan
2 adet sert domates
1 adet limon suyu
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım demet maydanoz


Köz patlıcan soyulur, içi kıyılır. Soğan yarım daire şeklinde doğranır, ovulur. Patlıcan ve soğan karıştırılır. Üzerine ince kıyılmış maydanoz, küp doğranmış domates, ince kıyılmış biber, limon suyu, zeytinyağı katılır ve karıştırılır.

Patlıcan Salatası


(136 kişi 471 oy verdi.)

Gönderen: hasretnaz | 10.Eyl.2008

Mazemeler:
2 adet patlıcan
1demet maydonoz
4-6 tane biber
2 adet domates
ÜZERİ İÇİN:
Yoğurt
nane
maydonoz

YAPILIŞI:
Patlıcanlar közlenir, temizlenir. biberler közlenir, temizlenir.maydonozlar yıkanır dogranır, domatesler yıkanır dogranır.Bir kapta harmanlanır. yoğurt nane ile sos hazırlanır. üzerine maydonoz konuryag ilave edilir,

Patlıcan Salatası


(151 kişi 540 oy verdi.)

Gönderen: FirdevsKapanlı | 04.Ekm.2008

Malzemeler:
3 adet patlıcan
2 adet soğan
2 adet domates
40 gr. nane
1 demet maydanoz
3 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı karabiber
3-4 adet sivri biber
1 limon suyu
1 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı:
Patlıcanlar 50 dk. kadar fırında pişirilir yada ateşte közlenir. Kabukları temizlenir ve kıyılır. Soğanlar, domates ve sivri biber küçük küçük doğranır, maydanoz ince ince kıyılır. Hepsi nane ve tuzla birlikte patlıcana karıştırılır. En son olarak zeytinyağı, dövülmüş sarımsak, biber ve limon suyu eklenir. Hepsi iyice karıştırıldıktan sonra servis yapılır.

PATLICAN SALATASI


(166 kişi 583 oy verdi.)

Gönderen: senem | 01.Şub.2009

1200 gram patlıcan
1-2 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 kahve fincanı sirke
1 adet limon
Tuz
ÜSTÜNÜN GARNİTÜRÜ:
2 orta boy domates
1 baş soğan
6 adet yeşil biber
20 adet zeytin

1 Kalınlarından 1200 gram patlıcan havagazı veya herhangi bir kuvvetli ateşe koyarak, arada bir çevirmek suretiyle her tarafını iyice pişirmeli, sonra pişmiş her patlıcanı teker teker olmak üzere alarak, bunların yanmış kabuklarını bir bıçakla ve yukarıdan aşağıya doğru sıyınrcasma soymalı ve her soyulan patlıcanı da içinde bir üç çeyrek kahve fincanı zeytinyağı olan kâseye ilâve etmeli ve her patlıcanın kâseye ilâvesinden de bunların üstlerine bir miktar limon sıkmak suretiyle bütün patlıcanları böyle pişirmeli ve kabuklarını temizlemelidir. (Patlıcanların kabukları hemen hemen yanmış bir manzara alıncaya kadar pişirmeli ve imkân varsa havagazı gibi alevli ateşleri yeğ tutmalıdır.)
2 Ayıklanmaları sona erince; bunlara yarım kahve fincanı sirke, 2 tatlı kaşığı tuz ile kalan bütün limonu katarak, çatalla dövercesine karıştırmak suretiyle yağı patlıcanlara yedirmeli, sonra da bu salatayı büyükçe bir tabağa yaymalı, tabağın etrafına da birer parmak ara ile, çekirdekleri çıkmış ve küçük doğranmış domates ve yeşil biberle, çen-tilircesine küçük kesilmiş soğan ve ortalarından ikiye bölünerek çekirdekleri çıkarılmış zeytinlerden oluşan dört kordon meydana getirmek suretiyle salatayı süslemeli ve servis yapmalıdır.

Patlıcan Salatası


(133 kişi 483 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 29.May.2009

Malzemeler
1 kg. patlıcan
1 baş kuru soğan
5-6 adet sivri biber (taze kırmızı biber de olabilir)
2-3 adet domates
2-3 kaşık zeytinyağı
Tuz
1 demet maydanoz
1 limon suyu

Patlıcanlar ateşte közlenir, kabukları ayıklanır. Biberler ve domatesler de közlenir ve kabukları ayıklanır. Çok küçük olmayacak şekilde, fazlaca ezmeden patlıcanlar doğranır. Biber ve domatesler de doğranıp derince bir kaba konur. Soğan ay ay doğranır, tuzla ovulup sudan geçirilir. Maydanoz da ayıklanıp yıkanır ve küçük küçük doğranır. Tüm malzeme kapta harmanlanır. Üzerine yağ ve limon dökülür. Acı seviliyorsa kırmızı pul biber ayrı bir lezzet katacaktır.

PATLICAN SALATASI


(135 kişi 473 oy verdi.)

Gönderen: KERİ | 09.Tem.2009

1 kg. patlıcan (4 büyük)
1,5 kahve fincanı zeytinyağı
1 limon
1 çorba kaşığı sirke
Tuz.
Garnitürü için:
2 orta büyüklükte domates
1 orta büyüklükte soğan
6 adet yeşil bîber
biraz zeytinyağı.

1 kg. patlıcanları ocak üzerinde ateşte her taraflarını iyice pişiriniz.
Patlıcanları teker teker yanmış dış kabuklarını yukardan aşağıya soyunuz. (Patlıcanların kabukları yanmış bir biçime gelinceye kadar pişiriniz.)
Soyduğunuz patlıcanları tuz, zeytinyağı limon suyu karışımı içine atınız. (Gömünüz.)
1 çorba kaşığı sirke ilâve ediniz. Bunun içerisinde bir süre bırakınız.
Sonra, patlıcanları çatalla iyice döve döve zeytinyağını yediriniz.
Dövülmüş ve püre haline gelmiş patlıcanları servis tabağına yerleştiriniz.
Tabağın kenarlarına ince kesilmiş domates dilimleri ile süsleyiniz.
ince doğranmış çekirdekleri çıkarılmış, yeşil biberleride etrafına ve çentilmiş soğanlarıda üzerine serpiniz.
Zeytinleri aralarına arzu ettiğiniz gibi koyunuz.

PATLICAN SALATASI


(135 kişi 495 oy verdi.)

Gönderen: mahlaz | 23.Eyl.2010

Bunun için, seçme ve yumuşak patlıcanlardan almalıdır. Orta ateşli ızgara üzerinde veya kıvılcımlı külde her tarafını muntazaman pişirmeli. Sonra, kabuğunu soyup madeni olmayan bir kaşıkla güzelce ezmelidir. Zira, maden ile temas eden patlıcanlar kararır. Patlıcan ezmesi üzerine, kırmızı domates ve yeşil biberleri de doğramalı ve maydanozu da serptikten ve bol zeytinyağı ve limonu da gezdirdikten sonra, enfes bir salata meydana gelir.

PATLICAN SALATASI


(150 kişi 554 oy verdi.)

Gönderen: bereket dede | 18.Arl.2010

1 kilo patlıcan
4 kahve fincanı zeytinyağı
1 limon
Tuz
Üstünün garnitürü:
2 orta domates
5 adet yeşil biber
zeytin

Patlıcanların kalınca olanlarını kuvvetli ateş üzerinde arada bir çevirmek suretiyle iyice pişiriniz. Pişmiş patlıcanların yanmış kabuklarını bir bıçakla sıyırarak soyunuz. Soyduğunuz patlıcanları kâseye koyarken, üzerine zeytinyağı ve limon sıkınız. (Pişirme süresi yanmış bir hâl almış gibi olmamalı alevli ateş tercih edilmelidir.) Kabuk ve çekirdeklerini ayıkladığınız patlıcanlara zeytinyağı ve limonla hazırladığınız malzemeyi üzerine iki tatlı kaşığı tuz ve kalan limonu katınız. Yağı patlıcanlara yedirene kadar çatalla iyice eziniz.

Not: Hazırladığınız salataya arzu ederseniz, domates, biber ve zeytinle garnitür yapabilirsiniz.

PATLICAN SALATASI


(128 kişi 459 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 24.May.2011

4 orta boy patlıcan (çekirdeksiz)
1 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı zeytinyağı
1 büyük limonun suyu
1 küçük soğan (kalın, küçük parçalar halinde doğranmış)
Süslemesi:
1 büyük domates (kabukları soyulup, çekirdekleri çıkartılarak iri zar biçimi doğranmış)
2 yeşil sivribiber (iri doğranmış)
4-6 siyah zeytin

Patlıcanları orta ateş üstünde çevirerek, kabukları hafifçe yanana kadar pişiriniz. Keskin bir bıçakla, közlenmiş patlıcanların kabuklarını alınız. Etli bölümlerini orta boy bir kaseye koyup, kalanını atınız.
Patlıcanların bulunduğu kaseye tuzu serpip, zeytinyağı ve limon suyunu yumurta teli ya da bir çatalla çırparak, patlıcanlara yediriniz. Süsleme malzemesinin yarısını ve soğanları ekleyip, iyice karıştırınız. Patlıcan salatanızı bir servis tabağına aktarıp, çatalla düzgün bir biçim veriniz. Kalan süsleme malzemesi ile üstünü süsleyip, servis ediniz.

PATLICAN SALATASI


(163 kişi 590 oy verdi.)

Gönderen: dobra | 28.Şub.2012

1 kg patlıcan
1 adet domates
2 adet sivribiber
5-6 adet siyah zeytin
2 dal maydanoz
1 çay bardağı sıvıyağ
1/2 adet limonun suyu
1/2 tatlı kaşığı tozşeker
Tuz

Kalın ve çekirdeksiz patlıcanların, kabuklarını çatal ile birkaç yerinden deldikten sonra, mümkünse mangalda yoksa fırında veya sıvıyağda iyice pişirelim.
Sıvıyağını, limon suyunu, yeterince tuzu ve bir tutam tozşekeri bir kabın içinde karıştıralım.
İyice pişirdiğimiz patlıcanların sapından tutup, yukarıdan aşağıya doğru kabuklarını soyalım.
Hiç kabuk kalmayınca, hazırladığımız sosun içine koyup, döverek ezelim. Pişirdiğimiz bütün patlıcanları, aynı şekilde ezip karıştırdıktan sonra, büyükçe bir tabağa yayıp, domates, sivribiber, zeytin ve maydanozla süsleyerek, servis yapalım.

Patlıcan Salatası


(108 kişi 375 oy verdi.)

Gönderen: yeni sofra | 04.May.2012

4 TANE PATLICAN
2-3 TANE SİVRİ BİBER
YARIM DEMET MAYDANOZ
YARIM ÇAY BARDAĞI SİRKE
4-5 KAŞIK ZEYTİNYAĞI
2 DİŞ SARIMSAK

Patlıcanlar ve biberler közlematikta közlenip soyulur, bıçakla çok ince kıyılır, sirke-sarımsak ve zeytinyağı eklenir, maydanoz doğranıp servis edilir.

Patlıcan Salatası


(156 kişi 559 oy verdi.)

Gönderen: feriha | 05.May.2012

4 adet orta boy patlıcan
2 adet sivri biber
1 adet orta boy domates
1 adet kurusoğan
2 adet kırmızı biber
2 diş sarımsak
1 yemek kaşığı sirke
1/2 limon suyu
3 yemek kaşığı zeytinyağı

Patlıcanları, kırmızı biberleri ve sivri biberleri üzerine bir kaç kesik atarak, domatesleri ikiye bölerek fırınınız da közleyin. Fırından çıkar çıkmaz, hepsinin kabuklarını soyun ve bir kaba küçük küçük doğrayın. Ayrı bir kapta küçük kare şeklinde doğradığınız soğanları, fazla öldürmeden 1 çay kaşığı tuz ile ovun, durulamayın. Patlıcan, domates ve biberlerin olduğu kaba, soğan, sarımsak, zeytinyağ, limon suyu, doğranmış maydanoz ve sirkeyi ekleyin, tüm malzemeleri karıştırın. Buzdolabında 1 saat kadar dinlendirdikten sonra servis yapın.

Patlıcanlı Salata


(148 kişi 531 oy verdi.)

Gönderen: dağ çiçeği | 01.Ekm.2012

2 adet orta boy közlenmiş patlıcan
1 adet büyük boy domates
1 diş sarımsak
Yarım demet taze nane
1 çorba kaşığı kapari
1-2 adet közlenmiş salçalık kırmızı biber
1 tatlı kaşığı rendelenmiş hindistancevizi
Tuz
Sosu için:
1 limonun suyu
1 tatlı kaşığı nar ekşisi
3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Közlenmiş patlıcanı, zar şeklinde doğranmış domatesi, kıyılmış taze naneyi, havanda ezilmiş sarımsağı, kapariyi, doğranmış salçalık kırmızı biberi, tuzu ve rendelenmiş hindistancevizini iyice karıştırın. Sos için tüm malzemeyi karıştırıp salatayı tatlandırın. Salatayı servis kaselerine veya cam bardaklara aktarın. İsteğe göre enine ikiye kesilmiş kornişon turşu eşliğinde servis yapın.

PATLICAN SALATASI


(122 kişi 440 oy verdi.)

Gönderen: im | 31.Arl.2012

3 sulu limonun suyu
2 kahve fincanı rafine yağı
2 adet orta boy domates
16 adet siyah zeytin
6 adet dolgun çekirdeksiz kemer patlıcanı
3 adet sivribiber

1) Çukur bir kabın içerisinde limon suyunu, rafine yağını ve biraz tuz koyarak 1 kere karıştırınız.
2) Patlıcanları bıçağın ucunu hafifçe batırarak birkaç yerinden deliniz ve közleyiniz.
3) Sapından tutup bıçağın ucuyla kabuklarını mümkün olduğu kadar ince ve siyah kalmayacak şekilde soyarak, sapından kesip çukur kaptaki malzemenin içine koyunuz.
4) Ağaç bir kaşık veya bir telle iyice karıştırarak tabaklara bölüştürüp kenarlarına 4 parça lira gibi kesilmiş domates ve 4'er adet zeytin ile üzerlerine 1'er santim kalınlığında çapraz kesilmiş 4 adet sivribiber batırarak servis yapınız.

PATLICAN SALATASI


(127 kişi 454 oy verdi.)

Gönderen: güvey | 26.Şub.2013

4 dolgun patlıcan
1,5 kahve fincanı zeytinyağı
1 adet limon
1 çorba kaşığı sirke
Tuz
1 baş soğan,
2 adet domates
6 yeşil biber
10 adet zeytin

Ateş üzerinde patlıcanları kavurarak pişirin. Yanan kabuklarını bıçakla yukandan aşağıya doğru soyarak temizleyin. Sonra teker teker soyulan bu patlıcanları, içinde zeytinyağı olan bir kaba koyun. Her patlıcanın üzerine 8-9 damla limon sıkıp tuz serpin. Çatalla birkaç kez çalkalayıp, zeytinyağına patlıcanları batırın. Çatalla ezerek yağa yedirin.
Daha sonra yassı ve büyük bir salata tabağına düzenli bir biçimde yerleştirin. Etrafına dilim dilim kesilmiş domatesleri bir sıra olarak dizin. Bunların arasına ince ve yuvarlak dilimlere böldüğünüz soğanları yerleştirin. Domateslerin üzerine yuvarlak yuvarlak kesip, çekirdeklerini çıkardığınız biberleri de dizin. Bazılarının ortasına birer zeytin yerleştirin. Arzu ederseniz üzerine hafif sirke de gezdirebilirsiniz.

Patlıcan Salatası


(136 kişi 488 oy verdi.)

Gönderen: anacık | 14.Haz.2013

2 bostan patlıcanı
10 siyah zeytin
2 domates
3 sivribiber
2 çorba kaşığı kapari
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 diş sarımsak
Yeşillikler

Patlıcanları ikiye bölüp içlerini çıkartın. Küp küp doğrayıp yağda kızartın. İsterseniz patlıcanları közleyip daha hafif bir salata yapabilirsiniz. Listedeki malzemeyi patlıcana ekleyip karıştırın. Salatanız hazır.

Not: Bu salataya domates ya da peynir de katılabilir.

Patlıcan Salatası


(139 kişi 491 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 01.Eyl.2013

2 bostan patlıcanı
1 limon
2 diş sarımsak
Yarım çay bardağı zeytinyağı
10 siyah zeytin
2 domates
3 sivribiber
4 dilim ekmek

Patlıcanları közleyip içini çıkartın ve üzerine limon suyunu sıkıp, çatalla ezin. Ezilmiş sarımsağı, zeytinyağını koyun iyice karıştırın. Zeytinleri ve minik doğranmış biberi ekleyin. Ekmek dilimlerinin üzerine salatayı paylaştırıp üzerini domatesle, yeşillikle süsleyip şık bir sunum yapılabilir.

Patlıcan Salatası


(136 kişi 483 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 11.Şub.2015

10 tane bostan patlıcan
4 tane taze kırmızı biber
4 dal taze soğan
3 diş sarımsak
1 tuttam kuru reyhan
1 kaşık margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1 kaşık tuz karabiber
1 kaşık pul biber
1 kaşık nar ekşisi
4 dal dereotu

Patlıcanları bıçakla delip biberlerle birlikte fırın tepsisine koyup közleyelim, pişen patlıcanları soyup doğrayalım, biberleri doğrayıp içine katalım tuz karabiber katalım, sarımsakları ezip karıştıralım yeşil soğanları doğrayıp içine karıştıralım kuru reyhan katıp nar ekşisini üzerine gezdirip servis tabağına alalım, sıvı yağla margarini tavada kızdırıp pul biber katalım hafif kızaran biberli yağımızı patlıcan salatamıza döküp dereotuyla servis edelim.Patlıcan Salatası


(131 kişi 460 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 08.Ekm.2015

T.C. Berlin Büyükelçiliği

4 tane uzun patlıcan
4 yemek kaşığı zeytinyağı (60 ml)
3-4 diş sarmısak
Tuz
1 tane limon

Patlıcanlar çizilir ve fırında közlenir. Patlıcanlar pişince ortadan yarılır ve kabuğundan sıyrılırak bir tabağa konulur. Bir çatal yardımıyla iyice ezilir.
Zeytinyağı, tuz, ezilmiş sarmısak ile karıştırılır ve üzerine limon sıkılır.

Patlıcan Salatası


(148 kişi 500 oy verdi.)

Gönderen: gato | 09.Kas.2017

4 patlıcan
2 kırmızıbiber
Yarım demet maydanoz
4 dal taze soğan
Yarım limon
Tuz
4 yemek kaşığı zeytinyağı

Patlıcanları ve kırmızıbiberleri fırın ızgarasında yumuşayıncaya kadar közleyin. Kabuklarını soyun ve iri doğrayın. Soğanların kabuklarını temizleyip ince doğrayın. Maydanozu ince kıyın. Bir kasede hepsini karıştırın. Tuz, limon suyu ve zeytinyağı ekleyip servis yapın.Patlıcan Salatası


(109 kişi 383 oy verdi.)

Gönderen: Battal Ergazi | 09.Haz.2018

5 adet patlıcan
5 adet domates
5 adet yesil biber
2 adet kuru sogan
Maydanoz
Acı biber
Dereotu

Patlıcan, domates, biberi mangalda kozluyoruz.
Sonra kabuklarını temizliyip dogruyoruz.
Üzerine maydanozu, dereotunu, acı biberi ilave ediyoruz.

Patlıcan Salatası


(100 kişi 358 oy verdi.)

Gönderen: kule | 12.Haz.2018

1 büyük patlıcan (veya 2 küçük patlıcan)
2-3 diş sarımsak
5 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon suyu
50 gr. beyaz peynir
Maydanoz
Tuz
Karabiber

Patlıcanı közleyin. Fırın veya ocakta patlıcanı delerek ateşte pişirip bir müddet soğumasını bekleyin. Kabuklarını soyup kıyın. Bir tutam tuz ile küçük bir kase de sarımsakları ezin. Sonra 1 yemek kaşığı yağ, mayonez, ekleyin. Çırpın. Patlıcan ezmesine sarımsaklı yağı ekleyip kalan yağ ve limon suyunuda ekleyin.İyice malzemeleri harmanlayıp ezilmiş beyaz peyniri de ekleyin. Ekle beyaz peynir ezilir ve iyice karıştırın. Son olarak tuz ve biber ayarı ile maydanoz ile süsleyip servis edin.Patlıcan Salatası


(125 kişi 429 oy verdi.)

Gönderen: dere | 15.Tem.2018

https://nelazimsa.carrefoursa.com

3 orta boy patlıcan
3 közlenmiş biber
2-3 tane orta boy soğan
2 diş sarımsak
Maydanoz, taze soğan, nane
Bir tatlı kaşığı pul biber()
3 yemek kaşığı zeytinyağı
3 yemek kaşığı nar ekşisi

Meze için patlıcanlar ve biberler közlenir. Közlenmiş ve kabuğu soyulmuş patlıcanlar doğranarak servis yapılacak tabağın içine eklendikten sonra közlenmiş biber ve soğanlar ilave edilir ve karıştırılır. Ezilmiş sarımsaklar eklenir. Maydanoz, taze soğan, nane ile birlikte zeytinyağı, nar ekşisini, pul biber ve tuz da ekleyerek patlıcan salatası karıştırılır.
Arzu edenler, sadece 3 patlıcan, 1 limonun suyu, yarım çay bardağı sızma zeytinyağı ve tuz kullanarak da çok daha kolay bir şekilde patlıcan salatası hazırlayabilirler.

Patlıcan Salatası


(59 kişi 211 oy verdi.)

Gönderen: fotocan | 09.May.2019

5-6 adet orta boy patlıcan
1 adet büyük boy limonun suyu
1 su bardağı ayçiçeği yağı
1 adet büyük boy soğan
Yarım demet maydanoz
1 çay kaşığı tuz

Patlıcanları yıkayıp iyice kurulayın. Fırının ızgarasını yakın ve patlıcanları tepsi ya da ızgara üzerine dizip, çevire çevire közleyin. İyice yumuşayıncaya kadar pişirin.
Patlıcanları fırından çıkarıp, hafif ılınmasını bekleyip, kabuklarını soyun. Kabukları soyulmuş patlıcanları ince ince dilimleyip, derin bir tasın içine aktarın. Üzerine çok ince kıyılmış soğanı koyun ve limon suyuyla ayçiçeği yağını da azar azar ekleyerek karıştırmaya devam edin. Tuzunu serpiştirip, son kez karıştırın.
Hazır olan patlıcan salatasını bir servis tabağına yerleştirin. Üzerini çok ince kıyılmış maydanozla süsleyip, servise sunabilirsiniz.Patlıcan Salatası


(63 kişi 208 oy verdi.)

Gönderen: fotocan | 09.May.2019

1 adet limonun suyu
3 adet bostan patlıcanı
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Tuz

Patlıcanları közde veya kısık ocak ateşinde yumuşayana kadar çevire çevire güzelce yumuşayana kadar pişirin. Patlıcanları sıcakken sap kısmından tutarak soyun. Sapları kesin, çok çekirdekli kısımları ayıklayın. Çukur bir kaba koyun.
Azar azar limon suyu, zeytinyağı ve tuz ilave edip tadına bakarak patlıcanı püre haline getirin. Soğumaya bırakın. Maydanoz ve dereotu ile süsleyerek servis yapın.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.