Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Sebze Yemekleri » Patates Tavası
5 adet | 172,958 defa bakıldı
Patates Tavası


(175 kişi 625 oy verdi.)

Gönderen: Döner | 11.Haz.2006

MALZEMELER
1 kg patates
2 su bardağı zeytinyağı ya da ayçiçek yağı
1 çay kaşığı tuz

YAPILIŞI
Patatesleri soyup, 5-6 cm boyunda, 1 cm x 1 cm boyutlarında kalın kibrit biçiminde kesin. Bol suda yıkayıp, iyice kurulayın.
Bir tencereye zeytinyağı ya da ayçiçek yağını koyun. Patatesleri yağda kızartmak jçin yağı 170°C'ye getirip, kızdırın. Yağın yeterince kızdığını anlamak için, tencerenin içine küçük küp biçiminde kesilmiş bir ekmek parçası atın. Ekmek tencerenin dibine çökmeden yağın yüzeyine çıkıyor ve beş saniye içinde renk almaya başlıyorsa, yağ yeterince kızgın demektir.
Patatesleri tencereyi fazla doldurmadan, orta kızgınlıktaki yağda, renk almadan hafifçe kabuk tutup yumuşamaya başlayıncaya kadar haşlayın.
Bu aşamada patatesleri tencereden süzdürerek alıp, bir kaba aktarın. Bir kenarda soğumaya bırakın.
Patatesler soğuyunca, yağı 190°C'ye getirip ısıtın. Patatesleri kızgın yağa, yine küçük partiler halinde atıp, bu kez dışları sert bir kabuk bağlayıp, nar gibi oluncaya kadar kızartın. Kızarmış patatesleri delikli kepçeyle fazla yağlarını süzdürerek Tencereden kağıt havlu üzerine alıp, üzerlerinde kalan yağı da süzdürün.
Sıcakken üzerine tuzunu serpin.
Patates tavasını, patateslerin kıtırlığım kaybedip yumuşamaması için üstünü örtmeden, sıcak olarak servis yapın.


ML® Kızarmış Patates Dip Sosu için tıklayın


PATATES TAVASI


(192 kişi 661 oy verdi.)

Gönderen: Rana | 26.Ekm.2006

Patates, dış kabukları temizlenir, küçük parmak kadar uzun, ince kesilir, soğuk suya konur. Bir kap içinde bolca sadeyağ, bir miktar süzülmüş patates konularak pişmeye bırakılır. Arasıra da bakılır, patetes yu-muşaymca süzgece çıkarılır. Böylelikle, azar azar patatesin pişmesi tamamlanır. Yeneceği zaman tekrar kızgın yağa azar azar atılır, pişmiş, kızarmış, gevrek olanlar çıkarılır. Hafif tuzlanarak arzu edilen yemek yanında kullanılır.PATATES TAVASI


(176 kişi 610 oy verdi.)

Gönderen: Numan | 16.Mar.2009

1250 gram sarı patates
280 gram rafine çiçekyağı (1 1/4 bardak)
Tuz

1 İçinde kızdırılmış ve bir buçuk bardak çiçekyağı olan tavaya; soyulmuş ve parmak şeklinde ince uzun ya da yarım parmak kalınlığında yuvarlak doğradıktan sonra 15 dakika kadar soğuk suda yatırılmış, süzülmüş ve peçeteye yaymak suretiyle kurulanmış 1250 gram sarı patatesi atarak, patateslerin hafifçe renkleri dönünceye kadar orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 8 dakika kadar kızartmalı ve patatesleri bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tavadan çıkararak bir sahana almalı, ancak bir dakika dinlenmeye bırakmalıdır.
2 Bir dakika sonra, dinlenmiş patatesleri, tekrar ateş üstündeki kızgın yağa atarak, patateslerin her bir tarafları nar gibi oluncaya kadar, arada bir karıştırmak suretiyle aşağı yukarı 10 - 12 dakika daha kızartmalı ve iyice süzülmüş olarak tavadan tabağa almalı ve tuzladıktan sonra servis yapmalıdır.Patates Tava


(160 kişi 551 oy verdi.)

Gönderen: im | 21.Arl.2012

1 kilo patates

1) Patatesleri soyup 5-6 santim uzunluğunda yarım santim kalınlığında kibrit biçimi doğrayınız. 3-4 defa yıkayınız. Ilık yağa atıp kızgın ateşte yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Buna, «yağda haşlama» denir.
2) Süzdürerek bir tepsiye, mümkünse bir bezin üzerine çıkarınız. Tam servis yapacağınız zaman kızgın yağa atıp 1-2 dakika renk alıncaya kadar kızartınız.
3) Yağdan süzdürerek çıkararak hemen tuzunu serpip servis yapınız.Patates Tavası


(157 kişi 549 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 28.Şub.2014

500 g patates
1 su bardağı zeytinyağı
250 g yoğurt
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı tuz

Patatesler yıkanır, soyulur ve dilim doğranır. Kızgın zeytinyağında kızartılır. Kâğıt havlu yayılmış kaba alınır. Sarımsaklı yoğurtla servis yapılır.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.