Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Alman Yemekleri » PATATES SALATASI (Almanya)
2 adet | 182,997 defa bakıldı


PATATES SALATASI (Almanya)


(209 kişi 747 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 13.Oca.2007

500 gram sarı patates (4 büyükçe)
biraz tuz
2 kahve fincanı sirke
1 baş soğan
1 kahve fincanı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı hardal
1 demet yeşil soğan
1 kahve kaşığı karabiber

1) Bir kaba 500 gram sarı patates ile üstlerini iyice kaplayabilecek kadar su koyduktan sonra, patatesler yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlamalı, sonra da bunları sudan çıkararak derhal kabuklarını ayıklanmalıdır.
2) Patateslerin kabuklarının ayıklanması sona erince bunları soğutmadan derhal büyükçe bir kâseye fındık büyüklüğünde parçalara doğramalı, sonra kâsedeki bu patateslere, 1 miktar tuz, 2 kahve fincanı sirke, 1 kahve fincanı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı hardal, 1 kahve kaşığı karabiber ile, çentilircesine küçük doğranmış 1 orta baş kuru soğanı da ilâve etmeli ve patatesler sirke ve yağı iyice çekipde mayonezimsi bir hal alıncaya kadar bunları tahta kaşıkla on, on beş dakika çevirircesine karıştırmalıdır.


PATATES SALATASI


(205 kişi 734 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 23.May.2011

500 gr patates (kabukları soyulup, herbiri dörde bölünmüş)
1+1/2 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı rafine yağ
1 küçük soğan (ince doğranmış)
6 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı limon suyu
1 kahve kaşığı toz hardal
1 kahve kaşığı karabiber

Patatesleri büyük bir tencereye koyup, üstlerini örtecek kadar su doldurunuz. 1 tatlı kaşığı tuz serpip, tencereyi orta ateşe oturtarak kaynatınız. Kaynayınca ateşi kısıp patatesleri 15-20 dakika, yumuşayana kadar (ama dağılmamalarına dikkat ediniz) pişiriniz.
Bu arada rafine yağı, orta ateşte orta boy bir tavada kızdırınız. Soğanları koyup arasıra karıştırarak 5 dakika, pembeleştirmeden saydam olana kadar pişiriniz. Soğanları bir delikli kepçeyle kağıt peçete üstüne çıkarıp, yağlarını süzünüz.
Zeytinyağı, limon suyu, toz hardal, kalan 1/2 tatlı kaşığı tuz ve biberi tavadaki yağa katıp, tavayı ateşten alarak bir kenara bırakınız.
Patates tenceresini ateşten alıp, süzgeçte süzünüz. Süzülen patatesleri küp biçiminde (ya da uzun uzun) doğrayıp, büyük bir salata kasesine boşaltınız. Yağları süzülen soğanları katıp, üstüne tavadaki sıcak sosu dökerek, iki büyük kaşıkla iyice karıştırınız.
Salatanızı hemen ya da arasıra karıştırarak, oda sıcaklığında soğuttuktan sonra, servis ediniz.

Not: Sosunun patatesler sıcakken katılmasına karşılık, bu salatayı sıcak olduğu gibi, soğuttuktan sonra da servis edebilirsiniz.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< NÜRNBERG PUDİNGİ - Alman Usulü Soğan Çorbası >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.