Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Yumurta Yemekleri » PASTIRMALI YUMURTA
12 adet | 901,875 defa bakıldı

PASTIRMALI YUMURTA


(180 kişi 647 oy verdi.)

Gönderen: Baharat | 28.Nis.2006

200 gr pastırma
Kişi başına 2 yumurta
2 kaşık margarin (tereyağı tercih edilir)

Altı düz bir teflon tavaya hafifçe kızdırılmış yağ ve ortadan ikiye bölünmüş pastırma dilimleri konulur. Bir kaşık yardımıyla pastırmalar ateşte çevrilir. Pastırmalar hafifçe piştikten sonra yumurtalar bütün olarak pastırmaların üzerine kırılır. Ateşin altı iyice kısılır. Yumurta sarıları tam katılaşmadan kayısı kıvamına gelince yemeğin altı kapatılır.

Not: Yemek sofraya oturulmadan az önce pişirilmelidir.Pastırmalı Yumurta


(162 kişi 581 oy verdi.)

Gönderen: durbaba | 08.Arl.2006

Bunun için 200-250 gram kadar, tütünlük veya kuşgömü yerinden, ince dilimler halinde kestirilerek alınır. Sonra evde, o pastırmalar, 2-3 parçaya daha ayrılır, iki kulplu yassı bir kaba iki âdet büyükçe beyaz soğan çentilerek doğranır. 100 gram tereyağı ile orta dereceli ateşte karıştırılarak öldürülür. Kabın içine düzgün şekilde yayılan soğanların üstüne pastırmalar dizilir. Orta dereceli ateşte, karıştırılarak 5 dakika kadar pişirilir. Sonra bu karışımın üstüne bir su bardağı sıcak bu dökülerek kapak kapatılır hafif ateşte, pastırmalar yumuşayıp suyunu çekinceye kadar beklenir. on oiarak da yumurtalar düzgün biçimde kırılır, tekrar kapak kapatılarak, yumurtaların sarıları katılmadan, ancak akları beyazlamncaya kadar, kontrol edilerek pişirilir.

Pastırmalı Yumurta


(155 kişi 535 oy verdi.)

Gönderen: TUBA | 28.Arl.2006

Dört baş büyük soğan küçük küçük doğranır. 60 gr tereyağıyla birlikte tavaya konur. Tahta bir kaşıkla karıştırarak soğan iyice kavrulur. Soğanların üzerine 150 gr doğranmış pastırma yerleştirilir. Bir kepçe sıcak su veya et suyu katıp, bu suyu çekinceye kadar orta ateşte pişirilir. Pastırma ve soğan piştikten sonra, yumurta kırmak için çatalla altı yuva açılır, yumurtalar bu yuvalara kırılır ve hafif ateşte pişirilir. Yumurtaların akı pişince, ateşten alınır ve yumurtaların üzerine tuz ve karabiber serpilir. Spatula yardımıyla servis yapılır.

PASTIRMALI YUMURTA


(138 kişi 505 oy verdi.)

Gönderen: ziver47 | 04.Kas.2007

Malzeme :
250 gr. pastırma,
1 kaşık yağ,
5 yumurta.

Yapılışı:
1- Yağı bir tavaya koyup içerisine dilimlere ayrılmış pastırmaları koyunuz.
2- Tavayı ateşin üzerine koyup 3-5 dakika pastırmaları kızartınız.
3- Sonra tavaya ara ara yumurtaları kırıp yağda yumurta gibi pişiriniz.
4- Ateşten alıp sıcakken servis yapınız.

PASTIRMALI YUMURTA


(143 kişi 507 oy verdi.)

Gönderen: nesrinateş | 24.Arl.2007

200 gram pastırma
4 yumurta
1 çorba kaşığı sıvıyağ
1/2 çay kaşığı tuz

Pastırmaları doğrayınız. Büyükçe bir tavaya doğranmış pastırmaları dilimlerini diziniz. 2 Çorba kaşığı sıvı yağ ilave edip hafif hararetli ısıda ağzı kapalı olarak 6-7 dakika pişiriniz. Yumurtalar için yuva açıp her birine bir yumurta kırınız. Üzerine biraz tuz serpip kapağını örterek aklar sertleşinceye kadar pişiriniz.

PASTIRMALI YUMURTA


(136 kişi 478 oy verdi.)

Gönderen: devlet | 23.Nis.2008

Malzeme:
6 yumurta
2 orta boy soğan
2 iri domates
250 gr pastırma
1 1/2 bardak su
1 yemek kaşığı tereyağı
tuz
karabiber
1,5 bardak et suyu
1 yemek kaşığı sirke
1 çay kasığı şeker

Yapılışı:
1/2 yemek kaşığı yağda, çok ince doğranmış soğanları renk almayacak şekilde öldürün. Derince bir kabın en altına soğanları dizin. Kabuğu soyulmuş, dilimlenmiş domatesleri soğanların üzerine yerleştirin. Pastırmaların çemenlerini temizleyin, içinde bir buçuk bardak su olan bir kaba koyup 5 dakika ağır ateşte kaynatın ve sonra süzün. Bir kapta şeker ve sirkeyi çırparak karıştırın ve soğan, domateslerin üzerine gezdirin. Tuz ve karabiberini koyun. Pastırma dilimlerini üzerine yerleştirin. Ilık et suyunu üzerine dökün. Kaşığın ucuyla, içlerine yumurtaları kırmak üzere 6 boşluk açın. Yumurtaları bu boşluklara gelecek şekilde kırın. Üzeri kapalı olarak hafif ateşte yumurta akları pişinceye kadar tutun. Servise hazırlayın.

Pastırmalı Yumurta


(148 kişi 532 oy verdi.)

Gönderen: k&a | 07.May.2009

Malzemeler:
250 gr. pastırma
2 kaşık margarin
6 adet yumurta.

Tavaya koyulan yağ eritilir. Pastırmalar üzerine yerleştirilir. Ateşte tek tarafları pişince ters çevrilir. Yumurtalar üzerine bütün olarak kırılır. Kapağı kapatılarak kısık ateşe alınır. Sarıları pişmeden altı söndürülür.

PASTIRMALI YUMURTA


(126 kişi 461 oy verdi.)

Gönderen: şiar | 25.Ekm.2010

Gerek makine ile yahut bıçakla ince kesilmiş pastırmaları sahana yerleştirdikten sonra tereyağını yoksa sade yağını da katarak aralarına yumurtaları kırmalı ve pişirip sıcak sıcak yemelidir.

PASTIRMALI YUMURTA


(134 kişi 485 oy verdi.)

Gönderen: eksen | 12.Mar.2011

6 adet yumurta
400 gram soğan (4 adet)
80 gram tereyağı (dört çorba kaşığı)
125 gram pastırma
yarım kahve fincanı su
tuz

Bir tavaya tereyağı ve yarım ay şeklinde doğranmış soğanları koyarak, hafif ölünceye kadar, on dakika kadar kavurunuz. Biraz tuz ilâve edip, soğanı tavaya yayınız. Üzerine pastırmayı döşeyip, su koyarak, üzerini kapakla örtünüz. Soğanlar suyunu çekinceye kadar az hararetli ateşte, on dakika kadar pişiriniz. Sonra, çatalla yumurtalara yuva açınız. Yumurtaları buralara kırarak, yine kapatıp, dört dakika pişiriniz ve servis yapınız.

Pastırmalı Yumurta


(136 kişi 481 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 18.Arl.2011

8 yumurta
150 gr (10 çorba kaşığı) tereyağı
250 gr pastırma (ince dilimlenmiş)
2 büyük domates (kabukları soyulup, çekirdekleri temizlenerek küçük kuşbaşı doğranmış)
1 çay kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber

Tereyağı orta boy bir sahanda, orta ateşte eritiniz. Yağ kızınca pastırma dilimlerini koyup, arasıra çevirerek 2 dakika pişiriniz. Domates, tuz ve biberi ekleyip, arasıra karıştırarak 2-3 dakika daha, domatesler hafifçe suyunu çekene kadar pişirdikten sonra, bir kaşıkla sahanda yumurtaları alacak büyüklükte 8 yuva yapınız. Yumurtaları yuvalara kırıp, 3-4 dakika pişirdikten sonra, sahanı ateşten alarak, servis ediniz.

PASTIRMALI YUMURTA


(122 kişi 431 oy verdi.)

Gönderen: im | 14.Eyl.2012

250 gram çok ince kesilmiş
2 kahve fincanı su
pastırma 8 adet yumurta

1) Yumurtayı pişireceğiniz sahana veya küçük bir tepsiye pastırmayı yayınız.
2) Suyu koyunuz. Ağzını kapatıp suyun yarısı çekinceye kadar 3-4 dakika kaynatınız.
3) Sonra yumurtaları muntazam kırıp, ağzı kapalı olarak beyazları hafif pişinceye kadar 3-4 dakika pişirip, servis yapınız.

Not: Gerek pastırma, gerek sucukta yeterli derecede yağ vardır. Su ile kaynayınca hem yumuşar, hem yağını dışarı verir ve hafif olur.

Pastırmalı Yumurta


(166 kişi 575 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 30.Mar.2016

6 dilim pastırma
2 adet yumurta
6 yemek kaşığı su
1 tatlı kaşığı yağ (katı veya sıvı)

Pastırma dilimleri tavaya dizilir. Üzerine su ve yağ gezdirilir.
Su buharlaşıncaya kadar pastırmalar çevrilerek pişirilir.
Yumurtalar pastırmaların üzerine gelecek şekilde kırılır.
Beyazı pişince servis edilir.

Not: Kullandığımız su ile pastırmaların kuruyup sertleşmesini engellemiş oluyoruz. Bu yöntemle daha lezzetli sucuklu yumurtalar da yapabilirsiniz.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.