Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Sofra Düzeni ve Servis » Pasta Süsleme Araçları
1 adet | 15,389 defa bakıldı


Pasta Süsleme Araçları


(175 kişi 635 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 06.Kas.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


İyi ve aranılan bir pasta ustası olmak için "pasta süsleme" büyük önem taşır. Kullanılan malzeme ve seçimi de çok önemlidir. İlk öğreneceğimiz şey, ucunda bir duy bulunan sıkma torbasını veya bir kağıt-kalem yapıp içini krema ile doldurup bol bol süsleme yapmaktır.
Günümüzde her ne kadar bilgisayarda pasta dizaynları yapılıyorsa da bunun gerçeğini her zaman bir usta yapar. Gelişen teknoloji bize sadece yardımcıdır, işimizi kolaylaştırır.
Pasta süslemede kullanılan en önemli tekniklerden ve yeniliklerden bazı örnekler verelim. Eskiden kağıt torba (kalem) içindeki krema ile süsleme yapılırdı, şimdi ise tüp içinde hazırları olduğu gibi, normal kurşşun kalem gibi olup kalemin içindeki kurşun kömür yerine çikolata bulunan kalemler ile çizim ve süslemeler yapılabilmektedirler. Badem ezmesinden yapılan güller, hayvancıklar, yapraklar yerini hazır ve daha gösterişli şeker ve gofretten yapılma süslemelere, hazır baskı resimlere bırakıyor.
Bugünkü süslemelerde kullanılan yenilebilir (ostiya) kağıtları, yarım asır önce İstanbul'da imalatının yapıldığını ve satıldığını pek kimse bilmez. Bugün ise bilgisayar ile mürekkep yerine gıda boyası püskürten yazıcılar ile istenilen resimleri pasta üzerinde kopyalamak mümkün. Çağın değişimine ayak uydurmak, ama bu arada el beceri ve ustalığımızı ihmal etmemek, ustayı usta yapan sanatı da devam ettirmek gerekmektedir.
Düzgün süsleme yapmak ve rahat çalışabilmek için bazı süsleme araç ve gereçlerine ihtiyaç vardır.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Çeşitli Hazır Süsleme Gereçleri - Renkli Şekerlemelerle Pasta Süslemeleri >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.