Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)




Ana Sayfa » Sütlü Tatlılar Pelteler » Naneli Puding
3 adet | 130,640 defa bakıldı




Naneli Puding


(155 kişi 552 oy verdi.)

Gönderen: -BMW- | 24.Eyl.2006

250 ml. süt
4 yaprak jelatin
5-7 dal nane
2 yumurta sarısı
60 gr, şeker
50 gr. nane dolgulu çikolata
250 ml. krema
1 kavanoz frenk üzümü kompostosu (540 gr.)
2 paket şekerli vanilin

Sütü 5 dal nane ile bir taşım kaynatın, 1 saat soğumaya bırakın. Kaynattığınız sütü süzüp tekrar bir taşım kaynatın. Jelatinleri soğuk suda yumuşatın. Yumurta sarılarını ve şekeri mikserle krema kıvamına gelinceye kadar çırpın, sıcak sütü ekleyip karıştırın. Kabı sıcak su dolu başka bir kabın içine oturtun, karışım ısınıp koyulaşıncaya kadar 10-15 dakika devamlı karıştırın. Suları sıkılmış jelatinleri içinde eritin. Kabı buzlu su dolu başka bir kabın içine oturtun, soğumaya bırakıp arasıra karıştırın. Çikolatayı ince kıyın. Kremayı katı çırpın. Karışım hafif jölelenmeye başlayınca, krema ve çikolatayı ekleyip karıştırın. Hacmi 150 ml. olan 6 kalıp veya fincana doldurun. En az 5 saat veya bir gece buzdolabında bekletin. Kompostoyu süzün. 200 ml. suyunu şekerli vanilinlerle karıştırın, meyveleri tekrar içine ekleyin. Pudingleri tabaklara ters çevirin, üstünü sos ve nane yapraklarıyle süsleyin.




Naneli puding


(144 kişi 498 oy verdi.)

Gönderen: Karakol | 01.Oca.2007

Kullanılacak malzeme: 3 çorba kaşığı un, 6 çorba kaşığı tozşeker, 80 gr tereyağı, 1 it süt, 10 yaprak jelatin, 1 küçük dal taze nane, 1 çimdik veya birkaç damla yeşil şekerciboyası (toz veya sıvı).

Yapılışı: 5-10 yaprak nane iyice yıkanıp kurulanır ve buzdolabına kaldırılır. Kalıp buzdolabına yerleştirilir. Porselen bir kâseye tereyağı konduktan sonra içinde kaynar su bulunan ateşteki bir tencerenin içine oturtulur (suyun kâsenin dörtte üçünü aşmamasına dikkat edilir). Benmarideki kâsede bulunan yağ eriyince hızlı hızlı karıştırılırken un elekten geçirilerek azar azar katılır, yağa yedirilir. Yağlı unun daha iyi karışması için 1/2 su bardağı kaynar süt ince ince akıtılarak 5 dakika daha karıştırılır. Tozşeker katılır ve karıştırmaya ara verilmeden kaynar sütün geri kalanı ince ince akıtılarak karışıma yedirilir. Bu şekilde karıştırılan krema benmaride pişirilir. Krema koyulaşıp kaynamaya yüz tutunca kâse benmariden çıkarılır. Küçük bir kaba bu kremadan 1-2 kaşık kadar konur. Bu kremaya birkaç damla veya 1 tutam şekercibo-yası azar azar katılıp iyice yedirilir ve kâsedeki kremanın içine katılır, iyice karıştırılır. Krema kâsesi tekrar benmariye konur. Çabuk çabuk karıştırılırken önceden soğuk suda yumuşatılmış ve suyu sıkılıp ufalanmış jelatin kremaya katılıp hızlı hızlı karıştırılarak yedirilir. Jelatin kremaya iyice karışınca kâse benmariden çıkarılır. Krema hızlı hızlı karıştırılır, bir kenarda ılımaya bırakılır. Buzdolabında en az 2 saat soğutulan kalıp çıkarılır. Krema kalıba boşaltılıp kap buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında en az 4 saat tutulduktan sonra kalıp çıkarılıp, kaynar suda 1 dakika kadar tutulur ve bir servis tabağına baş aşağı edilerek içindeki puding tabağa aktarılır. Servis tabağı buzdolabına kaldırılıp servis vaktine kadar tutulur. Servis vakti gelince pudingin üstü dolapta tutulan nane yapraklarıyla süslenir ve servis yapılır.



Naneli puding


(186 kişi 671 oy verdi.)

Gönderen: Nermin Aşar | 06.Eyl.2008

Malzemeler:
2 yumurta sarısı
60 gr. şeker
50 gr. nane dolgulu çikolata
250 ml. krema
250 ml. süt
4 yaprak jelatin
5-7 dal nane

Sütü 5 dal nane ile bir taşım kaynatın, 1 saat soğumaya bırakın. Kaynattığınız sütü süzüp tekrar bir taşım kaynatın. Jelatinleri soğuk suda yumuşatın. Yumurta sarılarını ve şekeri mikserle krema kıvamına gelinceye kadar çırpın, sıcak sütü ekleyip karıştırın. Kabı sıcak su dolu başka bir kabın içine oturtun, karışım ısınıp koyulaşıncaya kadar 10-15 dakika devamlı karıştırın. Suları sıkılmış jelatinleri içinde eritin. Kabı buzlu su dolu başka bir kabın içine oturtun, soğumaya bırakıp ara sıra karıştırın. Çikolatayı ince kıyın. Kremayı katı çırpın. Karışım hafif jölelenmeye başlayınca, krema ve çikolatayı ekleyip karıştırın. Hacmi 150 mi. olan 6 kalıp veya fincana doldurun. En az 5 saat veya bir gece buzdolabında bekletin. Pudingleri tabaklara ters çevirin, üstünü sos ve nane yaprakları ile süsleyin.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Portakal Jölesi - Elma Rulosu >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.