Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Nane
4 adet | 127,050 defa bakıldı

Nane


(168 kişi 604 oy verdi.)

Gönderen: Gülendam | 13.Arl.2006

Bahçelerde, hatta saksılarda bile kolayca yetiştirilebilen ve uzun müddet kullanılabilen nane, hoş kokusu yanında, çorbalara, dolmalara ve salatalara baharat olarak katılır ve mideyi çalıştırarak hazmı kolaylaştırır. Kaynatılıp, çay gibi içilince, sinirleri teskin eder, kalb çarpıntılarını önler. Limonla kaynatılıp içilirse bulantı, ağrı, ishal ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Naftalin kokusundan rahatsız olanlar, naftalin yerine çamaşırları arasına nane doldurulmuş bez torbalar koyarsa elbiseler daha güzel kokar, hem de güve kaçırmak hususunda naftalin kadar etkilidir.

NANE


(122 kişi 448 oy verdi.)

Gönderen: Eylül | 25.Arl.2006

Ballıbabagillerden, yapraklan sapsız, çiçekleri beyaz veya menekşe renginde, ıtırlı, küçük bir bitkidir. "Su nanesi", "yabanî nane" , "yeşil nane" gibi çeşitli türleri vardır. Yemeklerimizde kullandığımız nane "yeşil nane" dir. Yetiştirilmesi kolay bir bitki olan nane ülkemizde olduğu gibi bütün Akdeniz ülkelerinde çok yetişir. Türk mutfağında naneye çok kullanılmaktadır. Çorbalardan, dolmalara kadar pek çok yemekte nane kullanılır. Avrupa ülkelerindeyse nane, daha çok fırında ve tencerede pişirilen etler için hazırlanan soslara konmaktadır. Bununla birlikte bazı haşlanmış sebze yemeklerinin de üstüne serpilir. Çorbalara lezzet katar. Çayı da şifalıdır.

Nane


(160 kişi 554 oy verdi.)

Gönderen: özgülarıca | 20.Ekm.2007

Mide buluntasını izâle eder. Safrakesesi ifrazatını çoğaltır. Sinirleri teskin eder, kuvvetlendirir.
Nane yemeklerde ve salatalarda kullanıldığında iştah açar. Sindirimi düzenler. Ferahlık verir. 1 çay kaşığı nane, limonla birlikte kaynatılıp içilirse mide bulantılarına, hafif ishallere karşı bire-bir ilaçtır.

NANE


(148 kişi 521 oy verdi.)

Gönderen: sağ salim | 12.Şub.2009

Midemizdeki hemen her rahatsızlığa karşı çok etkili bir bitkidir. Bunun yanısıra, karaciğer ve pankreas üzerindeki olumlu etkileri de vardır. Karaciğerin ve pankreasın faaliyetini hızlandırıcı bir etkiye de sahiptir. Ayrıca, yediğimiz bazı besinler sonucunda ağzınızda meydana gelen kokuyu gidermek için, nane yaprağını çiğneyebilirsiniz. Bitkiler üzerine araştırmalar yürüten bir çok bilim adamı, nanenin ateş düşürücü etkisini inceledi ve nane karışımlarını tavsiye ediyorlar. Ateşlendiğinizde bitkisel çayların içine biraz da nane ilave edin.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Keten Tohumu - Havuç >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.