Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sana Yemek Tarifleri » Mantar Kurabiyesi
11 adet | 177,299 defa bakıldı

Mantar Kurabiyesi


(703 kişi 2485 oy verdi.)

Gönderen: Yemek Tarifleri | 30.Ekm.2008

1 paket Sana yağı (250 gr) (oda sıcaklığında)
2 yumurta (oda sıcaklığında)
2 paket mısır nişastası (400 gr)
1 su bardağından 2 parmak az toz şeker (140 gr)
1 paket kabartma tozu
200 g un (2 su bardağından 2 parmak az)
2 tepeleme yemek kaşığı kakao
1 adet boş soda şişesi (cam)

Fırınınızı 175°C'ye ısıtın. Fırın tepsisini yağlayın.
Oldukça geniş bir kaba oda sıcaklığındaki Sana yağını, yumurtayı ve şekeri koyun. Elinizle karışımı beyazlayıp krem haline gelen kadar karıştırın (Mikserin orta hızıyla da beyazlatma işlemini yapabilirsiniz).
Nişastayı ekleyip karıştırın. Un ve kabartma tozunu birlikte eleyerek karışıma ilave edin. Hamur elinizi bırakana kadar yoğurun ve yumuşak bir hamur elde edin.
Hamuru yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın ve elinizle yuvarlayarak top haline getirin. Yağlanmış fırın tepsisine üç parmak aralıklarla yerleştirin.
Bir kahve fincanına kakaoyu koyun. Temiz ve kuru soda şişesinin ağız kısmını kakaoya batırın, biraz silkeleyin. Şişenin kakaoladığınız ağzını, yuvarlak hamurun tam ortasına hafifçe bastırın ve çekin. Hamur mantar şeklini alacaktır. Şişeyi çok bastırırsanız hamurun kenarları çatlayabilir. Bütün kurabiyeleri bu şekilde hazırlayın.
Önceden ısıttığınız fırında 30-35 dakika pişirin.

Not: Bu kurabiyeyi pişirirken üzerinin pembeleşmesini beklemeyin çünkü Mantar Kurabiye'nin özelliği beyaz kalmasıdır.

Mantar Kurabiye


(89 kişi 310 oy verdi.)

Gönderen: Hasibe | 29.May.2012

1 paket kabartma tozu
1 su bardağı şeker
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı kakao
400 gr mısır nişastası
1 Paket Sana Hamurişi

Yumuşamış Sana yağ,şeker ve yumurta iyice karıştırılır. İçine kabartma tozu, un ve nişasta ilave edilerek hamur elde edilir. Hamurlara küçük top görünümleri verilip ağzı kakaoya batırılmış şişe değdirilerek mantar görünümü verilir. Önceden ısıtılmış fırında 170 derecede pişirilir.

Mantar Kurabiye


(86 kişi 286 oy verdi.)

Gönderen: Antigone | 05.Haz.2012

1 Paket vanilya
2 Yemek Kaşığı kakao
2 Paket nişasta bugday mısır karışık
1 Çay Kaşığı karbonat
1 Su Bardağı pudra şekeri
1 Paket Sana Klasik

Margarini eritelim ama kızdırmayın sadece eritin.diger malzemeleri karıştırma kabına koyalım 2 paket nişasta 1 tanesi mısır digeri buğday olmalı daha gevrek oluyor .unun ölcusunu yazmadım ilk 2 paket nişastayı koyup hamurun kıvamına bakın ona göre un miktarını göz kararı ekleyin hamur kulak memesi kıvamına göreolacak margarinimiz soguyana kadar bekleyip en son malzemelere ekliyelem hepsini guzelce yuguralım ceviz buyumluğunde yuvarlaklar yapalım daha sonra şurup kapağı yada ona benzer birşeyle ilk kakaoya sonrada yaptıgımız yuvarlakların ustune hafifce bastırın kurabiyemiz hazır daha önceden fırını ısıtmayı unutmayın.

MANTAR KURABİYE


(88 kişi 328 oy verdi.)

Gönderen: Hüner Abla | 08.Haz.2012

1 Su Bardağı toz şeker (1 su bardağından 2 parmak eksik )
2 Adet yumurta
2 Paket mısır nişastası
1 Paket kabartma tozu
1,5 Su Bardağı un
1 Paket Sana Hamurişi
Kako

Tüm malzemeleri kakao hariç yoğurun, kulak memesi kıvamında olsun.Küçük küçük hamurlar koparıp kurabiye şekli verin ve bir şişe kapağını kakaoya batırıp kurabiyenin ortasına bastırın.180 derece fırında çok kızarmıcak şekilde pişirin.

Mantar Kurabiyesi


(94 kişi 339 oy verdi.)

Gönderen: altın lokma | 14.Haz.2012

1 Paket Sana Hamurişi
1 Su Bardağı şeker
1 Paket kabartma tozu
1 Su Bardağı nişasta
2 Adet yumurta
1 Çay Bardağı sıvı yağı

Margarini bir tencereye alıp eritiyoruz. Yağı erittikten sonra içine bütün malzemeleri ekliyoruz ve kulak memesi kıvamına gelen kadar yoğuruyoruz. Hamurumuzu ceviz büyüklüğünde yuvarlıyıp tepsiye diziyoruz. sonra bir kapağı kakaoya batırıp hamurun üzerine bastırıyoruz ve mantar şeklini veriyoruz. kurabiyelerimiz piştikten sonra servis yapabilirsiniz.

Mantar Kurabiye


(86 kişi 292 oy verdi.)

Gönderen: altın lokma | 14.Haz.2012

1 Paket Sana Hamurişi
1 Paket vanilin
1 Paket pudra şekeri
1 Paket kabartma tozu
1 Paket mısır nişastası
2 Adet yumurta

Bütün malzemeleri derince bir karıştırma kabının içine koyun ve 20 dakika boyunca yoğurun. Yoğurdunuz hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparın ve yuvarlayın. Fırın tepsisini yağlayın ve yuvarladığınız mantar kurabiye hamurlarını tepsiye sıralayın. Ufak bir tabağa bir miktar kakao koyun. Ufak su şişesi kapağını alın ve ıslatıp önce kakaoya sonra hamur parçalarının üzerine bastırıp çekin. Aynı işlemi bütün mantar kurabiyesi hamurlarının üzerinde uygulayın. 5 dakika önceden ısıttığınız 150 derecelik fırında 20 dakika pişirin. Kurabiyeleriniz hazır.

Mantar Kurabiye


(79 kişi 298 oy verdi.)

Gönderen: yakın yıldızlar | 23.Ağu.2012

250 Gr Sana Hamurişi
200 gr nişasta
1 Su Bardağı un
1 Paket kakao
1 Paket vanilya
1 Paket kabartma tozu
2 Adet yumurta

İlk önce yağla yumurtayı karıştırın. Ardından şekerini ekleyip karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyip yoğurun. Hamuru elinizde küçük küçük toplar yapın; bir şişe kapağını kakaoya batırıp topların üzerine bastırın. 180 derece ısıtılmış fırına verin. Fırından çıkardığınızda sevimli kurabiyeleriniz size gülümseyecektir.

Mantar Kurabiye


(83 kişi 286 oy verdi.)

Gönderen: Sezer Ünver | 25.Ağu.2012

1 Paket Sana Hamurişi
1 Paket vanilya
2 Adet yumurta
1 Paket kabartma tozu
200 gr mısır nişastası
1 Fincan pudra şekeri
2,5 Çay Bardağı un

Mantar Kurabiye Tarifi: Karıştırma kabına, unu alalım ortasını havuz gibi açalım. oda sıcaklığındaki margarini ilave edelim. Sonra sırası ile, iki yumurtayı kıralım, pudra şekerini ilave edelim. Mısır nişastasını, vanilyayı ve kabartma tozu ilave edelim. Kıvama gelene kadar yoğuralım. Kıvama gelen hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparalım, elimizle yuvarlayalım yağlanmış fırın tepsisine dizelim. Küçük bir şişe kapagı ile hamurlarının üzrine bastırıp kapak şekli verelim, kenarlarına kakao serpelim 200 derecelik ısıda otuz dakika pişirelim.

Mantar Kurabiye


(98 kişi 357 oy verdi.)

Gönderen: başar | 31.Ağu.2012

1 Paket Sana Klasik
400 gr mısır nişastası
1 Su Bardağı şeker
1 Paket kabartma tozu
2 Adet yumurta
1,5 Su Bardağı un
2 Yemek Kaşığı kakao

Geniş bir kaba oda sıcaklığında beklettiğimiz yumurta ve sana klasik margarini koyalım ve şekeride koyarak iyice karışım krem haline gelene kadar karıştıralım. Nişastayı da ekleyerek karıştıralım. Unu ve kabartma tozunuda ekleyelim ve yumuşak bir hamur elde edene kadar iyice yoğuralım. Hamurdan küçük parçalar koparalım elimizle yuvarlayarak top haline getirelim. Yağlanmış tepsiye yerleştirelim. Mantar şeklini vermek için bir kaba 2 yemek kaşığı kakaoyu koyalım bir şişe ile desen verelim. Şişenin uç kısmını önce kakaoya daha sonrada hazırladığımız toplara hafifçe batıralım. Hamur mantar şeklini alacaktır. Bütün kurabiyeleri bu şekilde hazırlayalım. Önceden ısıttığımız 175 dereceli fırına pişmeye bırakalım. Yaklaşık 30 dakikada pişecektir. Üzerlerinin pembeleşmesini beklemeden fırından alalım.

Mantar Kurabiye


(107 kişi 369 oy verdi.)

Gönderen: köylügüzeli | 01.Eyl.2012

250 Gr Sana Klasik Kase
1 Çay Kaşığı kabartma tozu
1 Su Bardağı un
2 Paket nişasta
1 Paket pudra şekeri
2 Adet yumurta
1 Tatlı Kaşığı kakao

Geniş bir hamur yoğurma kabında buğday nişastasını, 1 su bardağı unu, 2 adet yumurtayı, 1 paket oda sıcaklığında margarini, 1 çay kaşığı kabartma tozunu ve 1 paket pudra şekerini karıştırın. Ele yapışmayacak kıvamda bir hamur elde edene dek yoğurun. Fırın tepsisinin boyutlarında yağlı kağıt serin. Tepsinin içine yerleştirin.Hamurdan ceviz iriliğinde parçalar koparın. Elinizde yuvarlayarak şekil verin. Küçük hamur toplarını tepsiye dizin. Yuvarlak küçük bir şişe kapağını kakaoya batırın. Sonra küçük hamur topunun üzerine bastırın. Önceden ısıtılmış orta ısılı fırında kurabiyelerin üzeri çok hafif pembeleşene dek pişirin.

Mantar Kurabiye


(84 kişi 299 oy verdi.)

Gönderen: pembe sümbül | 09.Kas.2012

1 Paket Sana Hamurişi
1 Bardak şeker
1 Adet kakao
1 Adet kabartma tozu
1 Aldığı kadar un
1 Adet 400 GR nişasta

Oda sıcaklığında olan yumuşamış margarin, yumurta, şeker iyice karıştırılır, içine kabartma tozu, un ve nişasta ilave edilerek hamur elde edilir. Hamur ceviz büyüklüğünde veya daha küçük yuvarlanabilir. Yuvarlandıktan sonra ağzı kakaoya bastırılmış şişe ile hamur üstüne bastırılarak mantar şekli verilerek tepsiye dizilir. Normal sıcaklıktaki fırına(170 derece) atılıp beyaz kalacak şekilde pişirilir.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.