Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Turşular Konserveler » Leblebi Yapımı
1 adet | 1,687 defa bakıldı


Leblebi Yapımı


(57 kişi 201 oy verdi.)

Gönderen: Gülriz Öztürk | 02.Tem.2019

1 çay kaşığı tuz
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çorba kaşığı un
1 su bardağı nohut

İlk olarak nohutları ayıklayın ve iyice yıkayın. Yıkadığınız nohutları bir tabağa koyun. Tabağın içine nohutların üzerini kaplayacak şekilde su koyun. Nohutları suyun içinde 1 gece veya isteğe bağlı olarak daha uzun süre bekletin.
Nohutları pişireceğiniz tencereye alın ve tekrar yeteri miktarda su koyun. Tencereyi ocağa alın, kaynamaya başlayınca altını kısın. 10-15 dakika kadar kaynadıktan sonra suyunu süzün. Üzerindeki sular tamamen süzülene kadar, yani ortalama 5-10 dakika kadar süzgeçte bekletin. Suyu iyice süzüldükten sonra nohutları tencereye alın. Nohutların üzerine un serpiştirin ve karıştırın. Un miktarını biraz arttırarak yapacağınız leblebinin renginin biraz daha koyu (kırmızı ya da kahverengiye yakın) olmasını sağlayabilirsiniz.
Karıştırdıktan sonra tencerede kalan fazla unu alın. Daha sonra üzerine tuz ve sıvı yağ ekleyin. Bu işlemlerin ardından tencereyi daireler çizerek karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra tencereyi tekrar ocağa alın, kısık ateşte karıştırmaya devam ederek pişirmeye başlayın. Arzu ederseniz üzerine pul biber, kimyon ve karabiber gibi baharatlar koyarak leblebiyi çeşnilendirebilirsiniz.
Karıştırırken dikkat edilmesi gereken nokta, nohutların parçalanmamasıdır. Kaşıkla karıştırırsanız parçalanma ya da ezilmeler olabilir. Bu nedenle kaşık kullanmak yerine 15-20 saniyede bir tencereyi ocaktan alıp, havada yuvarlak çizerek çevirmeniz daha iyi olacaktır. Hafif un kokusu gelmeye başlaması nohutların kızarmaya başladığının habercisidir. Kızarmaya başladıktan sonra dikkatli bir şekilde nohutları kırmadan ve ezmeden kaşık kullanarak da karıştırabilirsiniz.
Karıştırırken nohutların kabukları soyularak tencerenin dibinde birikmeye başlayacaktır. Nohutların kabukları çabuk yanacağından bunları bir kaşık yardımıyla alarak, pişirme işlemine devam edin. Arzu ederseniz, leblebileri bir kez daha kavurarak üstü siyah benekli çifte kavrulmuş leblebi de elde edebilirsiniz.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Kara Erik Pestili - Buzlukta Taze Fasulye >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.