Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Reçeller Marmelatlar » Kızılcık Reçeli
7 adet | 860,756 defa bakıldı

Kızılcık Reçeli


(224 kişi 803 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 30.Ekm.2006

1 kilo kızılcık
1 kilo şeker
200 gram glikoz

Kaynamış, koyuca şekere ıbirkaç yerinden yarılmış, yıkanmış kızılcıklar katılır. Piştikten sonra hir tabağa çıkarılıp, gözden geçirilir. Arzu edilen koyuluk oluşunca 200 gram glikoz konur, ateşten alınır.


ML® Kızılcık Marmelatı için tıklayın

ML® Kızılcık Marmelatı (görsel)

Kızılcık Reçeli


(237 kişi 826 oy verdi.)

Gönderen: alim | 01.Mar.2008

1 kg. kızılcık
7-8 su bardağı şeker
1,5 limon

Şekeri tencereye koyup üzerine 5 su bardağı su koyunuz. Şeker eriyinceye kadar orta hararetli ısıda karıştırınız. Kaynatarak koyu kıvama getiriniz.
Kızılcıkları yıkayınız. Kıvamlı şuruba katıp limon suyu ilave ediniz. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. Temizlenmiş, kuru kavanozlara boşaltınız. Soğuduktan sonra kapağını sıkıca örtüp serin bir yerde bekletiniz.

Kızılcık Reçeli


(201 kişi 730 oy verdi.)

Gönderen: aylinakışık | 14.Nis.2008

1 kg. reçellik kızılcık
5,5 su bardağı toz şeker
1 limon suyu

Kızılcıkları güzelce yıkayıp, sıkmak suretiyle çekirdeklerini çıkarın. Kızılcıkları bir tencereye koyup üzerine şekeri dökün ve bir gece bekletin. Ertesi gün tencere önce harlı ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşe alın. Bir süre sonra kıvama gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer kıvama gelmişse limon suyunu ilave edin. Bir taşım kaynatın ve ocaktan indirin. Kavanozlara doldurun. Soğuduktan sonra kavanozların kapağını sıkıca kapatın.

Kızılcık Reçeli


(1040 kişi 3718 oy verdi.)

Gönderen: onur | 14.Haz.2008

1 kg. kızılcık
1 kg. şeker
1/2 limon suyu
Yarım litre su

Aşılı denilen iri kızılcıklardan yapılır kızılcık reçeli. Kızılcığın çekirdeğini çıkarmak güçtür. Onun için reçeli çekirdekli yapılır. Çekirdeksiz kızılcık reçeli yapanlar, marifetleri ve ustalıklarıyla övünürler. Kızılcıkların varsa çöpleri ayıklanır ve bol suyla iyice yıkanır.
Reçel tenceresine önce kızılcıkları koyarız. Sonra suyunu ilave ederiz. 5-10 dakika kaynatıp meyveleri az bir şey yumuşatırız. Hafif ateşte su ısınıp, kızlcıklar yumuşamaya başlayınca şekerini ekleriz. Zaman zaman karıştırarak, şekerin erimesini sağlarız. Şeker eriyince ateşi kuvvetlendiririz. Kıvamı gelinceye kadar kaynatırız.
Kızılcığın asidi fazla olduğundan, bazı reçelciler limon suyu koymaz. Fakat kızılcığın asit derecesini ölçemediğimiz için az bir şey koymakta yarar vardır.
Kıvamı gelen reçeli ateşten indirip biraz soğumaya bırakınız. Kavanozların temizliğini kontrol edip usulüne uygun doldurarak üzerine tarihini yazıp güneş görmeyen serin bir yere kaldırınız.

Kızılcık Reçeli


(200 kişi 719 oy verdi.)

Gönderen: bostan | 31.Ağu.2010

1 kilogram aşlama kızılcık için 2 kilo şeker kullanmalıdır. Şekeri kestirip tencereyi indirdikten sonra, kızılcık tanelerini çekirdekleri ile birlikte azar azar atınız. Kabardıkça ateşten çekip tekrar sürünüz. Arasıra kenarından köpüğünü alınız. Fazla kabarırsa biraz su koyunuz. Piştiğini anlamak için biraz su ile tanesini tabağa koyunuz. Soğuyunca tane, sudan ayrılmazsa hemen ateşten indiriniz. Tencereyi olduğu yerde oynata oynata kalan köpüğünü içiriniz. Az köpük artarsa da kaşıkla alınız. Soğuyuncaya dek kapamayınız. Sonra kavanoza delikli kepçe ile taneleri koyup üzerine de tatlıyı ilâve ederek kaldırınız.

Kızılcık Reçeli


(170 kişi 663 oy verdi.)

Gönderen: Fevzii | 26.Nis.2013

Çekirdeklerini çıkarmadan, bir kilo aşlama kızılcığa iki misli toz şeker hazırlayınız. Geniş bir tencereye bir kat kızılcık, bir kat şeker koyarak üst üste sıralar yapınız. Üzerine iki bardak su döktükten sonra birkaç saat bekleyiniz. Sonra, gayet hararetli bir ateş üstüne koyarak, kaynamaya başladığı zaman karıştırmaya başlayınız. Reçel tencerede kabarmaya başladığı zaman altının ateşini azaltınız ve kabarması kesilince tekrar ateşi açınız. (Reçelin taşmaması için büyük ve ağzı geniş bir tencere kullanılmalıdır.) Kaynamaktan hasıl olan köpükleri kepçe ile almayınız. Üzerine sadece su serpiniz.
Reçelin piştiğini anlamak için bir kızılcık tanesini biraz su ile bir tabağa koyunuz. Suyun tanesinden ayrılmadığını görünce derhal reçeli indiriniz. Tencereyi iki el arasında hafifçe sallayarak mevcut köpüğünü içiriniz. Kalan köpük varsa, bir kaşıkla yavaşça toplayınız. Soğuyuncaya kadar ağzını açık bırakınız.

Kızılcık Reçeli


(80 kişi 286 oy verdi.)

Gönderen: ersoy | 17.Nis.2019

500 gram kızılcık
3 su bardağı toz şeker
Yarım limonun suyu
1 su bardağı su

Öncelikle kızılcıkları çöplerinden temizleyin ve bol suyla yıkayın. Suyunu süzdükten sonra reçel tenceresine alın. Üzerine toz şekeri ilave edin ve tencereyi buzdolabında bir gece bekletin.
Ertesi gün reçel tenceresini buzdolabından çıkarın. Ocağa alın ve 1 bardak suyu ilave ettikten sonra orta ateşte kaynamasını bekleyin. Reçel fokurdamaya başladığı zaman, ocağın altını kısın ve üzerinde oluşan pembe köpükleri alın. Reçel bir saat kadar kaynadıktan sonra kıvamını almış olacaktır.
İçine limon suyunu dökün ve karıştırdıktan sonra bir taşım daha kaynatın.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.