Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Aşçılığın Püf Noktaları » Kızartmalar

Kızartmalar0-5 arası ortalama oy: 3.65(192 kişi 700 oy verdi.)


Gönderen: kaymak | 08.Şub.2008

Yağda pişirilen, lezzetli, çok sevilen ve zevkle yenilen yiyeceklerdir. Besleyici değerleri az olduğundan ve sağlığa zararı dokunduğundan fazla tavsiye edilmez.

Zararlarını azaltmak için dikkat edilecek hususlar:
Kızartma mümkün olduğu kadar dar ve derin tavalarda ve bol yağda yapılmalıdır. Az yağ ve yüksek ısı yağ moleküllerini kırar ve yağ dumanlanır. Zararlı maddeler meydana gelir. Bitkilerden elde edilen yağların dumanlanma noktası yüksektir. Bu nedenle kızartma yapılırken bu yağlar tercih edilir. (Ayçiçek, Soya, Pamuk yağı vb. gibi)
Kızartma yapılırken tavadaki yağ boş bırakılmamalı, pişenler kağıt yayılmış tabağa alınırken (kağıt yağın fazlasını emer) bir taraftan diğer yiyecekler tavaya konmalıdır. Çok yüksek ısı yiyeceklerin yanmasına, hafif ısıda, yiyeceğin fazla yağ çekmesine neden olduğundan normal hararetli ısıda kızartma yapılmalıdır.
Yağların tekrar kullanılabilmesi için, yağ soğuduktan sonra tel süzgeçten süzülmeli(kırıntılardan arınması için), süzülen yağ ağzı kapalı olarak serin yerde muhafaza edilmelidir.lezzetler.com sitesinde bulunan Kızartmalar tarifi, Aşçılığın Püf Noktaları bölümüne ait bir tariftir. Kızartmalar tarifi, 1,826 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Isırganotlu Tartolet - Patlıcan Kızartması >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.