Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akıtma Tarifleri » Kıymalı Pide

Kıymalı Pide0-5 arası ortalama oy: 3.59(228 kişi 819 oy verdi.)
Gönderen: bitmeyen şarkı | 28.May.2011

Hamuru:
500 gr un
20 gr taze (yaş) maya
1 çorba kaşığı tuz
1+1/2 su bardağı su
Harcı:
300 gr kuzu kıyması (yağsız)
30 gr (2 çorba kaşığı) tereyağı
2 soğan (ince kıyılmış)
1 yumurtanın sarısı
1 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
1 kahve kaşığı tuz
1/2 kahve kaşığı karabiber
1 yumurta (2 çorba kaşığı sütle çırpılmış)

Genişçe bir kaba suyu, mayayı ve tuzu koyup, tahta bir kaşıkla 2-3 dakika karıştırınız. Unu ekleyip, iyice yoğurarak yuvarlak bir hamur elde ediniz. Hazırladığınız hamuru tezgaha koyup, üstünü kalın bir bezle örterek 30 dakika, mayalanması için bekletiniz. Avuçlarınızın içi ile bastırarak hamuru yoğurur gibi yassıltıp, yumruk büyüklüğünde parçalara ayırınız. Parçaları avucunuzun içinde top gibi yuvarlayıp, üstlerini kalın bir bezle örterek, yeniden 35-40 dakika mayalanmaya bırakınız.
Bu arada küçük bir tencerede yağı, orta ateşte eritiniz. Yağ kızınca soğanları koyup 4-5 dakika renkleri pembeleşene kadar pişiriniz. Kıymayı, tuzu ve karabiberi ekleyip 8-10 dakika, arasıra karıştırarak pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, yumurta sarısını ve maydanozu ekleyip, bir kez karıştırınız.
Hamurlarm üstündeki bezi kaldırıp, her hamurun üstüne hafifçe bastırarak yayınız. Hazırladığınız harcı, bir çorba kaşığı ile her pidenin ortasına yerleştiriniz. Pidelerin herbirini iki elinizle havaya kaldırıp, hafifçe unlanmış tezgahın üstüne atar gibi bırakınız. Pidelerin yayılıp uzadığını göreceksiniz. Pideleri uçlarından istediğiniz kadar uzatıp, fırın tepsisine diziniz. Üstlerine kalınca bir bez kapatıp, 10-15 dakika bekletiniz.
önce, fırınınızı yüksek sıcaklığa (220°C) getirip, ısıtınız. Pidelerin üstündeki bezi kaldırıp, sütle çırpılmış yumurtayı, fırça ile her birinin üstüne sürünüz. Tepsiyi fırına sürüp, pideleri 8-10 dakika pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, pidelerinizi servis ediniz.

Not: Pide, ülkemizde kebap çeşitleri ile birlikte yendiği gibi, üstüne değişik harçlar konularak da hazırlanabilen lezzetli bir hamur işidir. Harçlı pideler genellikle kıymalı ve peynirli olarak yapılır. Ana harcı isteğinize göre değiştirerek, çok değişik lezzetli pideler de hazırlayabilirsiniz. Pide hamuru standart olarak düşünülmelidir. Dolayısıyle aynı hamuru açıp, değişik harçlar hazırlayarak, çeşitli pideler hazırlanabüir. Pideyi, sadece kebabın yanında servis etmek için hazırlıyorsanız, harç koymanıza hiç gerek yoktur.


lezzetler.com sitesinde bulunan Kıymalı Pide tarifi, Akıtma Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. Kıymalı Pide tarifi, 2,332 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Peynirli Erişte - Peynirli Pide >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.