Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Sebze Yemekleri » KIYMALI BAMYA
14 adet | 2,463,806 defa bakıldı


KIYMALI BAMYA


(206 kişi 717 oy verdi.)

Gönderen: ananas | 20.Ekm.2006

750 gram bamya
300 gram kıyma
2 soğan
2 domates
tuz
yarım limonun suyu
3 kaşık rafine yağ
1 su bardağı su

Bamyaları külah biçimi keserek ayıklayın. Çentilmiş soğanları rafine yağda birkaç dakika çevirdikten sonra kıymayı katıp, birlikte karıştırarak kavurun. Domatesleri rendeleyip katın, bir taşım kaynadıktan sonra bamyaları tuzu ve limon suyunu katıp pişirin.


KIYMALI BAMYA


(189 kişi 646 oy verdi.)

Gönderen: savran | 20.Kas.2006

750 gr. bamya
5 çorba kaşığı margarin
3 büyük soğan
2 orta domates
150 gr. kıyma
2 adet yeşil biber
1 limonun suyu
3 bardak su veya et suyu
1/2 çorba kaşığı tuz.
Bamyaları yatırmak için:
1,5 kahve fincanı sirke
3 çorba kaşığı tuz

Bamyaların tepelerini külah gibi sivri keserek ayıklayın, altlarının da sivri uçlarından çok az kestikten sonra üzerlerine bolca tuz serpip sirke de döktükten sonra iyice karıştırın ve yarım saat dinlendirin. Böylece bamyalar salyalarını salar. Sonra bir tencereye ölçülere göre margarin ve küçük küçük kıylmış soğanları koyarak 10 dakika kavurun. Sonra bunların üzerine kıymayı ilâve ederek 10 dakika daha kavurun. Kıymaların rengi dönünce, kabukları ve çekirdekleri çıkarılıp küçük küçük doğranmış domatesleri tencereye ilâve edin ve 5 dakika pişirin. Bu da pişince yine tencereye yeşil biber, limon suyu, tuz, sıcak su veya et suyu ile bamyaları yıkayıp koyun. 40-60 dakika önce kuvvetli, sonra orta ısıdaki ateşte pişirin. Bamyalar yumuşayınca tencereyi ateşten indirerek servis yapın.


ML® Fırında Tavuklu Bamya için tıklayın


KIYMALI BAMYA


(186 kişi 667 oy verdi.)

Gönderen: rukiye | 15.Tem.2007

1 Su bardağı Bamya
2 Domates
250 gr. Kıyma
3 Sivribiber
3 Soğan
1 Limon
3 Kaşık sadeyağ
Tuz

Soğanı doğrayıp biraz kavurduktan sonra kıyma katıp 3-5 dakika kavurun. Sade yağ, domates, varsa sivri biber, limon suyu, tuz ve biraz su koyup kaynatın. Eğer bamya konserve ise et ve soğanları biraz fazla kavurmak, yemeği ocakta fazla tutmamak gerekir.


ML® Düdüklüde Koruklu Bamya için tıklayın

ML® Düdüklüde Koruklu Bamya (görsel)


KIYMALI BAMYA


(226 kişi 790 oy verdi.)

Gönderen: sarıkurdele | 25.Mar.2008

Yarım kg. bamya
150 gr. kıyma
2 orta boy soğan
2 orta boy domates veya 2 çorba kaşığı salça
1,5 çorba kaşığı tereyağı veya 1 çay bardağı zeytinyağı
1 adet limon
Tuz

İnce kıydığınız soğanları ve kıymayı yağda kavurup, rendelenmiş domatesleri veya salçayı ilâve edin. Bir miktar su ilâvesiyle kısık ateşte pişirin, tuzunu ilâve edin.
Bamyaların baş kısımlarını sivri bir şekilde düzgünce kesip yıkayın. Yarım limon suyu kattığınız suyun içerisinde 5-10 dakika bekletin. Tencereye bamyaları suyunu süzerek katın. Bir kere hafifçe karıştırın. Bamyaların üzerini geçmeyecek şekilde sıcak su katıp yarım limon suyunu üzerinde gezdirin. Kısık ateşte pişirin.

KIYMALI BAMYA


(188 kişi 641 oy verdi.)

Gönderen: turfanda | 03.May.2008

Malzeme:
500 gr bamya
3 çorba kaşığı tereyağı yahut sıvı yağ
3 büyük soğan
200 gr kıyma
2 yeşil biber
1 limon suyu
3 bardak su yahut et suyu Tuz
Bamyaları yatırmak için:
1.5 kahve fincanı sirke
1 silme çorba kaşığı tuz

Yapılışı:
Kart ve içi çok çekirdekli olmayan bamyanın tepelerini külahvâri traş edercesine sivri kestikten sonra bamyaları ayıklayın. Bamyaların üstüne 1 çorba kaşığı tuz ile sirke ilave ederek hepsini harmanlarcasına karıştırın.
Sonra bir tencereye tereyağı ve doğranmış soğanları koyarak kavurun. Kıyma ilave edip 10 dakika pişirin. Doğranmış domatesleri ilave edip 5 dakika pişirdikten sonra, yeşil biber, 1 limonun suyu, yarım çorba kaşığı tuz ve bamyaları ilave edip, bamyalar yumuşak hal alıncaya kadar pişirin.

Kıymalı Bamya


(172 kişi 604 oy verdi.)

Gönderen: tercüman | 13.Eyl.2008

Malzemeler:
1 kg bamya
2 çorba kaşığı margarin
4 baş iri soğan
3 iri domates
250 gr. kıyma
1 limon
3 sivri biber
4 su bardağı su veya et suyu
2 kahve fincanı sirke
Biraz tuz

Yapılışı:
Bamyalar sap kısmı üstten kesilerek ayıklanır. İstenirse bamyaların alt kısmındaki sivri uç da kesilebilir. Böylece bamyaların içine daha çabuk su işlemesi sağlanabilir. Bamyalar ayıklandıktan sonra üzerlerine 4 çorba kaşığı tuz serpilip iki kahve fincanı sirke gezdirilir ve yarım saat kadar dinlendirilir, (böylece pişirilmeleri sırasında bamyaların salyalarını salmaları engellenmiş olur) bamyalar dinlendirilirken diğer tarafta bir tencereye margarin, ince doğranmış soğanla birlikte konur ve orta ateşe oturtulur. Soğanlar tahta kaşıkla karıştırılarak 10 dk. kadar kavrulur. Daha sonra kıyma katılır. Kıymada rengi dönünceye kadar yani 10 dk. kadar karıştırılarak kavrulur. Kabuğu soyulmuş çekirdeği çıkarılmış ve küçük parçalar halinde doğranmış domatesler ilave edildikten sonra tencere kapağı kapatılır, 5 dk. kadar pişirilir. Bamyalar bol suda iyice yıkanıp tuz ve sirkesi giderildikten sonra kıymanın içine konur. Küçük parçalar halinde doğranmış biber katılıp yeteri kadar tuz serpildikten sonra 1 limon suyuyla 4 su bardağı su veya et suyu ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılıp bamyalar orta ateşte pişirilir. Bamyalar pişince servis tabağında servis yapılır.

KIYMALI BAMYA


(215 kişi 732 oy verdi.)

Gönderen: ilker24 | 13.Mar.2009

750 gram bamya
100 gram sadeyağı ya da margarin (5 çorba kaşığı)
250 gram soğan (3 büyükçe)
300 gram domats (3 orta)
150 gram kıyma
2 yeşil biber
1 küçükçe limonun suyu
3 bardak su, ya da et suyu
Tuz
BAMYALARI YATIRMAK İÇİN:
1,5 kahve fincanı sirke
3 silme çorba kaşığı tuz

1 Kart ve içi çok çekirdekli olmayan.750 gram bamyanın tepelerini külâhvari tıraş edercesine sivri kestikten sonra içlerine su işleyebilmesi için altlarının sivri kısımlarını da hafifçe kesmek suretiyle bütün bamyaları böylece bir tepsiye ayıklamalı, sonra ayıklanmış bu bamyaların üstlerine 3 silme çorba kaşığı tuz ile bir buçuk kahve fincanı da sirke koyarak, hepsini harmanlarcasına iyice bir karıştırmalı ve yarım saat kadar bamyaları bir tarafa bırakmalıdır.
2 Sonra, bir tencereye; 5 silme çorba kaşığı sadeyağı ya da margarin ile, küçük kesilmiş 3 büyükçe baş soğan koyarak, soğanları 8 -10 dakika kavurmalı ve kavrulmuş olan bu soğanlara 150 gram da kıyma katarak kıymaların renkleri dönünceye kadar 10 dakika kavurmalı, sonra bu soğanlı kıymalara; soyulmuş ve küçük parçalara doğranmış, 3 adet de orta büyüklükte domates katarak, bunları da beraberce bir 5 dakika daha pişirdikten sonra tencereye, küçük kesilmiş 2 yeşil biber, 1 adet limon suyu, yarım çorba kaşığı tuz, 3 bardak su, ya da et suyu ile, ayıklayarak yarım saat tuz ile sirkeye yatırılmış ve bol suda yıkanmış bamyaları koymalı ve tencerenin kapağını kapatarak, bamyalar yumuşak bir hal alındaya kadar önce kuvvetlice, sonra da orta kuvvetteki ateşte olmak üzere aşağı yukarı 40 - 60 dakika arasında pişirmeli ve servis yapmalıdır.

Not: Tuz ve sirkede yatırmaktaki neden, bamyaların salyalarını bırakmaması içindir.

KIYMALI BAMYA


(168 kişi 604 oy verdi.)

Gönderen: Küçük Aysel | 20.Oca.2010

MALZEMESİ
1 kilo bamya
3 baş soğan
200 gr. kıyma
4 adet domates
1 çorba kaşığı margarin
2 bardak su
1 limon
tuz

YAPILIŞI
Bamyaların külahını kesip ayıklayınız. Bamyalar çok iri olmayan fakat diri, taze bamyalardan olmalıdır. Bunları bir tencerede bolca su içinde kaynatınız. Kaynama yirmi dakikayı geçmemelidir. Sonra suyunu süzüp bir kenarda bekletiniz. Başka bir tencerede soğanlar yağda sarartılır ve sonra da kıyma ilâve edilerek kıyma ile kavrulmaya devam edilir. Kıymalar suyunu çekince rendeden geçirilmiş domatesler salça haline gelinceye kadar pişirilir. Domatesler piştikten sonra bamyalar tencereye alınır, tuzu ilâve edilir, yarım kalan limon da sıkıldıktan sonra tencerenin ağzı kapatılarak orta haretteki ateşte yarım saat pişirilir. Sıcak sıcak servis yapınız.

KIYMALI BAMYA


(188 kişi 668 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 19.Oca.2011

1 kg bamya
250 gr orta yağlı kıyma
5 çorba kaşığı tereyağ
2 orta boy soğan (ince doğranmış)
3 domates (kabukları soyulup kuşbaşı doğranmış)
1/4 su bardağı sirke
1 çay kaşığı tuz
6 su bardağı su

Ayıklanmış bamyaları, içinde 1/4 su bardağı sirke bulunan bol sıcak suda 2-3 dakika haşlayınız. (Böylece bamyaların, içlerindeki yapışkan sıvıyı yemeğe bırakmalarını önlemiş olursunuz.) Haşladığınız bamyaları, suyunu süzdürüp bir tabağa alınız. Bir tencerede yağı orta ateşte kızdırınız. Önce soğanları koyup, 2-3 dakika pişiriniz. Sonra kıymayı ekleyip 6-8 dakika, pembeleşinceye kadar kavurunuz. Domatesleri de koyup 1-2 dakika daha pişirdikten sonra, kalan malzemeyi ekleyerek hafif ateşte 45-50 dakika pişirip, servis ediniz.

Not: Not su yerine et suyu kullanırsanız bamyanız daha lezzetli olur.

KIYMALI BAMYA


(159 kişi 527 oy verdi.)

Gönderen: dobra | 26.Şub.2012

750 gr bamya
2 adet orta boy kuru soğan
200 gr kıyma
2 adet domates
1/2 adet limon suyu
150 gr margarin
Tuz
Su

Uçlarını kalem ucu gibi ayıkladığımız bamyaların üstüne tuz ile sirke serpip, karıştıralım ve öylece bekletelim. Bunun sebebi, bamyaların salyamsı olan salgısının temizlenmesi içindir.
Bu esnada soğanlarımızı ince ince kıyıp, margarinde pembeleştirelim. Soğanlar pembeleştikten sonra, kıymayı ilave edip, iyice kavuralım. Kıyma kavrulunca, kabuklarını soyup kuşbaşı kestiğimiz domatesleri de ilave edip, kavurmaya devam edelim.
Birkaç dakika sonra, bamyaları, limon suyunu, yeterince baharatı ve üst seviyesine çıkacak kadar da suyu ilave edip, pişirelim.

Kıymalı Bamya


(189 kişi 640 oy verdi.)

Gönderen: kahraman meral | 16.May.2012

Yarım kilo bamya
1 tane kurusoğan
2 tane domates
1 tatlı kaşığı tuz
Limon suyu veya limon tuzu
200 gr kıyma

Bamyalar iyice yıkanıp kurutulduktan sonra ayıklanır, margarinde yemeklik doğranmış soğan sotelenir, kıyma eklenip iyice kavrulur, rendelenmiş domates eklenip kaynamaya başlayınca bamyalar tencereye konur yarım limon suyu ya da 3-4 tane limon tuzu atılıp üzerini geçecek kadar su eklenip pişirilir.

Kıymalı Bamya


(158 kişi 554 oy verdi.)

Gönderen: karamel | 10.Ağu.2012

1 soğan
300 gram kıyma
3 diş sarımsak
2 domates
1 çorba kaşığı salça
1 çorba kaşığı tereyağı
1 kilo bamya

Bamyaları temizleyip yıkayın. Tencereye rendelenmiş soğanı ve üzerine kıymayı ekleyip 5 dakika daha kavurun. Üzerine salçayı sarımsağı ve rendelenmiş domatesi de ilave edip karıştırın. Bamyaları da üzerine ekleyip kapağını kapatıp 35 dakika kısık ateşte pişirin. Bamyaya limon suyu çok yakışıyor, kokusunu da alıyor. İsterseniz bir limon suyunu da üzerine sıkıp servis yapın.

KIYMALI BAMYA


(191 kişi 679 oy verdi.)

Gönderen: im | 30.Kas.2012

Necip Usta

750 gram bamya
150 gram kıyma
2 adet iri domates
1/2 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı tepeleme yağ
1/2 limonun suyu
2 adet ince kıyılmış soğan
2 su bardağı et suyu (yoksa su)

1) Bamya başlarını külah şeklinde kesiniz. Bir tencereye koyup üzerini örtünceye kadar su doldurup, sirkeyi ve tuzu ilave ediniz. Hızlı ateşte 2 dakika kaynatıp soğuk suyun altında soğutup süzdürünüz.
2) Domateslerin kabuklarını soyup ince kıyınız.
3) Bir tencereye yağı koyup kızdırınız, soğanı ilave ederek 2 dakika kavurunuz. Kıymayı ilave edip 3-4 dakika kavurupdomatesini ilave ediniz ve 2 dakika daha kavurunuz.
4) Bamyayı, tuzu, limon suyunu ve et suyunu ilâve edip 45 dakika ağır ateşte pişiriniz.

Kıymalı Bamya


(155 kişi 535 oy verdi.)

Gönderen: lokomotif | 26.Eyl.2013

1 kilo bamya
1 soğan
300 gram kıyma
1 çorba kaşığı tereyağı
3 diş sarımsak
2 domates
1 çorba kaşığı salça
1 limon

Bamyaları önce yıkayın, sonra ayıklayın ya da dondurulmuş olarak alın. Tencerede kıymayla rendelenmiş soğanı tereyağında kavurun, salça, sarımsak ve rendelenmiş domatesi ilave edin. Üzerine bamyaları aktarınca bir limon suyunu gezdirin. Yaklaşık 35 dakika kısık ateşte pişirin. Bamyaya limon suyu çok yakışıyor, ekşi sevenler yerken de üzerine limon suyu sıkabilirler.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.