Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Kırma Tavuk Kebabı (Osmanlı)
2 adet | 129,306 defa bakıldı

Kırma Tavuk Kebabı (Osmanlı)


(240 kişi 852 oy verdi.)

Gönderen: aydede | 10.Haz.2008

(18. Yüzyıla ait bir Yemek Risalesinden...)

Önce tavuk temizlenir. Temizlendikten sonra 24 saat bekletilir. Her tavuk ortasından yarılır. Bütün kemikleri çıkarılır. Keskin bir bıçakla, kıyma doğrar gibi yapılıp, birbirinden ayırmadan kesilir. Yeteri kadar tuz, tarçın, biber ve bir fincan soğan suyu koyup, bir saat kadar bekletilir. Sonra düzgünce şişe geçirilip, önce gayet hafif ateşte devamlı çevrilip, tavuk tüyü ile pişinceye kadar taze tereyağı sürülür.

Not: Bu meşhur kebap sarayda sadece padişah için pişirilirdi. Her aşçı bu kebabı yapamaz. Yapmasını bilen bir iki aşçı vardır.


KIRMA TAVUK KEBABI


(260 kişi 886 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 19.Şub.2013

İnci Beşoğul
17. yy Osmanlı mutfağından


Bu kebab meşhurdur. Amma sarayı hümayunda ancak tavuktan padişahı alempenah hazretlerine mahsus ve tab'ı hümayunlarına muvafık olmakla ve pişirilmesi dahi bir iki kişiye mahsus olup başka aşçıların elinden gelmez." Elhasıl birkaç adet tavuğu badettathir 24 saat beklettikten sonra herbirini ortasından yarıp, usulüne göre kemiklerinden ayırdıktan sonra keskin bir bıçak ile ayrıca kıyma şeklinde doğrar gibi edilir. Birbirlerinden farklı kesilip kâfi miktarda tuz ve biber, tarçın ve bir fincan soğan suyu ilave edip, bir saat etler içinde bekletilir. Ondan sonra şişlere nizamlıca geçirip, önce gayet yumuşak hafif ızgara ateşinde zaman zaman çevirilir. Taze tereyağı tavuk yeleği ile tamam pişinceye kadar sürülür. "Gayet yumuşak ve lâtif olur."


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< SÜT KEBABI - USKUMRU BALIĞI KEBABI >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.